Mamici de iulie-august 2005 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Ma lamuriti si pe mine ce este triplu test? Am mai auzit termenul astaaici pe forum, dar nu stiu ce fel de test este?!
In legatura cu concediul medical carese poate lua e de 90 zile lucratoare sau calendaristice?
Va las acum ca mai am treaba.
Pupici pe burtici,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Salutare burtici!
Agitatie mare pe-aici, se pare ca ne simtim mai bine!?
Noi suntem in mare parte ok, bebe creste asa ca butica mea are cu 11 cm in plus la circumferinta, asa ca de la 64 am ajuns la 75 cm, oare la cat trebuie sa ajunga in ultima luna?
De vreo 3-4 zile am niste zbateri ciudate ale muschilor abdominali, ca uterul nu cred ca poate sa produca spasmele astea....e ca un sughitat enervant care ma tine si cateva ore bune...voi ati patit cumva asa ceva? Ca bebele nu poate fi pentru ca abia azi am intrat in saptaman 13, ar fi prea mic pentru jonglerii de-astea cu burtica lui mami.
Nici nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu...nu sunt dureroase....doar enervante!

Pupici
13 saptamani

Irda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by laura-s

Ma lamuriti si pe mine ce este triplu test? Am mai auzit termenul astaaici pe forum, dar nu stiu ce fel de test este?!
In legatura cu concediul medical carese poate lua e de 90 zile lucratoare sau calendaristice?
Va las acum ca mai am treaba.
Pupici pe burtici,
Laura



Triplul test este analiza a trei hormoni materni pentru eventualele malformatii congenitale(Sindrom Down).
Se face in general,la mamici dupa 35 de ani,cind riscul este mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiaMia spune:

quote:
Originally posted by laura-s
In legatura cu concediul medical carese poate lua e de 90 zile lucratoare sau calendaristice?


Daca te referi la concediul de sarcina si lauzie (pre- si postnatal), acesta este de 120 de zile calendaristice. Ti-l poti lua in functie de necesitati cam cand vrei, dar OBLIGATORIU 42 de zile dupa nastere.
LiaMia si bb din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Bine v-am regasit !
Ce de noi! Se pare ca predomina baieteii.
Noi ne simtim ok. Nu au trecut inca greturile, desi am intrat in saptamana 15. Nu mai sunt foarte rele, dar bucataria e in continuare locul unde se intra tinut de nas. Partea buna e ca nu m-am ingrasat deloc, doar burtica nu mai vrea sa incapa in toti pantalonii.
Nu mai am rabdare pana misca, sa stiu eu mereu ce face. Eu il intreb, da' el nu-mi raspunde.

Multumesc Katink pentru informatii. M-a mai linistit doctorul, mi-a dat un test care se face in saptamana 14, tocmai pentru sindrom Down. In seara asta iau rezultatele. Sper sa am vesti bune.



Andy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anutza_P spune:

Buna seara la toate burticile.Sunt si eu o viitoare mamica, este prima data cand traiesc acest sentiment.Noi avem aproape 12 saptamani si abia astept sa merg maine sa vedem ce face bebe,ce este...Perioada de pana acum a fost asa si asa si cu greturi si fara.Nu mai stiu ce sa mai spun deocamdata.




UM 23 noembrie
DPN 27 august




Anutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetele eu ma duc la Iosup la 14 saptamani..voi la cate saptamani ati fost?
Triplul test cand se face ,in a cata saptamana?
Controlul colului l-ati facut? Eu am programata vizita pe 17 februarie pt asta..

Pupici


AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Buna seara la burtici! Vad ca ne inmultim la greu!!! Si crestem mari si bebeii se arata Poate aflu si eu sambata ce bebe am, inca nu stiu. Maine termin concediul medical si merg la serviciu speram sa fim bine si sa nu mai fie iarrrrrrr...offff....probleme.
Cristina bun venit printre noi! si mult noroc cu bb 2.
Eu ma simt ceva mai bine si sper sa se schimbe si situatia noastra sa fim ok. Asta ne va zice dr. ca eu ma simt bine dar stiu ca nu am voie sa fac nimic, nici un efort!!
Voi, cele cu probleme, si cu efort INTERZIS cum o mai duceti? Tare le invidiez pe cele care se pot misca, asa as mai face si eu putin sport cat de putin, orice...dar asta este...
Mie mi se vede deja burtica si ne strang pantalonii ceea ce nu ne place prea tare. Dar tre sa se intample nu?
Multa sanatate si pupici la toate!



Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Bine ati venit, noile gravidute!
Pentru Anis: morfologia de sarcina se face cam asa - saptamanile 11 -13 nr 1 si 16 - 20 nr. 2, de la ultima menstruatie.
La tine ar fi saptamanile 9-11 si 14-18 de la ET, deci este OK.
Despre controlul colului ne poti de mai multe detalii?
Faci un alt test sau numai control prin tact vaginal?
Pentru Cin: 1,2 milioane este la dr. Iosup dar se mai platesc si pozele.La dr. Pop nuam inteles exact daca 2 sau 2,5 milioane de lei.
Oricum intreb maine si iti spun exact.
Ioana cumparati programul Tv si un satelit pentru programe daca este cazul dar stai linistita!
Multa sanatate tuturor!



Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna dimineata,
ce mai fac fetele si bebici din burtici?
Multumesc fetelor pentru lamuriri in legatura cu triplu test ( nu am peste 35, deci nu o sa-l fac), iar in legatura cu restul analizelor morfologice, cred ca depinde si de dr si de bebe cate dedezvoltat; poate la unii la 20 saptse vede ce trebuie, iar la altii se vede numai la 21,22, de aceea acea diferenta intre ideile dr, cine stie...
Cele care aveti probleme cu bebici sa stati linistite ca bunul Dumnezeu are grija de noi si de bebicii nostri, am trecut de perioada critica deja toate, asa ca impreuna pana in iulie, mai primim noi mamici, dar nu mai cedam pe nimeni!!!!!
Se pare ca numai eu m-am trezit.......
Va las sa mai motaiti putin...
Pupici pe burtici,
Laura

Mergi la inceput