Bebelusi de sept-oct 2004 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Azi am mancat carnita la pure si a fost Dami al meu super incantat. A mancat foarte bine iar acum doarme iar eu imi fac probleme daca nu a mancat cumva prea mult.

Patrice PLEASEEEE, spune-mi si mie ce ai aflat despre slabit la cabinetul unde ai fost. La mine mai sunt cam 10 kg in plus si cel mai tragic este ca am inca burtica dar de luna viitoare ma duc la aerobic, am vorbit deja cu profu de acolo care mi-a garantat ca o sa scap de burta si solduri. Doamne ajuta!

Mihaela sa sti ca si Dami al meu face figuri la pure-ul de fructe pe cand cel de legume il mananca excelent.

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Naly multa sanatate!

Pufymic ma bucur ca e bine bazucu'!

Aissa a luat f. bine in greutate pitica. 300 de g in 2 sapt. este ok pentru varsta ei.

In legatura cu greutatea noastra eu cred ca ma am 1-2 kg de dat jos, dar inca mai am burta si trebuie sa ma apuc de abdomene, da' mi-e o lene.... In schimb eu nu stiu cum sa scap de vergeturi ... sau macar sa se mai atenueze ca am inteles ca nu o sa scap de ele...



Elena cu cipilica

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna fetele!
la multi ani! celor care azi mai adauga o lunisoara!
Benjamin Alexandru
Paula Amelia
Alexia Maria
Maria Romana

va urez si eu o primavara cat mai placuta si cat mai frumoasa!
de ieri au inceput babele, a mea e azi vad ca aici e frumoooooooooos tare afara
va tin pumnii celor care ati fost la vaccin azi, aissa si mihaela,
sper sa fie bine sanu fie fetele maraite si sa nu faca febra
a mea sta in carut acum si evident ca toti copiii de varsta ei, MARAIE non-stop
eu cu greutatea mai am de dat jos cam 5 cred habar nu am ca nu m-am mai cantarit de mult desi.
cristina( blue ( ma bucur ca Marc a dormit bine! si voi la fel
a mea in schimb a fost cam maraita aseara s-a tot trezit si la 3 si la 5 si la 7 de ma capiase
caca nu a facut moale dar vad ca tot face de 3 ori pe zi
am pus niste poze noi
revin

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Dragi mamici cu pitici,

In primul rand, va doresc o primavara plina de bucurii si impliniri ( si ceva mai calda decat cum a inceput ) !

Pentru ca am gasit atat de multe sfaturi utile si ceea ce am citit la voi mereu m-a ajutat foarte mult, indraznesc ( nu e prima oara ) sa va cer parerea intr-o problema grava ( pentru mine )

Alexia mea are 4 luni si putin peste si am inceput de 1 saptamana sa incercam sa inlocuim masa de la ora 14.30 cu supa - piure de legume.
"Schema " propusa de dr. pediatru a fost urmatoarea:
- prima zi: 50 ml de supita ( obtinuta din fierberea morcovilor, un picut de telina si patrunjel - radacina ) - a papat f. bine
- a doua zi 100 ml de supita - a papat tot
- a treia zi 150 ml de supita - iarasi bine
ziua urm. am pasat un sfert din legumele fierte si am amestecat cu supita 150 ml
ziua urmat. am pasat jumatate din legume si tot asa pana am pasat intreaga cantitate de legume in 150 ml supita si am incercat sa i le dau cu biberonul cu tetina reglabila de la Chicco. In prima zi a mancat tot....dar in zilele urmatoare urla ca din gura de sarpe cand ii dadeam biberonul ! Ma chinuiam cu ea cate o jumatate de ora si urla de mama focului. Abia daca manca 30 ml.

Acum nu mai vrea ABSOLUT DELOC !!
Astazi am fost nevoita sa intrerup pentru ca plange rau si se ineaca de la plans si scuipa biberonul.
Nu stiu ce sa fac..imi este teama ca nu va mai vrea niciodata sa manace preul de legume...

ma gandeam sa incerc peste cateva zile sa pasez legumele separat si sa incerc sa-i dau cu lingurita, apoi sa-i dau supica cu biberonul.

Nu stiu ce sa fac ! Dati-mi un sfat ! Cum i-ati facut pe bebelusi vostrii sa pape acest pireu ??? Am citit ca ai vostrii mananca cu placere ! CUM ATI REUSIT ???

O mamica disperata si Alexia ( 31 Oct. 2004 )
va multumesc si scuze ca m-am intins asa de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Buna fetele ,

felicitari cu ziua martisorului si de la noi ,cam tirziu ,stiu, dar nu am avut tipm sa scriu .

Am vazut pozele Mihaelei,Mada,denyce ,Anamari -aveti niste domnisoare foarte frumusele -se vor bate baietii dupa ele hihi

Ralucule ce bine ca Tristan e ok .Pufymic -ma buicur ca si puiul tau e bine .
Aissa -vreau sa te intreb ce-s cu cutele de la picioare ? cite ar trebui sa fie ?ca medicul nu mi-a zis nimic .

Deanna are 2 dintisori care se vad foarte bine cind se ride .De papat nu prea ,abia maninca 2 linguri de pireu de fructe ,1 borcanel de legume il termina daca il dau in citeva reprize .Inainte minca mult mai bine ,si nu bea mai mult de 500 ml lapte ,parca e Alecsia Mihaelei .
Ieri i-am dat pentru prima data suculet de struguri si a inceput sa vomite pe nas si pe gura ,pina a scos tot din stomacel ...i se infundase narile cu papica si abia de respira ....nici nu va zic ce frica am tras ,am crezut ca voi suna la 911.Nici acum nu ma pot linisti , tremur toata si imi vine sa pling cind ma gindesc la experienta prin care am trecut .Bine ca la moment mi-am adus aminte ce sa-i fac (citisem intr-o brosura de la medic ) .Am pus-o pe-o mina cu fata in jos pina a terminat de vomat si dupa am fugit repede dupa pompita sa-i curat narile ca nu avea aer .
Saptamina viitoare mergem la vaccin si atunci va spunem si noi rezultatele .
Despre mine -am si eu 2-3 kg in plus si am ramas un pic cu burta .Trebuie sa ma apuc neaparat sa fac abdomene ca a venit primavara ...nu mai este mult pina vine vara si voi vrea sa ma duc la plaja ...
va doresc un sfirsit de we placut si mult ,cica ajuta si la arderea caloriilor hehe.



Alina si bebe Deanna ingerasul mamei (09.09.2004)
poze http://community.webshots.com/user/davina25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Moss, asta patesc si eu cu a mea. Nu e vorba ca nu-i place piureul ci se enerveaza ca nu curge suficient de repede. Lichidul e destul de vascos, eu ii dau cu o tetina taiata in X si tot nu e bine, pentru ca se aplatizeaza de multe ori si trebuie sa desfac inelul de la biberon pentru a-i da drumul la aer. Iar faptul ca o intrerup din supt, plus ca mai si agit sticla de cateva ori o enerveaza de urla ca din gura de sarpe. De aceea eu ma chinui sa-i dau cu lingurita, dar nu am succes deloc. Am incercat sa largesc gaura la tetina, sa-l fac mai subtire, tot aia e reactia, pentru ca nu curge in acelasi flux ca laptele. Daca nu i-ar place nu ar papa, fii sigura.
Davina, nu cred ca e vorba de un numar de cute, asta depinde de copil, dar am auzit ca la fete mai ales apare o problema la sold. Si unul din semne ar fi ca, in momentul in care are picioarele intinse, pe unul din ele e o cuta in plus. Eh, si eu aseara cand am uns-o dupa baie, cand era pe burta, am vazut eu la spatele piciorului ca la unul are o cuta iar la celalalt nu. Si de aici ideea de a-l pune pe dr sa o verifice.
Roandre, ce ati facut azi? Ati fost la vaccin? Sper ca Alexia s-a comportat bine. Alexandra mea nu a facut pana acum nici o reactie, sper sa fie asa si in continuare papusica mica si la fel si a ta.
Va pup si va urez o noapte calda si linistita!



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Am fost la vaccin astazi si ne-a intepat in ambele picioruse...si a plans fata mea cum nu am mai auzit-o pana acum. Oricum, pana acasa a si uitat!
Am apasat-o putin pe picioruse si nu a schitat nici un gest cum ca ar deranja-o.
Pana acum n-a facut deloc febra dar i-am pus acum un supozitor paracetamol preventiv sa nu faca febra peste noapte.
Maraita nu este doar ca nu prea a vrut sa mai pape nici macar laptic asa mult. N-o fortez si o las in pace.
Am intrebat doctora care ar putea sa fie motivul de-mi refuza lingurita si mi-a zis ca e posibil s-o mai doar dintisorii si s-o fi atins din greseala peste gigngiute si acum asociaza lingurita cu durerea de dintisori. Mi-a recomandat s-o mai las o sapt-doua fara lingurita si sa-i dau piureul cu biberonul si sa incerc apoi iar cu lingurita si poate uita intre timp. Cu biberonul imi papa foarte bine piureul de legume cu ou/carnita/ficatel. La cel de fructe face figuri.
In rest doctora a zis ca e bine bebelina, nu mai are gatul rosu si pt nasuc mi-a dat un spray.

Aissa, ma bucur ca si voi ati scapat cu bine de vaccin si Doamne ajuta sa nu faca fetele febra la noapte!

Alain jr, mai spune-ne despre bebele tau...si vrem si pozici!

Mada, am vazut pozicile...super, super! Cand va intoarceti in Romania?

Moss, Alexia ta la inceput papa bine piureul? Posibil sa fie prea gros si sa nu treaca repede prin tetina si sa se enerveze. Ai incercat si alta combinatie sa vezi daca ii place? Incepe sa urle de cum vede biberonul sau dupa ce trage o data-de doua ori?
Poti sa incerci si cu lingurita sau chiar s-o mai lasi cateva zile fara piure si sa incerci iar. Ceva-ceva o deranjeaza pe ea. La bebelina mea se pare ca sunt dintisorii de vina...sa fie asta si la voi? Sau sa aiba rosu in gat si s-o usture gatul (Doamne fereste sa fie asta...dar te gandesti la toate cele).

Davina, Alexia mea vomita si de 2-3 ori in jet asa pe zi si deja m-am obisnuit. Cand incepe sa vomite, o ridic si o pun cu fata in jos si o bat incet pe spate. Dupa ce termina de vomitat ma duc la baie si o spal pe fata si ii curat nasucul dar nu cu pompita pt ca nu prea reusesc ci cu betisoare de urechi sau facute din vata.
Posibil sa fi mancat atunci foarte mult sau sa fie de vina noua papica (mai exact sucul de struguri). Posibil a doua oara cand ii dai suc de struguri sa nu mai faca asa. Pana se obisnuiesc cu diversele mancaruri/gusturi/arome mai avem parte si de astfel de accidente.
Ca nu mananca bine...posibil sa fie si la voi ce mi-a zis mie doctora. Cu biberonul daca ii dai papa mai bine?

Va pup si ma duc si eu la nani!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 6 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salutare,

Eu nu am maiintrat azi ca am plecat cu Alma in calatorie, care s-a derulat super pentru ea ca era tare happy in carut, dar am avut o droaie de aventuri pana la destinatie pt. ca bunicul zapacit ne-a pus pe un tren gresit , iar mami asta si mai zapacita si-a dat seama prea tarziu ca nu era ruta cea buna, dar ne-am descurcat ca doar are mami papagal si a mai fost si Dim dragut sa vina dupa noi pe la mijlocul traseului.
Enfin, acum suntem bine merci la Ralu, unde ne simtim excelent, piticii se tin de manute, povestesc pe limba lor, se mangaie pe fetisoare si isi zambesc. Sunt tare scumpi si cred ca zilele astea se vor lasa cu multe poze.
De pe la 10 a fost Alma mai maraita si cred ca e din cauza dintisorilor, mai ales ca s-a calmat dupa gelul si solutia de la Dentonix.
Si Alma papa cu mai multa pofta fructele. Azi i-am pasat o jumatate de banana si i-a placut tare mult. Asadar , prefera pana acum :bananele, piersicile, marul copt si pireul de bostan.Mai papa broccoli (cel preparat de mami are mai mare succes), cartof, morcov, conopida.
O sa revin si maine, asta daca nu o sa ne facem prea mult de cap sau daca nu poposim prea mult prin alte parti.
Noapte buna si pupici de la noi,



Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Roandre, bine ca nu a facut febra nici a ta (sper ca si peste noapte a fost la fel). Alexandra nici nu a plans deloc, nici febra nu a facut, a fost tare cumintica. Bine, a stat numai in carut si am leganat-o de mi-a amortit mana, dar in rest e bine. Noua ne-a zis dr sa nu ii dam nimic preventiv, iar asistenta sa ii dam, dar eu nu i-am dat nimic si vad ca am facut bine. Sper ca si la viitoarele intepaturi sa se comporte la fel.
Acum daca si tu ii dai Alexiei cu biberonul piureul, spune-mi si mie cu ce tetina ii dai sau cat de subtire il faci. Ca eu daca i-l las mai gros nu trece chiar si prin aia in X si daca il subtiez prea tare ma gandesc ca nu mai mananca suficient.
Si piureul de fructe pe care i-l dai il faci in amestec sau cate un fruct pe rand?
Si inca o intrebare, dar sa nu te superi: dr.ta ce zice de vomitatul Alexiei? A mea nu mai face demult asa, sper sa nu o deochi, dar vad ca tu te plangi in continuare de asta. La noi da doar cate o gura-doua de lapte afara dupa ce da aerul si i se mai scurge pe langa coltul gurii cand se agita. Dar asta cu jetul....O radiografie nu ti-a recomandat? Eu cand am intrebat dr daca la schimbarea laptelui de varsta a 2-a daca sa iau tot anti regurgitatie sau normal mi-a zis sa continui cu cel AR ca refluxul se vindeca pe la 6 luni. Voi ati trecut de 6 luni si stiu ca intr-o vreme spuneai ca nu mai vomita, iar acum vad ca a inceput din nou. Stiu ca daca ia bine in greutate copilul nu se intervine chiar daca vomita. Dar tu zici ca papa si putin si vomita asa de mult de da si pe nas....E doar o parere, dar poate ar trebui sa mai insisti sa vezi cauza.
Pufymic, ce ati facut ieri la dr?



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Neata!
Am trecut cu bine si peste noaptea asta...doar ca pe la ora 2 dimineata se cam foia in patut si a tras un tipat scurt de in urmatoarea secunda eram ca popandaul langa ea (bineinteles ca ea dormea in continuare). I-am facut 100 ml lapte si i-a papat. Acum la 8.30 a mai papat inca 100 ml lapte si doarme in continuare.
Aissa, ca tetina o folosesc pe aia in X caci aia de la Nuk cu forma ciudata nu-i prea place, adica mai mult se joaca cu ea. Piureul il subtiez ca sa arate ca laptele batut (ce ma enerveaza este ca trebuie sa-i scot mereu capacul la biberon ca sa se umple cu aer).
Ca fructe, eu am inceput cu cate un fruct sa vad cum il tolereaza iar acum ii dau piure de fructe amestecate.
Cat despre vomitat in jet, asa face de cand s-a nascut. O vreme nu a mai vomitat deloc iar apoi iar a inceput. Ideea e ca are zile si zile...in unele nu vomita deloc(ieri nu a vomitat) iar in altele imi poate vomita si de 2-3 ori. Doctora a zis ca e posibil sa fi vomitat acum si pt ca avea nasucul infundat sau pt ca e un refuz al ei de a manca. Nu mi-a recomandat sa-i dau nimic pt asta. Ideea e ca am mai urmarit-o pe Alexia si isi face singura greata (ori isi baga degetele in gura pana ii vine sa vomite ori daca simte o picatura in plus de lapte sau orice altceva si ea nu a mai vrut, iar vomita).
Si eu stiam ca dupa 6 luni ar cam trebui sa scapam de vomitatul asta dar ea a reinceput cu vomitatul de cand a racit si a refuzat sa mai manance iar daca o fortam vomita, sau daca incercam sa-i dau medicamentele la fel se intampla.
Am sa mai astept sa vad daca si dupa ce i-a trecut raceala face la fel.
Cu papatul putin sper sa-si revina mai ales ca ii voi da doar din biberon (eu ma incapatanam sa-i dau cu lingurita si nu vroia deloc). Am sa vad cat mananca astazi cand nici nu-i mai arat lingurita.
Si aissa, NU MA SUPAR deloc pt ca n-as avea motiv!
Ma bucur ca si Alexandra a trecut cu bine peste vaccin. Eu i-am dat preventiv paracetamol avand experienta de la 4 luni cand nu i-am dat nimic si a a avut febra 2 zile.

Danyce, ce aventura ati avut....bine ca ati ajuns cu bine pana la urma!
Dar tu cum ii pregatesti broccoli? Eu nu i-am dat pana acum si ma bate gandu' sa incerc si asa ceva.

Pupici!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 6 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput