Isi pierde echilibrul

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Hai sa va zic cum fu:
Anca e destul de "bine", adica nu mai are simptome, dar are puroi in gat...?!?! Si urmeaza supraveghere atenta, caci e posibil sa faca febra. Pulmonar e bine.
Tudor: suspect de pneumonie interstitiala, are un gajait si un harait, trahee afectata de asemeni. Febra n-a mai facut. Tulburarea de echilibru nu ar fi -zice doc- de la febra, si sa nu-mi fac inca probleme, ramane de urmarit. De urmaroit sa nu faca febra, ramane sub observatie.
In continuare, tratament homeopat cu tot felul de denumiri ciudate.
Amandoi tusesc in crize destul de rele, noroc ca-s rare (numai noaptea).
Sub varsta de 4 ani, cica nu poate fi vorba de intarirea imunitatii! Mi-a explicat de ce, dar n-am inteles nimic, ramane s-o mai intreb cand voi fi mai lucida. In momewntul acesta am de memorat un calendar tare complicat al remediilor homeopate.
Va pup, va multumesc ca sunteti alaturi de noi.
Sanatate maxima la puiuti.

Vilma, Anca (3.10 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamioana spune:

Vilma, le doresc multa sanatate copilasilor tai si tie multa putere.
Si eu am trecut pe remedii homeopate de 2 saptamani cand in urma unei viroze baietelul meu se presupune ca a facut o intoxicatie cu medicamente(varsa si avea diaree).Cum am oprit medicatia(amoxicilina, nurofen, ambroxol)si cu regim alimentar,in doua zile diareea a incetat.Am inceput sa-i dau remedii homeopate la indicatia unui medic homeopat pentru o tuse care nu i-a trecut nici acum(are deja 2saptamani).
Te intreb, le dai de mult timp copiilor remedii homeopate?Sunt incepatoare in domeniul asta si nu stiu daca sa am incredere.Ai observat o vindecare mai rapida decat in cazul tratamentului alopat?
In orice caz,dr.mi-a spus ca a fost o viroza urata in ultima vreme care s-a manifestat mai ales prin tuse si varsaturi si care trece destul de greu.Al meu a luat-o de la gradinita.
Va pup si asteptam vesti.


mamioana si Sebastian(06.10.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

vilma draga mea si pt. interstitiala nu i-a dat nika? decat homeopate???

ce asteapta medicul ca nu inteleg? nu i-a facut radiografie sa fie sigur???sa stii ca nu e de glumit, si dupa cum bine stii nopi avem cam 11 la activ la theo.

sanatate multa

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

quote:
Originally posted by mamioana

Vilma, le doresc multa sanatate copilasilor tai si tie multa putere.
Si eu am trecut pe remedii homeopate de 2 saptamani cand in urma unei viroze baietelul meu se presupune ca a facut o intoxicatie cu medicamente(varsa si avea diaree).Cum am oprit medicatia(amoxicilina, nurofen, ambroxol)si cu regim alimentar,in doua zile diareea a incetat.Am inceput sa-i dau remedii homeopate la indicatia unui medic homeopat pentru o tuse care nu i-a trecut nici acum(are deja 2saptamani).
Te intreb, le dai de mult timp copiilor remedii homeopate?Sunt incepatoare in domeniul asta si nu stiu daca sa am incredere.Ai observat o vindecare mai rapida decat in cazul tratamentului alopat?
In orice caz,dr.mi-a spus ca a fost o viroza urata in ultima vreme care s-a manifestat mai ales prin tuse si varsaturi si care trece destul de greu.Al meu a luat-o de la gradinita.
Va pup si asteptam vesti.


mamioana si Sebastian(06.10.2002)



Nu, abia de la inceputul lunii martie am inceput cu remediile homeopate, Anca mi s-a parut ca si-a revenit destul de repede, Tudor mai greu. Intr-adevar, si ai mei au avut aceasta viroza, problema la noi a fost ca au fost afectate traheea si bronsiile. Noi cu bronsitele suntem familiari de 1 an de zile si ceva, tot de la gradinita.
Pana in acest moment, eu sunt multumita de efectul tratamentului homeopat.
Copiii nu au mai facut febra, iar azinoapte nu au mai tusit deloc, fapt care nu numai ca m-a bucurat, dar mai ales am reusit sa ma odihnesc ca lumea dupa o perioada crunta.
quote:
Originally posted by mamicaluitheo

vilma draga mea si pt. interstitiala nu i-a dat nika? decat homeopate???

ce asteapta medicul ca nu inteleg? nu i-a facut radiografie sa fie sigur???sa stii ca nu e de glumit, si dupa cum bine stii nopi avem cam 11 la activ la theo.

Nu i-a dat nimic pentru ca probabil ca lipsa starii febrile i-a dat de gandit in sensul ca nu e chiar asa de grav. Urmeaza sa mergem la control din nou peste 2 zile.

Azi am varsat ca bleaga tubuletul cu bilute homeopate de Influenzinum. Maine n-o sa pot respecta schema dpdv al orelor, sper sa nu fie o problema, caci trebuie sa ajung la farmacie sa le cumpar.

Va multumesc pentru suport si sunt optimista, cred ca va fi bine.
O seara buna, dragilor, si multa sanatate va dorim.

Vilma, Anca (3.10 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Multumiri ca la Oscar: Marius, Carmen (pegasis), Monica, Camelia, Elena, Ortanselu.
Va pupa Anca si Tudor (care si-a pus capul in poala mea acum, ca in rest cand stau la pc se joaca cu butoanele de la cd-rw) si va promitem sa ne facem bine in we.
Si ca sa vedeti ca mergem spre bine, uitati-va la ei

Vilma, Anca (3.10 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

vilma,sa-ti traiasca puisorii,sant foarte foarte frumosi
vad ca lucrurile merg spre bine,ma bucur,stiu exact prin ce ai trecut
vilma dar in RO nu este ceva sirop de tusa care se poate da numai noaptea?sa sti ca eu atunci cand am avut probleme cu robert, tot asa era si el ,tusea pana voma mi-a dat ceva sirop care cred ca avea putin somnifer sau calmant ca nu tusea noapte deloc si dormeam amandoi
si daca ii dai ceva sirop de tusa si daca este expectorant nu il da seara pentruca ala il face sa tuseasca mai mult(rupe)
va doresc sanatate multa si mai asteptam vesti
va pupam ,rodica&robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

hehe Vilma,pupici la mustaciosi si la dansaciosi:-)

-eu de fapt vroiam sa-ti spun in mesajul celalt(dar am uitat) si ca Nicolas a avut o perioada din asta cand isi pieredea echilibrul-sau poate mi se parea mie asta-influentata si de socrul meu care-l vedea impiedicat si tot timpul imi zicea sa-l duc la dr.(mama ce fraza:-)
-ba ca n-o avea calciu,ba ca nu-l incalt eu cu ghetutele potrivite-si in cele din urma,cand m-am hotarat sa-l duc la dr. am observat ca nu mai cade deloc.Nicolas a mers f devreme,la 10 luni si ma gandesc ca de aici nesiguranta si instabilitatea.in orice caz,daca te ingrijoreaza fa-i un control lui Tudoras.

sanatate si pupici

"ohh,maama!"(Johnny Bravo):-D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Rodica, am incercat si acest tip de sirop (paxeladine), din pacate el nu ajuta la vindecare, plus ca nu se poate da mai mult de 2/3 zile. Am incercat chiar un sirop preparat in farmacie, din mai multe substante dintre care nu lipsea fenobarbitalul. Le-am dat si siropuri expectorante, stiu ca nu trebuie date seara. Anca cel putin a mers si pe tratament de desensibilizare a mucoasei bronsice cu antihistaminice (sper ca zic bine) de genul Ketof. Vreau sa zic ca am incercat aproape orice in ceea ce priveste tratamentul alopat (clasic).
Ortanselu, iti multumesc. Tudor si-a revenit la starea buna de dinainte, ne amuza din nou in fiecare seara cu dansurile lui gen rapper anchilozat.
Plus ca n-a mai luat in freza nici un colt de masa deocamdata si a inceput din nou sa ocoleasca obstacolele.
Va pupam.
PS: Anca e un pic calda acum, dar nu are febra. Doarme si a inceput din nou sa tuseasca..:(

Vilma, Anca (3.10 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

vilma bilutele homeopate cine i le-a dat? e prima oara? te intreb ca vreau sa stiu daca are vreun efect. as merge si eu la homeopat dupa operatiile astea.

pupici si sanatate

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamioana spune:

Vilma, ma bucur ca si-au mai revenit.Sunt tare draguti!
E bine sa combini remediile homeopate cu tratament alopat?
Poti sa-mi spui la ce medic homeopat mergi in Galati?


mamioana si Sebastian(06.10.2002)

Mergi la inceput