nastere in Japonia???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Draga Monica,
Sa stii ca nu ai prea multe sanse sa gasesti vreun spital in care si surorile sau moasele sa vorbeasca engleza ! Chiar daca vei gasi un spital unde o asistenta/moasa sau doua vorbesc engleza (iar ca sa vorbeasca toate, nu vei gasi in veci !!), ce te faci daca atunci cand trebuie sa nasti, nu este de garda ??
Cat priveste costul nasterii, chiar azi m-am intalnit cu doua prietene japoneze si le-am intrebat pentru tine daca stiu preturi pe la alte spitale si mi-au spus ca in Tokyo nu prea gasesti sa nasti cu mai putin de 400, 000 yeni (cel putin ele nu stiau). In orice caz, ei iti cer 400-450,000, dar poti sa primesti o parte din ei inapoi (in afara de cei 300,000), in functie de cate zile vei sta in spital; eu am stat 9 zile, pentru ca am facut cezariana si 400, 000 (pe care a trebuit sa-i dau cu o luna inainte) mi s-a parut un pret rezonabil, tinand cont ca la externare mi-au dat 30,000 yeni inapoi, deci practic m-a costat doar 700 $; am stat singura in camera si au fost conditii foarte bune.

Mult succes, sa te ajute Domnul sa gasesti un spital bun si un medic bun !!

Cu drag,

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:


Multumesc mult Elena.
Am intrebat si la Saitama. Costa 400.000Y, DAR am nevoie de un translator. Nu ma primeste altfel. Eu as vrea sa ma duc la spitalul asta, ca e la 5 minute de mers pe jos de mine, dar ce sa fac daca nu ma vor ei pe mine? As invata japoneza, macar cateva cuvinte, ca nu cred ca-mi trebuie mai mult de 50. Dar sotul meu mi-a spus ca ma complic fara rost. Daca lor le-a intrat in cap ca imi trebuie translator... sanatate, gata, la alt spital trebuie sa ma duc...

Desi m-am inteles perfect cu doctorul, care mai si vorbea engleza. Asistentele e adevarat ca nu bungheau nimic, dar prin semne, am reusit sa ma inteleg cu ele.

Am impresia ca ma voi muta intr-o alta zona in aprilie-mai, si atunci e mai bine sa aman arondarea la un spital pana cand gasesc o casa care sa-mi placa.

Mai am o intrebare: maica-mea mi-a zis ca nu-i bine sa fac ecografie in lunile mici, asa-i?

Va pup,
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Draga Monicar,ba e bine sa faci eco chiar de la inceput.Eu am facut prima eco la 10 saptamini.Se pot depista multe nereguli la bb(bine,sper sa nu fie cazul)sau daca ai doi!!!bebei.Eu zic ca e bine sa o faci.

Corina si Anna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Mie mi-a facut prima echo la 10 zile de la intirziere si a doua la 1 luna!!!Asa ca nu e nici o problema!!!Multa sanatate si sarcina usoara in continuare!!Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Monica draga ,poti sa te duci la o policlinica particulara unde doctorul vorbeste engleza (nu si asistentele)si te poate el cosulta pina nasti.Si in acelasi timp iti aranjezi si la un spital sa te internezi cind e timpul sa nasti.Pina atunci te pui cu burta pe carte si gata ai rezolvat problema.DAca vrei iti mai scriu eu niste cuvinte ,expresii de spital.SAu daca ai pe cineva sa te invete cite ceva sa te poti descurca .
E ciudat ca doctorii te dau afara din spital doar ca nu vorbesti enleza.Mie nu mi s-a intimplat asta chiar daca trebuia sa vorbesc prin semne.Si un doctor care nu vorbeste engleza nu stie prea multa carte.LA ei se face engleza si am inteles ca au examene grele la engleza.
Alta idee.Poti sa nasti acasa si te costa mult mai putin.Eu prefer sa nasc la spital pentru ca vreau sa stau si eu o saptamina linistita fara sa ma surmeneze nimeni la cap.Oricum o sa-mi fie super greu cu doi copii,dar ma descurc ,speeeeer.
IAr chestia cu eco ti-o fac astia oricum pentru ca intra in costul consultatiei.

Lidia si DAvid D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Maine ma voi duce la primarie ca sa inregsitrez sarcina si, dupa cum ati zis si voi, imi vor da acele cupoane gratuite pentru cateva analize. Am inteles ca e neaparat necesar sa imi fac analizele de sange cat mai repede, de fapt intre saptamanile 6 si 8 pentru a se putea depista eventualele probleme.

Pana la urma, m-am hotarat sa ma duc la spitalul Iidabashi, este aproape de serviciu si ma pot duce la consultatii pana in lunile mari direct de la serviciu. Sper sa nu stau acasa deloc, adica sa nu am probleme. Acolo este si un doctor care vorbeste engleza, desi asistentele nu stiu, dar macar nu fac fitzele astea de la Saitama, cum ca-mi trebuie translator.

E posibil oare daca carnetul acesta de mamica mi-l da Saitama, eu sa ma duc in Tokyo sa folosesc acele cupoane gratuite pt analize? Stie cineva?

Stiu ca numai intrebari tampite pun, dar sper sa nu va suparati pe mine...

Mai am inca o intrebare... De ce nu am greturi? E normal?

Draga Tiara, si eu prefer sa nasc la spital si inca la unul mare, pentru ca nu stiu ce probleme pot apare.

Numai bine va doresc,
Monica + o burtica de 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Hi, hi, Monicutzo, vrei greturi, hum ?..nu e timpul pierdut, la mine, de exemplu, au aparut prin saptamana a 7-a, dar am auzit cazuri cand au aparut si pe la 8-10 saptamini; oricum, poate ca nu o sa fie cazul, ceea ce iti si doresc, e foarte posibil sa nu ai greturi deloc !

Ma bucur ca ai gasit un spital aproape de servici. Cat despre carnetel, nu stiu ce sa-ti spun, trebuie sa intrebi la spital, eu cred ca n-ar trebui sa nu fie nici o problema faptul ca l-ai luat din Saitama.

Multa sanatate !!
Pupici,

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:


Draga Elena, nu ca vreau greturi. Asta imi zice si barbatu-meu... ca-s nebuna, parca in fiecare zi astept sa-mi fie rau in loc sa ma bucur ca nu am nimic.
Vreau doar sa am o sarcina normala... si stiu ca asta implica greturi si alte neplaceri.

Asa ca... hai veniti relelor ... ca vedeti voi ce patiti...



Am inscris azi sarcina la primarie. Incredibil cat de amabili pot fi functionarii japonezi. De fiecare data cand intram in contact cu ei ne minunam si ne amintim cum eram tratati in tara si cum, la fiecare problema pe care o aveai trebuia sa te duci cu sacosica.

Am gasit un nene acolo SUPER , care mai vorbea si engleza pe deasupra si care ne-a invatat o groaza de chestii. Printre altele a verificat daca cupoanele gratuite pentru cateva analize primite in Saitama sunt valabile si la Iidabashi Hospital in Tokyo. Si e OK.

Deasemenea, daca ne mutam in alt ku, nu va trebui sa-mi fac din nou alt motherbook, ci doar sa imi pun o stampiluta pe ID si toate datele mele vor fi preluate de la Saitama.

Va pup si va tin la curent.
Monica

Mergi la inceput