colposcopie

colposcopie | Autor: iris77

Link direct la acest mesaj

buna fetelor.
intrebarea mea este una arzatoare. colposcopia este un examen dureros?practic in ce consta? ce costuri sunt? trebuie sa platesc chiar daca sunt programata la spital? multam
astept raspuns
iriss 77

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Nu e dureroasa..e ca un consult simplu.Eu am facut pana acum cam 3 colposcopii.e o procedura nedureroasa.Nu simti altceva..decat ce simti in mod normal la o consultatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Colposcopia se face cu ajutorul unei sonde in forma de pix care se introduce pe colul uterin si astfel se realizeaza ecografia la nivelul colului. Nu doare si stiu ca in vara cand am fost eu la spital la un control costa 150.000.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

este o metoda extrem de simpla echivalenta cu testul papanicolau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! Si eu am fost ingrozita de idee dar este mai simplu ca un consult ginecologic. Eu am facut la dr. Badea Mihaela care am inteles ca e cea mai buna pe domeniu acesta...O superdraguta, de o mare finete...Are clinica pe langa piata Crangasi (pe str.Alizeului).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

nu doare absolut de loc pt ca sonda descrisa extrem de plastic de lucia nu intra in contact cu tine. ramane la vreo 10-20 de cm de col, asa ca nu ai ce sa simti. doar senzatia aia neplacuta data de valve.
cat despre costuri...depinde de tarifele de la cabinetele particulare. in tgv nu se fac in spital. iar la cabinete nu sunt utile trimiterile...asa ca...asta e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Buna,
nu vreau sa te speri dar pt mine a fost dureroasa colposcopia. Ori rana era ascunsa si nu oputea vedea dr, ori dr nu prea stia de capul ei. Ideea e ca ma cam chinuit. la un mom dat iti da cu o solutie ca un fel de otet, care trebuie sa coloreze intr-un fel locul ala. In mod normal nu trebuie sa simti nimik dar pe mine m-a usturat rau de tot. imi venea sa ma sui pe pereti. imi tot insuruba ceva pe acolo, scotea, baga, am crezut ca mor. Cred ca nu am avut noroc cu dr. ideea e ca acum mi-e tare frica de aceasta colposcopie. Am avut noroc ca nu noul dr nu m-a ma pus sa o fac inainte de cauterizare ca se vedea bine rana.
Ca preturi, eu am dat acum un an 600 000 lei. La o clinica particulara.

sanatate multa!
pa pa

Crinutz codita de maimutz


"What a piece of work is a man! How noble in reason, how infinite in faculties, in form and moving, how express and admirable in action...the beauty of the world" (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Pentru mine nu a fost dureroasa, dar nici nu aveam nici o rana. Mi-a fost recomandata inainte de a-mi monta steriletul, la vreo 7 luni de la nastere. Eu am putut sa si vad pe un monitor ce e pe acolo si mi-a explicat doctorita. Eu am fost la un spital, am dus adeverinta de la serviciu si nu am platit nimic. Asta era prin 2004, deci poate ca datele nu mai sunt aceleasi.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput