FUNDITE la fete ?

FUNDITE la fete ? | Autor: georgiana05

Link direct la acest mesaj


Mai sunt funditele de par la moda printre fetele de astazi,sau sunt pe "cale de disparitie" ? ...Ma intrebam daca numai ale mele la 11 si 12 ani mai poarta asa ceva !? Le poarta cu placere si personal cred ca este un accesoriu deosebit pt.o domnisoara,indiferent de ocazie.Nu stiu,dar aici cel putin in USA,eu una nu vad vreo fetita purtand funde(a),desi sunt efectiv o multime de magazine chinezesti ce vand fundite f.dragute,rotunde,similare cu cele romanesti,din material vaporos,in diferite culori ! pare un accesoriu detestat mai degraba...Fetitele noastre,cel putin,au crescut cu toata gama de accesorii de par,inclusiv funde,cordelute,elasticele,etc ...o adevarata colectie,ce mai ! problema cu fundele astea chinezesti,este ca sunt toate legate pe clame/barete,late,de metal.Cum ambele fete au parul f.des,poarta la fel de des cite 2 cozi de cal (in special la scoala,Biserica,etc)evident legate cu elastic,au nevoie de funde ce se pot fixa fie cu elastic,panglica sau siret,ceva similar.Nu am reusit sa gasesc asemenea modele aici,deocamdata.In urma cu cativa ani am primit 2 perechi de fundite albe de la o cunostinta din Romania,pt.fete,insa as dori ceva nou.Din pacate nu am fost cam demult prin tara,si implicit nici posibilitati sa ma uit dupa asa ceva...Se mai comercializeaza asemenea modele de funde,ma refer la cele tip-rotund,similare cu cele dinainte de '89 ?? Poate stiti o sursa(e) unde se pot cumpara ? Sau daca aveti disponibile,chiar si nu tocmai noi,ar fi OK, Albe,Roz,Rosii, chiar si marime mai mare. As mai cauta si cordelute albe,elastice...Multumesc.
Georgiana.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

am gasit la Meli Melo ceva, dar nu ca cele de dinainte de 89. Sunt dragutze. Cordelutze nu gasesc, vroiam din bumbac, un pic elastice pt claia ficamii . Coditze ma chinui sa fac (la cat par poate avea un copil de 1.7 luni )

raspunsul easte da, mai sunt mamici cu coditze si care fac coditze la puiutzi .

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Fetita mea poarta codite, dar nu fundite. Nici mie nu-mi plac, parca imi aduc aminte cum imi punea mama "pampoane" pe vremea raposatului. Eu nu prea gasesc elastice pentru parul fiica-mii. Il are lung, des si greu, iar elasticele de pe piata, nu prea sustin genul ei de par.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana05 spune:

[quote]Originally posted by alma

Fetita mea poarta codite, dar nu fundite. Nici mie nu-mi plac, parca imi aduc aminte cum imi punea mama "pampoane" pe vremea raposatului. Eu nu prea gasesc elastice pentru parul fiica-mii. Il are lung, des si greu, iar elasticele de pe piata, nu prea sustin genul ei de par.


Ai o fetita foarte draguta ! Sa va traiasca ! As vrea sa mai gasesc din pampoanele de care ai amintit ! Unele modele erau foarte dragute...Si brunetele mele de fete au acelasi tip de par,greu si des (sotul e originar din India)iar ca lungime pana in talie ! tocmai de aceea amandoua il poarta mai tot timpul cu carare pe mijloc (fara breton)
si le impletesc codite sau cum spuneam le leg cele 2 cozi de cal,asa deasupra urechilor sau eventual mai pe spate.Ca norocul ca aici gasesti tone de accesorii de par,care mai de care (cu exceptia
funditelor pe care le caut ) deci elasticele potrivite nu sunt o problema ! Ai incercat la parul fetitei tale, elastice cu bile ? Am cumparat din cele cu elastic lung si gros, sustin cozile de cal foarte bine ! plus ca sunt dragute,vin in diferite forme si culori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Imi plac funditele si tot ce se pune in par, din pacate am hotarat sa o tundem pe Oana scurt, iar parul ei este ata de subtire ca nu prea ii stau nici clamele micute in par. Dar asta nu ma impiedica sa cumpar in continuare. Imi plac tare mult fetitele dichisite

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Mie imi plac funditele la fetite. ii pun papusii mele mereu cand ii aranjez parul, pacat ca le pierdem tot timpul. Acuma le iau de la Dollar General, macar ca la pierd nu am dat o gramada de bani pe ele...hehehe
Sper sa ii mai placa si la 11-12 ani, ca o sa ii mai iau!

Cristina, mamica lui Connor(4), Elena(2) si unui cozonacel care speram sa vina in Noiembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Georgiana incearca la www.claires.com/category.asp?rcid=31&scid=38&null" target="_blank">Claire's.

Banuiesc ca poate ai vreun Mall pe linga tine si in mod sigur trebuie sa existe un magazin de accesorii. Am mai vazut fele de fel de bentite pe la Children's Place.

Eu un nu am norooc de cumparat funditze pentru copiii mei dar am o nepoata pe care o impodobesc.

Am mai gasit un site: www.bloomingbows.com/" target="_blank">Blooming Bows

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana05 spune:


Multumesc de sugestie !... Da,stiam de "Blooming Bows" e un site interesant,ca si altele similare pe care am apucat sa ma uit.Ma bate gandul sa le fac fetelor niste funde la comanda,la unul din siturile astea,sa vad ce si cum...Totusi mai degraba,as vrea de-a noastre romanesti ,asa cum am mai vazut prin parul unor scolarite la noi acasa,la inceput de an scolar !!! Sper sa avem noroc sa gasim o sursa
pana la urma...

Georgiana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Pampoanele ale de care zici tu sint foarte simplu de facut. Cumperi 1 yard de panglica lata (grosgrain ribbon) de la craft store si o insailez simplu la una din margini, dupa care stringi/tragi ata si se formeaza acel pampon in forma de floare.

Sincera sa fiu le-am urit dintotdeauna pentru de fiecare data (fiind foarte baietoasa cind eram mica) venea cu unul lipsa acasa de la scoala. Cred ca mama a cumparat sute de metri de funda.

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput