Copilasi din 1998 (02)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Intai sper ca ati petrecut bine 1 Iunie.Cam tarziu dar sa ne traiasca pruncii!
Vad ca am mai inviorat discutiile cu intrebarile mele.Pe scurt ce fac copii nostri nu sunt crize ca fiecare recunoaste ca daca ridica putin vocea sau chiar daca nu(cum spune Gabriela) miorlaie putin si gata se termina.Dar ia sa va tipe asa din senin si sa nu stii ce sa-i faci sau sa se apuce sa dea in tine si asta sa continua minute in sir ?Ca eu aici am vazut muuuulte cazuri din astea tocmai pt. ca nimeni nu are curajul sa ii potoleasca sa nu ii lezeze cumva.Parintilor le e frica sa nu-i spuna copilul la scoala si profesorilor sa nu-i spuna copilul acasa.Asa ca atunci cand ei vad ca tipa si adultul vine si ii roaga frumos sa taca si mai zice si multumesc pt. asta se isterizeaza si mai tare si ajung(la scoala cel putin)sa cheme parintii sa-i ia.Io nu zis sa-i agresezi(sa-i bati dar nu-mi prea place cuvantul) dar putina autoritate cred ca e necesara totusi.Nu tu, ca parinte sau profesor, sa te milogesti de ei.Io nu imi aduc aminte de cazuri din astea cand eram la scoala dar poate m-a lasat pe mine memoria..Cat despre rasplata nici eu nu o amagesc cu nimic trebuie sa stie ca nu face ce-i cer pt. a obtine ceva ci pt. ca ii foloseste ei si sa aiba incredere in parinti ca si persoane nu pt. ca ii cumpara ce vrea.Poate in Romania e altfel dar aici cu rasplata azi o Barbi,maine un joc electronic,poimaine un televizor propriu ca ei nu stiu cuvantul"scump".Nu am auzit pana acum un copil sa ceara drept recompensa o carte de citit..Cadouri primeste cu diverse ocazii si din cand in cand mergem si isi mai alege cate un joc cu care ne jucam impreuna.
Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

quote:
Originally posted by Cary

Rebecca abia asteapta sa mearga la gradinita,cand se strezeste,se duce SINGURICA la baie,face nevoile,se spala pe dinti,pe ochi,apoi se imbraca si se piaptana;de regula este foarte COCHETA,isi asorteaza clamele si bilutele de par in functie de culoarea bluzitei.

Eu cred ca in cazul vostru ar trebui sa puneti in practica un TABEL DE REGULI(poate se imbunatateste treaba):
-daca NU faci CEVA,nu primesti dulciuri,
-Nu faci X,nu te las la TV,
-NU faci Y,nu te las la joaca,
-NU faci Z,nu desenam azi

Si tot asa!
Succes!

Omul propune si Dumnezeu dispune!



Cary, felicitari pentru fetita ta. Crezi ca tabelul de care zici trebuie sa fie real, palpabil, afisat pe usa frigiderului de exemplu sau doar o intelegere intre mine si copil? Cristi nu stie sa citeasca inca!

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998
Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Ce mai faceti?

Pt ca tot ziceam eu de tabele ca am facut si nu l-am respectat iar Cary propunea un tabel de recompense si pedepse, presupun ca ai nevoie si de perseverenta ca sa reusesti sa-ti educi copilul asa cum fiecare mamica isi doreste. Tot ii explic Dianei ce inseamna cei 7 ani de acasa, dar nu prea intelege ce inseamna educatie, buna crestere, etc.

Voi ce noutati mai aveti?
Cu mult drag, Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Luminita tabelul este pus pe o latura a frigiderului,de regula le respectam,daca copilul nu stie sa citeasca,ii citesti tu si ii explici,CU CE a gresit si DE CE este pedepsit!
Incerci cat mai bine sa-i explici CE te-a suparat si cum va trebui sa faca data viitoare,caci si tu faci la randul tau SA FIE BINE pentru el.

Cat despre cei 7 ANI DE ACASA,eu stiu ca educatia se face de mic,caci mai tarziu nu se mai prinde nimic,de aceea nu prea am trecut cu vederea la acest capitol!!
Am incercat din rasputeri sa corectez cu vorba si sa fac observatie,de cate ori se impunea(stiu ca am fost cam cicalitoare)dar azi avem rezultate FOARTE bune.
Rebecca este admirata pentru modul cum se exprima atunci cand cumpara ceva(in prezenta mea,dar ma fac ca nu vad,caci eu cumpar altceva),in societate, la diversele petreceri,ii place sa fie admirata pentru asta si intelege ca este BINE asa cum procedeaza!
Incerc sa nu ma bag la capitolul PERSONALITATE(ca sa nu ajunga o CARPA,caci lumea isi bate joc de tine daca esti prea BUN!-sper ca m-am facut inteleasa)o las pe ea sa se exprime CUM AR FACE! si apoi imi exprim eu punctul de vedere si ne punem de acord asupra problemei dezbatute!

Succes si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina13 spune:

Hristos s-a-naltat!ma bucur ca am ajuns sa va scriu,va cunosc de 1 an insa nu aveam posibilitatea sa comunic cu voi.am si eu o"zuza 1" de 6.7 ani (28.10.1998)ANAMARIA DIANA care la toamna devine scolarita si ma gandesc cu groaza la acomodarea cu noul statut.este aeriana ,nu aude decat ce vrea ea,orice restrictii i-as da nu o deranjaza dar nici nu se corecteza.una din probleme ar fi o otita seroasa care i-a afectat putin auzul si pt care va fi operata .aproposde operatie,a fost careva nevoita sa apeleze la aceasta metoda la spitalul Gr. Alecsandrescu.dilema este care dr. este mai buna;Iorgulescu sau Toader Miorita.va rog frumos poate fi si ea inclusa pe lista "bijuteriilor"va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Bine ai venit Alina13!

La intrebare nu stiu ce sa-ti raspund, poate fetele din tara stiu mai bine care-i mersul pe la Grigore Alexandrescu.

Dori, ce-ti mai face fata, in ce fel de perioada sunteti?

Luminita, baiatul tau indian are niste ochi asa frumosi !!!

Katy, unde te-ai ascuns?

Carry se pare ca munceste de zor! dar oricum de abia astept sa ne mai povestesti cate ceva despre Rebecca. Fata mea nu merge la cumparaturi, singura sa o las sa dea banii sa primeasca restul, mai dureaza,la scoala au invatat doar despre cei marunti nu au ajuns inca la hartiile de 5 si 20.

Ieri Diana mea s-a trezit la 5,30 dimineata sa citeasca o carte despre o fetita care face traznai. Cand m-am dus sa o iau de la scoala educatoarea mi-a zis ca nu stie ce a avut astazi, ca a vorbit prea mult in timpul orelor!!! I-am zis care a fost problema, cartile astea aiurea, fata mea imita personajele din carti, intra in pielea lor cat ai zice peste
I-am ascuns cartile si am citit altceva, ca sa iasa putin din rol !!!

Stii Carry, ca pe aici nu exista notiunea de 7 ani de acasa si chiar nimanui nu-i pasa. Spunea si Katy intr-un mesaj anterior, ca sunt copii carora parintii si cadrele didactice nu au ce sa le faca. Nu zic ca ar trebui sa se poarte ca niste soldati, dar putina ordine nu le-ar strica. Parintii nu au voie sa-i altoiasca, educatorii nici atat, deci atunci cum?! Nici eu nu sunt adepta altoirilor, dar intr-un fel tot trebuie sa-i pedepsesti. Pt mine parintii mei sunt modelul ideal, felul in care au stiut sa ne faca "oameni de omenie" -(asa spunea mama), pe mine si pe fratele meu, incerc sa aplic si eu aceeasi tactica cu fata mea.

Iar m-am intins la vorba ca o placinta!! Numai bine tuturor si spor in ale profesiei de parinte, Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Hop si eu de dupa usa.Nu m-am ascuns nicaieri Orhideee doar ca de ieri suntem in vacanta si in ultimele saptamani am participat din plin la incheierea anului scolar.Proiecte la scoala unde am ajutat petreceri,excursii asa ca acum am luat si eu vacanta.Din pacate nu o sa pot sa intru mereu pe forum pt. ca eu cat e ana acasa nu stau la calculator..Dar seara dupa ce doarme poate mai fur cate un minut,doua.
Simpatica fetita ta orhidee cartea era Junie B?Ca noi citim seara inainte de culcare dar vad ca doarme bine peste noapte deocamdata nu ii trec prin cap nebunii.
Cary in ce priveste personalitatea de acord cu tine ca trebuie sa ia si ei anumite hotarari,sa negociem dar parerea mea e ca ii putem influenta ce hotarare sa ia cel putin la varsta asta.Exemplu:vrea sa ia papuci(aici se poarta foarte mult niste papuci de plastic cu o despartitura intre degete scuze dar nu stiu cum sa explic mai bine) afara in parc in loc de adidasi.De acord dar inaite sa iesim pe usa ii spun ca daca vrea sa alerge si nu poate sau mai rau se impiedica si cade pe mine nu o sa ma intereseze.Asa ca in final isi ia adidasi si toata lumea e multumita.Nu e prea concludent exemplu dar altu' nu am acum in minte.Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun de fapt.Alegem noi pt. ei si le dam impresia ca ei o fac..

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Vacanta placuta Katy!
Noi mai avem pana pe 24 iunie, serbari pe aici nu au copii, doar la gradinita dau un spectacol si dupa aceea in clasa a -VI-a, in rest pauza...

Munca voluntara am facut si eu cand era Diana la gradinita si anul asta in clasa I la inceput, dar m-am lasat pt ca invatatoarea lor are ajutor.

Cat despre traznai, da Junie B. pai cine!!! Ca nu a avut ce face sotul si i-a cumparat 4 Junie B. intr-o zi si m-a convis sa i le dau pe toate 4, ca nu mai avea Diana stare... Papucii aia se numesc slapi, eu una nu-i suport, mai ales la joaca, exclus !!!

Si acum treaba asta cu personalitatea este delicata. Ca ce credeti voi ca noi chiar asa cu putina diplomatie, cand consideram ca ceva nu ar trebui facut asa, nu putem corecta? putem, dar trebuie sa le explicam de ce este bine asa si nu altfel. Dar daca stau sa ma gandesc eu bine, tot asa se poate aplica chestia asta si barbatilor. Trebuie sa lasi impresia ca ei au facut un anumit lucru, ei au luat decizia ... Nu cred ca interventiile (cand este cazul) parintilor pot modifica negativ personalitatea copiilor si ei nu mai sunt originali sau nu isi mai folosesc propriul creier.

Cu mult drag si spor in ale profesiei de parinte! Va doresc o saptamana usoara! Cu mult drag, Orhidee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

Salut fetelor, am mai trecut si eu pe la voi, ma mai primiti?

Am observat si eu ca dragalasii de 98 au personalitate debordanta, si fac numa' si numa' ce vor ei.
Io personal, cu mana pe inima recunosc ca am experimentat pe propriul copil - l-am avut tanara, la 24 de ani cand altii nici scoala n-au terminat, si acasa nu prea am fost crescuta dupa cartile psihologilor experti in puericultura.. asa ca am avut mare bataie de cap cu al meu. In virtutea inertiei, am incercat autoritatea - n-a mers, ba chiar mai rau a facut. Cu cat tipam mai tare si-l pedepseam mai rau, cu atat mai rau facea.
Pana mi-a dat prin cap sa ma pun in locul lui - daca as fi eu copilul, si-as sti cat stie el, cum as reactiona? Si stiti ce-am descoperit? Copilul face toate traisnaile, si bune si rele, i se spune nu face aia nu face ailalta, dar nu i se spune si fa asta, ca asta e bine, stiti? ca sa compenseze "NU"ul ala. Si ce functioneaza cel mai bine la al meu e sa-i zic "hai sa facem asta impreuna" de ex.: Vladut hai sa punem aspiratorul, hai sa facem cumparaturi, hai sa iesim si noi la cofetarie ca meritam, and so on.
Si mai functioneaza ceva: anume sa-i vorbesc ca si cum n-ar fi copil, sa-i vorbesc ca unui adult, chiar daca folosesc cuvinte pe care nu le intelege. Avem o conventie, cand nu intelege ceva, sa intrebe, ne-am chinuit putin pana a invatat figura, dar acuma functioneaza.
Cand vorbesc cu el ca de la adult la adult, si-ii spun care-mi sunt asteptarile in ceea ce-l priveste, si de ce e bine sa faca asa si de ce -i rau daca ar face altminteri, e altul copilul meu. Ne intelegem de minune.
Hai ca m-am lungit si nici nu stiu cat de coerenta am fost.
V-am pupat, vacanta si distractie placuta. Noi ne chinuim sa ajungem la mare, da' cu vremea asta... cred ca o sa admiram plaja de la Ibiza. La televizor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Eu sunt mai noua prin zona dar cum am devenit dependenta de forum si intru de cateva ori pe zi iti pot ura bine ai revenit.

Chiar incepeam sa-mi fac probleme ce se intampla de am monopolizat numai noi discutia mamici de fetite din '98, ce mai fac si mamicile de baietei din '98 ???

Sa stii ca le zici bine, trebuie sa stii si cum sa-i iei, sa nu scoti din ei niste caposi. Fata mea in ultimul timp cand ii zic sa faca cate ceva prin camera ei - mai nou se stramba. Si cred ca ideea asta cu "hai sa facem impreuna" este buna. Cand observa ca avem preocupari comune altfel reactioneaza puii nostrii. Iti doresc o vacanta placuta reala, nu imaginara!

Numai bine tuturor si spor in ale profesiei de parinte. Orhidee

Mergi la inceput