Dr. Nayel CF2 (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Crinuta mai am o intrebare pentru tine. Ce ai avut voie sa mananci dupa operatie? Eu imi aduc aminte de compot neindulcit si ceva supa doar din anumite legume, dar nu mai stiu exact. Ma gandeam sa stie mama ce-mi pregateste.
Si inainte de operatie ai avut vreo restrictie de genul sa nu mananci cu x ore inainte sau sa nu bei?

si tie!

Roxana, Mariuca (5 ani si 8 luni) si bebe din burtica s. 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Roxy, la mine cezariana s-a decis brusc. M-a consultat seful clinicii si a decis impreuna cu Nayel ca se impune cezariana, deci nici vorba de pregatire, ba chiar mancasem o napolitana si bausem apa minerala, insa la anestezie gen rahi nu e nici o problema.

Dupa operatie nu se mananca nimic, iar a doua zi ceaiuri si iaurt.
Cam asta imi amintesc eu. Mama, ce am slabit zilele alea...

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Dupa cezariana am avut voie ceai (chimen+anason), apoi a doua zi supa de legume strecurata si treptat iaurt cu paine prajita, carne de pui.

Spuneti-mi si mie cand are gae=rda dr. Nayel? Pe 30 sau pe 31 ?????

Crinuta, ce mai face Rayan?Nu ai mai scris la dermatita...Ce ai mai facut??

Adema&Codrut
http://community.webshots.com/user/eoncioiuro
Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41021

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Adema, nu am mai scris deoarece nu a mai facut nimic, adica, eventual apart 2-3 bubite rosii pe fata, dau cu ulei de masline si dispar. Oare sa fie dermatita? Acum fata e curata, nu are nimic si nici nu am mai dat cu nimic.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Adema, eu nu stiu cand e de garda Nayel.

Rayan mai are in schimb probleme cu stafilococul ala nenorocit de care nu mai scapam. De fapt nici nu e clar daca e canalul lacrimar infundat sau nu.
Ma gandesc sa repet analiza. Nu se poate sa nu existe un antibiotic eficient in cazul lui.
Ne gandim sa incepem cu sucurile peste vreo 2 saptamani. Rayan mananca doar Humana 1 acum.
Daca ai timp si poti, pl trimite-mi pe pm cum si cand ai inceput tu diversificarea, ca eu sunt inca in ceata.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Adema ti-au recomandat de la spital ca ceaiul sa fie de chimen si anason sau asa ai vrut tu? Cum e la gust ceaiul asta, nu am baut niciodata, desi aud ca ar fi foarte util pentru lactatie. Presupun ca poti sa bei apa plata, nu? Eu sunt un Setila adevarat!

Nayel se intoarce in tara pe 27 martie, nu stiu cand are vreo garda, eu o sa ma duc la cabinet.

Roxana, Mariuca (5 ani si 8 luni) si bebe din burtica s. 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Roxy, imediat dupa operatie i-a spus moasa mamei sa imi aduca ceai de anason, chimen si inca ceva, deci din spital iti recomanda.
Acum, nu stiu in ce masura ajuta la lactatie. La mine nu am observat nici un efect si am renuntat. Poate ar fi trebuie sa continui, nu stiu.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mama ce liniste pe aici.
Anca Mihaela, nu ne dai nici un semn?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Micaela spune:

Dragele mele,

Noi suntem acasa de 2 zile si inca ne imprietenim. Nu stam foarte bine cu somnul - eu am avut o recuperare cam grea dupa operatie si inca nu m-am refacut. Fetita mea - Ema Ioana - este sanatoasa si foarte mancacioasa. Eu ma chinui sa imi "modelez" sfarcuri, care au disparut cu desavarsire dupa ce am nascut. Nu am inca nici lactatia instalata cum trebuie, dar ma mulg, o mai pacalesc pe Ema sa suga prin mameloanele de silicon... Fac tot ce pot sa aiba parte de colostru. Cam asta ar fi deocamdata... Desi a fost mai greut decat ma asteptam, acum si eu si sotul meu plutim de fericire...
Dl. dr. Nayel a fost exemplar, la fel si intreg personalul din spital.

Va pup pe toate si incerc sa mai povestesc in curand...

Anca Micaela si bebe Ema Ioana, care maine face o saptamana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Draga Anca, bine ai revenit.
Abia astept sa ne povestesti cum a fost, de la declansari. PLlllll, cand ai timp, ok?

pupici Ioanei ( tiza mea)

Roxy, nici un semn?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput