A nascut cineva in saptamana 33/34 ???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teodora racz spune:

Mamagiuliei cum este prietena ta?Si eu am contractii,uneori dureroase alteori nu dar prima data cand le-am avut am intrat in panica;bb.meu are 30 sapt.si deci nu este timpul sa iasa!Cum a inceput la prietena ta si cu ce intensitate?Eu am fost la medic si la eco nu s-a vazut nimic suspect iar dr.mi-a dat sa iau 3Utrogestan/zi si supozitoare cu scobutil si bineinteles multa odihna la pat;au trecut 2 sapt.in care nu m-am putut plange dar ieri am avut din nou contractii si mi-am pus un supozitor si mi-au trecut;burta insa tot mi se intareste mai ales cand ma ridic de pe scaun si cand ma duc la toaleta;ce m-ai sfatui sa fac?are rost sa intru in panica sau nu?
Cu cine va naste prietena ta pt.ca si eu sunt din Oradea si sunt curioasa daca medicul a ingrijit-o bine!Sanatate pt.prietena ta si tine-ne la curent!


Teodora si bb.30sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Teodora, eu am nascut in sapt. 39, dar am avut o sarcina cu probleme: col scurtat,dar inchis, aproape toata sarcina, iminenta de avort, amenintare de nastere prematura...Contractiile devenisera un lucru normal.Am urmat tratamentul prescris, desi nu-l toleram f.bine.De la Gynipral imi scazuse sub limita tensiunea.Cand l-am sunat pe dr.,mi-a zis ca trebuie sa continui tratamentul pana in sapt.38, chiar daca ma simt rau.Atunci mi s-a parut ciudat...dar acum ii sunt recunoscatoare.Totul a fost bine.Parerea mea e ca trebuie sa-i spui dr. exact ceea ce simti si sa ai incredere in el.Si inca ceva,in ciuda situatiei, eu am stiut intotdeauna ca voi ajunge la termen.Gandeste pozitiv!

Pupici si sarcina usoara in continuare!

Marta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata !
Andrea (prietena mea) este bine, inca este acasa, dar se simte foarte nasol, probabil de la medicamente, nici in picioare nu se poate tine de oboseala ... suntem pe pozitii, ii tot vorbim lui bb sa mai stea la caldurica ...
Teodora - pupici la tine si pe burticaaa !!! Noi suntem la dr. Samuel Geza (eu eram la Rotaru, dar omu` a plecat in concediu si fie`mea nu l-a asteptat ), ambii sunt medici de exceptie. Ti-am dat un pm.

Pupici la mamici si la burtici !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia-primele-6-luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fetele,
aseara la 7 s-a nascut bb Alex, 2900 kg. Prietena mea este bine, desi urla dupa cezariana, dar medicul nostru nu face asa ceva la cerere, asa ca a fost barbata si totul a fost ok, se simte bine, fericita si abia asteapta sa vina acasa !

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora racz spune:

Felicitari prietenei tale!Sa stii ca ieri m-am si gandit la voi.Ma bucur ca totul a iesit asa cum trebuie;ti-am trimis ieri un PM dar cu defectiunile de pe forum nu stiu daca l-ai primit;eu mai am si acum contractii dar sunt zile in care uit de ele si ma simt foarte bine;astept noutati despre cum a decurs nasterea prietenei tale si cum o mai duce acum;


Teodora si BB.33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Teodora, am vazut minunea de bebel, asa dragalaaas si micut e Alex!!!
Ma bucur ca esti acasa, este o veste tare buna, tine-o tot asa inca 7 saptamani ! Din pacate nu am primit pm-ul tau ...

Nasterea ... ca nasterea la noi ... maternitatea "curata", asistentele functioneaza tot cu fise . Travaliul a fost oleaca cu munca, dar bb a iesit in 5 minute, fara gluma . Azi am aflat ca prietenei mele i s-a administrat antibioticul la care face alergie, pen`ca asistenta nu a citit fisa ei ... noroc ca s-a umplut doar de bube si nimic mai grav ... are si ceva cusaturi(4 exterior si 2 intern) dar este o adevarata luptatoare, nu se lasa batuta si sta deja in fund si fuge la beblin daca plange. Eu nu cred ca as fi fost asa barbata, sincer ... o admir !

Tot off topic: eu inca sper ca odata si odata sa se rezolve toate astea, spitalul sa fie curat, sa nu-ti fie teama ca te intorci cu vreo boala, medicii si asistentele sa-si faca treaba de la sine ...

La muuulti ani cu sanatate tuturor femeilor, mamicilor, viitoarelor mamici, mamicilor in devenire si bebelinelor !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora racz spune:

Imi pare bine sa aud ca totul este in regula!In legatura cu spitalul ai dreptate:fiecare mamica vrea sa ajunga cat mai repede acasa;Prietena ta nu a stat in saloanele alea care trebuiesc platite sau totul este o apa si-un pamant?Am inteles ca a redus pretul la ele:de la 1.000.000lei/zi la 500.000lei/zi.Oare de ce?


Teodora si BB.33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sper sa nu iau suturi de la moderatori ... ca am deviat de la subiect ... poate mai sunt mamici din Oradea :)

Teodora ... ABUREALAAA !!! Ca doar nu e nici mai curat, nici nu te trateaza decat cu plata la buzunar ... nu merita !!!
Cere-te la etajul III, unde bbii stau separat, sunt supravegheati non-stop si mergi oricum din 3 in 3 ore la alaptat. La et II cu bb in camera e jaleee, da` rau de tot ...
Parerea mea !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANA-VALENTINA spune:

Spune-i prietenei tale sa nu-si faca probleme. Eu am avut o sarcina fara nici un fel de probleme si din senin m-au apucat contractiile - aveam 31 de saptamani.
M-au dus la spital si mi s-a spus ca cel mai bine pentru puiul meu este sa fac cezariana eu nu am vrut cezariana).
A avut 1,870kg si a stat la incubator 2 saptamani. Pe 9 mai face 2 ani si pentru categoria lui de vartsa este la limita superioara in ceea ce priveste greutatea si inaltimea. A inceputa sa spuna cuvintele, sa mananca singurel, merge la gradinita......... cu alte cuvinte este un copil normal.
Deoarece a fost un copil mic a necesitat mai multa atentie si mi s-a spus sa nu-l las sa planga - sa depuna efort plamanii lui (am nascut la Salonic)

Bafta si curaj!

ADRIANA-VALENTINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Adriana, sa-ti traiasca flacaul, sa creasca mare si sanatos !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput