Despre gradinarit (8)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Dragele mele,

Sa va povestesc........desteapta cum sunt, si impinsa si de mama de la spate... (si ea, alta desteapta)...am zis sa facem si noi o mare afacere!!!
Nu stiu cate dintre voi mergeti la cumparaturi la cel mai mare Hipermarket din Ro (sa nu facem reclama C - - -, in pantelimon, pentru ca stam fffoarte aproape), anul trecut, cand respectivul "magazinel" implinea un an de la deschidere si majoritatea produselor erau la oferta... ne-am apucat sa facem lista de cumparaturi pentru a doua zi, si cu un ochi in catalogul de prezentare al produselor...am vazut acolo scris mare OFERTA PROMOTIONALA la pamant de flori de calitate... 3l - 4.500 lei.
Descurcareata, cum sunt, mi-am amenintat vecinul care are un mic Tico-Tico...(...si asta, nebun cu florile)ca daca nu-mi aduce tot pamantul care este in magazin...escaladez balconu' si ii fur toate florile...
Baiatu', saracu, sa nu-si puna mintea cu nebuna, ...zis si facut
Acu'...apar probleme existentiale... :)
1- pe langa cele 150 de pungi ale mele, a mai cumparat si pentru el 50
2- masina era super lasata...daca facem o mica socoteala...150+50=200*3L=600L , fetelorrr...restul vecinilor impreuna cu sotul meu, stateau unu' langa altu' si se uitau si radeau de noi...nu realizez nici acum ce era asa de amuzant...ne-am luat pamant sa ne ajunga pentru o gradina botanica...si ce-i cu asta!!! Bine ca am avut cu ce :)
3- cel mai important...CINE CARA, acum PAMANTU'???
Pana la urma, ne-am descurcat ca suntem super vecini (el a carat pamantul meu si eu pe al lui... ca doar a fost super-oferta :)...si nimeni nu s-a mai bagat...nici macar afacerista de mama... :) ) Si am facut si cinste !!!
V-am povestit asta....sa va dati seama ce fete destepte si descurcarete suntem, noi, romancele si cum ne omoara pe noi OFERTELE astea...ne-au inebunit astia,,,, in fiecare luna...cascam gura si luam plasa cu ofertele lor... de doi bani!!!

Eu cred ca de acolo imi provin dracusorii aia...dar am fost atenta, am controlat, punga cu punga...pana am reusit sa schimb pamantul la toate ghivecele...si nu sunt putine si sunt si foarte mari, peste 25 de l fiecare...am 10 dieffenbachia (sunt preferatele mele...2 soiuri...una mi-a inflorit acum 2 ani) draceena, ficusi si multe altele...cel mai rau imi pare ca nemernicii imi ataca violetele de parma si cyclamen-ii, si se cuibaresc la radacina pe care o distrug. Anul trecut, prin decembrie, am auzit de la o prietena de un insecticid pentru gandaci si ca ar fi super bun...am luat, am dat si au disparut pentru o vreme...acu' este... invazie ! !!
Mi-ar fi tareee greuuu sa o iau, iar, de la inceput!!!

Stiti ceva de drojdia proaspata dizolvata in apa si udate florile apoi??? Asta am auzit-o de la o farmacista din zona diham...exista acolo o farmacie cu niste exemplare ... dementiale!!!
Fetelor, va pup, sper ca nu v-am plictisit...dar asa sunt eu..si mai sper ca cineva sa ma ajute sa-i termin :)...sa nu-mi termine ei, mie florile pana la urma...!!!
Ma apuc sa bag' pozele in album...si sa stiti ca nu am reusit cu copy si paste sa bag mai multe o data...si nici altfel...asa ca o iau pe fiecare pe rand pana ma ia plictiseala
Va pupacim si sper sa nu-mi inghete zambilutele, lalelele si narcisele din gradina din fata blocului...sa le pot face pozici frumoase sa le vada toata lumea :)

Maria bb & mami Mihaela
Poze cu ingerasi creti si zambareti :)

http://www.babiesonline.com/babies/m/maria2mami/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

ma chinui de citeva zile sa pun poze si nu reusesc.spune ca-i formatul prea mare. aveti voi idee de vr-un program de micsorat ca am facut multe poze la toate florile mele si-mi pare nespus de rau ca voi nu le puteti vedea.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Iulia, de ce nu incerci sa-ti faci adresa la webshots.com pentru ca acolo nu e nevoie sa micsorezi pozele!Daca nu te descurci da-mi un PM si iti explic ce anume sa faci! Succes!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

iti multumesc mult ana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

asteptam pozicile!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Ma alatur grupului ca si eu am "bOala" cu florile.Din pcate acum doi ani m-am mutat dintr-un oras in altul si nu am putut sa le aduc pe toate cu mine,dar de anul acesta ma apuc sa-mi refac "colectia".Joi a fost tare placut aici,mi-am zis ca vine primavara,asa ca mi-am luat seminte de flori si pamant,ca sa imi fac rasaduri.Eu nu am gradina,ci doar balcon,pe care vreau sa-l amenajez frumos anul asta,cu lobelii,condurasi,petunii si muscate curgatoare.Pe langa ele vreau sa-mi pun un caprifoi si clematite.Dar astea sunt vise de primavara,pana una alta vad ca iar e zapada aici.Asta e,noi sa fim sanatoase si sa avem flori frumoase!
Conchita,m-am distrat citind ce-ai scris.Eu una nu inteleg stilul americanilor,fara gard de jur imprejurul casei,doar cu gazonul ala in fatza si trei tufe sub geam! Cred ca n-as dormi noaptea de stres,gandind ca poate sa intre cineva in casa!Arata-le tu o gradina frumoasa a' la' Romanika!Din ce stiu eu,gardul se ingroapa in pamant cam 50 cm,ca sa nu treaca iepurii pe sub el.Numai ca trebuie sa fie din plasa de sarma.Fa si un gard romanesc ,din ala de nu se vede casa de dupa el,ca sa-i sochezi cu totul!Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Irina, uite promit sa fac curand niste poze cu gradinile tipice de aici, de curiozitate. sa stii ca nu-s urate, dimpotriva. arata curat si simplu, mie imi plac. nu as zice nu la o gradina de-asta, dar eu, ca si tine si restul fetelor, am boala cu florile, sunt de-a dreptul obsedata. daca azi dimineata, pe ploaie, eu tot in gradina imi faceam de lucru, imagineaza-ti :)) bine ai venit in club si sa ne arati poze cu floricelele!

Maria, hai cu pozicile! cat de mari sunt pungile astea de pamant? ai avut loc in casa de ele? :)) glumesc, pai asta-i cel mai bun moment sa iei ce-ti trebuie, cand sunt reduceri, nu? eu zic ca ati facut treaba buna tu si vecinul. cu drojdia nush sa-ti spun, prima oara cand aud, sunt si eu curioasa de informatie.

aaa, si am descoperit ceva cu trandafirul ala patat! avea o excrescenta teribila pe o crenguta! arata oribil, ca o tumoare, prima oara cand vad asa ceva! Ana, e butas cumparat si nu l-am mutat deloc de la plantare. Petra, am plecat noi azi la Home Depot sa luam si spray si niste pamant si am ajuns in alta parte. :)) incerc sa ma opresc maine sa ma uit de spray-ul ala. nu vreau sa pierd nici o floareeee! nu neaparat pentru mine, ci pentru ele, nu vreau sa moara nici una.

si topiti mai repede zapada aia ca ma simt singura in gradina :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

conchita, hm... nici eu nu am vazut asa cum descri tu, poate doar la porumb... da te rog sa ma ti la curent cu ce se intampla cu trandafirul tau, ce o sa-i faci cu "tumoarea" aia, poate ar trebui sa tai creanga bolnava...sau stiu si eu.... oricum, sa ma tzii la curent ok?Ce fel de trandafir este?
Irina, bine ai venit printre noi, un caprifoi si eu vreau anul asta sa imi pun intr-un ghiveci, are soacra mea si e tare frumusel, face flori roz tare dragutze!Cat despre muscate, si eu voi avea treaba multa anul asta cu ele, tre sa imi caut altele ca mi-au murit toate de anul trecut, nu am stiut cum sa le salvez...da sper ca anul viitor cu ajutorul vostru sa reusesc sa le imultzesc, cica in februarie se inmultzesc muscatele curgatoare....

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

http://community.webshots.com/album/282139725VUWIHr

Dar mai am multe poze de pus...promit ca azi termin.!

Maria bb & mami Mihaela
Poze cu ingerasi creti si zambareti :)
http://community.webshots.com/user/maria2mami

http://www.babiesonline.com/babies/m/maria2mami/


mmiha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

maria2mami foarte frumoase florile tale, si foarte bine ingrijite, eu daca am gradina am mai multe pe afara, dar ma bate gandul sa-mi cumpar si cateva ghivece, cu floricele carora sa le placa umbra.Tare dragutze! Si mai ales floricica ta!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput