Bebelusi de sept-oct 2004 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Mai fetelor eu nu stiu ce sa mai fac.... azi am fost la doctoritza iara sa-i vada bubitzele la Stefan si mi-a zis ca s-ar putea sa fie reactie la ospamox (ea zice ca nu e penicilina, eu zic ca e) nici nu stia exact ce-s cu bubitzele alea...si mi-a dat sa-i dau Sumetrolim sirop si dupa ce am citit prospectul mai ca nu am vrut sa-i dau la copil, scrie clar ca sub 6 luni nu se da acest sirop si dozele numa de la 1 an sunt trecute... apoi nu stiu ce a vazut tanti doctor in gatul copilului, el mananca bine, nu pare sa-l deranjeze rosu in gat, da totusi el mi-a facut febra si se poate sa fi avut ceva... da nu stiu ce...poate fi rubeola? desi nu a fost in contact cu nici un copilas.
NinaB ca tu vi mai mereu cu sfaturi, ce stii de acest sirop? e bun la rosu in gat? El nici macar nu tuseste tare, doar o tuse seaca. Mi-a zis sa-i dau cate 2,5 ml la 12 ore, plus Eurespal care iara habar nu am la ce o fi bun...tot la rosu in gat? sunt doua treburi care trateaza aceeasi chestie? Pantru bubitze mi-a zis sa-i dau ceai de menta cu 5 ml gluconat de calciu (fiole)

Uff..are dreptate sotul meu ca mereu ma duc la doctor si dupa ce imi scrie tratament vin acasa si nu vreau sa il dau ca nu mi se pare potrivit...de parca eu as fi medic...

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

nu am schimbat medicul ca tre sa-i faca vaccinul si mi groaza sa plec inainte de vaccin, da dupa ce-i da vaccinul ma duc in alta parte.
Oricum nu-i dau vaccinul pana nu stim exact ca e sanatos...

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Ana Sumetrolim este biseptol iar Eurespal este un sirop pentru tuse. Multa sanatate puiutului tau. Si eu cred ca bubitele sunt reactie la medicamentele pe care le-a luat. Asta in cazul in care nu ai introdus ceva nou in alimentatia lui in perioada asta - dar nu cred.Vaccinul trebuie facut cand bb este perfect sanatos!!!!

Herra nu ai voie sa faci nimic intramuscular pt ca bb poate face boala numita poliomielita.

Ellen din ce-i faci tu sucul de-l bea cu placere ca la mine se stramba tot!

Ionika daca vrei sa cumperi Chicco papa intrebe de robot de bucatarie Chicco pt ca el nu se numeste Chicco papa. Daca nu-l gasesti cred ca-l poti comanda pe internet. Eu iti pun o adresa dar cauta poate gasesti in alta parte mai ieftin http://reclama/categories/140

Danyce multumiri pt reteta - am salvat-o si chiar cred ca incerc sa o fac.

Elyanne ai grija cu raceala si pune masca obligatoriu cand stai cu bb. Mie dr pediatra mi-a spus ca toate racelile se pot lua !

Mari74 nici Teo nu-si duce inca picioarele la gura dar abia le-a descoperit si le tot ridica sa le studieze



Pupici

Mel de 2 x (20.09.2004)

Teo & Tibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Elyanne, sper sa nu te racesti nici tu, dar mai ales sper sa scape pitica....

Danyce, ce mare e Alma ta....sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!

Pupici!


Ioana& Alesio, bāzucu' lu' mama si urlaciosu' lu' tata(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salutare!

Ce mai bucatariti voi! Eu ma pastrez sa fac dulciuri cand o sa fie Mara mai mare... deocamdata cumparam, sunt si bune si ieftine, daca cumparam iesim mai scump...chiar am vazut o cutie de 250 de mascarpone era 12 $...numai ca asa fain miroase in casa cand faci prajituri:) o astept pe miaca-mea sa-mi faca, caci soacramea cand a fost nu a vrut... tot ii spuneam ca as vrea o prajitura si se facea ca nu aude:(

Noi am fost la o creperie ( clatita) ca a insistat al meu sot iubit sa ma scoata undeva, asta dupa ce de 3 zile am mancat intr-o disperare:)

Mara e la loc copilasul meu cuminte... cred ca nu i-a priit cartoful dulce pe care i l_am dat...si asa de mult ii placea la gust:) cand a fi mai mare:) Aseara a adormit in patutul ei!!!!

Mie mi-a venit ieri ciclul dupa ce imi ziceam ca daca n-a venit pana acum vine numai cand termin de alaptat:((( Si pe mine m-au durut ceva pimp inainte ovarele si spatele... asta este... de acum cu siguranta putem trece la bb2... chiar ma gandeam sa intreb daca mai castig bani daca-l fac si pe al doilea... daca vine si maicamea mi-ar fi mai usor si ajungem si noi la nr. dorit:)
Felicitari sarbatoritilor de azi!
Cam atat pe azi,
Nmai bine,


Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

hai salut!

Of, cand am si eu timp de lalait in fata calculatorului e pustie mare si pe forum si pe messenger... hm hm

Hai sa va spun ce mai facem noi: mergem de-a busilea mult mai bine si radem in hohote sonore fara a fi gadilat.

Am fost la revizia de 5 luni, ne-a dat liber la mar cu biscuiti si supa si piure din toate legumele. Cand terminam de bagat toate legumele bagam si carnita.

Acuma o intrebare: ce fel de biscuiti dati la bebici in combinatie cu mar? Ca mie mi=a zis sa fie "din cei simpli, petit beurre" si abia cand am ajuns acasa am sezut si am cugetat ca aia simpli or fi ei, dar nu au zahar? Ca de aia ziceam, cand ma duc la dr ma duc cu lista, azi am fo fara si rau am facut.

In rest toate bune si frumoase numai chef nu avem de nimic ca e urat afara.

Eliana, incearca si ceai de soc cu multa miere si lamaie, face minuni.


Ziceati aseara de gelozie. Eu ma mandresc ca nu-s. Vizigotu' e tare sociabil, pana acum rar s-a intamplat sa planga la straini, oricine vine la noi in vizita tre sa faca stagiul de vorbit cu copilul care daca se simte f bine baloseste in mod democratic pe toata lumea :-)

Adevarat ca inca nu l-am lasat singur decat cu tati, si nu intentionez sa ma intorc la serviciu prea curand (poate fac ca tine, Naty, ca si eu tot asociata, poate nu mai am unde ma intoarce), insa pot lucra de acasa.
Si ma mandresc ca atunci cand ii las singuri pe baieti ma abtin sa sun din juma in juma de ora sa vad ce face. Ca stiu ca daca-s probleme ma suna.
Si ma mai gandesc si asa: cupilu nu trebuie sa fie dependent exclusiv de mine sau de tac-su, ca viata e viata, si se poate intampla sa ne desparta imprejurarile pentru cateva zile, si e bine sa stie ca e iubit si ocrotit si de bunici, unchi, matusi.


Fug la mostenitor ca da semne de trezire....

Ati iesit la plimbare azi?

Pupici


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Venim si noi la apel cu greu ca am fost putin ocupati dar am scapat. Sunt happy ca buburuza mea si-a mutat ora de trezire noaptea a sarit peste ora 2 si ne trezim pe la 4 si apoi la 6:30-7 ceea ce o minune pt mine sper sa o tina asa sa nu o laud degeaba. De papat am inceput sa papam si noi din cand in cand la 3 ore si am invatat un secret ca trebuie sa ii dau un pic de ceiuc intre mese si asa ajungem la trei ore.
I-am luat sac de dormit si nu i-a placut deloc asa ca a renuntat plus ca nu prea o pot pune pe o parte voi cum ati facut?
Mi se face o pofta cand va citesc retele si pac fug sa fac si eu ceva dulce si pac un kg in plus la mine.
Ne apropiem si noi de vaccinel asa ca va rog sa imi spuneti pe care le-ati facut (cel de 4 luni).
Voi mai dati calciu la bb ca eu ii dau si luna asta oare fac bine?
Acum merg la alaptat ca ma striga....

Danina si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:



Noi astazi am iesit afara o ora chiar daca suntem raciti, stam deja de 2 zile si oricum dr. a zis ca putem iesi.

Ana nasol cu bolile astea. Eu am dat la cel mic cind a fost racit (fara rosu in git) Eurespal si Sinupret, ser fiziologic pt nas. Simptomele erau urmatoarele: muci si tuse.

Mina nu stiu daca acei biscuiti au zahar sau nu dar sa stii ca eu dinaia am dat si la cel mare si acum la cel mic. Nici nu stiu daca exista biscuiti fara zahar (poate pt diabetici !!!)
Cum merge copilul tau de-a busilea???? se tireste ???

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:



Nici noi n-am inceput diversificarea. Doctorita ne-a spus la ultima vizita ca vom incepe pe la 5 luni si jumatate; oricum, am inceput sa studiez accesoriile necesare: lingurite, canute, castronele etc, tot pe net, ca nu prea ajung pe la magazine/farmacii - doar intr-o fuga, cand ies la plimbare si ramane bona cu carutul...

aseara am citit chiar aici, pe prima pagina a site-ului, unde este calendarul cu lunile BB-ului pana la un an, ca "pediatrii recomanda alaptarea exclusiva pana la 9 luni"!!! eu stiam ca pana la 6, si acum nu stiu ce sa mai zic; deci persoana despre care povestea cineva - care a asteptat cu diversificarea si nu a mai acceptat copilul altfel de hrana si il alapteaza si la 9 luni - n-are nici o problema...

mie mi se pare mult mai comod alaptatul exclusiv, chiar daca esti mai legata de copil si ai restrictii la mancare/bautura/tigari etc - si o sa aiba tot timpul sa manace altceva, numai o data-n viata are parte (sau nu) de lapte matern - parerea mea!

tot aici citisem, inainte de a naste, ca dupa saptamana 34 (de sarcina - calendarul pe saptamani) e normal sa mai elimini ceva ca o gelatina translucida...asa ca nu am sunat medicul (cum as fii facut de obicei) cand am gasit asa ceva pe tamponul zilnic... si noaptea respectiva mi s-au rupt membranele... cred ca era normal sa mai elimin bucati din dopul ala gelatinos, dar eu l-am eliminat de tot... nu mai vreau sa-mi amintesc prin ce spaima am trecut... nici acum nu mi-am revenit (oare o voi face vreodata?!) - inca mai am cosmaruri...

dar sa trec totusi peste asta.

am vrut de mult - de cand le-am vazut sa-i spun lui ralucule ca pozele cu ea si Dim in desert sunt SUPERBE! le-a facut un profesionist?

mi-au placut si cele de la piscina! ce bine ar fii sa aiba si copiii nostri parte de asa ceva; la noi in oras este o piscina, dar nici nu se pune problema de bazin special pentru bebelusi; trebuie sa fii f.f. multumit daca mergi la piscina si scapi fara nici un stafilococ sau alta minune... nici in Bucuresti nu exista?!

cat despre alta problema despre care s-a vorbit: noi stam destul de bine cu , cu urmatoarele precizari: inca nu m-am decis ce metoda contraceptiva sa adopt; cred (inca n-am ajuns la ginecolog - ca sunt "lipita de asta micu')ca am de ales intre sterilet (oare la cate luni dupa nastere se poate folosi?) si contraceptia hormonala injectabila - tinand cont de faptul ca alaptez; si ca am deja la activ doua teste de sarcina!.

parul continua sa-mi cada... maine ma duc sa ma tund! am asteptat eu sa-si faca efectul chelstop-ul, dar nu prea are de gand.

da - cand sa incep si cu noutatile despre copiloi - s-a trezit copiloiu', deci - poate mai tarziu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

quote:
Originally posted by frosa



Noi astazi am iesit afara o ora chiar daca suntem raciti, stam deja de 2 zile si oricum dr. a zis ca putem iesi.

Ana nasol cu bolile astea. Eu am dat la cel mic cind a fost racit (fara rosu in git) Eurespal si Sinupret, ser fiziologic pt nas. Simptomele erau urmatoarele: muci si tuse.

Mina nu stiu daca acei biscuiti au zahar sau nu dar sa stii ca eu dinaia am dat si la cel mare si acum la cel mic. Nici nu stiu daca exista biscuiti fara zahar (poate pt diabetici !!!)
Cum merge copilul tau de-a busilea???? se tireste ???

Monica





Monica,

Da, se taraste in coate si genunchi, ca-n transee, de il strigam Plevna.... Daca vede o jucarie si i se pune cap compasu' pe ea nimic nu-i sta in cale, ridica kuruletu', impinge tzestosu inainte si da-i.... in max 10 secunde e la ea. La fel daca vede telecomanda sau telefoanele... jale mare. Mai amuzant e ca dupa juma de ora de exersat transee adoarme asa pe burta, uneori chiar cu kuru' in sus .....

Va las ca s-a trezit.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput