Israel... #2

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yael spune:


Vine MAMA!

In rest, totul bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ainef spune:

Salut fetelor,

ce mai faceti voi? eu nu am mai intrat de mult timp pe aici, dar acum am revenit dornica sa va mai aud si sa mai stiu ceva despre voi.

Noi nu am reusit inca sa plecam in Israel definitiv, asa cum ne dorim de atata timp, lucrurile merg incet, dar parintii mei impreuna cu fratii mei mai mici ajung pe 26 septembrie in Ierusalim si vor sta 10 zile. Cine stie poate la anul aparem si noi. Mi-ar placea sa va cunosc personal pe fiecare dintre voi.

VA pupic dulce si voi intra mai des!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Ainef , din ce cauza merg lucrurile incet ? Din cauza Sochnut-ului ? Si vreti sa veniti cu repartitie , sau vreti sa veniti pe cont propriu , si sa inchiriati de la inceput ceva ?
Cand veniti , dati un PM ! OK ?





" Exista oameni atat de saraci incat nu au nimic altceva decat bani . "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ainef spune:

Buna,

lucrurile merg intr-adevar foarte greu, nu stiu exact unde se "impotmolesc", dar speram ca intr-o zi vom avea raspunsul dorit si acela sa fie unul pozitiv.

Noi am vrut sa venim in Israel cu sprijinul acordat de catre stat, acum sa vedem. Multi ne-au spus ca cea mai buna solutie ar fi aceea de a depune actele direct in Israel, se pare ca lucrurile merg mult mai repede asa. Parintii mei impreuna cu fratii mei mai mici sunt deja acolo, in Ierusalim, pentru o perioada de 10 zile si impreuna cu rudele si prietenii nostri de acolo vor lua cu siguranta o decizie.

Oricum, multumim mult pentru sprijin si cu siguranta atunci cand vom avea un raspuns pozitiv vom anunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yael spune:


Ainef... ce ciudat... unii incearca cu 'disperare' sa vina in Israel (de fapt asa am fost si noi, acum 6 ani...), altii sa 'fuga' din Israel.

Porumbel... asa e si in Israel zapada, nu? Referitor la Australia... ;avantajul e ca aici totusi e mai aproape... Deci cred ca o sa aplicam penru Canada (partea federala). Stiu ca dureaza muult, insa poate ca cetaean israelian nu dureaza asa de mult, adica nu cred eu ca se pleaca asa in stil mare de aici...

Se poate va rog muta subiectul la 'Vacante, calatorii si grupuri de rezidenti'? Acolo e cel mai potrivit... avand in vedere subiectele de acolo. Mercic mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ainef spune:

Buna fetelor,

Yael, sper sa reususeti ceea ce ti-ai propus.

Acum, o rugaminte, parintii mei sunt momentan in Ierusalim, maine vor ajunge la Ashkelon si apoi se reintorc in Ierusalim, ma gandeam daca sta cineva dintre voi prin aceste orase, daca se poate sa va intalniti cumva cu ai mei, ca incurajare, schimb de experienta. Astept de la voi un mesaj cat mai curand. Merci mult!

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Yael , nu vad legatura dintre Australia si Israel in privinta zapezii...
Adica tu compari zapada si "posibilitatile de exploatare a ei" pe Hermon cu ce e in Au , in special la granitza dintre NSW si Victoria , sau Tasmania ? Eu nu gasesc termen de comparatie...

Ainef , spune-mi mai multe despre programul zilei de maine a parintilor tai...eventual pe PM . Eventual un nr. de tel.
Mi se pare ciudat ce spui despre varianta depunerii actelor direct in Israel...parerea mea e ca e o mare prostie...si stii de ce ? Pt. ca daca voi veniti pe cont propriu aici , trebuie sa aveti suficienti bani ca sa va platiti avionul... Pe urma, numai cand ma gandesc la birocratia insotita de cuvintele " iie beseder" ( o sa invatati repede expresia asta , nu te ingrijora ! ) , deja imi vine rau !!!
Chestia e ca fara acel nr. personal de identificare pe care-l primeste orice cetatean aici nu te poti inscrie la Ulpan ca sa inveti limba (adica o poti face , dar platesti tu , si nu mai stiu cat costa acum ) , nu te poti inscrie la o casa de sanatate (decat tot pe banii tai , si nu ti se vor cere putini...)si Doamne fereste sa ai nevoie de mai mult decat de o reteta ...Si ar mai fi...
Nu stiu cine v-a spus voua ca ar dura mai putin si a-ti avea mai multe sanse...
Eu cunosc o familie in care sotul era aici cu contract de munca si sotia era in Ro cu copilul . Acolo , in Ro , sotia (din familie de evrei) a depus dosarul la Sochnut pt. INTREAGA FAMILIE cu cerere de a pleca in Israel ca olim hadashim (stii ce inseamna , nu ? ) .
Ei bine , a ajuns cu copilul aici , dar sotul a fost nevoit sa mearga in Ro. pt. a primi acolo aprobarea si s-a intors cu biletul platit de Sochnut si a primit toate drepturile ca ole hadash la intoarcere !
Avantajul lui a fost ca el avea dreptul o data pe an la concediu si caltoria spre Ro a fost platita de firma la care lucra , asa ca nu l-a costat drumul .

Banuiesc ca si tu/voi sunteti evrei sau din familie de evrei...
Poti sa-mi spui , eventual pe PM din ce cauza va amana atat Sochnut-ul ?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetzyka spune:

Salut fetelor,

Ma scuzati ca ma bag si eu ca musca-n lapte...am o mica intrebare pentru voi. Cum ar putea cineva din Romania sa trimita un pachet cu ceaiuri, medicamente, tincturi.. cuiva din Israel? Exista vreun serviciu de curierat care sa duca pachete din Romania in Israel si retur?

Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Violetzyka , din Ro se pot trimite pachete in Israel prin Posta Romana . In Israel nu se deschid pachetele cand le ridici de la posta , si nu e nici o problema sa se trimita ceaiuri , tincturi , etc .

Problema e ca din Ro in afara de taxa/kg se plateste inca o taxa fixa , de vreo 470000 lei (daca nu ma insel) , ceea ce mi se pare super aiurea...Asa ca daca nu e urgent/super-important , e mai bine sa se adune mai multe lucruri si sa se faca un pachet mai mare , de 10-15 kg ca sa merite cheltuiala...Parerea mea !

De trimis de aici in Ro e mai simplu si mai ieftin , desi am auzit ca si destinatarul , in Ro , trebuie sa plateasca ceva , dar nu sunt sigura .

Sper ca te-am ajutat macar un pic , daca mai ai intrebari , iti stau la dispozitie cu placere !







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yael spune:


Daca nu s-a putut muta subiectul, se poate macar inchide, va rog?

Subiect nou aici la 'Vacante, calatorii si grupuri de rezidenti'. Va astept.

Mergi la inceput