Tot despre argila ....

Tot despre argila .... | Autor: Madutz

Link direct la acest mesaj

Dragele mele colege de suferinta, vreau sa va intreb o chestie ... in special pe voi, cele care folositi argila! Am gasit intamplator la Carrefour, cautand un demachiant, o chestie scoasa pe piata de Farmec Cluj, ca si supliment alimentar : argila ambalata la pliculete, ca si ceaiul. Desi eu nu m-am simtit in stare sa incep tratamentul Liviei, am tot stat si v-am urmarit din umbra pe voi, curajoasele, si am inceput si eu, incetisor, incetisor sa beau ceaiuri, sa las deoparte proastele obiceiuri alimentare, in ideea de a ma detoxifica si a pregati terenul propice pentru un bb care se lasa asteptat. Si pentru ca era vorba si de argila in tratamentele de care vorbeam, si pentru ca produsul respectiv avea un prospect super imbietor, l-am luat si de maine incep sa beau. Asa ca, bucuroasa tare de descoperirea asta, vroiam sa v-o destainui si voua si in acelasi timp sa va intreb daca vreuna dintre voi a folosit asa ceva si a simtit vreun rezultat pe propria piele ! Va pup, si sincer, va multumesc ca existati, Madi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Eu iau de 2 ani.Rezultate o gramada:nu mai sunt ,nu mai spun de eliminarea de toxine...transpiratia si urina cu miros mai greu ,nu a trebuit sa mai iau vit. si minerale,tenul a devenit mai luminos si multe altele.

Cura cu argila si modul de adm.:

- afectiuni ale aparatului digestiv si anexe: ulcer, gastrita, colita, enterocolita, rectocolita, hemoroizi, constipatie (daca nu exista modificari anatomice ale colonului), pancreatite cronice, hepatite cronice, colecistite fara calculi, diaree, dizenterie; - afectiuni renale: infectii urinare rebele, calculi renali si nisip (mal) renal, insuficiente renale; - tulburari metabolice si dereglari glandulare diverse: diabet zaharat tip II, hiper si hipotiroidie, noduli tiroidieni, noduli mamari (tumori benigne), spasmofilie; - tulburari ale aparatului cardiovascular: hipertensiune arteriala de origine renala, ameliorarea circulatiei arteriale si venoase, hipotensiune; - afectiuni ale aparatului uro-genital: tulburari de menopauza, dereglari ale ciclului menstrual, fibromatoza uterina in faza incipienta, afectiuni ale prostatei. Rezultate bune se obtin si in dureri reumatice, migrene, plagi, ulcere varicoase, bronsite, anemii, stari de stres, acnee.
- In ce consta, practic, cura cu argila?
- Cura de argila (cura de baza) este obligatorie pe durata a 3 saptamani, timp in care se bea apa argiloasa foarte tulbure, de 3 ori pe zi. Cura de intretinere se continua in urmatoarele 4-6 luni, luandu-se doar o doza dimineata, timp de 10 zile consecutiv, in fiecare luna. In functie de vechimea bolii, de varsta, de stresul acumulat, de conditiile de munca si de viata ale fiecaruia, cura de intretinere poate varia de la 10 zile pe luna la 15-20 de zile sau, in cazurile mai grave, cateva luni la rand, fara intrerupere. Daca dupa cura de baza problemele nu sunt rezolvate, aceasta poate fi prelungita cu 1-2 saptamani. Supradozarea nu are efecte secundare.


Preparare : intr-un pahar de sticla sau intr-o cana de portelan se pun 100-150 ml apa. Se adauga o lingurita plina cu argila sau un bulgaras de argila de marimea unei nuci mici. Argila sub forma de bulgarasi nu trebuie faramitata, intrucat se dizolva singura in apa. Pregatirea argilei se face din ajun: se lasa de dimineata pana seara, cand se amesteca bine cu o spatula de lemn si se bea rapid apa foarte tulbure, pe stomacul gol, cu 30 de minute inainte de masa. Sedimentul (ca un zat de cafea) se arunca si se pregateste apa cu argila pentru masa urmatoare. Acest procedeu se repeta de trei ori pe zi, inaintea meselor principale. Esential este sa se bea apa argiloasa foarte tulbure inainte de masa, nu dupa masa. Cei care postesc sau nu mananca dimineata ori seara, pot sa consume argila linistiti, fara a manca nimic dupa aceea. Este important sa nu se foloseasca in manipularea argilei metalul sau plasticul, ci numai sticla, portelanul si lemnul.


cu bb christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Livia,eu nu pot sa beau apa aia tulbure pt ca ti-am spus ca-mi vine sa vomit dupa prima gura.Pot sa o inlocuiesc cu pastile de argila?

Gabi si bb SImona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

Livia, esti o dulce!!
Gabid, azi am baut primul pahar de apa argiloasa - mama, da chiar ca suna nasol - nu pot spune ca m-am topit de placere, dar nici ca e cel mai gretos lucru pe care l-am inghitit vreodata !!! Numai cand ma gandesc la vitamina C fiole pe care a trebuit sa o beau candva, si argila mi se pare "parfum" !! In plus, am beneficiat si de suportul moral al sotului meu, care inarmat si el cu un pahar, gasise de cuviinta sa se hlizeasca pe seama noilor noastre obiceiuri alimentare. Adica, ce vreau sa zic : noi avem un cocker spaniel - Sara pe numele ei - care de cate ori se simtea rau dadea iama in ghiveciul unui ficus pe care-l avem in sufragerie si se indopa cu pamant !!!! Asa ca my husband a tras concluzia ca avem un caine tare intelept care cunoaste tratamente naturiste !!! Va pup, Madi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Argila pe noi ne-a scapat de spasmofilie.Amandoi aveam spasmofilie,rimavara si toamna faceam cure de Ca + D2 intravenos..si nika...tot nasol ne era...Argila e in casa la noi ca si painea...nu lipseste niciodata...
Am cumparat si argila din farmacii insa cea care ne-a "placut" la gust si dupa care ne-am simtit cel mai bine a fost argila de la renumitul Mircea Bocan.
Sanatate maxima,Maria

Rabdarea este cheia fericirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

quote:
Originally posted by Mariaa

Argila pe noi ne-a scapat de spasmofilie.Amandoi aveam spasmofilie,rimavara si toamna faceam cure de Ca + D2 intravenos..si nika...tot nasol ne era...Argila e in casa la noi ca si painea...nu lipseste niciodata...
Am cumparat si argila din farmacii insa cea care ne-a "placut" la gust si dupa care ne-am simtit cel mai bine a fost argila de la renumitul Mircea Bocan.
Sanatate maxima,Maria

Rabdarea este cheia fericirii.



Mircea BOCAN ?? Pai, draga mea, cum ajung la el ?? Sau la argila lui ??? Tot eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floare de Colt spune:

Mircea Bocan, 19, Avantului St., BL.J6, Apt.8, 2500 Alba Iulia, Judet Alba, Phone: +40-58-83.34.87
http://www.formula-as.ro/416as/mednat.html

Pupicei si mult succes tuturor viitoarelor mamici

Floare de colt

Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjura splendoarea lui Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Si eu tot de la Mircea Bocan mi-o cumpar.
Cred ca la nr. de tel. se adauga un 2 dupa 0 ,dupa noua numerotatie.
Eu am comandat prin posta si in 1-2 sapt a venit.


Argila terapeutica se poate comanda telefonic,
de luni pana vineri, intre orele 9-17,
la tel. 058/83.34.87
sau in scris, la urmatoarea adresa:
MIRCEA BOCAN - str. Avantului nr. 19, bl. J6, ap. 8, Alba-Iulia, jud. Alba, cod 2500

pret: 200.000 lei pachetul cu 2 kg de argila, cantitate suficienta pentru cura de 3 saptamani si pentru alte 4-5 luni de tratament de intretinere. Distribuirea argilei se face numai prin colet postal, cu plata ramburs. Fiecare colet este insotit de instructiuni privind administrarea argilei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Gabi am uitat sa-ti raspund,da poti sa iei tablete de argila dar sa bei un pahar cu apa dupa sa se dizolve in stomac.Nu stiu daca va avea chiar toate efectele ca cea dizolvata in pahar dar eu zic sa incerci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Fetelor
Am gasit azi argila de la Mircea Bocan in p-ta Moghiros, la un plafar, in pungute de 200g, cred ca a costat vreo 30.000 lei, am uitat ca popa ... Daca vreti sa cumparati, va spun mai exact.

Diana

Mergi la inceput