Bebelusi iulie-august 2004 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

multumim de aprecieri
pai , am vazut eu ce copii frumosi sunt pe aici si hop sa ma laud si io !!!
asaaaa, astazi ajungand in cartierul Drumul Taberei , am intrat intr-un magazin de copii si am gasit Biscuiti fara gluten .. l-am chinuit eu pe sotu' sa-mi explice (eu sunt bucuresteanca de putzin timp )pe unde suntem ca sa va zic mai departe .. dar apoi am citit ca fetele care intrebau de biscuiti nu sunt din Buc ... am sa ma duc maine pe la noi pe aici pe la Sensi Blue si daca gasesc iau si va trimit prin pachet .. am si posta aproape !!!nu glumesc !!!!ok?

Adema, si eu zic sa-i dai piersicile curatate de coaja, bagate la blender si facute pasta .. yami , yami !!!

Catinca, pai Luca (4 luni si 3 spatamani)papa asa:
dimineata la 8 : 100 ml piure le fructe (mar, para ,mandarina , intr-o zi i-am dat si putzina banana dar nu o sa-i dau chiar zilnic , poate odata pe saptamana, maine ii dau si caise si curand si piersici -ultimele doua din borcanele hipp )
-120ml lapte

la pranz 12 :23-30 ml supa (morcovi , patrunjel , pastarnac , telina , ceapa, cartof,dovlecel )
90 ml piure din legumele din supa astfel : mai multi morcovi si cartofi , mai putzina telina , pastarnac , patrunjel , dovlecel si ceapa deloc
-90 ml lapte

la ora 15 : 150 ml lapte (dar cred ca in curand am sa inlocuiesc masa de fructe de dimineata cu masa de ora 15 zisa gustare )

la ora 18: 150 ml lapte

la ora 22:180 ml lapte +1 ling de orez (o sa- i introduc si porumb )


iar eu .. la regim ...Nicole , merci de carte ,am primit-o !pupici
dar recunosc ca mai calc pe langa .. aveam niste parjituri in casa , hmm si am zis ca de luni voi fi fffff exigenta
.. dar Catinca eu l-am alaptat mixt pana la 4 luni .. tu daca i-ai dat numai lapte matern poti sa o iei mai incetisor .. oricum si eu fac la fel .. ii bag o leguma mai las sa treaca 2 zile iar la 6 luni in bag carnea .. ia-o si tu incetisor .. cu un suculetz, o supitza mai chioara .. ai cartea Caprarilor ? acolo zice diversificarea si ptr. cei alaptati la san ...

Mitzule , are si el toanele lui, dar poate sunt dintii !!!ai incercat sa dansezi in fata lui .. intr-o vreem asa il potoleam pe Luca .. dadeam drumul la muzici si da-i scalambaiala in fatza lui ..sa vezi ce se distra !! ma intrebam ce-o fi in capul lui !!


Gagici voi culcati bb-ii pe perna ? am luat o lenjerie de bb si are si o pernuta moale , moale .. si ii place tare mult sa doarma pe ea .. nu l-am lasat decat in cursul zilei !

si la noi azi a fost frumos afara .. nici urma de ninsoare !
pupici
o noapte frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula31 spune:

Neata,fetelor!Eu nici nu m-am culcat inca,imi pica ochii-n gura de somn,azi(pardon,ieri) am avut o zi plina:oras,papa,musafiri.Acum imi trag sufletul si vroiam sa va raspund.Multumesc tuturor pt. aprecieri,sa ne traiasca toti bb-eii,iar d.p.d.v. al aspectului,eu nu cred ca exista bebelus urat pe lumea asta.Toti sunt ca niste ingerasi si depind in totalitate de noi.
Angel, Alex are o perinita f. joasa,ei trebuie sa aiba spatele drept in somn,nu e bine ca perinita sa fie prea inalta.
Mai ,fetelor,dar sunteti norocoase,nu gluma,cu somnul asta de 8-10 ore al piticilor vostri!Pai Manu(Alex,in versiunea tati)abia acum 30 min mi-a adormit,iar peste 3 ore...iar papa.Plus ca atata se fataie noaptea,se rastoarna, ajunge cu nasul in perna,mai si doarme in pozitia asta,dar si incepe sa tipe cand vrea sa fie intors.Mereu trebuie sa ma ridic(de cateva ori pe noapte)sa-l intorc.Vad ca voi nu va confruntati cu astfel de probleme,sau ati trecut de faza asta?
Ma duc si eu la culcare ca nu mai pot,intai o sa-mi deschid mail-ul de la Rain,ca,bineinteles,si eu vreau sa ma mai desumflu.Pupilici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Nu stiu ce sa mai fac si cum sa mai procedez, am incercat si sa-l culc pe Luca devreme si sa-i pun cereale in biberon ,nimic nu merge. Indiferent de cit manica si indiferent deora de culcare la ora 2 se trezeste.....il pacalesc pina la 4 -4.30 cind ii dau 120ml lapte ...dupa care la 6 iar se foieste, adoarme si la 7 din nou in picioare....Nu ar fi o tragedie daca nu m=as duce full time la servici....Azi la 7 fiind simbata, l-am luat si l-am plasat la unchi (care au venit sa stea cu Luca) si asa am dormit si eu pina la 10...Dar nu-i o solutie....Nu stiu ce metoda sa mai adopt....
Asa ca Monica am incercat sa-l culc si la 9.30 si la 22 si chiar la 23...la 2 incepe foiala....
Mi-e frica ca se obisnuieste asa si o tine in ritmul asta pina la 3-4 ani , cum cunosc citeva cazuri. Si nici nu este alaptat la sin sa zici ca are laptele ceva....
Si cind te gindesti ca era apropae singurul bb care dormea de seara pina la 7-8 fara intrerupere.....
Nu am avut timp sa ma uit pe pozele voastre...poate mai tirziu....

http://share.shutterfly.com/osi.jsp?i=EeANWjFuxbuWzrw
http://share.shutterfly.com/osi.jsp?i=EeANWjFuxbuWzvg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catinca spune:

Dragelor Roxanaz si Blue Angel, ce sa spun, m-ati dat gat, am ramas cu gura cascata la meniul variat pe care-l dati lui Patrick si Luca. Patrick e mai mare cu 2 sapt decit Stefan si Luca e mai mic cu 1 sapt, deci sunt cam aceeasi virsta, defapt toate fetele de aici din forumul mamici iul-aug suntem cu copii foarte apropiati de virsta.

Eu sincer am ramas uimita si interzisa la toata varietatea pe care ati enumerat-o aici. eu una nu stiu cit maninca de la sin, atit stiu ca maninca bine pt ca ia in greutate si la amiaza ii dau 70 ml cereale. i-am mai dat si piure de morcov cu cartof, dar nu face kk in ziua in care ii dau de-abia a2 a zi cind ii intrerup.
voi continuati sa dati o mincare daca nu face caca in ziua respectiva sau se constipa, sau face mai moale?

A, am uitat sa spun ca ii dau si 1ml de vitaminaD in fiecare zi, asa mi-a zis pt copiii alaptati.

Mi-am scris meniurile voastre si le mai compar miine dimineata cind m-oi dezmetici mai bine.

Pupici la toti bbeii ca sutneti niste dulci cu minutele in gura.

Catinca si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catinca spune:

Am uitat sa spun also pt mamicile care au probleme cu bebeii care adorm greu, eu am adoptat o noua chestie seara dupa baie, maninca, il tin sa rigie vreo 15 min, se mai uita prin casa, apoi il pun in patutul lui, se frichineste pe acolo, ii dau suzeta...se invirte, se suceste, au trecut vreo 10-15 min si ma duc la el si-l mingii pe capusor fara sa-l iau din patut si adoarme.
poate va ajuta tricul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Buna dimineata !La noi e iar o zi superba desi se auzea ca vin zapezi.Sincera sa fiu, eu parca astept primavara, nu mi-ar mai place sa ninga.
Pernita eu nu folosesc la Codrut.In ce priveste intorsul noaptea, si eu ma sculam cred ca din ora in ora sa il pun cand pe stanga cand pe dreapta.De cand se rasuceste singur nu mai e problema asta.Am scapat!
Piersicile luate nu sunt inca foarte - foarte coapte, asa ca le mai tin cam doua zile.Am decis ca azi sa incerc borcanel cu mar si afine.Stiam ca samantoasele si fructele de padure nu prea trebuie date acum, dar poate nu sunt rele daca sunt prelucrate; in plus am vazut pe borcanel ca e recomandat si la copii alergici, asa ca azi fac proba pe Codrut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna seara!
Se vede ca este week-end, daca joi si vineri am terminat un capitol, azi nu s-au scris nici 2 pagini.
Noi am avut o zi tare buna astazi. Am fost la plimbare, am fost in vizita, am si dormit, chiar de 3 ori , iar in aceasta seara a adormit ca de obicei la san.
Azi i-am dat 30 ml de supa limpede. I-am dat cu biberonul si l-a ras in 3 secunde. Nu degeaba ii spune tati ei "spaima biberoanelor". Adevarul este ca ii era si foame si nici nu a fost foarte rea supa (tinand cint ca era fara sare). I-am pus morcov, patrunjel, telina si cartof. Si ca supliment i-am pus si 2 picaturi de lamaie.
Restul de supa l-am pus la congelator si acum vine intrebarea mea. Voi cum decongelati supa In cuptorul cu microunde sau natural, la temperatura camerei? A, eu i-am dat supa un pic calduta. Voi cum o dati, rece sau calda?
Sa stiti ca eu am citit ca de la 5-6 luni trec foarte usor de la o stare la alta. Si Stefi incepe sa planga din senin sau se opreste foarte usor din plans si incepe sa rida.
Voi puneti cerealele direct in pireu sau le preparati in prealabil cu apa? I-am cumparat si eu cu orez si porumb pentru ca face kk in fiecare zi, dar este foarte compact, nu mai este ca o pasta cum era. Si cam verde.
Gata, ma duc si eu la culcare. Ce naspa, este sambata seara si eu ma duc la 10;30 la culcare. Nu am mai vazut un film de nu mai stiu cind.
Sa avem o noapte calma.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)

http://community.webshots.com/user/a_mironeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neatza neatza.
ce faceti fetelor, ati dormit bine?
hehe, mi-ati deocheat piticul, azi dimineatza intre 5 si 6.30 nu a dormit, adica s-a frichinit, a cintat, s-a chitzait ca nu ii placea pozitia si la un moment dat chiar s-a trezit speriat ca era intr-o pozitie din aia contorsionata si normal ca l-a apucat plinsul...dar macar a dormit dupa aceea, de la 6.30 la 8 si un pic.
raportyez ce am promis, am slabit 3 kile in cele 6 zile de dieta. azi e zid e destrabalare, maine o luam cu montignac-ul.
ma duc sa-i termin supitza si dupa aceea il plantam la bunici si fugim sa vedem ce au astia pe la reduceri!
multi pupici si o duminica super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna dimineata!
Nu stiu de ce a ajuns asa tarziu mesajul meu de aseara.
Si Stefi se foieste noaptea. Nu v-am spus sa de 2 zile eu ii dau Sab Simplex seara inainte de masa de seara si parca este mai bine. Ea si se incovriga (cum facea cand era mica si o durea burtica) si apoi dadea o gramada de partzuri. Asa ca aseara a adormit la 9, la 12 s-a trezit un pic dar am rezolvat cu suzeta, la 2, dar am rezolvat cu ceai, la 5 si i-am dat sa manance si apoi la 7:30. De, ea nu stie ca azi este duminica si se doarme mai mult .
Azi avem musafiri, vine verisorul ei care este cu o luna mai mic decat ea, sunt curioasa cum se vor intelege.
Catinca, si Stefania este inca alaptata. Nici eu nu stiu cat mananca, dar ia frumos in greutate si nu imi fac griji. Acum la 5 luni are urmatorul meniu:
noaptea (intre 4 si 6, depinde cum se trezeste) - lapte;
la 10 - un mar ras cu o bucatica mica de para rasa si 60 ml suc de morcov cu mar (jumi juma) si lapte (cat vrea, dar nu prea mult)
la 13:30 - de ieri - supa limpede si lapte;
la 17:30 - lapte;
la 21 - lapte.
Dupa cum vezi nu este un meniu prea interesant. Suc ii dau de la 3 luni, am tot amanat sa introduc altceva. De la 4 luni am inceput sa-i dau mar si acum la 5 luni supa. Dar de acum incepem si noi sa diversificam la greu.
Am mai multe intrebari:
1. - la ce distanta vad copii nostri?
2. - cum le curatati urechile? Eu am grija sa nu ii bag apa la baie in urechi, iar dupa baie cu un betisor sterg usor ureche (in caz ca a ajuns apa) si atat. Dar vad ca are ceara in urechi si nu stiu ce sa fac cu ea.
3. - i-a intrat unghia de la detetul mare de la picior un pic in carne. I-am scos-o, dar este rosie. Voi ce ati facut in acest caz?
Atat mi-am adus aminte, dar mai revin. Am atitea intrebari, dar cand ma apuc sa scriu uit.
Sa avem o zi frumoasa/

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)

http://community.webshots.com/user/a_mironeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica_iulie_august spune:

kim,nu ai incercat sa-i dai putin ceai rece(babycalm),neindulcit sau apa fiarta si racita?al meu se mai trezeste noaptea de sete(e cald in casa),ii dau putin ceai sau apa si adoarme la loc.asta bineinteles,daca a trecut putin timp de la papa,fiindca altfel se trezeste de foame.pupici

Mergi la inceput