cate oua la 2 ani?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

quote:
Originally posted by narcisa
cu ce fel de ulei(...) ?(...) de masline sau normal de floarea soarelui(pe care eu nu-l prea folosesc, mi se pare ca are un miros putin ciudat la prajeli, sau cred ca m-am obisniut eu cu asta de masline!?!)




Eu prajesc cu Pflanzenöl (aus Raps - rapita). Am citit ca e mai sanatos decat cel de foarea soarelui. Dar cel mai bun e cel de masline.


Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C


Da,si eu am citit de uleiul de rapita si de porumb ca sunt f bune asa ca le folosesc.Noi folosim ulei de masline doar la salate,stiu ca e sanatos dar nu-mi place gustul cind e folosit la prajeli.
Ma gindeam sa caut un ulei de masline special pt prajit adica are scos mirosul specific.O sa mai caut sa ma informez daca indepartarea mirosului se face chimic,sa stiu daca merita sa cumpar sau nu...

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Marie are 2 ani si 10 luni si primeste ou de 3 ori pe saptamina,la micul dejun.Il prefera fiert tare,taiat in 4,il maninca singura dar musai cu furculita cu ursul .La micul dejun mai primeste:
-piine integrala/toast/kneckebrot/zwieback cu cascaval/frishkäse/Babybell si rosie/feliute de castravete
-cereale cu lapte
-iaurt simplu cu miere si cereale sau iaurt cu vanilie
-griesbrei cu lapte

Egal ce varianta de mic dejun alegem,bea cam 200-250 ml lapte simplu sau Milupino.

Mai tirziu primeste o banana sau felii de mar sau saratele sau reiswaffel sau o prajitura facuta in casa.




Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

multumesc fetelor,m-ati salvat!!o sa incerc sa vad ce vrea si Marc,are asa un stil ca rar primeste ceva nou,dar ttebuie sa facem ceva ca m-am saturat sa bat snitele in fiecare dimineata
Sanzi...eu cred ca la 1 an si 11 luni David mananca cam multe oua..dupa cum ai spus unul pe zi...zic sa le mai raresti putin.
Numai bine

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Deci pana la urma putem sa le dam fara grija oua in fiecare zi, nu?
Eu nu mi-am facut probleme pana acum ca ii dau prea multe oua...
Eu stiu ca albusul e cu probleme, asa ca din albus ii dau putin, dar galbenusul are protenine si fier...(parca sau calciu? sau amnadoua?)
Deci noi avem cam 4-5 oua pe sapt

Sinzi si David
David la 11 luni Noi - noute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Si eu i-am dat intr-o perioada 4-5 oua pe saptamana, altceva nici nu vroia sa auda (cred ca tot inainte de doi ani). Pentru ca manca asa multe majoritatea erau fierte sau ochiuri romanesti (in apa clocotita). Nu a dat vreodata semne ca nu i-ar prii. Acum s-a mai linistit. Oricum vad ca oualele si cremwurstii sint in top la varste mici.
Al meu mai mananca toast cu cascaval si branzica Almette, smantana cu paine si cam atat.
Lacri, Tudor e la fel, un singur fel de mancare. Are 3 ani si 1 luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galinia spune:

Diana,la 1 an si 7 luni mananca 3 oua pe saptamana(asa m-a sfatuit pediatra)Eu i-l sparg in apa clocotita in care il fierb 2-3 minute,dupa care adaug putin unt,sare, miez de paine.Se poate rade si cascaval.Reteta o am de la mama mea care o viata a lucrat la cresa.Oricum Diana mea nu e mofturoasa,mananca,dimineata,la 9.30 lapte,la 11 un fruct(mar,mandarina,piersica,ce pofta are),la 13 masa de pranz,adica ciorba(de pui sau de legume)ori supa(de carne,de galusti,piureiata)si felul 2 cam ce mancam noi,dar fara carne de porc,fasole,varza,mazare.La 5 un iaurt simplu(prefera Danone cremoso)si pana seara la culcare,cand bea un biberon de lapte,mananca fie cereale simple,mamaliga cu branza,1 crenwurst fiert,paste cu branza,papanasi,ce sunt eu dispusa sa-i fac.

Mergi la inceput