Bebelusi de iulie-august 2004 (32)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Buna!

La multi ani tuturor ce-si serbeaza ziua de nastere, puiuti si mamici !!! Sanatate !


Abia acum am mai reusit sa intru pe net, ieri mi-au venitniste musafiri si am fost ocupata pana seara la 8 apoi imi ramasese lucrul de caruta si am recuperat pana la 12 noaptea.

Ana, eu zic sa-i adaugi cartofoirul de la inceput pt ca asa se recomanda la copiii cu tendinta la constipatie.

Eli- Danut nu e deloc atent cand ii cant eu la degetele....ce sa fac? Pe el il distreaza suflatul in talpite si masajul la talpite, cand ne ocupam de degetele si el se ocupa de altceva.

merg sa citesc din urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

LA MULTI ANI PENTRU BEBE LUCA! SA FIE VESEL SI SANATOS!

Marcela, pai nu stiu ce sa mai zic.... ca am inceput cu cate 30 ml apoi un pic mai mult, si tot asa... si acu ce sa fac? sa cumpar alt laptic?

Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

ANA, vezi poate nu-i prieste laptele praf, eu am renuntat la Milumil 2 pentru ca tot asa, il durea burtica, varsa si isi strangea piciorusele ca in perioada colicilor. Cand am inceput diversificarea, pentru ca si Matei avea probleme cu burtica, dr. mi-a recomandat sa-i dau zilnic Debridat sau Sab Simplex.

Vreau sa va spun ca de doua zile, Piti mic al meu rade in hohote, ne topeste, stam si radem toti trei cu orele...asta in loc de invatat , dar examenele le luam noi candva, in schimb Matei creste o singura data, nu?
Azi am inceput sa-i dau piure numai din cartof, cu un pic de laptic si papa ca un om mare, imi vine sa-l mananc cand il vad mozolit tot pe la gura. Si dupa amiaza servim cu multa pofta budinca de orez cu mere, e buna tare la gust si intinde gura dupa lingurita.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949
Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ana, incearca sa ii dai sab simplex inainte masa. daca eructeaza si il doare burtica se poate rezolva problema asa. de ce ii dai completare, nu se satura? mai bine incerci cu supa sau piure de legume sau de fructe, asta bineinteles in timpul zilei. daca vrei sa incepi cu supa poti pune o bucatica de cartof, un morcov mic, pastarnac, fierte cam 30 de minute. ii strecori zeama si i-o dai la inceput asa, goala (de preferinta cu lingurita). dupa 3-4 zile pot incepe sa ii pui si citeva lingurite din legumele pasate. succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Cele care ati folosit formule de lapte fara lactoza pt regim, dupa cate zile ati revenit la laptele normal? Stiu ca revenirea se face treptat, dar parca mi-e si frica dupa 3 saptamani de kaka nonstop...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Nu stiu ce am dar nu reusesc sa modific listuta aceea cu copiii!

Carmen,Ilinca&Ionut
http://photos.yahoo.com/m_costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

hai ca a adormit si piticutu' meu si am bagat si eu ceva in gura !!!
Ana , fructe i-ai dat ?eu zic sa-i dai mai intai supitza din cateva legume fierte (morcov , cartof mai mult , patrujel , pastarnac ) si dupa aceea sa incepi sa o ingrosi cu legume pisate ...eu asa am inceput .. si cand are probleme cu constipatia ii dau mandarina sau putzina para !!!!! dar tu il alaptezi .. ce chestie !!! tu esti constipata ?sorry de intrebare .. dar poate ca trebuie sa-ti reglezi tu alimentatia sau poate ai laptele fff gras .. poate fi si de la laptele praf (mai mult ca sigur ) schimba-l !
poate te mai sfatuiesc si fetele care au avut problema asta .. iti trimit pm mai tarziu cu indicatiile acelea ..
pup

Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Ana, pina pe 11 ianuarie Ilina a papat doar tita si in ultima vreme era agitata, se trezea des si atunci am hotarit sa-i introduc si supica si fructul cu pulpita si brinza calcica. Ei bine, fata mea de atunci doarme bine, la miezul noptii ii dau sa pape dupa care pina dimineata nu mai am treaba cu ea. A! Uitasem: i-am facut analizele si am descoperit ca are anemie, poate si asta era una din cauzele agitatiei. Nu stiu cit are copilul tau, dar sunt de parere ca ar trebui sa-i diversifici alimentatia. Dar nu ai discutat cu medicul pediatru?

quote:
Originally posted by ana_a

Fetelor eu de 3 zile umblu ca beata prin casa...rupta de oboseala de abia mai vad si tastele de la calc. Stefan nu mai doarme noaptea!Aseara s-a culcat pe la 21.30-22 si s-a trezit pe la 23 si gata a fost, nu mai stiu ce sa-i mai fac! Plange! Eructeaza, trage partzuri, si screme de numa! Si plaaange de cred ca il doare ceva. Nu pare a fi bolnav, l-am apasat pe burtica, pe urechi, nu-i curge nasu, nu are febra... nu stiu! Io fi foame? Voi ce zice-ti? eu ii dau de la san, dar de ceva vreme i-am dat si lapte praf, milumil2 cate 100ml dupa ce a papat de la san. Sa nu-i ajunga? Eu habar nu am cat ar trebui sa pape in ml ca nu i-am masurat niciodata laptele din sani... Sa-i fie foame? sa-i dau mai mult lapte praf seara? CAT? vai ce m-am mai lungit cu vorba....

Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!



Carmen,Ilinca&Ionut
http://photos.yahoo.com/m_costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Feteleee,
am fost la pediatra, suntem ok. La 5 luni avem doar 7 kg si 70 cm !!! Vom face totusi analizele de scaun si sange, am facut eco de sold si suntem suuuper bine, ne-am lungit taaare de tot ! Iar de dintisori, voi avea si eu iepuras, are gingia jos umflata un pic, deci mai dureaza oleaca !

ELI - completezi tu lista cu datele noastre pentru 5 luni ???

Gata, am fugit, revin io ! O zi frumoasa la voi toate !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Lia, daca nu e atent, reveniti alta data la jucatul cu degetelele. Nic Stef nu era atent la inceput si acum mai are momente cand nu are chef de jocul cu degetelele. Eu pana sa iau cartea nu am jucat cu el jocuri asa "destepte" sa le zicem, poate i se pare greu acum pt inceput sa se concentreze. SI Stef e mare amator de gadilit, facut ca avionul, scos zgomote precum tractorul, ridicat si adus jos rapid... Si autoare zice ca nu toti copi se dezvolta la fel astfel incat pt unii anumite exercitii sunt inca prea devreme, deci don't worry.

Carmen, listuta nu mai poate fi modificata acum pt ca a fost scrisa de un moderator si nu de mamica_iulie_august . Trimite-i pe PM OaneiB completarile tale.

Roxi, mersi mult. L-am dat cu Calgel si in maxim un minut s-a linistit.

Uitati inca o activitatea, aceasta e pt
Sapt a 24-a
A scapa si a cadea

Aratati-i bebelusului o lingura sau un carlig de rufe. Asezati copilul sezand pe jos si tineti obiectul in fata copilului putin mai sus de nivelul ochilor, incurajandu-l sa priveasca cum DVS dati drumul obiectului si-l lasati sa cad.
Copilul tinde sa apuce obiectul? Aratati obiectul din nou copilului. Strigati-l pe nume. Tineti obiectul ca mai inainte si lasati-l sa cad. Spuneti cuvnatul "jos" in timp ce dati drumul obiectului. Repetati actiunea spunand cuvantul "jos".
Dati-i bebeblusului obiectul. Ce face, ii da drumul sau il arunca? Dati-i obiectul sa il lase sa cada sau sa il arunce pana nu mai e interesat de acest joc.
Pe parcursul sapt alegeti si alte obiecte pt a le lasa sa cad. De fiecare data cand obiectul cade repetati "jos".

Aceasta activitate dezvolta:
-coordonarea ochi-mana
-constientizarea conceptului de "jos"
-simtul tactil
-dorinta de a deveni independet
-ascultarea diferitelor sunete produse de obiecte in cadere

mamagiuliei, da completez si cand se apropie capitolul asta de sfarsit trimit la moderatori listuta reactualizata, in caz ca nu reuseste mamica_iulie_august sa deschida ea noul capitol. Pupici Giulei cea lunguta.

Mergi la inceput