Cine va fost alaturi la nastere?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nokia spune:

Fetelor, va multumesc mult pentru raspunsuri

Ideea e ca va fi si sotul acolo.
Inca pun in balanta....sa ma duc ori ba.
Sau sa astept sa vad daca ma suna. Daca ma suna atunci consider ca are nevoie de mine, daca nu, nu.
O fi bine????????

P.S. Tocmai m-a anuntat ca a pierdut putin dop gelatinos
Cosmina

Un sut in fund, un pas inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgescu oana spune:

Nokia te-ai gandit foarte bine ,sa nu uiti sa ne tii la curent.

Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Langa mine a fost al meu drag si scump iubitel. Si nu numai ca a stat o noapte pe langa patul meu in sala de nasteri (de la 11 seara pana la 11 dimineata, cand m-au dus in camera), dar a si a facut treaba moaselor dimineata, la nastere. Adica, o moasa era jos asteptand copilul, si cum eu nu reuseam sa imping, de fapt impingeam din altele in loc sa imping jos, l-a pus moasa sa se suie pe un scaun si sa apese si el pe burta, in timp ce imping si eu, ca sa ajute sa-l impinga, i-a aratat unde sa impinga si el bebeul. Si m-a ajutat, ca mai mult el a "nascut", pe bune! E de ras, dar pentru mine a fost excelent!
Eu te sfatuiesc sa te duci, sa-i fi alaturi daca sotul nu merge, conteaza foarte mult, zic eu. Si la mine daca nu venea el, venea prietena, adica nasica lui Seb.

Oana si Seb
(10.01.2005)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu
http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Si langa mine tot sotul a fost alaaturi pe toata perioada travaliului ,eu una m-am simtit bine sa-l stiu langa mine si ca ma ajuta si el cu ce poate.

As fi vrut sa fie alaturi de mine si la nastere insa din nefericire am ajuns la cezariana asa ca a stat si a trepidat pe holuri.
Eu cred ca cvonteaza mult sa stii ca exista alaturi de tine cineva la care tii mult .

Poze

Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Si ca sa completez, el a pus mana sa-l tina pe Seb pe burta cat i-a taiat cordonul, ca eu nu am mai putut sa ma misc de oboseala, le-am zis sa nu mi-l dea ca-l scap, si l-a tinut el, ceea ce a fost uimitor pentru mine, ca zicea sus si tare ca el nu vrea sa-l vada, sau sa uite jos, ca i se face rau (adevarul este e ca e foarte sensibil, nu exagerez, te vede ca ti-e rau tare, i se face si lui rau si vomita, cu trei persoane s-a intamplat asta). Plus ca l-a pus moasa sa se uite jos, sa ii arate ca se vedea parul lui Seb iesit:P, cica sa-mi zica mie sa-mi dea forta sa imping mai bine.:))) Deci, ajuta mult si oricat ai fi de sensibil, iti da tarie o nastere, e impresionant.

Oana si Seb
(10.01.2005)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu
http://community.webshots.com/user/sebastiengrigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sotul meu chiar a taiat cordonul! I-a aratat moasa cum se face si a fost foarte mandru. A stat langa mine de la inceput si pana la sfarsit, dragul de el.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Sotul meu a stat cu mine in timpul travaliului,dar la un moment dat a vrut sa plece ca nu mai suporta sa ma vada cu dureri,dar nu l-am lasat!!Iar pina la urma ,am ajuns la cezariana in urgenta,iar el saracul a stat afara!!
In schimb el a vazut-o primul pe galusca,ca eu dormeam inca de la anestezie!!!
Pe mine faptul ca era linga mine m-a ajutat,chiar daca practic el saracul nu putea face nimic!!!

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen24 spune:

e foarte important sa iti fie alaturi cineva ,la nastere.la mine a fost sotul si imi pare rau ca nu a fost si mama.saraca ea a stat afara si si-a afumat plamanii de emotii.nu a avut cu cine sa vorbeasca ,necunoscand limba.cum spuneam ,in sala de travaliu...,sotul a fost cel care m-a tinut de mana desi cred ca mai mult eu l-am incurajat pe el .era mic de frica.el a fost cel care a tinut recipientul cand am dat afara toata racitura ce o mancasem cu 3 ore inainte.in sala de nastere saracutul s-a asezat pe un scaun ca nu il mai tineau picioarele de emotii.stiu ca mi-am tinut bebelina in brate si apoi am adormit,chiar uitasem de el.cel mai frumos gest a fost ca si-a cerut scuze de la mine si de la mama lui pentru "suferinta "adusa de nastere.hai ca prea m-am intins cu vorba.
nokia sfatul meu e sa fii si tu acolo,in cazul in care sotul va fi mai "slab de inger".cine stie..poate va trebuie sa ai grija de amandoi.o nastere usoara prietenii tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adorotheea spune:

La mine, in tot timpul travaliului tot venea prietena mea si nasa baietelului meu, care era si ea internata, pentru ca nascuse cu o zi inainte.

M-a ajutat enorm faptul ca vedeam o fata cunoscuta din cand in cand, care ma incuraja, ma intreba cum ma simt si imi spunea sa rezist ca nu mai am mult. Stiam ca atrecut si ea prin asta si stie despre ce vorbeste...am trecut mult mai usor peste dureri cu ajutorul ei!!!
Si la doua ore dupa nastere tot ea a venit si m-a ajutat sa ma dau jos din pat, ca sa nu pic pe jos.

Dorotheea 35 saptamani si Thomas1 an si 5 luni

http://photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

Cred ca e placut sa ai pe cineva langa tine pana la un moment dat.
La sora mea am fost toata gasca. Sotul ei,mama, tata, eu, un cumnat, soacra si a fost agitatie destul de mare. Sotul nu s-a miscat de langa ea, mama plangea, eu aveam dureri de burta de parca eu as fi nascut, toata lumea era afectata. Medicul (unchiul nostru-fratele lu tata), ne-a lasat in pace pe toti pana pe la 5 jumatate cand ne-a zis sa mergem acasa sa mancam, sa facem un dus ca pana la 8 nu naste. Am plecat cred ca usurati si noi, si intr-un sfert de ora ne-a sunat ca "avem" cu totii un baietel de 4,300 KG si 54 cm.
Adevarul e ca si sora mea a fost mai atenta si mai concentrata singura cu dr. decat cu toti nebunii dupa ea.
Tinand cont ca si eu voi naste tot cu el, as putea sa intuiesc ca situatia va fi similara si cand ii va trimite pe toti acasa stiu ca e momentul! Dar sincer nu mi-ar place sa fiu singura si a nimanui.
Loredana si bb 29 saptamani

Mergi la inceput