Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Buna, fetelor !

Am citit ce ati scris si ca va plangeti ca medicamentele prescrise
nu va fac tocmai bine. Si eu am trecut pe la Parhon, prin gramezi de analize si de vreo 10 ani iau Novothyral, pe care il suport foarte bine (am hipo, Hashimoto si acum, in sfarsit si slava Domnului, la 39 de ani prima sarcina). Fetelor, daca va dau stari ciudate medicamentele, vb. imediat cu dr. sa va schimbe tratamentul, ca nu e de glumit. Eu va doresc sanatate la toate si...nu va lasati !!

Carmi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidiutza spune:

Buna! Am o prietena cu hipertiroidie, insarcinata in 7 saptamani. A fost la Bucuresti, la Spitalul Elias unde i s-a spus ca nu este nici o problema in acest caz, nu exista riscuri pentru fat ci doar va fi o sarcina cu ceva crize pentru ea-gen nod in gat, respiratie greoaie. Riscuri mari pentru fat sunt in cazul hipotiroidiei. Cu speranta ca v-am fost macar putin de ajutor, va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Lidiutza,prietena ta era sub trat. hormonal cand a ramas insarcinata sau a facut inainte de a ramane insarcinata trat.pt hipertiroidie?
ce stii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july75 spune:

Draga Lidiutza poti sa o intrebi pe prietena ta si sa ne spui si noua ce trat. lua pt hipertiroidie inainte de a ramane insarcinata si ce trat. ia acum cand este insarcinata? S-a modificat doza in vreun fel sau a ramas la fel( doza de pastile)? Sunt foarte curioasa pt ca mie dr. endocrinolog mi-a zis ca este interzis cu hipertiroidie sa ramai insarcinata( si eu am hipertiroidie si sunt f.f. curioasa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Buna!

Eu am nascut acum 9 luni iar la 6 lun i dupa nastere mi-a fost descoperitaq o hipertiroidie in stare f avansata care mi s-a spus ca a fost declansata de sarcina . TSh =0.00 iar T2 si T4 de 6 ori mai mari.
Nu am luat nici un fel de medicamente ci urmez un traament homeopat , t3si t4 au scazut .

Chiar ieri am fost la ginecolog iar cind l-am intrebat de sarcina cu hipertiroidie mi-a spus ca nu este posibila deoarece tratamentul afecteaza bebele iar urmarile sunt f grava. Dar mi-a psusca dupa ce ma stabilizez putin nu va fi nici o problema . Aceais chestie mi-a zis si homeopata .

Va rog sa mai postati cele cu hiprtioidie care raman insarcinate ,

Multumesc anticipat .


Oana si Iza-Maria DN 19 iulie 2004
http://community.webshots.com/user/oanavilcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

Fetelor, nu mai luati tratamente pentru tratarea tiroidei daca nu ati facut setul complet de analize.
Eu am facut prostia asta.M-i s-a dat tratament cu Novothyral pentru taratarea hipotiroidiei, pe care nu o aveam, iar dupa un an , am intrerupt tratamentul pentru ca imi era f rau.
Cazusem in extrema cealalta, hipertiroidie, puls marit, insomnii, stari depresive, am slabit 10kg, pe care nici in ziua de azi nu le-am mai reglat.
Si am ramas cu niste palpitatii zilnice.
cand am fost la doctor, mi-a spus ca nu trebuia sa iau acest tratament( mai ales ca m-i s-a dat din start cate o pastila pe zi) si ca acum sunt data total peste cap.
Trebuie sa avem mai mare grija de noi, mai ales ca vrem si un bebe.


ANCA
“Capul sus, va rasari soarele si pe strada noastra”
http://community.webshots.com/user/gogosar103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Fetelor dragi, v-am mai povestit eu ca am noduli tiroidieni si TSH-ul la limita inferioara, in ultimul an a tot scazut. Ca si manifestari ale hipertiroidiei cel ami rau ma supara tahicardia. Atata timp cat inca am TSH-ul in limite, medicul endocrinolog nu mi-a dat tratament, dar pentru ca tahicardia aceasta devenise din ce in ce mai suparatoare, am fost la un medic cardiolog. Deja datorita pulsului mereau marit, inima mea era intr-un continuu efort si simteam junghiuri in dreptul inimii, uneori si dimineata cand ma trezeam desi se presupune ca ar fi trebuit sa fiu odihnita, imi simteam muschiul inimii incordat. Cardiologul mi-a dat sa iau 1/2 de metroprorol zilnic si mi-a spus ca trebuie urmat acest tratament pe perioade oarte lungi (ani). Si eu imi doresc inca un bebe si mi-a zis ca in eventualitatea unei sarcini trebuie oprit tratamentul.
Fetelor, cele cu palpitatii, puls marit, ati urmat un astfel de tratament?

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

Tanaion, nu eu inca nu am urmat nici un tartament inca.
de abia sapt viitoare vreau sa ma duc la medic.
In ultimul timp,au inceput sa ma duca la disperare, palpitatiile si pulsul marit. Sit ot asa ca tine, simt intepaturi in dreptul inimii si junghiuri, si amorteli in mana stanga.
Eu, panma ajung la doctor, iau in fiecare dimineata si seara extraveral, iar in cazurile in care e mai nasol, Propanolol.
Fetele cu hipertiroida, care va loviti de asemenea probleme, spuneti-ne si noua cum le-ati rezolvat?????

ANCA
“Capul sus, va rasari soarele si pe strada noastra”
http://community.webshots.com/user/gogosar103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

Tanaion, am uitat sa te intreb.
Tu cum ai tensiunea?Ca eu o am mica si de multe ori multe medicamente pentru scaderea pulsului si pt palpitatii, scad si tensiunea.

ANCA
“Capul sus, va rasari soarele si pe strada noastra”
http://community.webshots.com/user/gogosar103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Anca,
si eu am tensiunea mica in general 10 cu 7-8, am inceput sa iau de 4 zile si ma simt bine. Nu mi-am luat tensiunea in perioada asta, dar nu mai am pulsul mare, nu mai am palpitatii si nici nu mai simt junghiurile acelea. Si eu exact ca tine devenisem disperata de starile astea cu inima.

Tana

Mergi la inceput