Despre gradinarit (8)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ina, de unde si cand l-ai luat? unele magazine ofera garantie un an de zile- Home Depot de exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Cine ma ajuta si pe mine cu niste sfaturi pentru o gardenie?
Am cumparat acu 2 saptamani din florarie o gardenie cu boboci, n-a inflorit inca si azi am observat ca i-a cazut cateva frunze. Ma uit mai bine, de fapt o buna parte din frunzele de dedesubt au ingalbenit pe jumatate si sunt gata sa cada. Ce sa fac?
Probabil acele frunze din partea inferioara nu aveau suficienta lumina. Acum am pus floarea pe dulap, mai la inaltime, ca lumina sa ajunga mai tare pe floare in toate partile ei.
O ud cam la 2-3 zile, cand observ ca pamantul incepe sa se usuce. Ce-as mai putea face sa nu o pierd de tot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Super, super si iar super Conchita! De la Home Depot l-am luat.
Dar zau daca stiu de am pe undeva chitanta...E bine de stiut insa. Ma distrez de minune descoperind Lumea Noua si cat sunt eu de nestiutoare! Multumesc frumos
Petra, ai o veverita? E pe post de catel sau gaina? Sau iti face aprovizionarea cu alune? Ca azi radeam singura in bus gandindu-ma la veveritza ta. Se vede ca singuratatea "imi face bine"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ana_a, bine ai revenit. okay, o sa ma invrednicesc sa fac albumul ala odata! vai, ce num place sa ma chinui cu webshotu! :)

Adi, gardenia are nevoie de lumina multa. eu am plantat-o pe-a mea intr-un loc unde primeste soare toata ziua si creste foarte frumos, nici o frunza uscata macar pana acum. o ud o data-de doua ori pe saptamna.
totusi, daca zici ca are lumina, poate trebuie sa ii amesteci niste plant food in pamant. sau sa schimbi pamantul. sau sa o muti intr-un ghiveci mai mare?

Ina, nici io n-am schimbat florile care au sucombat, chiar daca pastrasem chitantele. mi-a fost asa o leneeee. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ina,
Veverita ai a fost in primavara trecuta si tocmai ce ma bucuram ca mi-a iesit si mie o zambiluta, de fapt iesise doar 1 cm. dar ma bucuram de ea pentru ca in toamna nu reusisem sa pun decat 2 bulbi de zambila in pamant inaintea inghetului. Si a fost tocmai ca in vorba aia : Cei 4 mucenici, au fost 3, Luca si Matei!!!
Dar daca o prind si primavara asta nu stiu ce o sa-i fac! Adica stiu , o sa-i iau urma la cat de smechere sunt! si cand imi amintesc ca le-am hranit in gradina la prietenii mei cu alune , la vreo doua zile dupa ce am venit in America! Nerecunoscatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

conchita,pe webshot potzi sa dai copy si paste cu maxim 50 de poze odata, asta daca nu ai descoperit pana acum, eu asa am facut si mi-a fost mai usor...ca daca luam fiecare poza in parte.... nici eu nu aveam rabdare

Eu astept sa-mi iasa ghioceii da e zapada de 20 cm acolo unde tre sa creasca ...
Vreau sa imi achizitzionez si eu niste flori de apartament, pentru ca nu am numai 3 chivece in casa, dar casa mea e mai intunecoasa de felul ei, e prinsa intre alte 3 case mai mari...etajate si care mi-au luat lumina si as vrea sa va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, ce flori s-ar potrivi intr-o casa cu mai putina lumina naturala?.

E adevarat ca in dormitor nu e bine sa tzinem flori?Daca da, de ce?

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ana_a, nu, nu stiu cum e cu copiatul a 50 de poze odata, imi spui??

uite ce scrie cartea mea de gradinarit despre plantele in dormitor: ca recente cercetari infirma ideea potrivit careia plantele in dormitor ar periclita sanatatea. cica au efect linistitor al sistemului nervos si ca oxigenul consumat e prea mic sa priveze omu care doarme de aerul necesar. totusi, trebuie evitate plantele care miros puternic.

uite si lista pe care o dau ei, de flori potrivite pentru dormitor:
papucul doamnei
camelie
violeta de alpi
hortensie
azalee de camera
violeta usambara

si de plante cu fruze, pentru dormitor:
vita ornamentala, brad de camera, sparanghel ornamental, pana cocosului, vita de camera, iedera, aralie de camera, ficus, stejar australian argintiu, aralie ornamentala, capsor de baietel, tradescantie.

acum, despre plantele care necesita putina lumina, vad aici un capitol despre cele potrivite pentru vestibul si casa scarilor, deci probabil ca lista s-ar potrivi si la intrebarea ta despre cele care necesita putina lumina: asparagus, pana cocosului, liliac verde, copaci dragoni (asta-i dracena), corn de iedera, aralie-iedera, stejar argintiu australian, filodendron, feriga limba-de-cerb.

si mai dau ei lista si cu plante amplasabile in bai, unde e mai putina lumina, dar astea necesita umiditate mare. daca te intereseaza, le scriu si pe-astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

multumesc tare mult conchita, mi-am notat plantele si o sa merg cu listutza la florarie sa vad ce gasesc.

cat despre webshot si copiat mai multe poze pai eu asa am facut: cand te intreaba sa selectezi fotografia dorita intri in pagina cu poze si selectezi cu ctrl apasat si clic pe fiecare poza care o vei atasa albumului dupa care dai open, iar la urma dai clic pe next cand te intreaba daca editezi poza sau ceva de genul asta...si astept sa faca upload pentru toate pozele selectate.Dureaza ceva mai mult dar macar faci alceva in timpul asta


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Dragele mele, bine v-am gasit...
Nu stiam ca exista si un subiect despre gradinarit pe site, dar ieri noapte, de plictiseala, am inceput sa mai intru si la alte rubrici decat cele frecvent folosite, si, spre surprinderea si bucuria mea...v-am gasit pe voi si floriile voastre.
De acum nu mai scapati de mine...gradinaritul ma pasioneaza de mult timp...si ma pot lauda si eu cu cateva exemplare foarte frumoase...pe care le voi pune in cel mai surt timp in album sa va incante si voua privirile.
Nu am rabdarea necesara sa pot citi toate subiectele vechi postate la inceputul subiectului, si de aceea vreau sa va rog sa ma sfatuiti in legatura cu niste dracusori de purici albi care sar si niste chestii ciudate ,asa ca ramele dar cu picioruse rosii si foarte rapide, care mi-au invadat toate florile si nu pot scapa de ele sub nici o forma...este adevarat ca am folosit numai sfaturi "babesti", dar tot nu am reusit sa scap de ei. Nu am folosit nici un fel de insecticid sau ingrasamant pentru ca la florarie si la hiper-market nu au stiut ce sa-mi dea.
Astept parerile voastre si promit ca in cel mai scurt timp sa va arat si florile mele.
Va pupam si va dorim o primavara frumoasa si sa aveti numai floricele frumoase la fel ca sufletele voastre.

Maria bb & mami Mihaela
Poze cu ingerasi creti si zambareti :)
http://community.webshots.com/user/maria2mami

http://www.babiesonline.com/babies/m/maria2mami/


mmiha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

maria2mami si eu am patzit cu astfel de purici albi anul trecut, mi-au omorat chiar un soi de ficus cu frunzulitze mai mici, si nu am putut scapa de ei pana nu am schimbat pamantul la toate florile si le-am spalat chiar si radacinile la dus....isi facusera cuib ca si furnicile intre radacinile florilor...eu nu stiu alt leac...dar sa asteptam sa vedem ce mai zic si fetele mai cetite!
pupici!si bine ai venit printre noi

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput