Bebelusi de iulie-august 2004 (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Adema ,daca nu stii ce sa nu-i dau uite aici citeva sugestii: orice fruct cu seminte (kiwi, toate fructele care intra in categoria berry...), rosie, banana, portocala, ou, piersica. Anumite alimente copilul tau nu are voie pina la 1 an.....eu una in locul tau nu i le-as dape nici una din acestea pina la 1 an...mai bine sa fii isuperprecauta decit sa-ti para rau...si lasa ca-si i-a bb toto ce-i trebuie si doar din laptic...nu-ti fa griji...
In al doilea rind daca voi nu aveti in familie, atunci poate este pur si simplu o alergie dezvoltata la ceva....poate is chiar apa sau aerul...nu poti sa stii...
Zyrtec (cetirizine este substanta activa)este un antihistminic (adica indicat in alegii), daca vrei prospec dute la site-ul pe care eu il folosesc aici in US ,unde medicamentele uneori au alte denumiri decit cele romanesti. Daca nu te descurci in egleza (nu vreau sa te jicnesc , dar nu te cunosc deci nu am de unde sa stiu ce stii si ce nu)spune-mi si te ajut.
Uite site-ul: www.rxlist.com sau da direct click aici si te baga direct la medicamentul tau http://www.rxlist.com/cgi/generic/cetiriz.htm , apoi da pe indicatii, doze , efecte adverse, ai tot ce-ti trebuie acolo. Sanatate!

Luca cel frumos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Adema incearca sa mergi la un medic homeopat ; am exemple de reusite mari in cazul alergiilor .

Surpriza- azi ne-am trezit si cu un al doilea dintisor tot asa pe nepusa masa si fara dureri; nici nu imi vine sa cred.

Monica - si eu am trecut printr-o faza asemanatoare cu a ta inainte de a fi insarcinata , insa cind am discutat cu sotul si i-am spus ca i-l parasesc ( ca si la tine financiar nu ma afecteaza) s-a schimbat foarte mult iar copilul ne-a apropiat mult, chiar si problemele mari de sanatate ale mele care persista inca m-a sprijinit foarte mult.
Chiar daca u fost vreo 8 luni fara acum totul este OK .
Eu zic sa incerci sa vorbesti cu el foarte sincer si cit mai mult posibil poate mai aveti o sansa.


Oana si Iza-Maria DN 19 iulie 2004
http://community.webshots.com/user/oanavilcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna seara!
A mai trecut o zi, una cu destul de multe maraieli sau mai bine spus cu schimbari bruste de dispozitie. Acum doarme si sa speram ca va fi o noapte calma. Tot mai are ceva in nasuc, dar nu ma lasa sub nici o forma sa ma apropii de el. Imi da peste maini, iar daca ii tin mainile da din cap. Abia, abia am reusit sa-i pun un pic de laptic.
Adema, imi pare rau ca aveti probleme. Pupici lui Codrut de la noi. Pe el il deranjeaza bubitele?
Eu vroiam sa va intreb de banana. As vreau sa incep sa-i dau babana (s-a cam plictisit de mar saraca si nici nu vreau sa-i dau prea mult de la borcanase), dar imi este un pic frica de constipatie. Ati avut probleme? Cat de des le dati banana la bebelusi.
Olivia frumoase poze, se vede ca si Luca s-a bucurat de plimbare.
Marcela, LA MULTI ANI! Liei. Sa creasca mare si frumoasa. Poti incerca sa-i dai supa si cu biberonul. Eu de exemplu mai intai ii dau pireu si apoi supa. Iar daca nu prea vrea pireul, ii pun in supa si o fac un pic mai groasa si o mai pacalesc un pic.
Gata, iar m-am lungit la vorba. Sa avem o noapte calma.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)

http://community.webshots.com/user/a_mironeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi verzi spune:

Adema, si Iris are de doua saptamani pete aspre pe umeri, piept si mai recent au aparut si pe brate. Au fost zile cand se estompa culoarea rosie si zile cand se roseau din nou. Am crezut ca de la alimente dar dr. de familie a venit azi si a spus ca nu dar nici nu a spus de la ce pt. ca de fapt nici ea nu stie. Mi-a dat un unguent nu inteleg scrisul sa-ti spun cum ii zice dar maine duc reteta la farmacie si-ti spun. Oricum ,asteptam pana luni si mergem la un dermatolog ca nu cred sa faca miracole unguentul.

ALINA SI IRIS MARIAM 30.06.2004 http://community.webshots.com/user/rafaela192

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catinca spune:

Olivia, super pozele si Luca era in culmea fericirii in excursie.
fetele, Stefanel al meu cind s-a trezit dimineata am observat ca are pleoapa dreapta de la ochi putin umflata. stiti cumva care ar fi cauza?
nu cred ca la- tras un curent pt ca n-a iesit afara de vreo 3 zile si nici n-am deschis nici un geam in raza lui de actiune.

azi am introdus o pastaie in supa crema de legume. si i-a placut tare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Anca nu pot sa-ti spun de la ce poate fii, dar uneori Luca pateste asa cind se freaca insistent la ochi...cauze sint multe...este greu de specificat...Pune si tu niste comprese reci, dar nu stiu cum o sa suporte Stefanel...

Luca cel frumos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maaria spune:

sunt si eu cu ochii pe voi!

Ema bine ai revenit. unde-s pozele cu Serban? Vrem poze! Vrem poze!

Moniq, m-ai lasat masca...tinem legatura oricum! capul sus! pup pe Bobo!

am vazut multe poze, si-s cred c-o sa ne incriem si noi pe lista la petit. cristalina, ne primesti? avem vreo sansa sa prindem loc in fata?

olivia, super pozele, iar tiztu lui fii'miu ff cuminte! dragu' de el:)

pupici


Maria si BB Luca (26.08.2004)
POZ(n)E

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maaria spune:

Olivia, uite si raspunsul meu pt tine. ca suntem aproape de varsta...programul nostru e cam asa:
la 8-9 tzatze
10.30 - piure de fructe
12.00 - 120ml lapte
14.30 - supa + piure legume + 60lapte
16.00 - branza cu banana 100 lapte
20.00 - 120lapte
22.00 - 180lapte cu cereale
1.00 - ceva ceai
3.00 - tzatze
6.00 - tzatze
nu stiu cat lapte mai am..asa ca nu pot sa calculez exact. dar dupa intervalul dintre mese...nu prea mult:(
orele sunt aproximative


Maria si BB Luca (26.08.2004)
POZ(n)E

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Mey, Maria ,bb Luca al tau mainica la interval de 2 ore??
Al meu maninca la 4 ore....

Luca cel frumos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maaria spune:

da Olivia, asa mananca. Daca ii e foame ii dau. Cand mananca bine nu mai doarme asa mult, si vice versa. si nu-i gras...inca

Maria si BB Luca (26.08.2004)
POZ(n)E

Mergi la inceput