Bebelusi de iulie-august 2004 (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_s spune:

Maaamaaaaaaaaa ce de cazaturi! chiar ca au inceput serios.
Doctorita ne-a zis sa luam o piatra in gura daca e prima cazatura si sa stam calmi ca e sperietura mai mare decat durerea

Andreea si Matei zambaretzu'

http://community.webshots.com/user/andreea_ciontu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Hai ca aparem si noi la raport. Dupa ce aseara am crezut ca-mi sta inima cand l-am vazut plin de bube din cap pana in picioare (si intre bucile funduletului avea bubite saracu),mi-am mai revenit oputin,stiu macar ce are RUBEOLA.Suntem si noi primii la ceva si anume la bolile copilariei ca la cazaturi vad ca sunt altii campioni
Suplimentar a facut si reactie de la antibiotic,asa ca Nicole, varsaturile,agitatia,kaka moale si toate celellate sunt de la cacatul asta de Ospamox (m-a tot intrebat doctorita de toate aceste semne) nu e de la Milumil (ce prostie!!!!!).Tine minte sa nu-i mai dai Ospamox ca face intoleranta.
Maria, Bogdanel a purtat o luna jumate 2 pamapesi unul peste altul ca avea putin soldurile deplasate,dar acum totul e ok.In loc de biscuti oti sa-i pui in fructe cereale,eu asa ii dai si-i plac la nebunie (ii pun putina banana,mar ras,suc de mar,suc de morcov,suc de mandarina si ceareale Bebelac) si se linge pe botic. I-am luat 2 tipuri de cereale unul orez cu mar fara lapte si unul orez cu caise cu lapte si i le alternez sa nu se plictiseasca. De azi ii dau si supa in care pun 2 masuri de lapte praf.
Vera, incearca sa iei Fervex,vitamina C si eu am luat niste pastile de supt cu propilis si in cateva zile mi-a trecut gripa si l-am scapat si pe Bogadenel (am purtat masca la gura).Cu kaka ceva nu e in regula,incearca sa-i schimbi alimentele unul cate unul pana iti dai seama de la ce e (ceva fructe mai mult ca sigur).Si eu am patit-o rau cu Bogdanel,l-am rezolvat cu Calciu carbonic (un varf de cutit in laptic) si cu Milupa HN.

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Roxi si Nicole, pleeeeeease, ce regim tineti, va rog spuneti-mi si mie ca in curand ma lasa barbatu' de "supla" ce sunt !! vReau detalii.

Hai ca am reusit si eu sa citesc din urma ce ati scris. Cata tenacitate la cele care spala de mana, eu adun un cos intreg de haine si le bag la masina ca altfel ma impusc.Deja am trecut la detergent normal,nu le mai spal cu detergent special.

V-am vazut si pozele. Cred ca sunt cei mai draguti bebei din toate seriile (cioara....).
Olivia, bafta in finala!!

Daca a fost bolnavior Bogdanel, are vreo importanta ca am depasit termenul de vaccinare de 4 luni cu cateva saptamani? Probabil ca abia sapt viitoare sau cealalta ii voi face vaccinul ca trebuie sa fie perfect sanatos,nu?Pot sa-l scot afara daca are rubeola ca am uitat sa o intreb pe doctorita? Pot sa-l spal? Toanta de mine mi-a cazut cerul in cap cand mi-a zis si mi-am inghitit limba,parca am uitat si cum ma cheama.


Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca tot ne batem in "Care a cazut primul" va aduc aminte ca Patrick a cazut din pat in noiembrie, cind avea 3 luni. asa ca totusi e campion.
Andreea, ai dreptate,e mai mare sperietura dar e bine ca nu are nimik. multi pupici la pitikutz!
Monique, si tie "felicitari" ptr campionul la bolile copilariei (na, ce prostie zisei). parca nu ai voie sa il scoti afar dar de spalat...nu vad de ce nu. da un tel la doctorita ca sa te asiguri. pls nu ma mai pune sa scriu o data regimul ca nu am timp, l-am scris de 2 ori la capitolul precedent, o data ptr Lia si o data ptr Cori...uita-te acolo te rog si nu te supara pe mine.
Nicole tine montignac - na ca te dadui in vileag mama omida!
(daca vrie cartea ti-o trimit pe mail, ca o am in format electronic)
pupici la toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maaria spune:

Monica, spune-mi ce marca de cereale pot sa-i pun in mar morcov si portocala pls.

pupici la Bogdanel si sanatate maxima. nu-l scoate afara ca e umed. si nu cred ca ar fi bine. roxi poate sa se pronunte mai bine. cred ca macar cateva zile e consemnat la domiciliu (asa e la varicela, si ma gandesc ca-s surori bolile astea). baie nu stiu... daca are febra zic sa il speli numai la fundulet sa nu se irite.
eu asa zic...dar vezi ce spun si fetele mai cu experienta si mai documentate.

Cori, sanatate si la voi!

Maria si BB Luca (26.08.2004)
POZ(n)E

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Maria,eu folosesc Bebelac si am 2 tipuri: Bebelac orez cu mar fara late si Bebelac orez cu caise cu lapte. Eu folosesc lapte praf tot bebelac,asa ca de aiai am luat cu lapte. Sa stii ca sunt foarte gustoase,ca ma gustat si eu. Eu am folosit si de la Nestle si nu era asa de incantat ca gust.Cum stati cu supa? Ce noutati mai mancati?

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

Doamna Bibi,
in capitolul trecut ti-am scris ca e vorba de rubeola,deoarece am trecut prin asta inaintea ta,sac!! asa ca noi suntem ,din pacate, campioni! (sac de doua ori:)) Iar de scos afara,da , poti sa il scoti..trei zile tine fix!
pupic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Rubeola? Uau! Nasoala treaba! Sa se faca repede bine. Oare bubitele alea il si mananca? Sper ca nu. De unde a luat-o?

Apropos de ce noutati mai mancam, mie mi-a zis pediatrul sa-i dau iaurt si mi-a recomandat Frutis sau Campina. Am luat din al doilea dar nu i-am dat inca, poate azi. Voi stitii ceva de ele?

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Ufff,am ratat si campionatul asta...Dar cei din urma vor fi cei dintai...

Rox,sorry,am gasit.Merci.Vointa mai imi trebuie. Eu am mai tinut cura asta si chiar da rezultate fara infometare,trebuie putin nerv in mine (o sa ma uit mai des in oglinda si sigur o sa-mi vina nervu ala mare )

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Il manaca sigur bubitele astea,daca il vedeti cum se zbate ca pestele pe uscat si se foieste incontinuu,se freaca si pe la ochi,la nasuc,in cap.Mi-e o mila de el. Chiar nu stiu de unde a capatat minunea asta,oricum e virala,putea sa o ia si din parc.Azi oricum au inceput sa mai dispara din ele si nu mai sunt asa de rosii.

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput