Bautura la nunta

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

Noi am avut doar vin alb.Cred ca merge la orice mincare.Din cite imi aduc aminte am calculat o sticla /persoana (sticla de 3/4), dar ne-a ramas destul de mult.In afara de vin am mai avut Martini in jur de 5-6 sticle de 1 litru si 10 sticle de whisky 1 litru.
Toate astea pentru 133 persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Roxigeo si rosi 79, sa stiti ca sefii aia de sala au avut dreoptate. Noi pt. 100 de persoane(acum aproape 2 ani) am avut 4 sticle whisky, 4 campari, 5 gin si 4 martini(2 de martini alb si doua rosu). Ne-a ramas asa: o sticla jumatate de whisky, 1 de gin, 1 campari si una de martini). De ce ? pt. ca a fost vara si multi nu au baut tarie; damele au mai baut un campari sau un martini, dar cat poti bea toata noaptea? Se va consuma mult vin. Noi am calculat cate o sticla/persoana si am mai luat 30 de rezerva. Nu mai stiu exact cate sticle ne-au ramas, dar in orice caz nu s-a baut f mult, pt. ca domnele nu beau o sticla, iar domnii ba sunt cu masina, ba... asa ca se compenseaza. Deci, fiti linistite si aveti incredere in sefii aia de sala ca stiu si ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Fetelor, dar pt 80-100 pers cam cata bautura trebuie?Nu prea am idee!Ajutati-ma!

Alyna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

quote:
Originally posted by valen

Roxigeo si rosi 79, sa stiti ca sefii aia de sala au avut dreoptate. Noi pt. 100 de persoane(acum aproape 2 ani) am avut 4 sticle whisky, 4 campari, 5 gin si 4 martini(2 de martini alb si doua rosu). Ne-a ramas asa: o sticla jumatate de whisky, 1 de gin, 1 campari si una de martini). De ce ? pt. ca a fost vara si multi nu au baut tarie; damele au mai baut un campari sau un martini, dar cat poti bea toata noaptea? Se va consuma mult vin. Noi am calculat cate o sticla/persoana si am mai luat 30 de rezerva. Nu mai stiu exact cate sticle ne-au ramas, dar in orice caz nu s-a baut f mult, pt. ca domnele nu beau o sticla, iar domnii ba sunt cu masina, ba... asa ca se compenseaza. Deci, fiti linistite si aveti incredere in sefii aia de sala ca stiu si ei.



Mersi de sfat .Eu eram putzin stresata pentru ca 10 litri de tarie mi se parea putzin pentru 180 de persoane.Eu ash vrea ca oamenii sa serveasca bautura toata seara nu doar la aperitiv (mai bine zis cand au pofta shi vor).Pentru ca, am fost la o nunta shi iubi al meu nu a putut sa bea tarie cum am ajuns shi a refuzat prima oara.Mai tarziu cand a vrut sa bea un pahar i s-a spus scurt ca nu mai e.Shi vreau sa va zic ca asta era dupa 1 ora maxim 2 dupa ce am ajuns, nicidecum spre dimineatza cand e scuzabil sa nu mai fie tarie.N-ash vrea sa patzim shi noi asha.Acesta era motivul ingrijorarii mele.
Pupici,
Roxi

http://community.webshots.com/user/roxy79ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

intrebare....intrebatoare....
spuneti-mi si mie ..care sunt bauturile considerate aperritiv???
noi vrem pt nunta de 80 pers. sa luan tuica de casa naturala si foarte buna cam 1.2l/familie,vin natural 1l/familie.si pe langa bautura asta care va fi pe masa toata seara...vrem sa mai servim din cand in cand...pt doamne martini,pt barbati la alegere, un coniac sau o votca.chelnerii vor avea grija sa umple paharele acolo unde e cazul..toata noaptea..dar pt 80 pers..ce cantitati de coniac votca si martini sa iau??aveti idee??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea de colt spune:

tot eu revin..am gresit cantitatea de tuica..e vb de 0.5l/familie..si recomandati-mi si niste marci de coniac,si votca..va rog...ca in privinta bauturii sunt complet pe dinafara...nu mai vb ca nu stiu ce gust au...dar...nu o sa beau eu...la nunta mea insa as vrea ca invitatii sa se simta bine si sa nu zica dupa aia..ca le-am dat nu's ce bautura..naspa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis81 spune:

Vroiam sa va anunt ca duty-free-urile se desfiinteaza.... asa ca luati bautura ACUM, cat mai aveti de unde.
Spor la cumparaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cesrob spune:

Ce ar fi daca as pune in bautura cu care se servesc invitatii la sosire ceai energizant? Si in loc de cafea sa le dau tot ceai energizant? Asta ca sa nu fie obositi si sa motzaie la nunta. Ceaiul este natural si e mai bun decat cafeaua - il folosesc de mult timp doar ca e mai scump, dar merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

In sfarsit ne-am luat si noi bautura. Pt 120 de pers am luat:
-120 sticle de vin
-12 sticle de whisky (ca sa am si cand se fura mireasa)
-5 sticle de Garrone
-7 sticle de vodca
-5 sticle de gin
Si mai am de luat campari


Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am uitat de sampanie. Am luat 20 de sticle.

Corina

Mergi la inceput