Bautura la nunta

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miezure spune:

Nici eu nu iau bere!
Mi se pare prea putin elegant pentru asa o ocazie deosebita!
In schimb am si eu dificultati in a stabili cantitatile de bautura pentru invitati. Cred ca 1l de vin de pers, 100grame de tarie/pers., 1l de suc/ pers, 1l apa minerala/ pers.
O fi bine asa?

miez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamadalina spune:

miezureeu cred ca e bine sa mai pui ceva la bautura alcoolica tare si cam 1.50l apa minerala de persoana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

STIU FETELOR CA E UN EVENIMENT DEOSEBIT SI ELEGANT. dAR CU TOTI CU CARE AM VORBIT( TINERI, BATRANI) MI-AU ZIS DE BERE.asa in mare cum am intrebat. de vin prea putina lume am auzit ca bea. Sunt in ceata!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamadalina spune:

N-ai de ce sa fi in ceata. daca cei pe care i-ai intrebat iti sunt invitati la nunta...pai atunci inseamna ca asta vor sa bea!Si atunci asta iei.
Dar sa stii ca nici eu n-am auzit sau vazut pana acum sa se bea mai multa bere decat vin la nunti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Hai sa imi bag si eu codita...
Pai in primul rand la nunta nu merge berea. Adica meniul de nunta in general nu se pupa cu berea de nici o culoare. Plus ca asa cum bine spunea cineva nu e foarte elegant si nu cadreaza cu evenimentul. Nunta este un eveniment de sampanie nu un gratar cu mici si cu bere...parerea mea!
Vinul: in general se foloseste vinul alb mai putin cel rosu (iar revenim la meniu).
Se socoteste cam 1l/pers dar este destul de mult, sigur ramane (nu-i problema mai sunt si alte ocazii in familie care merita un pahar cu vin). la fel si apa minerala, tot 1 l/pers, considerand ca se va bea si sprit.
Pentru vara se poate opta foarte bine pentru o bautura racoroasa:
Cuba libre (rom Havana+ cola+lime+gheata), Campari orange (fete), si de ce nu un elegant cocktail, etc etc.
Vodca la nunta nu prea se bea, doar daca stiti sigur ca aveti bautori de vodca.
Palinca, tuica - daca stiti ca aveti cereri.


Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamadalina spune:

ralucah,
le-ai zis ca din carti....si eu ma gandeam cam tot asa....dar iata ca iti pun o intrebare la care inca nu m-am lamurit... eu una nu prea le am cu sampania...ma doare capatina ingrozitor de la sampanie...asa ca: ce cantitate trebuie sa iau pentru la inceput cand vin invitatii si la tort?...ma gandesc la sampanie ca la un lichid irosit...toata lumea ia o gura (daca face asta!) si gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Hai ca m-am distrat de minune citind ce sa mai scris. Pana la urma am cazut de acord doar asupra vinului (1 litru de persoana, dar si acela mai ramane). In rest fiecare spune altceva. Bine ca mai avem timp pana la vara sa avem Bautura la nunta 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

aveti dreptate fetelor.nunta mea o vad un eveniment foarte select, finut. din partea mea nu as cumpara bere, dar mi-e sa nu comenteze nuntasii. oricum asta ramane de vazut .mai este o groaza de timp.
Nu e rea ideea cu cokteiurile. Ma gandeam si la o alta chestie: fiind vara nu as comanda prajituri cu creme, gretoase; mai degraba unele pe baza de fructe, chiar si salata de fructe, inghetata,etc. Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Stai linistita ca nu esti singura...bine eu credeam ca ma doare capatana ca sunt blonda de'....da vad ca nu-i asta motivul!
Ok, deci sampania este un "must" al nuntii cum ar zice englezul. Fara ea nu se poate.
Acum, la primire sa zicem cam 14 sticle/ 80 -90 persoane. Exact cum ai spus cat sa "soarba" omul, ca doar nu o bea de sete!
La tort nu e musai musai sa mai dai sampanie.
Poti de exemplu sa faci primirea cu un cocktail (ma rog 2 - 3 variante) racoros sau un aperitiv si sa dai sampania la tort. parerea mea este ca sampanie la primire si sampanie la tort e deja cam mult. repet e doar parerea mea!

quote:
Originally posted by oanamadalina

ralucah,
le-ai zis ca din carti....si eu ma gandeam cam tot asa....dar iata ca iti pun o intrebare la care inca nu m-am lamurit... eu una nu prea le am cu sampania...ma doare capatina ingrozitor de la sampanie...asa ca: ce cantitate trebuie sa iau pentru la inceput cand vin invitatii si la tort?...ma gandesc la sampanie ca la un lichid irosit...toata lumea ia o gura (daca face asta!) si gata!



Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamadalina spune:

Ma ce chestie.....si eu sunt tot blonda

Mergi la inceput