Despre gradinarit (8)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Conchita,Home end garden TV?Waw,ce super!Eu nici amarata aia de carte cu flori pt. balcon nu reusesc s-o mai gasesc(cica s-a epuizat stocul),deja un canal tv despre asta mi se pare prea frumos.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna fetele,

Desi nu am gradina proprie, posed una bucata balcon mare, pe care il umplu din primavara pana in toamna cu flori. Am trandafir japonez, curmal, ficus si jardiniere cu flori de piatra si craite pitice.

Am si eu o intrebare pt voi. Ieri am primit de la al meu sot un ghiveci cu o tufa de trandafiri pitici, care sunt plini de boboci si flori. Ghiveciul e unul obisnuit, in care se vand cam toate florile la florarie. Spuneti-mi si mie, va rog, ce sa fac sa-i prelungesc viata, ca tare mi-e teama ca se va usca repede si imi doresc asa de mult sa-l tin in viata.
Sa-l ud cu apa cu ingrasaminte? Sa-i schimb ghiveciul?

Va rog mult sa-mi dati si mie un sfat din experienta voastra intr-ale trandafirilor, pt ca tin mult la acesti trandafiri, cred ca au fost unul dintre cele mai frumoase cadouri primite in ultima vreme...

Madi si Mariuca (28.07.2003)

http://community.webshots.com/user/ianina2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Draga Madi, de schimbat ghiveciul...nu prea cred..si nici cu ingrasamant nu as recomanda...
In primul rand ca nu se schimba ghiveciul atunci cand o floare este inflorita...mai asteapta si tu putin pana ii trec florile...si apoi faci cm crezi tu de cuviinta.Ti-as recomanda un ghiveci mult mai mare decat cel in care este acum...
Acum...mai asteapta si tu, sa vedem ce spun fetele...

PS... cand mai am putin timp si pentru mine , urmaresc la tv pe postul PRO7 (fetele din ger. stiu despre ce vorbesc) 2 emisiuni superrrr "DO IT YOURSELF" si "AVENZIO" (decoratiuni interioare, mobilier, stil, sfaturi...si bineintelee, nelipsitele flori.
Asta fac de aproape 3 ani...si am inceput sa inteleg ce tot vorbesc ei acolo...ca vorbesc neneee...!!!

Va recomand , de la 12.00 si se termina pe la 14.30....nu se compara cu caricaturile noastre de emisiuni pentru decoratiuni interioare...cele mai bune din romania ar fi..."casa de piatra" (Antena 1) si "casa noastra" TVR2

Maria bb & mami Mihaela
Poze cu ingerasi creti si zambareti :)
http://community.webshots.com/user/maria2mami

http://www.babiesonline.com/babies/m/maria2mami/

Va pupam si pot spune ca ieri am primit cel mai frumos martisor din viataaa mea...un buchetel de ghiocei de padure ,de la fetita mea , Maria.

mmiha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
Originally posted by maria2mami

PS... cand mai am putin timp si pentru mine , urmaresc la tv pe postul PRO7 (fetele din ger. stiu despre ce vorbesc) 2 emisiuni superrrr "DO IT YOURSELF" si "AVENZIO" (decoratiuni interioare, mobilier, stil, sfaturi...si bineintelee, nelipsitele flori.
Asta fac de aproape 3 ani...si am inceput sa inteleg ce tot vorbesc ei acolo...ca vorbesc neneee...!!!

mmiha



mai sunt inca 2 emisiuni interesante in directia asta...."Einsatz im 4 Wände" (Actiune intre 4 Pereti RTL ora 17.00 pana la 17.30) si "Wohnen nach Wunsch!(A locui dupa dorinta/placere)(desi e cam aiurea asa tradus motamo" VOX ora 18.15 pana la 18.45)....

peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Madic,am avut si eu asa un trandafiras si a tinut vreo 3 ani,si cred ca l-as avea si acum,dar l-am lasat mamei mele si ea ,neavand timp de el,s-a uscat.:(( Eu l-am mutat intr-un ghiveci mai mare primavara.Toamna
il tundeam cam la 1/3 din crengute.Ingrasmant eu pun la 2 saptamani la toate florile,din martie pana in octombrie.Dar cred ca abia peste 2-3 saptamani poti sa-l uzi cu ingrasamant,fiindca acum sigur are pamantul imbogatit din florarie.Trebuie sa fii foarte atenta ,sa-l pulverizezi mereu cu apa,fiindca face foarte repede purici.Eu mai stropeam si cu insecticid din cand in cand,preventiv.Sa-ti traiasc si sa te bucuri de el!
Trandafirul tau japonez ce flori are?Al meu e rosu.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_st spune:

Buna fetelor,
Am mare nevoie de ajutorul vostru. De ceva timp mi-a aparut la florile din casa niste pureci albi. Stau mai mult in pamant, dar sunt si la suprafata catva si cand ud florile sar si sunt foarte agitati, nu le place apa. Sunt doar in pamant, pe floare deloc. Am cumparat unpray de la frorarie care semana cu cel de muste, dar nu am rezolvat nimic cu el.
Saru'mana si sper sa ma ajutati ca nu vreau sa-mi moara plantele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Saru'mana mult de sfaturi. Am retinut sa nu-l mut din ghiveci(deocamdata), sa-l tund mai spre toamna si sa nu-i dau ingrasaminte inca vreo 2-3 saptamani. Sper sa reziste, ca mi-e tare drag!

IRINA - si trandafirul meu e tot rosu, cu flori ca niste cupe, si il am aproape de suflet fiindca e pus de tatal meu, care intre timp nu mai este. Am grija de el ca de ochii din cap si-l tratez cu spray insecticid vara, cand il scot pe balcon, ca tare mai trag purecii la el. Am avut si unul roz batut, dar in toamna l-am scos pe palier in fata usii si mi l-au furat...

Madi si Mariuca (28.07.2003)

http://community.webshots.com/user/ianina2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,
Nu mai fii suparata ca nu-ti place acum gradina.Este doar o falsa impresie, pentru ca dupa atata munca inca nu se vede nimic. Cand o sa termini, si o sa inceapa florile a inflori sa vezi ce mandra ai sa fii de gradina ta, si florile tale. Acelasi sentiment l-am avut si eu in primavara trecuta cand am tras tare si am scos multe radacini si plante care se intind, am pus floricelele mele care nu acopereau cum vroiam eu . Asa ca m-am dezumflat si eu , dar mi-a trecut cand am vazut ca floricelele puse de mine cresc si infloresc, si mai ales ca locul se umplea de culoare de la o zi la alta.

Peca,
Daca butasii de trandafiri au radacinile in sacusori de iuta, probabil ca au si pamant acolo. II poti pastra feriti de inghet undeva, si din cand in cand mai pune apa pe radacinile lor, prin sacusori.
Deci daca au pamant la radacina rezista fara probleme, daca radacinile nu sunt cu pamant, trebuie sa-i pui provizoriu int-run ghiveci cu pamant, pana cand ii plantezi.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by ana_st

Buna fetelor,
Am mare nevoie de ajutorul vostru. De ceva timp mi-a aparut la florile din casa niste pureci albi. Stau mai mult in pamant, dar sunt si la suprafata catva si cand ud florile sar si sunt foarte agitati, nu le place apa. Sunt doar in pamant, pe floare deloc. Am cumparat unpray de la frorarie care semana cu cel de muste, dar nu am rezolvat nimic cu el.
Saru'mana si sper sa ma ajutati ca nu vreau sa-mi moara plantele.


Ana,am patit si eu si am cumparat un insecticid sub forma de granule,pe care il presaram in ghiveci,dar nu mai stiu cum se numea.Dar cred ca asa ceva e mai eficient,fiindca patrunde in pamant.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Ana_st, si eu am patzit asa cu purecii, practic in fiecare iarna am observat ca apar acesti purici, eu am inlocuit pamantul ca astfel nu am stit ce sa le mai fac, si am spalat bine radacinile sub dus... Mie mi-a omorat acesti purici chiar si cateva flori.Anul asta nu am observat inca desi nici nu m-am uitat prea atenta, chiar am sa fiu mai atenta cand le ud sa vad daca am si eu purici.

Maria Cum au zis si fetele, daca au pamant rezista, daca nu e bine sa pui ceva pamant si sa uzi din cand in cand. Eu am tzinut o data un fir de trandafir vreo 2 saptamani intr-un borcan si mai apoi l-am pus in gradina si mi s-a prins.

Eu intr-o vreme colectionam Gradina mea, o revista de aici, dar de cand am ramas gravidutza nu am mai fost sa o cumpar si acu vreau sa imi fac un abonament la ea.


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput