Biserici in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALINAR spune:

Permiteti-mi sa va spun si eu ceva si sper sa nu supar pe nimeni .
Casin-ul are o legenda bine cunoscuta printre cei mai in varsta si chiar si printre tineri . Majoritatea cuplurilor care s-au casatorit acolo au divortat . Si nu glumesc , am cazuri reale pe care o sa vi le scriu .
- colega de servici - casatorie 2002 - divort la fix un an de la data casatoriei .
- prietena apropiata - casatorie 2003 - divort luna trecuta
- vecina de bloc a unei colege de-a mea - casatorie 1999 -divort tot luna trecuta ( toata lumea care a venit la nunta i-a spus ca nu a facut o alegere buna , dar era ferm convinsa ca dragostea va rezista ....nu a fost asa )
Si lista mai poate continua .
Mai intrebati , caci nu cred ca sunt singura care stie de aceste intamplari .
Oricum ce stiu clar este ca - bisericile au fost lasate pentru cununii , si nu manastirile .
pupici la toate si sa nu va suparati !
P.S
Cine nu este superstitioasa ok , dar oare chiar merita acest risc ? !!
sa vezi daca se repeta ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by ALINAR

Permiteti-mi sa va spun si eu ceva si sper sa nu supar pe nimeni .
Casin-ul are o legenda bine cunoscuta printre cei mai in varsta si chiar si printre tineri . Majoritatea cuplurilor care s-au casatorit acolo au divortat . Si nu glumesc , am cazuri reale pe care o sa vi le scriu .
- colega de servici - casatorie 2002 - divort la fix un an de la data casatoriei .
- prietena apropiata - casatorie 2003 - divort luna trecuta
- vecina de bloc a unei colege de-a mea - casatorie 1999 -divort tot luna trecuta ( toata lumea care a venit la nunta i-a spus ca nu a facut o alegere buna , dar era ferm convinsa ca dragostea va rezista ....nu a fost asa )
Si lista mai poate continua .
Mai intrebati , caci nu cred ca sunt singura care stie de aceste intamplari .
Oricum ce stiu clar este ca - bisericile au fost lasate pentru cununii , si nu manastirile .
pupici la toate si sa nu va suparati !
P.S
Cine nu este superstitioasa ok , dar oare chiar merita acest risc ? !!
sa vezi daca se repeta ....





Bun, am inteles... dar adevaratele motive al acestor divorturi in serie care au fost ? scuza-mi sinceritatea, dar banuiesc ca in acte nu scrie ca au divortat pt ca s-au cununat la Casin...

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun !...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by emilyjeuly
poti sa imi spui cam cu cat timp inainte ati fost sa va inscrieti la ei si cat ati platit atunci (la inscriere)?

2-3 luni inainte... si am platit 500.000. A fosat f. frumoasa slujba, corul a cantat f. frumos. Slujba a tinut jumatate de ora. Nu s-au lungit... era vara (cu toate ca era racoare in biserica) si eu eram gravida... nu as fi rezistat f. mult in picioare.
Eu am luat nr. de tel. din pagini aurii, am sunat, am vorit cu femeia care vinde lumanari, inconite etc. Am intrebat daca mai e liber in ziua respectiva... Si mi-a spus orele cand mai putem fixa nunta. Nu aveam timp sa umblu din biserica in biserica.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">Alex are nevoie de ajutorul nostru!


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAR spune:

Draga mea Raza de Soare ,
Nu ar trebui sa iei in ras ce am scris eu . Nici nu mai conteaza sa va scriu motivele ( care sunt incredibil de nesemnificative , sau cel putin nu ar trebui de obicei sa le punem la suflet ),doar de dragul de a ocupa spatiul aici . Eu vroiam doar sa va mai ganditi odata inainte de a face aceasta alegere .
Nu degeaba se spune ca omul isi faureste singur destinul ....si cu putin ajutor va fi perfect.
Cu acestea fiind scrise , inchid acest subiect.
Aveti grija de voi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by ALINAR

Nu ar trebui sa iei in ras ce am scris eu .
Nu degeaba se spune ca omul isi faureste singur destinul...



Nu iau in ras, D-ne fereste, dar zau asa... sa dai vina pe casa Domnului, pt ca nu-ti merge casnicia... e strigator la cer ! Daca SUS ti-e scris sa nu te intelegi cu omul drag, nu te intelegi si pace... Cat despre partea cu destinul, eu stiu ca D-zeu ti-l alege, iar tu ca muritor, poti sa te pui si-n cap, ca nu-l schimbi...
Si apropos, Casin este biserica, nu manastire... iar eu doar intrebasem de preturi... ca in primul rand ma gandesc la partea financiara, apoi la superstitii...
Sper sa nu te superi...


Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun !...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigrutz spune:

Din cate stiu eu, Casin este manastire, nu biserica.
Am si eu un caz in familie, parintii mei s-au casatorit acolo si au divortat. Acum fiecare face cum crede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Raza, nu stiu cat costa la Manastirea Casin, dar mai mult de 7-10 mil nu are cum sa fie. Si eu m-am gandit sa-mi fac nunta la Casin dar au fost 2 motive care m-au determinat sa NU:
1. acolo se fac nunti ca pe banda rulanta si parca s-a dus farmecul locului
2. am auzit ca este un loc cautat de "vedete" si ca risti sa ramai fara rezervare, la modul sa-ti puna nunta mai devreme, sau mai tarziu...

Cat priveste SUPERSTITIILE si eu ma lovesc de aceeasi problema: nu cred in ele dar multi oameni din jurul meu imi tot zic ca Manastirea Casin si Domnita Balasa sunt de rau augur, adika nuntile facute acolo se destrama. La intrebarea DE CE toti imi spun ca asa stiu ei, dar fac cum vreu ei.
Vreau sa intreb si eu: Stie cineva de ce se leaga aceste superstitii? Am auzit varianta pentru Domnita Balasa... ca Domita ar fi ramas vaduva, dar nu vad legatura... Daca voi stiti... imi spuneti si mie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Am gasit biserica visurilor mele: in parcul Regina Maria, catedrala regala, Bis Sf Maria ! Inainte de Podul Grand, aproape de stadionul Giulesti, la 5 min de restaurant. Uraaaaa !... Dar vin sa intreb... stiti cumva cat e slujba de cununie ? Ca taxa bisericii e 2 mil, pe astia ii dam noi... dar nasii cat dau ? sunt 3 preoti... daca vrem, avem si cor... 2 mil...
Biserica e mai frumoasa decat Spiridon... covor rosu, trepte marmura, e in parc... e superba !... dar la ce suma sa ne asteptam ?

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun !...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Buna dragelor!Eu am facut cununia religioasa la Sf Maria care este biserica noastra de suflet,toata familia sotului s-au botezat si s-au cununat acolo si mie imi place foarte mult asa ca dupa 10 ani de casnicie ne-am hotarat sa ne punem pirostriile acolo,cu aceasta ocazie am facut si botezul fetitei si per total ne-a costat 6.500.000lei,asta anul trecut.Pozele le puteti vedea in albumul nr 3.
Cat despre manastirea Casin imi amintesc vag ca prin cartier se spune ca din cauza unu preot care s-a sinucis acolo apasa un blestem asupra acelui lacas.Nu dati cu rosii eu va spun doar ce am auzit.Acesta ar fi motivul pt care cununiile se destrama.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Deci totusi exista o superstitie legata de Casin? Trista poveste... Dar despre Balasa nu stie nimeni de ce se zice ca se destrama casniciile facute acolo?

Mergi la inceput