Bebelusi de sept-oct 2004 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Nina credeam ca numai eu patesc asa cu apa... cand ma apuc sa-i dau sa manance trebuie sa-mi iau sticla cu apa langa mine. Cu dulciurile n-am probleme... am mancat destul cand eram gravida. Mi-o fi ajuns. Multumim pt. info. despre diversificare.

Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamalina spune:

Raluca, unde esti? Ce mai face Tristan?
Iti citeam randurile cu atentie si cand eram noi gravidute ca tot timpul aveam aceleasi "probleme". Si acum ii dau si eu lui bebe formula si vroiam sa te intreb cum ii dai tu apa si daca mai ii dai si altceva.

Pac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Bunaaaa!

LA MULTI ANI, BEBEILOR MATEI COSTIN(MINA), ANDREI( NINAB), DEANNA CHRISTINE(DAVINA), ANDREA BIANCA(BIAMAR) Sunteti mari deja asa ca puneti mina si ajutati-va mamicile la treaba: fiti cuminti si ele vor fi foarte multamite
Ei, eu nu mai zic nimic, acum e treia oara cind scriu mesajul si faca ce fac si ba mi se blocheaza, ba il pierd din alt motiv. Asa ca sper si eu ca a treia oara o sa mearga.
Si eu ca si Mihaela imi notez pe foita intrebarile voastr, dar pina am apucat eu sa scriu, s-a raspuns cam la toate.
Asa ca nici nu stiu ce sa spun. Uite vad aici ca s-a discutat despre virsta la care se poate boteza.
Eu una am fost botezata la 2 ani si uite-ma aici. Asa era timpul( eu sunt din Chisinau) si cum era mare interdictie cu religia, foecare isi boteza copilul pe ascuns cind putea( ca dac te prindea te dadea afara de la serviciu).
Ei, si nu mai spun ca stiu pe cineva botezat la 30 ani, ca maica-sa nu a avut grija cind era mica.
Am mai vrut sa precizez ca v-am tot vazut ca discutati despre masaj si dat cu ulei dupa baie. Mie medicul mi-a zis categoric dupa baie sa nu o dau cu ulei. Numai cu ceva timp inainte daca vreau. Iar dupa baie sa iilas corpul sa respire. Acum adac o fi avind dreptate sau nu...
Dixie, am vazut ca vrei sa-ti iai mai multi nasi. Pe mine nu ma mira pentru ca in Moldova copilul are citi nasi vor parintii. Si asa daca parintii au multi prieteni, ajung sa ii ia copilului si 15-20 nasi!!!!!!!! Eu am fost asa nasa deja la vreo 3. Bineinteles dezavantajul este ca legatura dintre nais si copil nu mai este asa strinsa. Si in plus, citi nasi nu ar avea este obligatorie prezenya nasilor de cununie care tin copilul in brate la biserica. Cite bordeie atitea obicee.
Privitor la nunta, fiindca noi am facut 2 nunti( una aici si una la Chisinau) cea din Bucuresti a fost mai mica>pentru 70 persoane noi am facut la COCOSUL ROSU din Militari. Mie mi-a placut reastaurantul si in primul rind deservirea, atmosfera si atitudinea.
MAMALINA, eu stau in Berceni si mai exact pe Oltenitei, la nr 79, tu?
Mi-ar place sa ne intilnim.
In rest, nu stiu ce sa zic, caci am pierdut ultimele 2 pagini de discutii, asa ca nu stiu ce-a mai fost, dar va prind eu din urma.
Noi miine mergem sa ii schimbe ghipsul. Cica ii schimba si pozitia picioruselor, sper sa nu ii fie foarte incomod.Ne-a promis dr ca o va cintari intre ghipsuri acum sa vedem, ca altfel nu am cum sa o cintaresc.
noi avem o mare problema:Amelia vrea sa stai numai cu ea. Ziua nu o tin in patutul ei ci pe pat in alta camera, ca sa fie mai aproape de noi. Dar cum nu ii atragi atentia, e mare scandal nu stiu ce sa mai fac, caci nici sa cint toata ziua nu pot. Asa ca nu resesc sa fac mai nimic daca sunt singura acasa.
Bine, v-am pupat
UUUF, mai nu l-am pierdut si pe asta

Lilia si printesa ei Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salut mamici si bebici!!!

La multi ani pentru sarbatoritzi!

Vai da ce mult atzi scris...am lipsit un pic si mi-a trebuit un ceas bun sa recuperez!

Georgiana, ma bucur ca avem BB Stefan, ...da ca sunt si constipatzi...e un chin pentru noi, ca si pentru ei saracii, eu sunt convinsa ca odata cu diversificarea scapam si de aceasta problema si ne linistim, iti doresc sanatate puiului, sa se faca bine
Si noi ne plimbam zilnic, si Dianaruscred ca conteaza mult iesitul afara!intradevar si al meu papa mai cu pofta dupa ce venim in casa!

Nina multumim de primele cuvinte despre diversificare, vom avea de acum incolo nevoie de cat mai multe cunostintze in acest "domeniu", eu vreau sa incep mai devreme de 6 luni, mai precis la 5 luni jumate pentru ca Stefan e tare constipat si as vrea sa scapam mai repede de acest chin

timea si el meu face scandal cand plecam in vizita, eu nu-l prea duc, doar la parintzi si la socrii, dupa lungi insistentze din partea lor....
mada ma bucur ca sunte-ti mai bine! iti doresc sanatate si tie si puiului tau!

AdelaIepure ce frumos ca face miscari de rotatie...al meu facea miscari dinastea acu vreo luna dar de o vreme incoace nu mai este curios de intorsul pe burtica...acu vrea parca sa se ridice in funduletz

cu kg de la nastere, eu am dat aproape tot ce a fost in plus in kg, au mai ramas vreo 2 dar... nu mai arat cum am fost...pot sa si uit fustitzele care le aveam...imi par acum doar de o palma... hehe

mamalina sa stii ca si eu patzesc asa cu Stefan...dar am ajuns la concluzia ca acu e mai mare si are fortza mai multa, suge repede si mult...si poate ni se pare noua ca papa putzin

Vai fetelor...am crezut ca numai eu sunt cu apa dupa mine cand alaptez, mereu am o sticla cu apa langa pat...cat despre dulciuri...ma trezesc si noaptea si mananc...si nu stiude ce!oare care o fi explicatia?

Noi chicotim de mama focului!Stefan face un tzirc cat casa!sii place la nebunie sa se auda tzipand...eu ma mir cum de nu raguseste, dar daca ma apropiu de el si povestesc, inceteaza imediat...parac m-ar striga cu aceste chicoteli in toate tonurile....

oare se poate sa tuseasca asa fara sa aiba nimic?ca se ineaca cu saliva sau pur si simplu ii este gatul uscat? De cateva zile tuseste si Stefan uneori, nu cred ca are rosu in gat ca asta ar insemna sa refuze papa... nu stiu ce sa fac sau daca sa-i dau ceva...

Hai ca m-am lungit cu vorba..e si tarziu si pic de somn, va pupicesc!



Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoodia spune:

venim si noi la apelul de seara. credeam ca numai eu sunt gurmanda, dar vad e boala generala.mai am 4 kg in plus fata de inainte de sarcina si vreo 6 kg mai vechi deci trebuie sa scap de vreo 10 kg
eu ma tot chinui sa-l adorm pe Omar si el are un chef de vorba si de gangureala
am vazut ca a scris cineva de gimnastica la bebei. poate ne spune si noua cam ce exercitii se fac, in rest eu ii fac masaj in fiecare seara dupa baita si totusi vad ca are pielea uscata putin. cred ca maine ii cumpar o crema hidratanta.
scoatem si noi chiote si gangurim si uneori il mai certam pe tati cand ne necajeste. noi suntem topiti dupa el, mai ales taica-su si cand doarme vrea sa-l necajeasca putin.


Cu respect, Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Neata mamici!
Am reusit si am racit fff tare si a luat si asta mica de la mine tuseste si astept sa o sun pe dr sa vedem ce spune. Pai cum sa nu ii dea nimic daca tuseste ca mi-e o mila de ea de imi dau palme , tuseste din piept chiar rau dupa care stranuta de mama focului. Eu ce as putea sa iau daca sunt racita?.
Eu nici nu ma mai gandesc la kg mai am de dat 10 si nu cred ca reusesc prea curand dar poate ca acum mi-a dat dr pt gastrita regim cine stie nu am voie ciocolata, prajituri, inghetata si torturi un chin pt mine.
Cred ca v-am mai intrebat, ce ceai dati la bb? Ca acum vrem si noi, pana acum nu vreoia deloc.
Uf nici nu mai pot respira ma duc sa imi fac ceiuc.

http://community.webshots.com/user/danina120

Danina si Dienutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

danina - poti sa iei oscillococcinum, e remediu homeopat si e foarte bun. in rest, vitamina c cu propolis, ceaiuri de tei multe, cu miere. eventual, daca nu trece ai voie sa iei maxim 3 pastile de paracetamol pe zi.
multa sanatate!

marcela si alexandra lia
album: http://community.webshots.com/user/vrabiuta9
povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37669

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Neata fetelor!
Si astazi e o zi superba afara asa ca trebuie sa iesim la plimbare.
Eliana, Mina, ce ziceti? Iesim astazi in parcul IOR? Ma gandeam pe la ora 13....cum vi se pare?

Sa raspund si eu la cateva intrebari.
Ionika, pt dinti am auzit si eu ca ar trebui Calgel...dar asta se da gratuit....sper ca nu l-ai cumparat.
Mina, bb meu avea la 4 luni 5950 gr si 61 cm....chiar ca e pitica a mea...hihihi. Daca bb pare vioi, inseamna ca e ok.
Nina, multumim pt info...dar mai am si eu cateva intrebari. Cu ce fel de carne se incepe si daca se fierbe impreuna cu legumele sau separat. Dar oare va sti bb sa inghita piureul respectiv fara sa se inece? Dar sucurile n-au vitamina C, nu sunt bune? Branza de vaci de care, facuta in casa sau cumparata? Cum se face in casa? Branza ce aport nutritiv aduce in plus fata de lapte? Pls, intreaba si de cereale.
Par in cap?!?!? hahaha...cred ca ajung mai chelioasa ca Alexia. Imi cade intr-o veselie si pe unde nici nu gandesti gasesti par. Am auzit ca e normal sa-ti cada cand alaptezi, deci nu-mi fac griji...inca.
Mamalina, nou ni s-a mai intamplat ca bebelina sa nu pape ca nu avea chef si sa fie foarte jucausa si sa doarma foarte bine. Mai am si ei astfel de perioade.
Georgiana, doar desfunda-i nasucul. Nu-i da inca nimic daca nu are febra, nu tuseste.
Tyaa, la capitolul productie record saliva ne inscriem si noi de multe vreme. Balute doar in somn nu face ca in rest nu mai vorbim....
Danina, desi a mea nu prea vrea ceai, i-am cumparat Baby Tea.

Pupici!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 4 luni +
Evenimentele din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ce sa zic si eu, ma laudam ca-i schimb programul Alexandrei, dar mai rau l-am dat peste cap. Ieri am profitat de soare si am fost in Cismigiu unde inevitabil am intarziat si am depasit ora de masa asa ca in loc sa pape mai devreme cu 2 ore (cum incercam eu) a papat mai tarziu cu una si azi noapte (de fapt dimineata) a papat la 4. O sa incerc sa decalez dupa ziua de miercuri cand sper in sfarsit sa-i fac vaccinul si dupa calculele mele facut in functie de ora la care se deschide cabinetul si cat nu are voie sa pape dupa, e mai bine cu programul de acum. Si-asa de vreo 2-3 zile parca v-a citit cu pragul de 3 luni ca de la 170-180 ml abia daca mai trec de 130-140 si aia in o jumatate de ora..
De iesit afara iesim si noi zilnic, cat o mai fi soarele asta, pe urma vedem noi. Stam si 2 ore plecati si doarme de n-are treaba. Numai in casa nu doarme. O ia somnul abia pe seara, cand trebuie sa o scol de baie si apoi iar nu ii mai e somn. Am iesit intr-o zi cu marsupiul, dar nu cred ca mai repet experienta. Intr-adevar ai mainile libere si te misti mai usor, dar m-a durut spatele ingrozitor. Tot se lasa in fata greutatea ei si eu am stat incordata...nu mi-a fost bine deloc si am mers o portiune destul de scurta.
Cu nasul si noi suntem infundate, ii tot pun ser, ii luasem si un spray (Humex) pe care il recomanda cineva dar nu m-a lasat nici mama nici dr sa-i dau. Mai ales noaptea se infunda, desi am pe calorifer apa, i-am pus si Karvol pe batista, degeaba. De tusit tuseste si ea, dar se ineaca cu saliva nu e altceva. Cred ca incepem si noi sa "balosim", mai ales datorita pumnilor bagati in gura...
Eu ii dau ceai granulat de fenicul de la Hipp.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

De vreo 2-3 zile iar a inceput sa planga pitica in timp ce mananca. Iar fac ture de camera cu ea in brate...
Danina multa sanatate, iar de ceai pt. bb eu stiu ca poti sa-i dai ceai de anason sau chimen (o lingurita de plante + 1 lingurita rasa de zahar la 100 ml apa plata).
Mihaela pt. mine e OK la 1. Chiar si la 12.30 pot sa ajung. In functie de cum puteti si voi. Tocmai mi-a spus Florin ca m-ai cautat...



Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput