Cum se manifesta?

Cum se manifesta? | Autor: ellinia

Link direct la acest mesaj

O intrebare mica, mica! Travaliu prematur! Chiar daca am citit aproape tot ce se puta citi, cred ca cel mai bine imi puteti spune voi care ati trecut prin asta!
Am 35 sapt implinite si din cauza unei infectii urinare e posibil sa nasc mai devreme. Imi este asa de frica ptr ca nu trebuie sa ajung la nastere normala, trebuie sa fac cezariana!Mi-e frica ca nu am sa recunosc semnele si am sa ajung prea tarziu la spital ptr cezariana!
Asa ca, in afara de contractii (care sunt ceva in genul durerilor de la menstruatie?), ruperea apei, pierderea dopului acela gelatinos, ce ar mai trebui sa ma alarmeze? Sincer, contractiile astea ma nelinistesc. Prin luna a patra am avut niste contractii dar atunci era uterul mai mic... Plizz... help!

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gargaritza spune:

Buna, Cristina!
Am si eu o intrebare.....cine ti-a spus ca o sa nasti mai devreme din cauza infectiei? Eu sunt in 39 de saptamani si am infectie urinara cred ca de pe la 5 luni....si nu am nascut mai devreme dupa cum se vede.
Poate sunt eu prost informata.
Si din care am auzit .....contractiile de travaliu o sa le recunosti......
Si nu cred ca exista prea tarziu......nu e chiar ca in filme....:))
Bafta
Tot Cristina

Garga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Doamne, ce bine mi-ar fi prins si mie acest subiect, ca si io era sa o scap pe fie`mea pe coridoare si ratam frumusetea de cezariana
Ellinia - semnul cel mai evident este un feeling de constipatie care nu mai trece si te tot poarta degeaba ... dar de aici si pana la a naste sunt muuulte ore, stai linistita. Contractiile "alea" le vei recunoaste imediat, trust me, nu ai cum sa le ratezi !!! Asa ca stai linistita ca mai ai un pic ! Infectia urinara ... si pe mine m-a insotit aproape toata sarcina si a disparut prin miracol habar nu am cum ...

Sarcini usoare in continuare si bbi sanatosi !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Deci se pare ca nu prea am motive reale de ingrijorare! Uf, ce bine, mi-ati luat o piatra de pe inima!
Multumesc din suflet!

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

eu am nascut in sapt 33 si crede-ma pe cuvant ca nu prea poti rata ruperea apei sau contractiile aaa si n-am avut nici un fel de "gand" constipat doar am simtit pur si simplu ca nu mai poci si ca tre sa nasc. ei si dupa gandurile astea aiuritoare mi s-a rupt apa...gāl gāl gāl ditaaaai baltoaca :-) si stai cuminte ca sapt 35 deja nu mai inseamna nastere prematura :-)
nastere usoara si bebic sanatos!

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Papa eu nici nu am avut dureri cand mi s-a rupt apa. Eram in 34 de saptamani, tocmai ma trezisem si ca de obicei trebuia sa merg la baie sa nu fac pe mine chestia aia mica.
Si acolo la baie mi s-a rupt apa. Fara dureri, nimic!
Dupa o ora au inceput si durerile..dar nasterea a avut loc dupa vreo 15 ore, si atunci prin cezariana ca nu putea sa iasa David.



Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Si eu am nascut prematur la 33s si potg sa-ti spun: contractiile sunt ca prima iubire, nu le poti confunda. Si subscriu la ce a spus Papa la 35s e super ok bebe nu te ingrijora aiurea.

Ana Maria

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Da, azi este prima zi din luna a noua, asa ca de acum astept cu sufletul la gura sa-mi vad baietelul! De abia ma pot abtine sa nu cumpar nimic pentru el (in afara de strictul necesar pentru spital). As vrea sa vorbesc cu doctorita sa ma programeze, ca sa nu stau cu sufletul la gura ca se poate intampla oricand, mai ales noaptea!

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ellinia,
da` pot sa stiu de ce nu ai cumparat pentru bb cele necesare ???
Eu cred ca muream daca nu aveam din timp toate ... ca dup`aia ... am avut destule pe cap ...
Sarcina usoara si bb sanatos !!! Sa ai grija de voi ca mai ai un pic si vii cu povestea nasterii

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Nu stiu! De felul meu nu sunt superstitioasa, dar de data asta am zis ca sa iau numai ce-mi trebuie fara prea mare bataie de cap, incluzand cateva hainute si obiecte de toaleta, patut si carut. Altceva n-am mai luat.

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ellinia, io nu dau sfaturi. Daca ai cine a te ajute, esti ok, dar daca nu ... Oricum, nici io nu`s superstitioasa, io mi-am cumparat de toate din timp ca suntem numai eu cu sotul, dar dupa saptamana 32 poti cumpara, asa se zice pe la noi

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia-primele-6-luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput