col scurtat si contractii

col scurtat si contractii | Autor: mariamunteanu

Link direct la acest mesaj

Buna,

sunt in sapt.22, am gemeni si ma confrunt cu 2 probleme grave:
1. mi s-a scurtat colul si
2. am contractii nedureroase si spasme continue ale uterului pe
care-l simt pulsand incontinuu.
DR. mi-a prescris magneziu si repaos la pat, nimic in rest. Un bun dr. ginecolog din Ro (prieten de familie) mi-a spus sa iau neaparat No-spa preventiv 1-2/zi. Stau cu mare frica: pe de o parte, nu vreau sa iau pastile care ar putea afecta copiii, pe de alta parte riscul e prea mare.
Fetele care ati trecut prin asa ceva, ce ma sfatuiti ? No-spa se ia la anumite intervale ca antibioticele sau pot lua 2/zi una dimineata si una seara ?

Va multumesc,
Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

No-spa se ia din sase in sase ore, ca si antibioticul.Exista si medicamente mai tari care, daca nu opresc, macar diminueaza contractiile...eu, de exemplu, am luat duvadilan si am reusit sa-l tin pe Dennis pana la aproape 34 de saptamani...Sanatate si multa bafta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Mie mi-a fost recomandat No-Spa de cate ori am nevoie (maxim 3-4 pe zi), si niciodata n-am auzit ca ar trebui luat fix la 6 ore. Doua pe zi e o doza absolut rezonabila, medicul meu mi-a zis ca pot lua si 4 daca e musai.
Mai bune decat No-Spa sunt supozitoarele cu Scopantil (vechiul Scobutil), se iau tot la nevoie, maxim 2-3 pe zi.
Si No-Spa si Scopantil sunt antispastice, eu nu vad nici un motiv pentru care trebuie sa le iei musai la 6 ore. Poate cel mult o data la 6 ore...

Toate aceste recomandari mi-au fost facute de catre medic, iar expresia "No-Spa si Scopantil de cate ori e nevoie" o aud la fiecare consultatie.

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Clauditzadennis, la tine contractiile au dus la deschiderea/scurtarea colului ?

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ile spune:

Poti saiei No-spa chiar si 3,4 pe zi fara probleme.poti sa iti pui si scobutil supozitor si am inteles ca merge si papaverina f bine.Contractii am si eu o droaie pe zi dar nu dureroase.La eco mi-a zis ca am colul 32mm. Nu stiu daca e bine sau nu,dar dr n-a comentat nimic de col .Stie cineva de la cati mm se considera colul ca fiind scurt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ile, in cate saptamani esti ?
Esti sigura ca ai colul de 32 mm si nu de 3,2 cm ? Mi-a spus un dr. ca un col sub 3,5 cm e considerat scurt.
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Papaverina plus scobutil cate o fiola din fiecare injectabil de doua ori pe zi dimineata si seara ptr contractii 3 zile la rand. Efect garantat.

Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Da, contractiile au dus la scurtarea si chiar la stergerea (nu stiu sigur daca este corect termenul) colului.La un moment dat am fost si internata si am stat o saptamana cu perfuzii cu diazepam, papaverina si nu mai stiu ce, dar cu tratament am mai tinut sarcina suficient de mult incat sa nasc un baietel frumos si sanatos. Iar faza cu "la 6 ore", se stie ca de multe ori fiecare medic are parerea lui legat de anumite aspecte...Oricum, sanatate si incredere!O sa ai copii frumosi si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ile, e ok colul de 32 mm. scuza-ma, m-am incurcat in cm si mm.

Noaptea de ieri am petrecut-o in spital unde mi-au masurat contractiile. Am mers singura la spital pt. ca nu mai suportam contractiile si durerile si starea de incertitudine, mai ales dupa ce dr. imi spusese ca mi s-a scurtat colul f. mult si risc sa pierd sarcina. contractiile nu m-au lasat sa dorm 3 nopti la rand cu tot cu NO-SPA 3/zi (luat de la mine putere), eram praf. plus ca de 3 zile nu-i mai simteam pe copii. de aceea am hotarat sa merg la spital si sa le spun ca nu plec pana nu-mi dau ceva care sa opreasca/amelioreze contractiile, caci in afara de magneziu nu mi s-a prescris nimic.
aici nu se da nici no-spa, nici gynipral sau altceva, orice tocolitic se administreaza numai in spital.
ce credeti ? dupa ce m-au chinuit o saptamana intreaga, acele contractii exact la spital s-au redus f. mult, abia se mai simteau. partea si mai buna e ca mai nou am colul de 32 mm.
acum sunt din nou acasa si stau mult mai linistita desi tot mai am, dar mai putine si de mai mica intensitate. trebuie sa stau mult la orizontala, sa continui cu magneziu si sa-mi fac analizele pt. fier, calciu etc sa vedem daca nu cumva lipseste ceva si pe acolo.
slava Domnului ca e bine deocamdata !
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Maria, si mie mi s-a intamplat la 24 de saptamani.Aveam contractii dese si dureroase, m-am speriat si am fugit(tot singurica) la spital.M-au controlat, colul se deschisese si era pericol mare mare sa pierd copilul.Asta am aflat-o mai tarziu pentru ca ei nu au vrut sa ma sperie.Mi-au facut intravenos o noapte intreaga magneziu si inca ceva(am uitat-dar era pentru contractii).Am stat 3 zile in spital, la interval regulat aveam butelca si ma alimentau.Dupa prima noapte contractiile s-au redus consiferabil, la CTG totul era bine asa ca am putut merge acasa.Intr-adevar, medicii austrieci nu recomanda tona de medicamente.Mie mi-a fost bine apoi si am avut incredere.Am continuat cu magneziu(un pliculet pe zi) si am dus sarcina cu bine la capat.Alte probleme nu au am avut.
Daca e sa fie mai rau se va recurge la cerclaj, si bebeii vor fi bine.Daca ai nevoie de ceva, indiferent ce spune-mi si te ajut cu cea mai mare placere.

-----------------------------
'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.'

www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html" target="_blank"> BotezPrimele luniAlbum2
Sfarleaza
Bubu Plimbaret

Gabriela si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Babee, noaptea de marti spre miercuri am petrecut-o in spital unde m-am dus din proprie initiativa pt. ca nu mai suportam contractiile si durerile si starea de incertitudine, mai ales dupa ce dr. imi spusese ca mi s-a scurtat colul f. mult si risc sa pierd sarcina. contractiile nu m-au lasat sa dorm 3 nopti la rand cu tot cu NO-SPA 3/zi (de la mine putere), eram praf. plus ca de 3 zile nu-i mai simteam pe copii.
Acolo m-au pus imediat la monitorul care masoara contractiile si ce crezi ? Dupa ce m-au chinuit o saptamana intreaga, exact la spital s-au redus f. mult, abia se mai simteau. partea si mai buna e ca mai nou am colul de 32 mm. Nu mi-au administrat nici un tratament pt. ca n-a mai fost nevoie.
Acum sunt din nou acasa si stau mult mai linistita desi tot mai am spasme, dar mai putine si de mai mica intensitate. Trebuie sa stau la orizontala, sa continui cu magneziu si chiar azi mi-am facut analizele pt. fier, calciu (printre altele) sa vedem daca nu cumva lipseste ceva si pe acolo.
Ma bucura sa aud ca asemenea caz, ba chiar mai grav, s-a rezolvat la tine cu bine. Am incredere in medicii si sistemul medical de aici.

Vad ca mi-ai trimis PM, iti raspund imediat.

Maria

Mergi la inceput