Tiroida si fertilitatea

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Multumesc Georgiana!

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

si eu multumesc, fetelor

Deci sa inteleg ca tratamentul asta cu eutyrox are efecte diferite de la persoana la persoana...
Oricum, o sa incerc sa il urmez pana cand o sa-mi dau seama pe propia piele cam ce efecte are...

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickic spune:

Dragele mele,
am scris si eu acum citeva saptamini la topicul acesta, punind intrebari legate de hipertiroidie. In decembrie mi-a iesit TSH 0.05. Ei bine, acum (analiza facuta saptamina trecuta), TSH-ul meu a ajuns la 50.33 (referinta 0.30-4.70). I s-a mai intimplat cuiva asa ceva?
T3 a iesit normal (3.0), dar T4 a iesit < 5.0 (referinta 9.1-23.8).

Doctorul mi-a indicat ca tratatment L-Thyroxin, o jumatate de pastila pt trei saptamini, dupa care ne intilnim sa imi ia iar singe. Intre timp, trebuie sa ne ferim sa ramin insarcinata, ca sa nu avortez spontan.
Sint foarte confuza, ma tem ca corpul meu a luat-o razna...
Pe deasupra, cred ca si din cauza acestei hipotiroidii (pina la urma), am luat in greutate (aproape 5 kg in ultimele doua-trei luni...)

Loma, tu ai gasit ceai de sinziene in Canada? Cum se numeste in engleza? Crezi ca as putea face gargara cu sinziene in timp ce iau medicamentele?
Imi cer scuze ca dau buzna cu atitea probleme.
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Vickic, eu mi-am adus dragaica din Romania.
Nu stiu cum se numeste aici, insa eu am vazut-o prin padurile de pe aici.
Dar asa cum am mai spus cea mai buna dragaica, si care a dat rezultate vizibile la mine, a fost cea recoltata de ziua ei, 24 Iunie. Eu mi-am cules-o cu maica-mea. In cartea Mariei Treben spune ca atunci planta e inflorita, ajunsa la maturitate si are puterea tamaduitoare cea mai mare, iar la mine va spun cu mana pe inima ca mi-a rezolvat problema nu numai a gusei dar si a problemelor generate de proasta functionare a tiroidei.

Roaga pe cineva din Romania, bunici la tara, sau alte rude daca ai sa mearga sa o culeaga din padure. Este de doua feluri una cu floricele mici galbene care miroase puternic a miere, si alta cu floricele albe care creste mai mult pe langa tufe, avand tendinta sa se catere pe alte plante. Cea cu floricele albe e cea mai buna.

Loma


Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Vickic, poti sa faci linistita gargara de sanziene chiar daca iei medicamente, eu luasem vreo 2 ani medicamente inainte sa fac trat. cu dragaica, si chiar cat am facut tratamentul am mai continuat, apoi am renuntat ca am considerat ca nu mai am nevoie, deoarece disparuse gusa tiroidiana.

Loma

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Stiu ca erau fete care solicitau un tratament naturist pentru Hipertiroidism, am gasit ceva pe internet, retele lui Valeriu Popa,:

Hipertiroidie
1. Se iau 3 lingurite de pulbere de ghimpe/zi, in cure de 3 saptamani, cu 10 zile pauza.
Iarba de ghimpe este un reglator natural al activitatii tiroidiene, fiind folosita si pentru tratarea nodulilor si cancerului la tiroida.


2. Se fierb 20 gr. de troscot in 1/2 litru apa pana scade la jumatate. Se filtreaza. Se beau 2 cani pe zi.

Eu personal nu le-am incercat, dar merita zic eu.

Loma



Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Vickic
Dragaicei i se spune Cleavers in engleza.
Denumire latina - Galium aparine

Eu ti-am dat denumirea exacta a celei folosita de mine, aia cu floricele mici albe si care are tendinta sa se agate de alte plante, deci e lipicioasa.

Loma

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickic spune:

Multumesc foarte mult, Loma.

Am stat la ore mai mult cu capul in nori, abia asteptam sa ies si sa vad daca mi-a raspuns cineva.
O sa caut si aici dragaica, am o colega care spune ca se pricepe la plante. Sa inteleg ca nu exista sub forma comercializata (ceai), nici aici, nici in Romania? Si prin urmare va trebui sa astept vara, ca sa infloreasca?

Mi se pare totusi asa de ciudata saritura asta de la hipertiroidism la hipo- in doar 3 luni. Inca nu reusesc sa o inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Vickic, se gaseste si sub forma de ceai si sub forma de tinctura inclusiv centrul Favisan o produce si o comercializeaza.Se gaseste la orice plafar, la noi si-n alimentarele cu raioane pentru produse naturiste, o sa-ti scriu si denumirea in latina GALIUM MOLLUGO (sanziene albe)SI GALIUM VERUM (sanziene galbene).Poti sa-i scrii Livie si sa-i ceri parerea, e o fata minunata si a ajutat si ajuta pe toate fetele.
Te pup si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Draga Loma, vreau sa-ti multumesc mult pentru retetele tale, deja am inceput sa beau si sa fac gargara cu ceai de sanziene. Eu am gasit la plafar numai iarba de sanziene HERBA GALII VERII si astept vara sa rog pe cineva sa-mi culeaga de la tara dragaica cu floricele albe.
Le voi incerca si pe cele ale lui Valeriu Popa. Tinctura nu am incercat inca.
Vicki stiu e Canada si nu ar trebui sa se intample asa ceva, dar poate intr-una din dati au fost analizele gresite. Mie mi-au spus medici endocrinologi ca analizele pot varia functie de momentul cand ti se face recoltarea, dar totusi diferenta mi se pare foarte mare.

Tana

Mergi la inceput