Despre spitalul Giulesti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bombonica spune:

E permisa in Giulesti intrarea in sala de travaliu a unui membru al familiei (adica sora mai mare a gravidutei)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:


Nu stiu daca te mai intereseaza acum fiind 13.03.03 dar....
Eu am nascut la spitalul Giulesti,nu am reusit sa nasc cu dl. doctor PUIA desi dansul m-a urmarit pe toata perioada sarcinii.
Deoarece am nascut de Craciunun pic cam tarziu pe la ora 19 ,dl. doctor a plecat acasa pt. ca il asteptau cu masa pusa dar a vorbit din 1/2 in 1/2 de ora cu doctorul care l-a lasat sa ma supravegheze si sa nasc cu el (din pacate nu imi mai amintesc numele).
Fiind pacienta domnului doctor Puia am stat intr-o camera cu 2 fete la inceput(camera fiind de 6 paturi intre timp au mai venit fete si de la alti doctori tot asa de buni ca PUIA)
In aceasta camera era ffffffffffffffffffffffffffffffffffff cald.
A trebuit sa stam cu geamurile putin deschise sa mai intre un pic de aer.
Langa aceasta camera mai era 1 de 11-12 paturi .Conditiile de acolo nu stiu cum erau dar numai cand te gandesti ca erau atatea persoane in acea camera si...
Asistentele... se poarta frumos daca esti "simpatica". A nascut dupa cateva ore o fata si se simtea f. rau. O jumatate de ora m-am rugat de asistenta sa-i dea ceva ca se simte rau...... De daca n-a fost "simpatica" familia , ca ea nu mai stia saraca nici pe ce lume traieste.
de la CRISTINA si Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Draga Cristina multumesc, si ma mai intereseaza ca eu nasc pe la inceputul lui mai, prin cezariana cu doctora Sonia Beloiu. Ai auzit ceva de ea? Cum e cu trusoul bebelusilor? Ai dus haine sau scutece de acasa? Cam cat trebuie ca sa fii simpatica cu asistentele si de cate ori pe zi? Dar cu doctorul pediatru? De anestezist nu te intreb ca cred ca nu a fost cazul tau. Pentru tine ce bagaj ai luat si ce ti-a mai trebuit pe parcurs? Ai avut voie cu telefon mobil? Hai ca te-am bombardat cu intrebari.Astept cu nerabdare raspunsuri si iti multumesc anticipat.

Dana 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Iarta-ma ca am uitat, sa-ti traiasca fetita sa fie sanatoasa si fericita tu pe langa ea. A venit pe lume la zi mare, asta o sa-i poarte noroc.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:


IN PRIMUL RAND MULTUMESC PENTRU URARI!
IN AL DOILEA RAND SI TIE SA ITI TRAIASCA ALEXA!
IN AL TREILEA RAND SA REVENIM LA CE NE FRAMANTA!
1.De D-na Doctor BELOIU sincer nu am auzit nimic.Dar stiu ca toti medicii din acest spital sunt f.buni.
2.Nu am dus nici un fel de scutece,haine pt.a fost imbracata de la spital ,toti bebelusii erau imbracati(infasati) cu scutecele lor.
3.Pampersi am dus dupa 2 zile pt. ca nu mi-am dat seama si nici nu mi-a zis nimeni sa-i duc mai devreme.Ii duceam cate 1 buc. la fiecare alaptat .
4.Trusoul pt.bebe l-am dus in ultima zi cand m-a externat.
5.Bani la asistente am dat la inceput cand m-au dus in camera(de fapt sotul a dat<s-a interesat cine era in noaptea aceea de servici si i-a dat 100.000.Asistentei care m-a dus in salon inca o suta,de fiecare data cand imi facea toaleta ii dadeam 50.000 in primele 3 zile ,apoi am lasat-o mai moale 20-30.000 .La alaptat cand mergeam trebuia sa-i dau si asistentei care era acolo 20-30 de mii ca sa ma invete sa-i dau sa suga.
6.La pediatra i-am dat o data 200.000 sau 300.000 nu mai tin minte sigur , si am mai dat o data 300.000 la un prof. dr. pediatru pe care l-am solicitat eu sa-mi vada fetita.
7.Telefonul mobil nu l-am dezlipit nici o clipa de mine , chiar am vorbit tot timpul la telefon (anuntam familia,prietenii etc...)
8.Mi-am luat pe parcurs tot ce imi trebuia ca eu am nascut mai devreme decat mi sa spus.Am avut nevoie de .
HALAT
PIJAMALE
CHILOTEI
CIORAPI(GROSI SI SUBTIRI)
BURTIERA
MULTA , MULTA VATA
TAMPOANE STERILE
SAPUN
PASTA+PERIUTA DE DINTI
DEODORANT
PERIE DE PAR+CLAMA DE PAR
POMPITA DE MULS(la inceput nu am avut lapte deloc primele 2 zile ,pe urma am avut furia laptelui ,mi s-au umflat sanii tare ,tare ,tare si pana nu a venit medicul meu sa imi spuna cu ce sa ma ung sa imi dea drumul la lapte nu am avut cum sa o alaptez ca ma dureau...
.Dupa ce m-am uns cu crema respectiva care se gasea numai in spital nu si in farmacii a inceput sa curga laptele dar f. putin.Eu intre un alaptat si un altul stateam in picioare ca in fund nu aveam voie si ma mulgeam ca sa am laptic pt. bebic.)
TAMPOANE PT SANI+SUTIEN PT ALAPTAT

Sper ca nu am uitat nimic.
MULTA SANATATE SI TIE SI FETITEI TALE SI NASTERE USOARA!
CRISTINA si CRISTINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

M-ai luminat, multumesc. Mai am totusi niste intrebari, s-ar putea sa nu l-e termin niciodata, pentru ce e nevoie de atata vata, nu se pot folosi tampoane? Eu o sa nasc prin cezariana. Ai voie sa porti chiloti? Cmasa de noapte de acasa, capot,sutien cu absorbante in caz de "inundatie" cu laptic??

Inca o data iti multumesc si scuza-mi insistenta, vreau sa fiu bine pregatita. Dana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:


Nu stiu cum e la cezariana dar la nastere normala asa au fost cam toate fetele care au nascut .Pt. ca este mare cantitatea de sange care curge dupa nastere ,si mai mult ca sigur da pe langa.
Nu stiu la nastere daca ai voie cu toate de acasa,eu nu le-am avut ca am plecat de urgenta la spital fara nimic ,si buletinul il uitasem,dar nu vad de ce sa nu iti dea voie.Camasa oricum trebuie sa aiba deschizatura in fata .Dupa nastere sigur poti folosi toate cele aduse de acasa.
Daca mai ai intrebari si te pot ajuta,cu cea mai mare placere.
CRISTINA si CRISTINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Esti foarte draguta,la mine (cezariana acum 8 ani) scurgerea a fost surprinzator de redusa cantitativ, ma ateptam la altceva...
Nu mai am intrebari, deocamdata, multumesc. Ce-ti face bebica? Creste bine, mananca bine? Ai destul lapte? Doarme noaptea? Ti se pare ca era mai bine inainte sa nasti? Eu sunt foarte nerabdatoare desi imi amintesc ca atunci cand am nascut-o pe Alexa eram coplesita de griji si greutati si ma gandeam ca mai bine as mai fi tinut-o in burta pana se facea mai mare, era mai comod.
Sanatate si bucurate de Cristina si de noua postura de mamica. Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

Bebica mea este o rasfatata , am gasit pe cineva sa stea cu ea si o iubesc atat de mult oamenii aia ca joaca toti cum canta ea.
Doarme excelent de la orele 21-22 pana dimineata la 8-9 , si tot de atunci doarme singura in camera, in patutul ei.
E o mancacioasa ca mamica ei,mananca orice inclusiv fructe cate 2 banane pe zi+1 portocala.
In afara de faptul ca este super rasfatata nu am probleme cu ea.de la CRISTINICA PENTRU ALEXA

Mergi la inceput