Bebelusi de iulie-august 2004 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Buna seara si de la noi,
Chiar daca nu am mai scris in ultimele zile, v-am citit, asa pe diagonala, recunosc... pentru ca am inceput examenele, astazi am ''scapat'' de primul, urmatorul e duminica dimineata, asa ca bag invatat la greu.
Am noroc de bunici, fac saracele cu schimbul, le-a rupt mainile grasul meu .
In rest, raportez ca Matei invata repede lucruri noi, de cateva zile bate palma, ma da si noroc daca il prinzi cu chef de joaca , papa branza cu banana, branza cu suc de rosii, piure de legume cu carnita, supica, dovleac cat se poate de mult, dar a inceput sa mai faca mofturele la laptic, nu numai la tzitzi, pe care o accepta numai noaptea, ci mai nou si la bibe.
In curand punem si pozici noi, ne-am luat o camera digitala si vom face un album nou.
Pupici si bebei cuminti!!


http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949
Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Buna seara,nici nu stiu cum sa va numesc.Nu as fi crezut vreodata ca persoane pe care nu le cunosc,nu stiu cine sunt pot fi atit de apropiate de cineva complet strain.Nu am cuvinte sa va multumesc poate doar o sa va scriu citeodata retete de educat copii destepti.Si asa sa ma compensez.Desi nu cred.
Acum sa va spun sincer;atit de frica mi-a fost sa nu patesc ceva,sa na ramana copii singuri.Cind vedeam ca-mi curge carnea de pe mine,nu va spun ce cumplit e!
Si acum capitolul Serban.Dragele mele,voi nu ati realizat ca Serban e un excroc sentimental care stapaneste perfect arta seductiei?O sa va explic in timp de ce Serban e un copil intradevar special.In primul rand e crescut de doua femei:eu perfectionista,idealista si critica.Mama e duioasa,grijulie si tandra.Discutam in casa de toate si il provocam la discutii.Si apoi cercul de cucoane s-a marit si subiectele de discutii la fel.Serban are 10 ani si nu are calculator,telefon mobil,play station sau mai stiu eu ce jucarii.El are carti,abonamente anuale la teatru,merge des la muzeu si in vacante vizitam Europa.Nu v-a spus ce cadou a primit de Craciun?Ma mir de asta ca de altfel spune la toata lumea ca a primit 37 de carti
Si nu va imagina-ti satisfactia si uimirea cind le-a vazut.Le-a luat si in timp ce citea titlurile le mangaia.El este chiar pasionat de carti.Si pentru ca a vazut foarte multe locuri si nu intelegea ce vorbesc oamenii intreba ce inseamna,cum se spune,si asa acum vorbeste engleza,germana si e incepator la franceza.Atat imi sunt de dragi oamenii culti si bine crescuti incit mi-am dorit intotdeauna ca si copii mei sa fie admirati de altii.Si voi mi-ati dat satisfactia asta pentru care va sunt recunoscatoare.
Astazi am pus 214 g dar ma simt foarte obosita desi am dormit aproape toata ziua.Astept luni restul de rezultate si apoi o schema de tratament.Ma duc sa ma intind iarasi si va mai scriu maine.Va sarut

Ema si Ricardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:


Andreea sa-ti traiasca bb-lica scumpa si frumoasasi noi avem bairam,ca suntem mai mari ca voi cu o zi(ba da ce-au crescut piticii astia,de fiecare data cand mai trece o luna,ma apuca nostalgia si imi aduc aminte,cum m-am dus la spital,cum asteptam,emotiile,nu se intampla nimic,nu tu o contractie,nu tu o durere,41 de saptamani trecute si pana la urma cezariana),da am inceput sa vorbesc ca maica-mea....
Uf,ei cresc se fac mari,noi imbatranim,ce frumoasa este viata asta;deabia astept sa am unda verde si sa-l proiectam si pe al doilea.
Chiar am voie sa fac trei operatii????Nu prea cred.
Apropo,despre ce carte tot vorbiti,vreau si eu,adresa:andreeabanica79@yahoo.com,plissss.

pentru bb-ei mici.

Andreea Banica mami de ingeras Alexia Elena
http://community.webshots.com/user/andreeabanica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Ema, draga, ne bucuram pentru fiecare gram pe care il castigi!! Cat despre Serban, pe mine m-a impresionat cat de frumos se exprima, printre altele. Asa mi-am dat seama ca e un copil special. Eu am lucrat cativa ani cu copii de varsta lui si rar am intalnit copii care sa se exprime atat de usor si de corect.

Asa ca eu astept reteta aia de educat copii destepti . Una din pasiunile mele sunt cartile, avem o camera tapetata cu carti de sus pana jos, si ma gandeam ce mult m-ar bucura sa-mi impartaseasca si fiul meu pasiunea asta. Si de asemenea ma gandesc cum sa-l INVAT sa-i placa si lui sa citeasca asa cum ne place noua. Asa ca spune-mi si mie care e secretul vostru? Cum de un baietel de 10 ani iubeste atat de mult cartile?

Am pus poze noi cu un baietel frumos (cioara, ce vreti...)

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Buna seara,Ema,intr-adevar Serban este un copil special,iti poti da seama numai citind mesajele pe care le-a scris.Dupa parerea mea o sa ajunga un Don Juan,are un stil aparte de a intra pe sub pielea omului.M-ar mira sa nu roiasca fetele in jurul lui(chiar de la varsta asta).Este un copil cu o educatie aparte si aici meriti toate laudele,mi-as dori sa fiu in stare macar jumatate din ce ai reusit tu sa reusesc si eu.
Ma bucura nespus ca ai inceput sa iei in greutate.Dragostea pe care o porti copiilor tai,te va vindeca intotdeauna.Dumnezeu sa te binecuvanteze si s-auzim de bine.
Noapte buna!

Andreea Banica mami de ingeras Alexia Elena
http://community.webshots.com/user/andreeabanica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Mitzura m-am delectat cu pozicile lui Tudor..o minune de baietel...si ce gropita avem cind zimbim...
Cred ca fiecare mamaica isi doreste un copil superior celorlalti...vremurile s-au schimbat, oamenii si ei, pasiunea pentru citit s-a diminuat locul fiind luat de urmarirea programelor TV....
Sinoi vorbeam care ar trebui sa fie proportia dintre banalele jucarii si cele educative...poate fi lipsit in totalitate un copil de banalele jucarii?
Noi am cumparat deja un LeapFrog...un fel de carticele electronice cu ajutorul carora poti invata alfabetul, animalele etc...virsta recomandata 6 luni pina la 36.....Dar eu sint derutata ...ce limba ar trebui sa folosesc de pe acum in educarea lui LUca...

Luca cel frumos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Buna seara si din Budapesta
Ema - sanatate multa! Esti o mamica puternica si ai niste copii minunati. Serban m-a impresionat foarte tare si asa cum au spus fetele tare mult as vrea ca baietelul meu sa-i calce pe urme. Ceea ce ai spus tu ref la carti ( vorbind cu sotul meu despre el ) e un lucru minunat, sotul meu mi-a spus ca el nu a avut nici tv pina la o virsta mult mai mare ca a lui Serban, deci cartile i-au fost si-i sunt de capatii. Felicitari voua, parintilor in primul rind. Si ca e un mic excroc sentimental..lasa-l sa fie . Nu-i rau de loc si ne-a innebunit pe toate de pe DC.M-a distrat faza cu 'doamna cu nume de floare galbena' , sunt convinsa ca stia denumirea populara, dar nu a folosit-o !!!

Acum...ref la noi. Alex se mai trezeste noaptea , citeodata o data , alte ori din 2 in 2 ore, dar majoritatea datilor il lasam, nu ne ducem si adoarme la loc. Cred ca desi are 2 dintisori, ceilalti ii dau mult de furca, ca ziua nu face altceva decit roade la ce poate.
Si avem o mare problema cu culcatul in timpul zilei. Pur si simplu nu vrea sa adoarma. prefera sa plinga, sa miiriie decit sa adorma. Cred ca ma apuc de citit iar prin carti ca s-ar putea ca la virsta asta sa nu mai aibe nevoie de asa mult somn ziua ( noaptea dormind aproape 12h ).La capitolul mincarica...nu mi-a refuzat nimic, ba din contra nu am eu viteza suficienta sa-i dau sa manince cit vrea el ( asta i se trage de la taica-su )

V-am citit in fiecare zi, m-am uitat pe poze... , dar pur si simplu nu am scris. O mica puturosa ce sunt ...cred ca mi se trage de la minivacanta.
Azi am avut o noua bona ptr Alex. Prima impresie a fost un plins isteric...ca dupa o jum de ora sa nu-si mai ia ochii de la ea. Chiar si la baie, nu i-a mai acordat atentie lui taica-su ca de obicei. Pur si simplu e indragostit de ea. Dar din pacate nu poate venii mai mult de vineri dupa -amiaza si in week-end , seara daca vrem sa iesim.Bun si asa.

Va pupu dulce pe toate si pe toti nazdravanii si sa avem un week-end linistit !!!

Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Ema, sanatate multa si felicitari, ai un baiat de nota douazeci, mi-a placut tare mult, e un dulce!
Astazi Ilinca a implinit 6 luni, ma uit la ea si nu-mi vine sa cred cum se scurge timpul si cum ea se schimba de la o zi la alta. Bucuria a fost cu atit mai mare cu cit a "ras" pentru prima data, fara figuri, un biberon cu cereale (am schimbat marca de la Milupa la Humana, se pare ca, calitatea nemteasca si-a spus cuvintul!) S-a mai dolofanit de cind cu diversificarea, au aparut mai multi "colacei" pe picioruse. Noaptea se trezeste o data pe la 2.00 si apoi pe la 6.00 iar programul difera de la o zi la alta. Cam asta, in mare...
Andrea si Stefania, multumim , dam o sampanie virtuala!

Carmen,Ilinca&Ionut
http://photos.yahoo.com/m_costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Ilinca!

Luca cel frumos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Fetele,

Am avut 2 nopti goraznice dar una peste alta ma bucur ca am apucat sa va citesc.

Ema, inutil sa mai zic ca si eu vreau reteta de educat copii destepti.. dar spune-ne povestea celor 37 de carti, de ce acest numar, si cine i le-a cumparat, tu?

In rest, fii-mea s-a imbolnavit... prima oara... tuseste, ii curge nasul si stranuta de zor... febra nu prea are. I-am luat niste sirop de tuse homeopat sa vedem daca isi face efectul... febra nu prea are. Nu am dormit de 2 nopti debia vad inaintea ochilor. Voi ati dat ceva la puiuti cand au fost raciti?

Bunny, deci asa cu puiul tau, s-a indragostit zici.. Lasand gluma la o parte, sper ca si a mea se va obisnui repede daca aduc pe altcineva din mai (ca actuala ruda a noastra trebuie sa plece la sfarsitul lui aprilie)...

Eu tot nu stiu ce sa fac daca sa vin in tara in mai si iunie, ca sotul meu nu poate veni si ma gandesc cu groaza cum o sa reziste moata mea la asa drum lung si apoi daca se imbolnaveste. Iar la Bucuresti vom fi locui singure, doar eu cu ea... pe de alta parte ma gandesc ca o sa -mi permit sa angajez o bona sa ma ajute ocazional...voi ce ma sfatuiti sa fac?

Pupici tuturor

Anca & bb Bianca (19 iulie 2004)

http://community.webshots.com/user/aneagu100

Mergi la inceput