Bebelusi de iulie-august 2004 (28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

salutare si de la noi !!!
multam de raspunsuri ... cu decalotarea ? nu se baga nimeni????
Monica ce face puiul ???
Lia , de unde ai scos mama chestia aia ? mi-e greu si sa pronunt d-apai sa mai stiu si ce e ...
hai ca ma duc sa prepar piureul si apoi iesim afara ...
o zi frumoasa
simona si bbLUCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alunelsialbinutza spune:

buna ziua mamici.
D-na Bibi iti tin pumnii sa se faca bine piticul. Nu intra in panica, este stare febrila, dar daca nu persista peste 39 nu te impacienta. Mergi cu el la doc si o sa fie bine.
Mamagiuliei si Bradut are un interes foarte scazut pentru rostogoliri. E mult prea curios sa vada si sa auda tot, drept urmare sta aproape toata ziua in fundulet, mai nou vrea in picioare. Cand ridica mainile sa il iau, daca il ajut sa se ridice, nu vrea in fund ci tasneste direct in picioare.
Mamelor de fete, voi i-ati facut treaba aia rusinoasa puiului vostru la baita?
Bradut al meu e gata de mers la fete (aviz amatoarelor), ca i s-a desprins de tot pielea, arata a barbat. Nu ma simt mandra de asta, parca sunt semne ca a crescut, ca nu mai are tuturica aia mica si prostuta. Ete ce ma apuca pe mine sa scriu, cand voi vorbiti de pireuri si alte alea.
Marina, am incercat si asa, sa ii introduc cate putina branzica, dar tot nu vrea.
Nu i-as introduce-o in piureul de legume ca prea mult ii place, n-as vrea sa inceapa sa mi-l refuze si p-asta.
Maine o sa fim tare amarati, mama asta reaua ne va duce la vaccin. Sper sa nu se dea iarasi peste cap cu mancatul, ca ma impusc.

Alina mamica lui Bradut cel mic si nebunic (08.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Neata ...
Monica sanatate multa puiului sper sa ne dai vesti bune cit de curind. Si lasa gindurile negre, asa cum a spus si Nicole, puiul tau te simte si e mai agitat.
Daria...e normal sa stea si sa studieze jucarioarele, acum le poate manevra mai usor dintr-o mina in alta.
Si noila fel facem si dr a zis ca e normal si sa nu ma ingrijorez ca nu se rostogoleste de pe burta la loc pe spate. Inca a zis ca faza de pe spate pe burta e mai grea ca trebuie sa gaseaca solutia de a-si scoate mina de sub el.
Asa ca la 6 luni, are 70 cm, 7.800 gr...ne-a dat liber la pui ptr 2-3 saptmini, brinzica dupa ceea si dupa lte 2-3 sapt si ou. Mi-a spus sa-i las stomacelul sa se acomodeze treptat cu orice ii introduc 3-5 zile minim . Si mi-a dat mina libera la brinzica din comert EDAM (se gaseste si acasa ) si aici e una trapista. Dar nu iaurt sau brinza gen feta.
Acum stiti voi cite bordeie atitea obiceie....eu va spun ce mi-a spus dr meu. Si la legume mazare, fasole verde, spanac, porumb,zucchini...sa nu-i dau inca conopita si broccoli ptr ca-i produc gaze la stomacel ...dar daca insist pot sa-i dau dar sa ma pregatesc ptr nopti albe. Si la fel ..se introduc pe rind.

Si sa vi-l spun ca s-a facut un baietel rasfata, el care ma mindream ca adoarme ziua singurel...numai e chip, numai cu scandal si la mine in brate . Ieri l-am lasat cu fata si nu mi l-a putut culca inainte de prinz deloc...a urlat ca din gura de sarpe.Numai cind vedea ca-l duce in camera lui incepea sa urle. Imi vine mie sa urluuuuu !!!
Roxi...cit de greu a fost sa-l obisnuiesti pe piticu' tau? Cit a plins pina a adormit pe parcursul celor 3-4 zile?

Ma duc sa-l pun la fiert legumele ptr prinz....va pup


Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alunelsialbinutza spune:

Scuze, chiar ma gandeam la mame de baieti, ca la fete nu stiu ce ati putea face rusinos.
Cred ca dorm inca, imi bate soarele in cap aici la birou si gandul mi-e acasa la pitic, care s-o fi plimband cu Buni prin parc, nevoie mare.
D-aia nu e mai nimeni pe forum, sunteti la plimbare cu piticii, nu?
Ce bine o fi!

Alina mamica lui Bradut cel mic si nebunic (08.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

La multi ani, dragelor! Sa aveti parte de un an minunat, de piticuti sanatosi si voiosi, de liniste si de bucurii!

Am ajuns si noi acaasa sambata noaptea, duminica am despaducheat compi ca era full de virusi, ieri am zacut de durere de cap, azi ma dor burtile cre ca e ovulatia. Bagajele zac nedespachetate ...in skimb am gatit "gāscul" de-acasa, am bagat carnurile si soriciu', am facut iaurtel, am aliniat borcanele cu dulceturi etc etc etc si am adus pisica acasa
Juma de concediu a zacut Catrina racita (cu vome in jet de la muci), jumate eu. Dar a fost superb acasa si s-a invatat Mielu in brateeee...Ea are 7 kile jumate, eu 46. Imi rupe salele:-) Sta singurika in poponetz si vrea in picioare de-acuma si isi suge deshtele de la picioare cu mare sarg si daruire:-)))
Pe drum a fost super OK si cumintica. A dormit la greu si cand si cand o mai palea amocul da' o lasam sa se uite pe geam, chestie care a fascinat-o :-)))
va pupam***
aaaa a fost o frumusica de Craciun si revel cu rokitza de tafta visinie si cu un trandafir la brau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

neata !

Lia, cauta si tu pe net, eu una nici nu stiu ce este si cum se manifesta!

Eli, trebuie sa scrie pe cutia de cereale ca nu contin gluten, de la Nestle de exemplu poti lua orice combinatie de cereale pentru ca nu au gluten!

Daria, moata mea nu se joaca foarte mult cu o jucarie, se plictiseste de ea si vrea alta, iar una dintre jucariile ei preferate este o papusa, o roade toata ziua, in rest ...mai mult de 2-3 min nu se joaca cu aceeasi jucarie!
eu ii mai pun in supa si frunze de salata verde!

Alina, io o scot mai tarziu ...la plimbare! acum sforaie si dupa masa de pranz iesim la soare, ca nu stiu cat mai tine primavara asta!
si pentru ca n-am ce face, caut pe net cure de slabire, de ieri sint hotarata sa dau jos grasimea !

pupici

Nicole & Andreea Alexandra(fomista)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni

Andreea de la 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

papadicule, vrem poze!!!!!
cat despre primavara - scoateti cojoacele din dulap ca vine zapada aia mare... tati s-a uitat pe niste harti de-ale lui de aviatie si a vazut ca vin zapezi serioase peste noi. asa ca noi iesim fuguta afara, ca pe urma
alexandra se joaca cu baby gym-ul de la chicco de pe 6 decembrie! este prietenul cel mai bun al ei si al nostru, ca asa mai reusesc sa mai fac si eu una alta prin casa. si dupa ce se joaca si cate o ora singurica, papa si pica lata. asa ca avem trei somnici peste zi, plus somnul de noapte cu vreo 2 intreruperi de papica. de adormit adoarme la san. si de doua ori a adormit uitandu-se la mine cum dorm

pupici,


marcela si alexandra lia
album: http://community.webshots.com/user/vrabiuta9
povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

iote, au venit Mielu si Papadia noastra !!!!
m-am gandit la voi in fiecare zi, ca io desteapta de mine ...nu ti-am cerut un numar de tel de la romanica, sa va auz si io, mi-am dat seama abia dupa ce ati plecat! am incercat sa fac rost de la Marina ...da nici ea n'avea, asa ca ...ne bucuram ca ati ajuns bine acasa, ca v-au trecut racelilii, ca aveti soric la pastrare si ca Mielu e asa vioaie!
SA AVETI CEL MAI BUN AN DE PANA ACUM !!!!

pupacim

tare dor ne-a mai fost de voi!

Nicole & Andreea Alexandra(fomista)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni

Andreea de la 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Salutare si de la noi maraitii!

Azi noapte m-a trezit din ora in ora, la un moment dat am clacat si l-am luat cu noi in pat, ca sa descopar de dimineata ca i-a dat si al doilea dintisor, se vede un colt mic iesit din gingie.

Hai ca s-au dezbatut tot felul de probleme pe aici, sa mai scriu si eu ce-mi aduc aminte.

Despre papa, ce sa va zic, papam dimineata frcute (banana inca nu), fie cu cereale, fie cu un biscuite. La amiaza piure din tot felul de legume, in afara de brocoli si conopida, astea nu i le-am dat inca. Intr-o zi i-am facut piure de spanac (Roxi, mersi de idee) cu carnita si l-a halit rapid, dar de cele mai multe ori ii dau toate legumele amestecate, inclusiv ardei si telina si porumb si salata, si ...altele. Si mananca cu mare pofta. De saptamana viitoare o sa-i dau carne de vita si branza de vaci.

Cu putica...noi am verificat la inceput cand era mic de tot sa nu fie prinsa de tot si cum nu era, am lasat-o in pace. Iar acum poate merge la fete cum zice Alina. Eu nu prea sunt de principiul ca trebuie sa tragi de ea.

Cu adormitu si la noi e intr-un mare fel. Sa zicem ca ii e somn (se freaca la ochi, casca, maraie, semnele clasice). Daca il iau si il pun in pat e in stare sa se foiasca si o ora sinu adoarme, mai ales de cand se intoarce pe burta, vai si amar...Asa ca il iau in brate, il legan de cateva ori, cam 1-2 minute si apoi trebuie sa il pun jos inainte sa adoarma. Asta e chestia interesanta, ca in brate nu adoarme, dar daca nu il legan un minut doua nu adoarme de asemenea. Interesant! Si se mai intampla sa ii fie atat de somn incat sa nu aiba nevoie de leganat. Iar de vreo doua zile adoarme foarte greu, de cand cu dintii. Azi noapte l-am gasit morfolind in somn o caciulita pe care a gasit-o prin pat. Cand i-am luat-o s-a pus pe urlat.

Eliza, in afara de porumb si orez, tapioca nu mai contine gluten.

papadie, ceva poze???

Monica si Nicole, sanantate la puiuti! Sa le treaca repepde.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_s spune:

Buna ziua de la mine. Noi mai tarziu din cauza de sedinte.
Matei se chinuie rau ca il incearca cel de-al doilea dintisor si aseara nu a vrut sa manance tot din cauza de dureri de gingii. In rest, sugem picioarele la greu, comentam toata ziua "mama, tata, baba si papa" si daca nu comentam chiuim

Andreea, 26 ani-Pesti si Matei Stefan nascut pe 19.06.2004

Mergi la inceput