SNSPA (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Ce profa sub orice critica asta de Relatii Publice Internationale!!!


www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Catalin" target="_blank">Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Readuc eu in discutie acest subiect ca sa imi intreb colegii (sau ma rog....fostii....), eu am terminat anul trecut dar din pacate nu mi-am dat lucrarea de licenta. Acum as vrea sa termin capitolul facultate din viata mea dar am intrat azi pe site si nu ma mai pot loga, imi zice ca parola nu e buna. Eu nu as vrea decat subiectele pentru lucrarile de licenta, ca vad ca nici alea nu mai sunt pe site Le are cineva, pls! Vreau sa dau licenta in sesiunea din februarie.

Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Tematica si bibliografie pentru examenul de licenta




A. Discipline fundamentale

Teoria comunicarii

1. Scoala proces
2. Scoala de la Palo Alto
3. Comunicarea orala. Stiluri de comunicare
4. Comunicarea verbala
5. Comunicarea non-verbala
6. Fundamentele marketingului politic
7. Manipularea informationala si structurile mediatice
8. Comunicare si conducere
9. Comunicare în situatii de criza
10. Comunicare si negociere

Tran, V., Stanciugelu, I., Teoria comunicarii, Ed. comunicare.ro, Bucuresti, 2003.



Mass media si societatea

1. Nimic nu e mai real decât opinia publica (Cap. 1)
2. Opinia publica si mass media: Walter Lippmann si Jacques Ellul (Cap. 2)
3. Aparitia unui nou câmp al comunicarii: comunicarea de masa(Cap. 5)
4. Atotputernicia media (Cap. 6)
5. Persuasiunea – examenul cel mai dificil al comunicarii (Cap. 7)
6. Schimbare de paradigma în comunicarea de masa (Cap. 8)
7. Descoperirea publicului care judeca, selecteaza si negociaza (Cap. 9)
8. Mass media nu ne învata cum sa gândim, ci la ce sa ne gândim (Cap. 10)
9. Oamenii se tem de izolare mai mult decât de eroare (Cap. 12)

Dobrescu, P., Bârgaoanu, A., Mass media si societatea, Ed. comunicare.ro, Bucuresti, 2003.



Relatii publice

1. Relatii publice – concepte, origini si structuri (pp. 11 - 33)
2. Relatii publice – fundamente teoretice (pp. 37 - 56)
3. Campanii de relatii publice (pp. 133 - 145)
4. Comunicarea în situatii de criza (pp. 147 - 163)

Iacob, D., Cismaru, D., Relatiile publice. Eficienta prin comunicare, Ed. comunicare.ro, Bucuresti, 2003.



B. Discipline de specialitate

Marketing politic

1. Campania prezidentiala din anul 2000 (Cap. 4)
2. Tipologia campaniilor electorale (Cap. 7)
3. Pasii tactici ai marketingului electoral (Cap. 7)
4. Campania negativa (Cap. 7)
5. Mitologia institutiilor (Cap. 10)

Teodorescu, B., Marketing politic si electoral, Ed. comunicare.ro, Bucuresti, 2001.


Publicitate si Reclama

1. Publicitatea ca proces de comunicare (pp. 41 -52)
2. Rolul publicitatii in activitatea de marketing (pp. 52 - 65)
3. Agentia de publicitate (pp. 67 - 86)
4. Strategia si planificarea in publicitate (pp. 117 - 135)
5. Creatia in publicitate (pp. 137 - 174)
6. Comunicarea publicitara prin intermediu promotiilor (pp. 194 - 214)

Petre, D., Nicola M., Introducere in Publicitate, Ed. comunicare.ro, Bucuresti, 2003.


Managementul resurselor umane

1. Manageri si leadership
2. Strategii, politici si planuri privind resursele umane
3. Recrutarea si selectia resurselor umane
4. Motivarea si satisfactia în munca
5. Pregatirea resurselor umane


Stanciu, S., Ionescu, M., Leovardis, C., Stanescu, D., Managementul resurselor umane, Ed. comunicare.ro, Bucuresti, 2003.



Bibliografia obligatorie pentru examenul de licenta a fost completata cu urmatoarele titluri:

1. J.J. Van Cuilenburg, O. Scholten, G.W.Noomen, Stiinta Comunicarii, Cap. 5 Comunicare si limbaj, Ed. Humanitas, 2000, pp.167-203;
2. Denis McQuail, Sven Windahl, Modelele ale comunicarii, Cap. 2 Modele fundamentale si Cap. 4 Efectele mass media asupra culturii si societatii, Ed.Comunicare.ro, 2001, pp.19-55 si pp. 87-113;
3. Jean-Noël Kapferer, Caile persuasiunii, Cap. II Scheme si cadre ale cercetari persuasiunii, Ed.Comunicare.ro, 2002, pp. 29-69.
4. Cristina Coman, Relatii publice, Planul unei Campanii de Relatii Publice, Ed. Polirom, 2001, pp. 81-113.


Nota: Pentru redactarea lucrarii de licenta se recomanda lectura cartii Cum sa redactam, autor Septimiu Chelcea, Editura Facultatii de Comunicare si Relatii Publice ”David Ogilvy”, Bucuresti, 2000.


Floricika, ti-am trimis lista pe adresa de yahoo!


www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Catalin" target="_blank">Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Catalin,multumesc, am primit si chiar acum ma apuc de treaba! Multumesc inca o data.
Tu ai terminat cu licenta?

Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pac7c spune:

La multi ani. Sunt anul 2 si mam bucurat sa va descopar. Vreau sa va doresc un an nou plin de sanatate, fericire, si bafta la examenele ce vin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Bun venit, pac7c!
(si poate ne spui si cum te cheama, ca prea ti-ai ales un nickname ce aduce a gripa aviara!)


Bafta multa, anul 5! V-ati terminat licenta?


www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Catalin" target="_blank">Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pac7c spune:

Multumesc. Hmmmm si eu ma gandeam ca aduce mai mult cu trichineloza( Craciunul- Ignatul una alta)
Schimb de informatie numele meu pe un proiect la Managementu organizational( asta imi manaca neuronii in noapta asta). Glumeam. Da-mi voie sa ma prezint Popa Andreea Costina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

La postuniversitar relatii publice si comunicare e cinevaaaa??
Vreau si io sa dau disertatia,uoooof ba bebe ba sarcina ba nastere...ba nu am chief nu mai apuc sa ajung.M am inecat la mal am terminat tot cu note super si am "ramas"la usa,DISERTATIA (parca zic dizenterie) trebuie sa ma apuc sa termin o data.

edit:astept incurajari



Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)www.babiesonline.com/babies/i/inisa/" target="_blank">
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Bun venit Andreea (sau Costina?)!


Anul 5!!! Prezenta! Cum stam? Care se incumeta sa dea licenta in februarie?


Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

quote:
Originally posted by laureta
La postuniversitar relatii publice si comunicare e cinevaaaa??Vreau si io sa dau disertatia,uoooof ba bebe ba sarcina ba nastere...ba nu am chief nu mai apuc sa ajung.M am inecat la mal am terminat tot cu note super si am "ramas"la usa,DISERTATIA (parca zic dizenterie) trebuie sa ma apuc sa termin o data.edit:astept incurajariLaureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)www.babiesonline.com/babies/i/inisa/" target="_blank">Poze
Si eu sunt in pragul disertatiei. Mai am cateva examene, sunt in anul II, si ar cam fi cazul sa imi aleg o tema. Nu prea am chef, insa, cam asa ca tine. Poate ne incurajam reciproc...Ana-MariaDon't worry about what people think, they don't do it very often.

Mergi la inceput