Poftiti in cancelarie (II)

Poftiti in cancelarie (II) | Autor: Salmida

Link direct la acest mesaj

Prezente:
acinorev ( pt. initiativä) - prof. de sprijin - activä
Fiquelle - prof. de lb. romanä - activä
rachel owen - invätätoare - intrerupt in 2003
Mik - prof. (conf.) de informaticä - activä
smillaraaq - predat englezä si spaniolä - intrerupt
lu.more - prof. de francezä - intrerupt
mephala30 - prof. de religie - intrerupt temporar (CIC)
Sabina - prof. de muzicä - activä
casandra - prof. de informaticä 94-96 - intrerupt
Camelia - invätätoare 93-99 - intrerupt
Adela - prof. de fizicä 97-00 - intrerupt
Salmida - prof. inginer 92-00 - intrerupt
OtiliaLia - prof. de matematicä&informaticä 88-01 - activä din sept.2005
irina.c - psihopedagog - intrerupt temporar (CIC)
Gabriela.G - prof. de fizicä 95-02 - intrerupt
mamamariana - prof. de matematicä 90-prezent - activä
scarmanus - prof. de englezä-francezä - activä
lizi - invätätoare 98-04 - activä
Andrushka - invätätoare/englezä - activä
Babee - romanä/englezä (doctorand) - intrerupt temporar
oana2004 - religie - de 6 ani - activä
lai - spaniolä/francezä (doctorand) - activä
orchid - science/biologie/germanä - activä
lumitan@k.ro - geografie - activä
florypop - matematicä (3 ani) - intrerupt
vickic - latinä (doctorand) - activä
khristin - francezä/englezä - 6 ani - intrerupt
nadine2004 - invätätoare - 7 ani - intrerupt
blue_rain - englezä - activä
Elena I. - germanä - intrerupt temporar (CIC)
Angela T. - contabilitate - activä
kittutza - englezä - intrerupt
kim - francezä - 8 ani (6 in Ro+2 in Ca) - activä
rory - invätätoare - activä
marsel - englezä - 2 ani - intrerupt (activä la grädi)
lu.more - ? - intrerupt
motanik - englezä - intrerupt temporar
Florentina Roman - geografie - 7 ani - activä
Sibylle - francezä - 3 ani - intrerupt temporar



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35209&whichpage=1" target="_blank">Partea I

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Pentru Scarmanus : multa sanatate ! Nu stiu ce ai putea face cu copilul hiperactiv ! Nu mi se pare o solutie sa-i faci regim special.

Fug acu' la laborator.

Pupici la toate !

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Salmida iubita, multumesc pt listuta...asa vad si eu cine ce preda/a predat...

Si...cum merg orele?

--------------------

Andra
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

quote:
Originally posted by Mik

[quote]Originally posted by lu.more

Fetelor, sa stiti ca sunt alaturi de voi cand sunteti in clasa, in teste si examene, la corectat de perle... Eu nu stiu daca voi mai intra vreodata intr-o sala de clasa, la catedra...

Am gasit ceva dragut care circula prin cancelariile din Franta si am vrut sa va impartasesc si voua. Doar o parte deocamdata, ca nu prea am timp...

MIC DICTIONAR AL PROFESORULUI
(de folosit in sedintele cu parintii sau pentru a completa rubrica "observatii" in carnetele de evaluari)


Nu se mai spune, ci trebuie sa se spuna:


* Doarme in clasa = prezinta un oarecare decalaj orar: ceasul lui biologic este probabil reglat dupa ora de vara din emisfera sudica





Great si eu pot folosi asta cu o mica modificare _ emisfera nordica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acinorev spune:

salmidutza, multumesc pentru floricica si pentru ca nu ai lasat subiectul sa fie sters!
eu nu am mari noutati decat ca am depus doua proiecte comenius la agentia nationala socrates iar acum astept sa vad daca vor fi aprobate. daca da, voi vizita scoli din austria, polonia si turcia la anul.
am o mica problema si va cer ajutorul. as vrea sa tin o activitate cu ocazia zilei de 8 martie dar nu o serbare. as vrea sa fie ceva interactiv, mamicile sa fie invitate si puse sa faca ceva impreuna cu copiii lor. poate prin alte tari este ceva obisnuit dar la noi legatura scoala familie este tare slabuta.
ei, cine sta bine cu imaginatia? va rog sa-mi dati niste idei!
vera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

iubiteple, tocmaice-am incheiat sesiunea, am stat toata noaptea la corectat!!!
dar am avut o surpriza f. placuta, in pauza examenului de armonie( se dau 2 teme, cu pauza 15 minute)au venit studentii simi-au adus caheluta! Si mi-au zis ca ma considera cea maibuna profa alor, fara leg cu examneul, pe bune, pt. se corecteaza dupa o grila f stricta si proful verifica toate lucrarile, asa ca....
pt fetele din Universitar....cat de greu ati obtinut postul? ca eu am deja 25 de ani si sunt la plata cu ora....dar tot ma freaca ca pe sclavi.

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Acinorev...succes cu proiectele....permite-mi insa sa te intreb ce fel de proiecte sunt? Adica ce tip de Comenius? Daca sunt diferite e ok, dara daca sunt de acelasi tip cred ca stii ca o scoala nu are voie sa trimita decat o singura aplicatie...

Raspunsul oricum il primesti la vara...Eu am facut anul trecut un proiect scolar, parteneriat cu scoli din 5 tari europene si un proicet pt formarea continua personala. La cel individual raspunsul l-am avut parca prin mai sau iunie...iar la cel scolar in august...

Oricum mult succes.

Legat de 8 martie...eu una as fi facut o iesire...excursie ceva, mamici si pitici, dar cu tematica. Eu pe pitici i-am pus anul trecut sa creeze felicitari pt mamicile lor, desigur i-am ajutat si eu si mamicile au fost mult mai incantate decat ar fi fost de felicitari din comert...

--------------------

Andra
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Sabina, aici posturile se obtin prin concurs si trebuie sa fie posturi libere ca sa se poata face concursul. Dupa ce am terminat teza n-am acceptat sa incerc la universitati mai putin bune si am lucrat ca inginer vreme de 3 ani. Dosarul a fost mai consistent din cauza aceasta.
Nu stiu cum se practica in tara.

Acinorev, legatura parintilor cu scoala depinde foarte mult de mediu social si de implicatia parintilor. Aici serbarile se fac rar (doar la sfirsitul anului scolar) si sedinta cu parintii se face o data pe an.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Si in Romania e la fel....doar functioneaza alte criterii
si anume....tre sa ii determini sa-ti scoata postul la concurs, ca poti sa ai cel mai superbetondosar, daca postul e scos pt. x n-o sa-l iei in vecii vecilor....s-a ajuns pana ca nu mai concureaza mai multi pe acelasi post( doar eventual daca e un post de conferentiar etc. si mai multi cred ca lea- venit randul. Dar la asistent, adica "ticket to heaven"....nika! )

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

MIC DICTIONAR (continuare)
Nu se mai spune, ci trebuie sa se spuna:

* Face numai prostii = lipsa de maturitate conduce la un comportament deviant care nu e in concordanta cu seriozitatea ceruta in clasa

* E clownul clasei = inclinatia spre gluma il determina sa distraga atentia colegilor si sa animeze cursul, fara sa se preocupe de ordinea stabilita de profesor

* Se urca pe banci = cauta cea mai buna vedere panoramica, in scopul de a-si oxigena mai bine celulele creierului, pentru a-si creste productivitatea

* Alearga prin clasa = doreste sa fie primul care aduce un serviciu celorlalti colegi. E cel mai bun la ora de sport.

* E violent = instinctul sau posesiv si revendicativ il determina la actiuni impulsive pe care le regreta imediat, in ciuda numeroaselor recidive (asta mi-a placut...)

* Ceilalti il detesta = capacitatea sa impulsiva a condus la o lipsa de popularitate si la o isolare regretabila; de aceea nu a fost ales seful clasei

* E luat la ochi de profesori = e victima unui deficit de afectiune din partea profesorilor (si asta...)

* Nu stie nimic = impregnarea cognitiva nu este inca cuantificabila, dar constatam progrese inca din momentul in care isi deschide ghiozdanul

* Uita tot, imediat = capacitatile sale mnemotehnice sunt inca insuficient dezvoltate din cauza unei lipse de fosfor

* E incapatanat = sufera de o lipsa de flexibilitate intelectuala. Deschiderea spirituala nu a atins inca limitele optime.


Cu alte cuvinte: elevul nostru, eterna victima....

Vad ca in listuta apar cu semnul intrebarii: sunt profesoara de franceza. Am predat aproape 5 ani la liceu si scoala postliceala. Am intrerupt la plecarea din Romania, voi relua, poate, daca ma voi intoarce vreodata...

O zi buna!

Lulu



.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acinorev spune:

Andra, proiectele sunt amandoua scolare dar sunt facute pe scoli diferite pentru ca eu lucrez in doua scoli. Abia astept rezultatele dar daca tu zici ca abia prin august aflu... ar trebui sa ma calmez. Mai povesteste!
Vera

Mergi la inceput