Despre catina si uleiul de catina

Despre catina si uleiul de catina | Autor: livia

Link direct la acest mesaj


Catina este una din plantele cu cel mai ridicat continut de vitamine F si E (vitamina E fiind numita si vitamina tineretii), intrucat este implicata in cele mai importante procese de regenerare din organism. Pe langa vitamina E, catina este foarte bogata in vitamina A, C, PP, la care se adauga intreg complexul vitaminic B. Cu un asemenea “arsenal”, palmaresul impresionant al tratamentului cu catina nu mai mira pe nimeni.


Uleiul de catina

Este un remediu care se obtine exclusiv pe cale industriala, putand fi gasit in farmacii si Plafare. Dupa uleiul de palmier, este al doilea din lume ca bogatie in vitamina E.
Mod de administrare:
Pentru stimularea sistemului imunitar: se iau 30-40 de picaturi pe zi, simplu sau cu putina miere (dar nu in apa, deoarece nu se dizolva, ci formeaza pelicula). O cura dureaza minimum 14 zile, dar cel mai indicat este de la 30 de zile in sus.
· Ca tratament al diferitelor boli:
- boli de piele, dermatoze care se agraveaza la frig - are efecte puternice mai ales asupra persoanelor devitalizate, cu o constitutie mai fragila.
- sensibilitate la frig, anemie - se fac mai multe cure succesive, fiecare de cate 21 de zile, cu zece zile de pauza.
- impotenta, sterilitate, insuficienta ovariana - se face un tratament de lunga durata (minimum trei luni), avand efect foarte puternic atunci cand este asociat cu tratamentul intern cu plante cu efecte hormonale


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Deci pana la urma e bine sa-l iau ,nu are ce rau sa-mi faca.Eu iau 3 caps/zi.E bine?Eu nu am gasit pe prospect nimic in legatuira cu sterilitatea,mai degraba ca e bun pt ficat si ma gandeam ca macar pt vitaminizare si tot e bun.Livia,tu ce zici oare tratamentele astea naturiste il pot vindeca pe sotul meu de olgoastenospermie?Ia cate un pumn de medicamente naturiste,ceaiuri...si s-a cam saturat,tot timpul ma intreaba daca e bine sa le ia asac fara prscriptie.El are oligoastenospermie pe fond de obezitate.Daca ar slabi...si eu nu reusesc sa-l conving probabil ca testosteronul si-ar reveni.Tu ce zici , e bun tratamentul urmator:
-laptisor de matca
-ghimbir
-apilarnil+propolis+polen
-telina
-zinc
coenzimaQ10
-ceai napraznic
-tinctura de branca ursului.

Sper sa nu il chinui de pomana!

Te pup,

Gabi si bb Simona.

PS:Ti-am scris si un email.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

FETELOR,SUNTETI EXTRAORDINARE. AM INVATAT ATATEA DE PE FORUM CA NU STIU DE CE TRAT.SA MA APUC MAI REPEDE. LUCRATI IN DOMENIU? (NATURIST) CA EU ABIA ASTEPT SA AJUNG ACASA SA INTRU PE SITE. FELICITARI SI TOT ASA SA O TINETI SI PE MAI DEPARTE CU SFATURILE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Bun trat.Gabi dar nu stiu la ce foloseste ghimbirul.Nu are ce sa-i faca rau si nici nu ti le prescrie nimeni.Stii despre ele si daca vrei le iei sau nu!!!
Am sa-ti scriu si-un e-mail in curand.
Te pup!!!

PS. tablete de catina sunt pt.vitaminizare si solutia uleioasa este pt. sterilitate.Trebuie sa iei exact sub forma care trebuie,este foarte important, fiindca fiecare mod de preparare are efect pt. altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Iti dai seama ca l-am trimis pe sotul meu sa ia ulei de catina si mi-a adus tablete care am vazut si eu ca sunt pt vitaminizare.Da,ghimbirul este pt sterilitate si impotenta.Despre el am aflat de la Maria ca e bun pt oligospermie.

Te pup,
Gabi si Simonica.

Mergi la inceput