Despre gradinarit (9)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

quote:
Originally posted by antoioana

Otilia, tie chiar ca ti-a inflorit piersicul! Foarte frumoase toate florile! Spune-mi te rog, cum suna in franceza muscatele alea curgatoare?
Petra draga, ce sa-ti fac? Pai sa spui tu cum ca naftalina-i ingrasamant? Totusi e de ras plans fiindca sunt tare sticaretze veveritzele astea. :(
Conchita, m-ai pus la ambitie. Cred ca mai incerc si anul asta sa vad ce nu-i place oreganului. Sau mai degraba poate aflu ce-i place. ;) Intre timp mi-a iesit mararul. Mai este careva dintre voi indragostita de patrunjel si alde astea sau iar cant singura printre puzderii de flori? :)
Pupici la toate gradinaresele!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by antoioana

Otilia, tie chiar ca ti-a inflorit piersicul! Foarte frumoase toate florile! Spune-mi te rog, cum suna in franceza muscatele alea curgatoare?
Ce am cumparat eu se cheama geranium lierre dar mai corect este pelargonium.
Eu am luat cu flori simple, rosii, roz sau violet.



~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Otilia, superb piersicul! Astept sa-mi infloreasca visinii sa ma laud si eu
Pana atunci sa stiti ca eu nu am facut inca nimic in gradina...noaptea sunt -1, -3 grade aici, mie mi frica... trandafirii sunt tare sensibili si nu m-am incumetat sa dau frunzele la o parte si sa greblez, mai stau cateva zile.In schimb zilele astea ma duc sa vad daca nu au aparut rasaduri de flori sa vad ce si cum...ce se gaseste, ce preturi, si sa caut si eu muscate curgatoare pentru ca mi-au murit bietele asta iarna in casa.

Zambilele au iesit si la mine, dar sa stiti ca le-a piscat frigul, s-au ingalbenit in varful frunzulitelor, la fel si lalelele, au iesit frumos, au si bobocei, da sunt micute tare!Narcisele la fel.
Anul asta imi inmultesc si capsunii in spatele curtii, sunt foarte gustosi astia din curtea ta...parca mai gustosi ca la piata!Anul trecut nu am avut decat vreo 10 capsunei dar tare ne-au mai placut!!!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy spune:

Am citit in mare parte mesajele de la acest subiect si e bine sa aflu sfaturi noi.
Si eu am inceput sa ma bucur de florile mele :ghiocei,viorele,brinduse
narcise galbene. Cum s-a topit zapada am inceput sa verific ce si unde au incoltit; si cum in ultimul timp am avut soare in fiecare zi ,e minunat sa vad culorile proaspete ale primaverii.
BABEE- la umbra nucilor,nu ai sanse pt multe flori,doar ce infloreste inainte ca sa iasa frunzele la copaci (eu am multe,f. multe brinduse cam peste tot,si la umbra-dar ies mai tirziu-,e o minunatie de culori acum afara,si nu sunt pretentioase de loc,brindusele).
Are cineva magnolie roz? Aveti sfaturi pt. ingrijire?. Eu stiu ca nu se taie crengi.Este adevarat? Nici macar cele uscate? Este magnolia in familie cu rododendronul? se ingrijesc la fel?
Sper ca este cineva care stie mai mult decit mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Va rog mult sfatuiti-ma si pe mine despre CUM se uda un pui de palmier. L-am pus acuma in ghiveci , e frumos foc si as vrea sa stiu mai multe...
Multumesc anticipat,
Di

Ideea mortii absolute stã la baza smintelii moderne.
Petre Tutea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

buna fetelor

am revenit si eu dupa o pauza fortata....caci am avut probleme tehnice....mai exact un virus....

partea buna este ca am profitata din plin....adica am gadinarit la greu....primul stadiu din gradina cu flori este gata....va ramane cativa anisori asa....apoi sper ca sa ajung sa fac ceea ce-mi doresc intradevar din ea.....
am pus trandafirii, bulbii de dalii, gladiole si iris, si apoi seminte de plante...diferite sorturi....sa vedem ce iese.....abia astept

si sper sa stea vremea asa frumoasa....ca ajugem sa punem la jumatatea lunii si iarba....

si fiindca ati intrebat de rosile mele...ia uitati cu ce rasaduri-coltul verde ma mandresc

va doresc o zi buna si insorita



peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Fetele, ma bag si eu in vorba, ca va citesc de ceva timp...Am intrat si eu de catva timp in posesia unei curti de 1200 de mp, pe care ma stradui acum s-o transform in gradina cu flori...Am plantat asta toamna - mai mult iarna - lalele, zambile, crocus, muscari, si au inceput sa iasa...cam tarziu, comparativ cu ale vecinilor...
Saptamana asta am plantat bulbi de iris, gladiole, tigrina, si seminte de portulaca, dovlecei decorativi, impatiens, zorele, etc..

Acu, intrebarea e: de unde fac eu rost ( stau langa Bucuresti) de hortensii???? Am vazut vara trecuta intr-o curte, absolut superbe...dar nu stiu de unde sa iau...Si mai vreau si clematite, si...

Multam anticipat pentru raspuns,

V.

veni, vidi, Victorie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Victoria, stai linistita ca vor creste si florile tale din bulbi, asa se intimpla la inceput si apoi soiurile pe care le-ai pus sunt poate mai tardive decit in vecini.

La mine a mai plantat sotul 2 ciresi si 3 tufe de bujori. Tufele vechi de bujori nici macar nu au rasarit si mi-e frica sa nu dea gerul.

Foxy, scuze de intrebare, dar cum ingrijesti tu rododendronul ? eu una nu-i fac nimic, il ud numai cind e seceta afara.

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Uite ca mi-ati dat o idee cu pusul bujorilor in gradina . Multumesc ! Oricum vad ca multe suntem pasionate de gradina !
Si am si eu o intrebare - cum se zice la bujor in franceza ca poate gasesc si eu pe aici ? Multumesc si vreme buna si gradini frumoase !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Fetelor, excelent topic! Cand vad cate stiti despre flori ma apuca groaza. Noi suntem in constructie, si cam din toamna vreau sa ma gandesc cum aranjez gradina. Inutil sa va spun ca n-am nici o idee despre astfel de lucrari, si nici sotul meu. Nici florile pe care le am acum in apartament nu par prea fericite...incep sa cred ca-ti trebuie studii de horticultura ca sa iasa cat de cat. Voi pareti sa stiti atat de multe....Cu gradina o sa va zapacesc eu cu intrebarile la momentul respectiv, acum am insa o alta problema. Am primit un bonsai (de ficus cred) acum 2 ani, ii merge bine - in sensul ca am reusit sa nu-l omor inca, dar in afara de udat, ingrasamant din cand in cand si stropit frunzulitele, nu stiu ce altceva sa-i fac. Oare ar trebui sa-i schimb ghiveciul ...e cam inghesuit saracul? Cum iti dai seama cand e momentul si cum se procedeaza?

Mergi la inceput