Bebelusi de sept-oct 2004 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am citit si eu postarile de la Ajutorul umanitar. In ultimul timp am tot citit ce scria Felis. Este o mamica foarte curajoasa.

Lilia in sfarsit am vazut pozele... nu stiu de ce nu le vedeam mai devreme. E o scumpa Amelia ... Am vazut ca aveti cadita ca a noastra hihihi...

Am pus 3 poze noi, sa vedeti cum se lupta maimutica cu pumu'

si noapte buna!


Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julya spune:

pupici fetelor...se vede ce ne-ati tinut pumnisorii ptr vaccin, indeosebi mica Alexia (roandre]...,baietelul meu mi-a gangurit astazi toata ziua dupa vaccin, pana acum nu a dat nici un semn de suferinta, sper sa ne ocoleasca...
MamaElei si Ana_a, multumim ptr aprecieri, am vazut si pozicile voastre, mica Paula e o dulcica si ce ochisori frumosi are, iar Maria sa Stefan e ditamai flacaul, Ana de ce zici ca e slabutz, cel putin in poze pare f voinicel si ce fetisoara serioasa stie sa afiseze...
Muttzi,inteleg perfect,si eu mereu sar in sus de disperare,m-a incurajat sotul, altfel sigur ajungeam si eu la doctor cu problema asta...ma lupt si eu de ceva timp,sper sa o scoatem la capat cumva, desi cu toate piedicile mele pe care i le pun la spate ptr a nu se intoarce, tot in pozitia lui preferata il gasesc...zici ca pana la un an se mai poate indrepta capusorul...atunci sigur rusim pana atunci...multa bafta si voua...
Am inceput si noi sa ne gandim la diversificare, incerc sa prind curaj mai ales cand citesc la ce mofturele sa ma astept...Mihaela multa rabdarica, sigur vei reusi pana la urma, doar ca tre sa te nacajeasca si ea un picut, altfel ar fi prea frumos fara nervi...
Multa rabdarica tuturor mamicilor, se pare ca de acu inainte avem nevoie de tot mai multa rabdare.
cam atat ptr ziua de azi...va pupam si sa aveti parte de o noapte linistita...
numai bine!

Iulia si puiutul Adrian http://community.webshots.com/user/adrienut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julya spune:

uitasem..Mihaela multumim ca ne-ai trecut si pe noi pe listuta, si ptr a fi completa, Adrian a avut la nastere 393o kg si 54cm...
pupici..

Iulia si puiutul Adrian http://community.webshots.com/user/adrienut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julya spune:

aha..trebuie si ora - 17.47

Iulia si puiutul Adrian http://community.webshots.com/user/adrienut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Hai, ca am revenit si eu.
M-am mai chinuit eu ceva, dar tot nu-mi iese iscalitura.Mihaela, cum te prind pe YM te iau la intrebari( please!!!!!)
Merci de complimente pentru pitica, am vazut si eu ceva poze din nou, dar nu mi-am notat care si cum, stiu ca toti sunt din ce in ce mai frumosi, iti vine sa ii papi.
Am iesit si noi afaraaa! La zapada! Pina la urma am bagat-o in salopeta( i-am luat una speciala cu fermuar pina jos, deci nu trebuie fortata...prea mult. Din pacate, Rodica, plic avem si noi, chiar din blana si chiar imi place foarte mult, dar ea e cu picioarele foarte desfacute acum si nu incape in el, mi-ar trebui unul care se desface, dar daca tot am reusit cu salopeta...
Merci pentru sfaturi oricum.
Miine mergem sa ii schimbe ghipsul, sunt curioasa cum i l-o pune acum. Prima data a fost cu piciorusele in forma de paranteza, incit nu aveam nici o problema sa o imbrac( nu ati observat, nu? in pozele de la Revelion).
A doua oara insa v-am spus cum e.
Dar important este sa ii treaca cit mai repede.
Eu detergent folosesc Persil acum, dar mie nu-mi scoat etoate petele de cereale(alea cu morcov).
Ana_a nici mie nu mi se pare Stefanel al tau slabut, chiar imi pare grasunel( adica nu exagerat, normal, dar pe linga fulgul meu?.
Ce mai, Amelia ca e cu ghips acum si nu e asa grasunica. Dar eu dupa cum v-am zis nu ma mai stresez.
Amelia cred ca a tras cu ochiul cind citeam aici pe la ameaza si a zis ca se aliaza si ea copiilor care nu flaminzesc niciodata.
Dupa masa( cind ma gindeam ca plimabrea i-a facut o pofta de mincareee) nu a vrut sa manince mai deloc. Cerealele, care i le dau si eu la 19 pentru ca mai tirziu e prea somnoroasa si plinge, le-a scuipat.
Asta dupe ce ieri, a mincat asa de bine ca m-am mirat chiar, a cerut singura( adica s-a manifestat aasa ca ii e foame, intelegeti voi), si azi...
asta e.
Noi vream sa il rugam pe ortoped sa ne faca cumva o fereastra la ghips ca sa ii poata face vaccinul de 4 luni( desi in Moldova din cite stiu eu nu se face in piciorus, asa e , Rodica?)
Ma tot gindesc as incep si eu cu supica de legume, dar mama lenoasa nu se duce l apiata sa cumpere morcov si ardei.... si tot aminam. Sper ca miine sa il convingem pe tati...hihihi.
Si mie mi-e pofta de un tort, dar fara frisca ca nu ma dau in vint dupa ea.
Aaa, am intrebat cineva de ceai, parca tu, Julia nu?
Eu ii dau Baby Calm si Baby Tea.I-am mai dat si Baby Drink dar acum nu ii dau ca e indulcit si nu vreau sa se obisnuiasca deja.
Elyanne, stiam eu ca am vazut odata la cineva cadita ca a noastra, dra nu imi notasem si nu mai stiam.... la noi tati a ales-o ca eu as fi vrut una mai mica. Ei, dar pina o sa o folosim noi din noi , mai creste si Amelia

V-am pupap


Lilia si printesa ei Amelia(26 sept)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/liliatoma/my_photosAMELIA[/url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salutare,
voi scrieti mult iar eu nu ma pot desprinde de Mara care-i cam maraita in ultimul timp...
Andreea sa stii ca Mare-i ii place in exerciser, chiar pediatra ne-a recomandat... are acolo o jucarica pe care o foieste pe toate partile, chiuie, rade:) asa mai scap si eu de ea cate 10-20 min, mai mult se plictiseste si trebuie gasite alte distractii.

Eu nu prea o las singura, deja observ ca incepe sa plangA cand nu sunt in raza ei vizuala.. nu stiu ce sa mai ma fac...
Cu intorsul nici un semn, incep sa ma ingrijorez, de gangurit nu gangureste face numai balonase si ca motorasul... poate daca ar deschide gurita ar iesi si ceva sunete... asta dupa ce pe 1 ian. ne-a tras niste discursuri, mama, mama...
Cam asta-i,
numai bine

Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Buna seara, fetelor,

Si eu am citit ce s-a scris la Ajutor Umanitar si am plans si eu o tura buna, gandindu-ma la durerea bietei femei
Alma a avut in seara asta un chef nebun de joaca si de povestioare si acum doarme dusa. Sunt tare curioasa cand se trezeste.
Mihaela, si eu mi-am salvat azi o reteta de tort Diplomat, de pe culinar.ro , cu tot cu pozeca deja imi pregatesc lista cu ce pregatesc la ziua mea, chiar daca asta e la sfarsitul lunii.Stiu ca nu sunt intreaga la minte si ca mai am vreme destula pana atunci.Dar asa sunt eu, cand mi se trezesc piticii, ma apuc de actiune.Poate ca Alexiei chiar nu ii plac legumele deloc. Nu i-ai dat doar pireut de morcovi sa vezi daca pe asta il accepta? Intreb deoarece cred ca mnorcovul e mai bine acceptat de bebei deoarece are un gust dulceag.Eu i-am dat Almei sa guste suc de mere si spoi suc de morcovi si nu accepta decat suc de morcovi (ar tot bea, de-ar fi dupa ea) sau pot sa o pacalesc adaugand suc de morcov la cel de mere.
Eu caut acum un scaunel din lemn de bebe pentru Alma si sper sa il am peste cel mult 3 saptamani cand face Alma 4 luni.Voi in ce scaunel ii hraniti pe ai vsotri puiuti?
Aissa, m-ai distrat tare cu dilema ta.
Andreea, eu m-as duce la medic sa vad care e cauza.
Lilia, ce tort poftesti? Ca poate te salvez euE dulcica tare pitica Amelia. Cand o sa scape de ghips, biata de ea?
Fug ca s-a trezit mademoiselle . Asta ca ma miram eu ce bine dormea


Daniela Veuger si bb Alma Bianca
Alma, sufletel mic si iubithttp://community.webshots.com/user/danyce103
poze noi:
http://community.webshots.com/user/fonske1100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:



Salutare fetelor

Am ajuns si eu acasa acu` vreo 2 ore, dar nu am avut acces la calculator, asa ca am sa va scriu acum tot ce s-a intamplat si ce am aflat...

Sa incep cu experienta trista de azi de la vaccin, a fost pur si simplu... dureroasa :(

M-a intrebat dr-ita ce mai face fata mea, daca apuca jucariile, daca se uita dupa noi prin camera, daca gangureste, si multe altele, si chiar atunci Nathalie ii facea o demonstratie de-ti era mai mare dragul sa te uiti la ea; radea asa frumos si era asa dulce, nici nu stia ce o asteapta... micutza...

Peste 5 min, dupa ce a masurat-o si cantarit-o (are 6500g si 65 cm) a vazut fata mea acul, numai l-a vazut... si a dat in plans, simteam ca se uita cu asa o dezamagire la mine... ea ne oferise momente frumoase, iar noi o rasplateam cu o injectie... Mi s-a rupt inama cand a inceput sa planga, ce sa planga, sa urle pur si simplu de durere... nu stiam cum sa o linistesc. Pana la urma a trecut si episodul asta; acum doarme, zic eu, linistita, nu are febra sau alte reactii, doar durerea aia mare de atunci.

Despre fiori - e ceva normal, copilul experimenteaza multe emotii in perioada asta de varsta, plus cum ati zis si voi, poate face pishu in momentul ala...

Kk verde - a zis ca nu trebuie schimbat laptele, ca e din cauza ceaiul de fenicul, si numai culoare sa nu ma alarmeze.

Avem unda verde la cereale, la pasta de legume si supica... sa vedem de maine cum o sa reactioneze :)PLus ca in loc de ceai, pot sa-i dau suc de fructe, diluat cu apa fiarta. Mi-a zis sa nu bag deloc citrice, pana la 1 an, pentru ca pot produce reactii alergice. Si intai legumele si apoi fructele (pe la 7 luni) pe motiv ca dulcele e mai rapid asimilat, si daca ii dau fructe n-o sa mai vrea legume. Asa am sa fac sa vedem ce o sa iasa :) Mai multe aflu la vaccinul de 6 luni, of alt chin... :| Sper ca v-am ajutat cu cate ceva :D

Deci eu consider astea vesti bune. Fata creste frumos, e sanatoasa... Slava Domnului. Sper doar sa treaca peste durerea asta care o are acum, pentru ca inca o vad trista :(

Cam atat si sa dea Dumnezeu sa fie bine si sa fim sanatosi.

Multumesc ca v-ati gandit la mine


Andreea, Doru si Nathalie(29.09.2004)

Minunea noastra, Nathalie www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37497" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36133&whichpage=2" target="_blank"> Cererea in casatorie si povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Tare trista povestea lui Felis, acum am reusit sa citesc tot. Dumnezeu sa-i dea putere si curaj ca are nevoie!!!

Danyce spune-mi te rog cum merge cu cura de slabire, cat ai slabit si in cate zile? De luni ma apuc si eu.

Bebe al meu este bine, azi a facut 4 luni (sa ne traiasca si sa fie sanatos) si sunt tare necajita pe el ca nu vrea de nici o culoare suc de mere. Azi cand eram fericita cate lingurite a papat, l-a vomitat pe tot, parca una din voi a avut aceeasi problema!!! Intrerup,nu-i asa? Sa incerc cu morcov? Nu am inceput cu morcovul avand tendinta spre constipatie. De mancat mananac binisor si sunt multumita ca a acceptat cerealele fara probleme dar nu vrea si altceva.

Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004)


http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Georgiana - tare dulce Damian al tau , nu mai zic de Ioana :)
Timea - Mara seamana cu tine, nu stiu daca am mai zis sau nu :)))

Sanatate!

Andreea, Doru si Nathalie(29.09.2004)

Minunea noastra, Nathalie www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37497" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36133&whichpage=2" target="_blank"> Cererea in casatorie si povestea noastra

Mergi la inceput