Retete naturiste pentru tratarea infertilitatii

Retete naturiste pentru tratarea infertilitatii | Autor: Tia

Link direct la acest mesaj

Tratament impotriva sterilitatii (Tratamentul Liviei)

Tratamentul dureaza cca.3-6 luni. La mine a fost necesara doar o luna dar l-am respectat intocmai.

Foarte importanta este procurarea dinainte a celor necesare:

- storcator de fructe pentru obtinerea sucurilor de morcov+telina
- rasnita de cafea pentru obtinerea pulberilor din plante si seminte

PLANTE:

- coada-soricelului (menstre neregulate, vaginita, anexita, leucoree, hemoroizi etc.);
- cretisoara (fortificarea fibrelor uterine, fixarea sarcinii, antiavort, tulburari menstruale, afectiuni ale organelor pelviene etc.);
- dragaica sau sanziene(afectiuni uterine);
- galbenele (efect de curatire, boli de ficat, infectii bacteriene, boli gastro-intestinale);
- urzica vie (boli grave ale sangelui, depurativa, hematopoetica, inflamatii ale cailor urinare; afectiuni hepatice);
- urzica moarta galbena sau alba (boli grele ale organelor pelviene,tulburari menstruale);
- naprasnic (adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian (ovare polichistice);

Este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei), a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare, diverse disfunctii hormonale,actiune reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului, balsam pentru tubul digestiv, reduce inflamatiile inactivand focarele de infectie).

TINCTURI:

- muguri de zmeur(rubus-idaeus)(fibrom uterin,chist ovarian,amenoree,metroragie,menoragie,metrita,pilozitate excesiva,iminenta de avort);
- coada-soricelului (pentru dereglarea hormonala,inflamatii genitale etc.);

Se administreaza 30 de picaturi din fiecare de 3 ori pe zi.

MEDICAMENTE DIN PLANTE:

- kamayani : 1tableta de 3 ori pe zi
cat`s claw sau detox (uncaria tomentosa) -vezi prospectul-ambele sunt pentru combaterea sterilitatii,reglare hormonala,resorbtia chisturilor,tumorilor,nodulilor);
- supozitoare (nu vaginale)cu carpicon. Se adm. din a 5-a zi a ciclului menstrual pana in a 19- a zi (2-dim. si seara) +1 tableta de 2 ori pe zi de vit.E apoi pauza pana la urmatoarea menstruatie si se reia.(pentru chisturi ovariene si hemoroizi)
supozitoare cu metronidazol (nu vaginale)1 supozitor pe zi timp de 7 zile si, nu se mai repeta in lunile urmatoare.(pentru inflamatii ale trompelor,ovarelor,uterului);
- seminte de marar + seminte telina.

Se macina fin cu rasnita de cafea si se adm.1lingurita plina de 3 ori pe zi , sublingual ,timp de 15 minute,inainte de masa, apoi se inghite pulberea cu putina apa si se asteapta inca 15 minute dupa care se poate manca. Aceasta cura dureaza 21 de zile si nu se repeta in celelalte luni.( pentru ciclu menstrual neregulat, contra sterilitatii feminine sindrom premenstrual (dureri ale sanilor, crampe abdominale, nervozitate inaintea declansarii menstrelor), in ciclul menstrual foarte abundent - cu hemoragii puternice );

- crema de galbenele pentru masarea vaginala;
- granule de argila.Se introduce seara cate o granula de marimea unei alune in vagin dupa masarea vaginului cu crema si se scoate a 2-a zi dimineata, seara repetandu-se procedeul;

Actul sexual sa se efectueze numai in perioada fertila (din a 9-a zi pana in a 18-a zi din 2 in 2 zile dupa o irigatie vaginala cu apa fiarta si racita (calduta)+1 lingura rasa de bicarbonat sau ceai (infuzie) concentrat de galbenele,apoi se sta minim o jumatate de ora culcata dupa contactul sexual, eventual cu bazinul mai sus dupa care se introduce granula de argila (fara masaj);

Schema de tratament (va alegeti orele in functie de timp si program)

DIMINEATA:

- o cana de infuzie coada-soricelului+cretisoara in parti egale(o lingurita planta la o cana apa clocotita,se lasa la infuzat 10-15 minute si se bea neindulcita) + kamayani+cat`s claw +vit.E (cand trebuie,din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual);
- o lingurita plina de amestec pulbere de telina + marar sublingual(cum am mentionat mai sus); -dupa 1/2ora 100ml suc (amestecat) de telina+morcov;
- pulbere de napraznic,o lingurita plina sublingual adm.ca si pulberea de seminte;
- dupa 1/2ora tincturile de muguri de zmeur si coada-soricelului;
- supozitor carpicon (din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual);

PRANZ:

infuzie de dragaica+galbenele in parti egale-o cana + kamayani
pulberea de seminte
-dupa 1/2ora pulberea de napraznic
-dupa 1/2 ora tincturile

SEARA :

- infuzie de urzica moarta galbena +urzica vie in parti egale + kamayani +cat´s claw +vit.E (cand trebuie);
- supozitor metronidazol
- pulberea seminte
- dupa 1/2h suc de telina + morcov 100ml;
- pulberea napraznic
- masaj vaginal cu crema galbenele + grauntele de argila
- supozitor carpicon (cand trebuie din a 5-a pana in a 19-a zi a ciclului menstrual)
- tincturile
- irigatii vaginale la indicatiile de mai sus

Pe langa acest tratament am mai baut 2 cani de ceai de naprasnic.

Ceaiul isi indeplineste toate calitatile daca este preparat astfel:

o lingura plina de naprasnic se pune la inmuiat de seara pana dimineata. Dimineata se strecoara licoarea intr-o cana iar planta ramasa se opareste cu inca o cana de apa. Dupa ce se lasa 1/2h apoi se strecoara si lichidul rezultat se amesteca cu lichidul dinainte. Se bea pe stomacul gol. (La prepararea ceaiului se foloseste apa plata)

Se mananca pe langa mancarea obisnuita produse din soia,telina rasa cu ulei ,sare de mare si lamaie+patrunjel+morcov ras,o lingura de miere zilnic, ocazional un pahar de vin rosu de tara, carne alba si rosie, anason condiment pt.mancare,nuci neprelucrate-aceste alimente contin substante active asemanatoare estrogenilor (fitoestrogeni).

Acesta este tratamentul urmat de mine, punct cu punct.

Efortul a meritat vazandu-se rezultatul destul de repede...

- acest tratament naturist este prescris de Livia Popescu



Tratament naturist pt. barbati cu rezultate spectaculoase daca este tinut intocmai (postat de LIVIA)


-vit.A(1,5-2mg sau 5000 UI)-echilibrul hormonilor sexuali
-vit.C(cat de mult)-influenteaza formarea hormonilor glandelor suprarenale,protejeaza
-Zn (15 mg/zi)-pt.trat.sterilitatii
-Tablete de telina max.cat scrie in prospect
-Spirulina tot max.
-Naprasnic(ceai,preparat special)-2 luni,3 cani pe zi
-polen(2 linguri/zi,dimineata)

-ulei de catina-are efect foarte puternic se adm.int.timp de 3 luni
-Branca ursului-de 3 ori pe zi(se face un amestec din frunze,flori si seminte-cele mai importante,se macina toate cu rasnita de cafea) cate o lingurita plina (nu cu varf)bauta cu o cana de apa-creste motilitatea si nr. -sau tinctura(mai usor de adm.)
-busuioc -macerat la rece 8 ore(4-8 lingurite intr-o cana cu apa)se strecoara si se bea dimineata.-doar 14 zile

Trat. se tine trei luni,exceptie facand produsele la care am scris in dreptul lor altceva.

IMPORTANT!!!Nu se beau: alcoolice si racoritoare,nu se fumeaza(cine poate ar fi excelent) si nu se mananca carne de porc-TIMP DE TREI LUNI"

PS:se mai poate adauga coenzima Q10-30 mg(1 tb./zi timp de 1 luna,apoi pauza 1 luna si se reia inca o luna).



Gydrelle phyto-medicament 100% natural (postat de Livia)

Ceva foarte interesant despre GYDRELLE PHYTO!!!

D-l dr. Bogdan Cupceancu, interlocutorul nostru de astazi, este medic primar la Institutul de Endocrinologie “C.I. Parhon” din Bucuresti, cu specializare in ginecologie-obstetrica, endocrinologie ginecologica si senologie. Experienta dansului, “slefuita” la numeroase congrese si manifestari stiintifice internationale, schimburi de experienta si stagii de pregatire (printre care o bursa Humboldt de doi ani in Germania), se concretizeaza in plan medical prin diagnostice extrem de precise si tratamente foarte eficiente. Interesant pentru cititoarele noastre este faptul ca d-l dr. Cupceancu a introdus in tratamentul patologiei sanului acest medicament-minune numit Gydrelle Phyto, un extras din soia recomandat initial doar in tulburarile de menopauza.

Fiindca ma ocup de tratamentul medical al bolilor benigne ale sanului (chisturi si noduli mamari, conglomerate mamare, fibroadenoame etc.), am introdus in medicatia pacientelor mele tratamentul cu Gydrelle Phyto, acesta dovedindu-se a fi cel mai eficient pentru blocarea procesului evolutiv in patologia benigna. Administrand Gydrelle Phyto, am reusit sa blochez procesul de evolutie a bolii benigne, iar la o buna parte din cazuri am constatat chiar si regresia acestor formatiuni. La aproape 90% din pacientele mele, Gydrelle Phyto a stopat procesul evolutiv al patologiei benigne de san sau boala a regresat simtitor.

Este recomandat chiar ca baza pentru alte tratamente alopate. In unele cazuri, este singurul medicament capabil sa substituie tratamentele hormonale, pe care unele femei nu le pot suporta, datorita prezentei altor boli la nivelul ficatului, colecistului, uterului sau sanului. Exista cazuri in care tratamentele hormonale sunt contraindicate, pentru ca dau reactii secundare la nivelul altor organe. In acest caz, Gydrelle Phyto este cel mai indicat in tratament. Dar tratamentul cu Gydrelle Phyto este benefic in special in faza de debut a bolii de san, pentru evitarea evolutiei patologiei benigne in patologie maligna.

Din experienta mea in utilizarea acestui preparat, am constatat ca, in majoritatea cazurilor, dupa numai o luna de tratament, rezultatele sunt vizibile. Va dati seama cat este de important pentru psihicul femeii acest regres evident al bolii. In doua-trei luni, rezultatele sunt mai mult decat bune. In cazul menopauzei, spre deosebire de alte tratamente cu continut hormonal, care actioneaza in timp, administrarea de Gydrelle Phyto ofera rezultate spectaculoase chiar dupa primul ciclu de tratament.

D-l dr. BOGDAN CUPCEANCU poate fi contactat la Institutul de Endocrinologie “C. I. Parhon” din Bucuresti, tel. 01/230.20.41 si la Policlinica Batistei, tel. 01/314.81.15.

Indicatii: Tratamentul simptomelor ce insotesc perioada de perimenopauza si menopauza:

Tulburari neuro-vegetative: bufeuri, transpiratii, palpitatii, stari depresive etc.

Imbunatatirea memoriei (studiu in curs la SUUB Bucuresti);

Profilaxia bolilor cardiovasculare si a osteoporozei;

Hipercolesterolemie;

Mastopatiile benigne, cancer mamar;

Adenom si cancer de prostata.

Mod de administrare:
2 comprimate pe zi intr-o singura priza, adica 90 mg de izoflavone, concentratie eficienta terapeutic unanim acceptata de catre Comitetul Medical European.

NU ARE CONTRAINDICATII SI EFECTE AVERSE

Gydrelle Phyto devine o alternativa sigura, mai mult, va devani medicamentul viitorului

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Alte imbunatatiri privind tratamentul naturist contra sterilitatii la femei/ Postat de Livia:

Semintele de marar si telina se pot inlocui cu varianta in tincturi mai usor de administrat:se ia din fiecate cate o lingurita de 4 ori pe zi)-DOAR 21 de zile


Ceaiul de naprasnic se bea primul,inghititura cu inghititura apoi se asteapta 1/2h urmand componentele celelalte ale trat.cu pauza de 5 minute intre ele.La pranz tot pauza intre ele de 5 minute iar seara se incepe iar cu ceaiul de naprasnic si binenteles celelalte...

Granula de argila se unge si ea cu crema de galbenele pt.o usoara manipulare



livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Am mai scris acest tratament, la adresa de mai jos (click pe titlu):

Tratament impotriva sterilitatii/ postat de Karina

Va redau mai jos o parte din acest mesaj:

Eu m-am chinuit 10 ani ca sa fac un copil, dar am reusit si acum sint f. fericita si mindra de el. Stiu ce inseamna sa lupti pt. acest lucru si sa incerci orice. Am facut multe chestii, presopunctura, inseminari, tratamente naturiste si chiar si 2 FIV, dar pina la urma am ramas in urma unui tratament destul de simplu de urmat cu ceaiuri.
Imi doresc sa trag cit mai multe dupa mine, de aceea am sa va scriu mai jos cum am reusit.
In primul rind este f. important sa va faceti toate analizele, ca sa puteti depista cauza. Nu va apucati de nici un tratament, daca nu stiti exact care-i problema, ca pierdeti timpul si va pierdeti si speranta. Daca stiti ca sotul e bine si aveti trompele permeabile, dar aveti probleme cu ovulatia sau cu prinderea puteti sa folositi ce-am folosit si eu: ceaiul de napraznic, care din cite am citit eu in Formula-As a avut efecte la multe cupluri care incercau de multi ani sa aiba copilul lor. Daca sotul are si el probleme, ceaiul de napraznic poate fi baut si de el, ca tot in Formula-As am citit ca este f. bun si pentru problemele barbatesti.
Tratamentul l-am inceput la inceputul anului si dupa cam o luna si ceva de tratament am ramas insarcinata, dar am pierdut acea sarcina, cind inca era f. mica. Am continuat mai departe tratamentul.
In fiecare zi am baut 4 cani de ceai de napraznic, inghititura cu inghititura (sau cu lingura), pe stomacul gol (o cana dimineata inainte de micul dejun, o cana la 12, dupa care eventual mincam ceva, o cana pe la ora 17 inainte de masa principala a zilei pe care o mincam cind veneam de la serviciu si o cana seara cu 1 ora inainte de culcare).
Tot in fiecare zi am baut cite 2 cani de ceai de cretisoara, tot inghititura cu inghititura, o cana in cursul diminetii si una dupa masa.
Pe linga astea am luat in fiecare zi cite 30 pic. de tinctura de coada soricelului in cam 30 ml apa, deoarece la ultimele analize imi iesise prolactina mare, dar astea le-am luat abia dupa ce am pierdut prima sarcina, deci cred ca tot napraznicul a fost de baza.

Ambele ceaiuri se prepara cu apa plata.
Pentru o zi:
Seara se pun 2 lingurite de ceai de napraznic peste care se toarna 0,5 l apa plata rece (la temperatura camerei). Se lasa pina dimineata, cind se strecoara. Peste planta strecurata se toarna 0,5 l apa plata clocotita, se mai fierbe ceaiul 1-2 minute, dupa care se strecoara. Se mai lasa sa se infuzeze ceaiul 30 minute, dupa care se strecoara si se lasa sa se raceasca. Dupa ce s-a racit se amesteca cu celalalt ceai si se imparte in 4 portii.
Ceaiul de cretisoara e mai simplu de preparat: peste 2 lingurite cu virf de planta se pune 0,5 l apa clocotita, se mai lasa sa dea 2 clocote, dupa care se stinge si se lasa sa se infuzeze 15 minute, dupa care se strecoara.

Cam astea ar fi ceaiurile. Pe linga astea, eu am renuntat la fumat, cafea, alcool (doar la ocazii si mai putin). Am fost f. atenta la ce mincam (sa n-aiba conservanti sau alte adaosuri), carne mai rar si aproape numai de pui, am inlocuit zaharul cu mierea si beam cam 2 l de apa pe zi, in afara ceaiurilor.
In perioada fertila, am facut incercari din 2 in 2 zile, dar nu mai des, iar dupa… stateam in pat minimum 30 minute, citeodata si cu o perna sub fund.

Si in rest m-am rugat… la Dumnezeu si la Fecioara Maria.

Eu va doresc sa va ajute si pe voi si sa citesc intr-o zi si despre voi pe forum ca a-ti trecut in tabara gravidutelor.



Karina + Bogdanel

PS Informatii despre napraznic, dind click mai jos:

Formula As nr. 419
Formula As nr. 472

Sa nu-ti pierzi niciodata SPERANTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

contra fibrom uterin recomand: (postat de Livia)

-naprasnic(adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian (ovare polichistice);
este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei), a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare, diverse disfunctii hormonale,actiune reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului, balsam pentru tubul digestiv, reduce inflamatiile inactivand focarele de infectie).Pulberea de naprasnic: se macina fin planta uscata, in piua sau cu rasnita electrica,; din pulberea fina rezultata se iau 1 lingurita de trei ori pe zi; planta se tine sub limba vreme de un sfert de ora, dupa care se inghite cu apa.
-muguri de zmeur(rubus-idaeus)(fibrom uterin,chist ovarian,amenoree,metroragie,menoragie,metrita,pilozitate excesiva,iminenta de avort,contra fibromului );
-tinctura din aninul alb(alnus incana)-foarte bun pt.combaterea fibromului uterin


MEDICAMENTE DIN PLANTE:
-golden yacca(max.cat scrie pe cutie)de obicei se ia in functie de varsta(ex.50ani=5cutii)
-cat`s claw sau detox(uncaria tomentosa)-vezi prospectul-ambele sunt pentru combaterea sterilitatii,reglare hormonala,resorbtia chisturilor,tumorilor,nodulilor);
-supozitoare (nu vaginale)cu carpicon.Se adm. din a 5-a zi a ciclului menstrual pana in a 19- a zi(2-dim. si seara)
-crema de galbenele pentru masarea vaginala;
-granule(ovule) de argila.Se introduce seara cate o granula de marimea unei alune in vagin dupa masarea vaginului cu crema si se scoate a 2-a zi dimineata,seara repetandu-se procedeul;



Am gasit ceva important:Tratamentul fibromului uterin si al cervicitei

Metoda cere ceva timp, dar s-a dovedit a fi extrem de eficienta: cu irigatorul, cu para de cauciuc sau cu o seringa de capacitate mai mare (fara ac) se introduce infuzia de rostopasca pentru uz extern (minimum 15 ml) in vagin. Dupa administrarea cu seringa, bazinul va ramane ridicat fata de orizontala, timp de minimum 15 minute, astfel incat preparatul sa nu se scurga din vagin. Este bine ca in aceasta perioada sa fie facute contractii si relaxari succesive ale muschilor vaginali pentru ca circulatia sangvina sa se intensifice, iar principiile active sa fie preluate mai usor. Cea mai eficienta modalitate de administrare s-a dovedit a fi aceea in care, dupa introducerea preparatului in vagin, s-a executat si pozitia "lumanare" timp de 10-15 minute, facand simultan contractii si relaxari ale musculaturii vaginului (care intensifica circulatia locala si permite patrunderea in straturile profunde a principiilor active). Se fac 1-2 administrari pe zi. In cazul cervicitei, durata minima a tratamentului este de 2 saptamani, in timp ce la fibromul uterin durata minima este de 49 de zile. Acest tratament mai este indicat in tratarea trichomonas-ului, candidei, cancerului uterin.

Acest tratament este valabil si in infectiile cu candida, chlamydia, trichomonas, precum si in infectiile bacteriene. Chiar daca dispar simptomele bolii, este necesar un examen clinic si de laborator inainte de a va hotari sa incheiati tratamentul.



livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Infuzia de rostopasca pentru uz extern(spalaturi vaginale):

postat de Livia

Pentru obtinerea a 1/4 litru, se pune o lingura de planta maruntita (pulbere obtinuta cu rasnita electrica de cafea) in jumatate de cana de apa si se lasa la macerat de seara pana dimineata. Dimineata se face un decoct de Rostopasca, lasand o lingura de planta maruntita sa clocoteasca in jumatate de cana de apa, vreme de 2 minute. Decoctul se filtreaza, se racoreste (astfel incat sa ajunga la 40-60°C-sa simti fierbinte cand introduci un deget in decoct,sa nu clocoteasca!) si apoi se combina cu maceratul anterior obtinut. Preparatul astfel obtinut se foloseste in termen de 12 ore (cu conditia sa fie pastrat la maximum 18°C).


livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Tratamentul pt.noduli la san/ Postat de Livia
Toate componentele sunt pt.tratarea nodulilor la san,reglare hormonala(pt.afectiuni mamare).

Este indicat sa se tina minim 6 luni.Ar fi indicat sa nu lipseasca nimic din trat.toate completandu-se unele pe altele.



-pt.dureri poti folosi un unguent cu Mastoprofen,Progestagel(se aplica dupa ziua a 14-a a ciclului)

-DETOX(uncaria tormentosa)se adm.max.cat scrie in prospect

-MASTODYNON sau de AGNUS CASTUS-tinctura:30 pic.dimineata si 30 pic.seara

-GYDRELLE PHYTO-stopeaza procesul evolutiv al patologiei benigne de san adica boala regreseaza (nu mai stiu exact cum se adm.dar daca te uiti pe prospect vei stii,vei lua max.cat scrie in prospect)-in gasesti in farmacii

-NAPRASNIC-4 lingurite-Se ia o lingurita rasa de planta maruntita de patru ori pe zi, pe stomacul gol. Inainte de a inghiti pulberea cu putina apa, ea se tine timp de 10-15 minute sub limba.


puuup!!!


livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Alt trat.pt.cervicite,eroziuni de col,infectii cu candida si trichomonas/ Postat de Livia

Trat.dureaza 20 zile(intre menstruatii).

Seara se fac spalaturi vaginale cu infuzie concentrata de galbenele apoi se maseaza colul cu unguent din propolis;apoi se introduce un ovul de propolis(Microsept-se gaseste la Plafar)-atentie pateaza lenjeria!Dimineata se fac spalaturi vaginale cu antiseptice(Septovag).
Intern:se inghit(sau sug)3 tablete Proposept de 3 ori/zi.


livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Despre efectele tincturii de branca-ursului la barbati/ Postat de Livia:

Tinctura de branca-ursului cel mai cautat remediu pentru redobandirea tineretii biologice, a vigorii si a fertilitatii pentru barbati.Extractul hidroalcoolic obtinut din semintele si inflorescentele de branca-ursului are efecte cu totul deosebite. In primul rand, este un puternic stimulent al activitatii glandelor sexuale, care produc cea mai mare cantitate (peste 90%) de testosteron.La barbatii la care cantitatea de sperma este insuficienta sau la care concentratia de spermatozoizi este foarte mica, branca-ursului determina in 3-6 luni o remediere a situatiei. Apoi, are un efect vasodilatator genital intens (fiind excelenta contra impotentei vasculare), este un puternic tonic si stimulent nervos (fiind utila in impotenta psihica si in depresie), regleaza tensiunea arteriala, mareste vitalitatea si reda tineretea biologica. Este recomandata pentru barbatii de toate varstele, atat ca stimulent si tonic de moment, cat si ca remediu pe termen lung. Contra impotentei si a infertilitatii se fac tratamente de 3-6 luni, timp in care se administreaza cate o lingurita de tinctura, de 4 ori pe zi, diluata in apa.


livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

postat initial de bal_mascat
nou venit


Membru din:03/06/2005



Romania
Bucuresti
39 Posts
Trimis la - 15/09/2006 : 09:37:54
--------------------------------------------------------------------------------

Buna fetelor,

Am s ava spun pe scurt o poveste cu care cred ca v-ati mai confruntat si voi. Acum 2 ani am inceput sa imi descopar tot felul de probleme: tiroida cu noduli si gusa, anticorpi care imi ataca tiroida, ovare polichistice (nu sindrom), mastoza fibrochistica la sani.
Medicul endocrinolog s-a apucat sa le trateze separat: initial mi-a recomandat anticonceptionale pentru ovare dar am refuzat. Pentru tiroida am luat tratament cu eutyrox si apoi cu l-tyroxin, dar amandoua au avut un efect devastator: in mai putin de 6 luni ajungeam cu TSH-ul la zero, iar dupa 3-4 luni de la intreruperea lui ajungeam cu TSH-ul la 5 (cand normal e maxim 4).
Am schimbat cativa endocrinologi, dar fara nici un rezultat. Ba mai mult, dupa ultimul tratament tiroida mea aratata mai rau decat inaintea tratamentului.
Toti medicii erau de acord ca e o dereglare generala, dar atat.
Acum 2 luni am avut norocul ca medicul meu de famile sa se mute la alta clinica si am preferat sa il schimb decat sa merg dupa el.
Asa am ajuns la un medic care are mare incredere in tratamentele naturiste si mi-a recomandat Aloe Vera de la Forever Living (http://www.aloe.isimion.ro/html/gel.html) si extract de muguri de stejar.
Trebuia sa iau 4 luni aloe vera si 6 saptamani extractul.

Dupa 2 luni mi-am facut poza la tiroida....si nu mai am noduli si nici gusa. Nu mi-a venit sa cred!
Trebuie sa imi testez si ovarele, dar am eu senzatia ca si ele sunt mai bine (ciclu e regulat si am ovulatie in fiecare luna).

V-am scris asta ca sa va recomand acest tratament. E naturist si principalul lui rol este de a dezintoxica si curata organismul. Astfel el poate sa functioneze mai bine.

bafta si sanatate.




pentru discutii despre tratamente naturiste click www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44713&whichpage=4" target="_blank">aici


20+

Mergi la inceput