Despre gradinarit (9)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Cornelia,
Nu este necesar sa mai faci rasad de floarea soarelui. Pui semintele direct in pamant, la loc insorit. Floarea soarelui creste repede si viguros, asa incat o poti semana odata cu celelate flori , cand pamantul nu mai este asa de umed, si se incalzeste mai bine. Pe la mijlocul lui aprilie, inceputul lui mai, cred ca este perfect. In functie de cat este vremea de favorabila.
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,

Nu mai stiam de unde si de la cine am auzit faza cu naftalina, cert este ca a ajutat si pana acum si-a facut efectul.

Faza ce-a mai haioasa este ca ieri a iesit si vecina mea cu nepotelul pe afara si eu in timpul asta imi analizam rondul cu pricina, si pentru ca si ea este impatimita cu florile, si pamantul este inca negru, naftalina salvatoare se vede f. bine. Si ma intreaba vecina mea ce sunt alea???? Na raspunde-i ! Cum s-ai explic eu ce este aia si pentru ce am pus-o ca la cat de nebuni sunt americanii, ma anunta la protectia animalelor? Asa ca i-am zis ca este in ingrasamant pentru flori! Mi-a zis ca trebuie sa fie ceva mai special pentru ca ea nu a vazut pana acum asa ceva! In gandul meu , mi-am zis: si nici nu ai sa vezi decat la mine, iti garantez!

Azi cred ca ies si eu la strans uscaciunile de pe afara, ca de altceva inca nu pot sa ma apuc. Astept sa iasa toate florile din bulbii pusi asta toamna, si apoi sa vad ce mai pun si unde mai pun.
Nici pe la florarii inca nu au aparut rasadurile de flori din cauza vremii.

spor la treaba si flori pe masura asteptarilor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Buna,
Peca, ma bucur ca rosiile ti s-au invigorat. Chiar ma gandeam sa te intreb in ce stadiu mai sunt.
Petra, la voi primavara, la noi iarna. O iau pe pereti. De vreo saptamana suntem toti trei raciti, afara e zapada si vanticel, asa ca suntem nevoiti sa stam in casa. De ieri, a mai iesit un pic soarele, azi va fi la fel, dar cica maine iar ninsori. Si eu asa imi doream sa stau la soare, sa-mi intind picioarele, mainile, cu un ochi deschis (sa-mi supraveghez odorul), cu celalalt inchis, asa sa stau ca o bleaga, precum mustele la soare. Eh, mai amanam.
Imi astept chiparoasele care vor sa nu mai vina, ca a trecut mai mult de o saptamana. Mi le-or aduce de la capatul pamantului, de unde nu stiu, ca vad ca ajung tare greu.
Bulbii de crini imperiali de i-am plantat inca n-au scos nasucurile la aer. Ii tot rog sa rasara, speram ca poate o sa am de Paste floricele. Nada.
Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ciuf,

Lasa ca o sa vina primavara si la tine. Acu nu stiu cat v-a tine la mine de fapt, ca azi a fost a doua zi de primavara de fapt. Cat despre raceala, eu de acum m-am invatat ca tot timpul cineva de la mine sa fie racit.Ma intrebam chiar pana cand?? Dar asta este, nu poate sa fie frig si zapada pana in iunie?!?!? Nu?

La mine in gradina nimic deosebit dar ca mai incep sa scoata nasurile floricelele mele. Sper ca pama de pAste sa fie frumos pe afara cu florilele inflorite!
Sper!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Traiasca primavara!!!
Ma uit azi prin gradina si... ce vad?
Mi-a inflorit piersicul!!!
Un piersic pe care l-am salvat de la cineva care vroia sa-l taie si sa-l arunce la gunoi, ca atrage viespile! Si eu cu ideea salvatoare: pai arunca-l la mine-n curte! ;) Si l-am plantat prin noiembrie, un taran de pe aici mi-a zis ca-s sanse mici sa se prinda, ca e prea mare si azi... au inflorit o gramada de floricele roz pe dragutul meu piersic!!!

Toata gradina e in sarbatoare! Anemonele se tin pe pozitie, clematita a inflorit, mimosa face si ea floricele mititele, liliacul are bobocei, lalelele dragutele nu se lasa asteptate...

Am pus muscate curgatoare la ferestre, am luat cu flori simple, rosii si roz. De abia astept!!!

Sotul meu a tuns iarba si gradina a devenit frumusica. Pacat ca ploua azi...

Petra, haioasa faza cu veverita si cu... vecina!

Cit despre titlu... "mānutele verzi"?... Sau Universul verde (flori, plante etc.)



~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Duminica am fost in herastrau.aveti aici cele mai frumoase lalele pe care le-am vazut vreodata!!!

http://community.webshots.com/user/mihaela2maria

sanatate maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valilabrador spune:

in ul mamicilor gradinarese(asta daca bineinteles sunt primita!)Mai fatelor incerc de 3 zile sa intru cu un msg in familia dvs da' nu-mi reiese figura.Mai incerc o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valilabrador spune:

Iiiiin sfarsit i-am dat de cap!Bun gasit si buna ziua.Suntem doua fete cucuiete:Vali(mama)si Ade(copilul aproape perfect) si ne-a placut f tare atmosfera familiara a acestui forum.Suntem si noi la inceputul pasiunii pt gradinarit si ne-am apucat de cel mai dificil lucru:rasadurile(din care speram sa si vadem plante mari)Am pus seminte de flori(margarete,albastrele,dalii,zorele etc.)plante aromatica(oregano,levantica.busuioc)si legume(telina,conopida,varza rosie,gulii,gogosari)Toate au crescut cum se cade doar guliile au loat-o razna de sunt slaaaaaabe si fiiiirave sdeti i oregano a iesit umpic si de 3 saptamani doarme pe el si eCum sa le ajut sa intre in randul celorlalte rasaduri care au crescut sanatoase si viguroase?va multumum pt rabdare si intelegere.]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Buna florilor!
Petra, carelevasazica n-a luat-o craciunitza mea razna ...Dac-ai sti ce frumoasa este! Da' sa stii ca tie-ti datorez asa culturi ca am respectat intocmai indicatiile. Da' sa mai stii ceva: cat ai fost tu de dragutza cu mine, eu tot am ras de faza cu veveritza. Din nou ...
Otilia, fa si tu piersicului o poza ca tare m-ai facut curioasa! Mai ales ca eu sunt innebunita dupa piersici, meri, caisi infloriti...
Scarmanus,eu n-am nimic impotriva planetei verzi.
Vali, se spune ca oregano nu este pretentios, dar totusi mie mi-a crescut cu mare zgarcenie anul trecut, drept pentru care anul acesta nu l-am mai bagat in seama. Deocamdata...Ii trebuie multa lumina si sa nu-l lasi fara apa.
Pupici!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by antoioana
Vali, se spune ca oregano nu este pretentios, dar totusi mie mi-a crescut cu mare zgarcenie anul trecut, drept pentru care anul acesta nu l-am mai bagat in seama. Deocamdata...Ii trebuie multa lumina si sa nu-l lasi fara apa.
Pupici!
anto



si oregano meu a sucombat, nu stiu de ce, ca era la lumina, l-am udat, etc. :((

Vali, bun venit si te asteptam cu pozici. Ciuf, nici la mine nu au dat inca crinii imperiali, sunt doar imbobociti, sa speram ca de Pasti. Otilia, sa faci poze cu piersicul! Maria, superbe imagini, multumim! Petra, e si ea mica si nu stie ce face, iart-o. pe veverita adica :))

Mergi la inceput