Bebelusi de sept-oct 2004 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salut mamici!

despre scosul afara, eu il scot zilnic, cel putin 10 minute daca e frig, -5grade sau mai frig,pana la -10 iar daca e mai cald depinde cat are el chef...mai nou nu mai vrea sa stea in carucior...se tot "burica" si se inerveaza. Il imbrac asa: pe langa body cu maneca scurta sosete si salopeta cu care il tin in casa ii mai dau daca e frig sub 0 gr un trening cu bluza si pantaloni, am mai multe depinde cat de frig e, si apoi salopeta intreaga de fash.Daca e cald peste 5 gr ii dau numai fashul peste hainele de casa.(am o vestutza de lana si uneori o punem aia peste salopetzica) Binenteles ca ii invelesc piciorusele cu o paturica pentru ca ma gandesc eu ca oricat de imbracat ar fi daca nu e invelit cu paturica nu se pastreaza caldura acolo...si piciorusele se racesc primele.Eu ii dau si manusi pentru ca a crescut si deja ii este fix fashul si ii ies manutzele afara! In cap ii dau doar o caciulitza, in functie de temperatura, mai groasa sau mai subtzire.
Fetele care scot bebei cu marsupiu, cum va incape in el?ca si eu l-as scoate, macar cand iesim mai putin de 20 de minute, dar nu cred ca incape... desi am citit in revista mami ca iarna nu e bine sa-l scoatem asa ca ii se racesc mai repede piciorusele stand atarnate, si pot degera,dar cred ca se referea la frig frig frig, si sa-l plimbi mult asa
Mihaela, cand refaci listutza te rog sa mai modifici ceva la mine, el s-a nascut pe 19 august nu pe 30 cum era de asteptat, asta daca DNP inseamna data nasterii.pls

Cu vigantolul eu il dau direct in guritza, asa mi-a zis doctoritza ca sa nu ramana pe linguritza.

Danyce, mie nu mi-a zis nimeni de vitamina K... trebuia sa-i dau si eu aceasta vitamina?ca doctoritza nu mi-a zis nimic. Intreb si eu...ca ma gandesc ca cine stie de cate vitamine are nevoie copilul meu si eu habar nu am!

A folosit careva Lass baby?laxativul pentru copii?cei cu constipatie, care fac cu termometru...ca eu acu vreau sa sun la farmacii sa vad daca gasesc si cat costa, oare o fi compensabil?



Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Da, Anamari, Alma prinde jucarii cu manuta mai ales pe cele care fac zgomot si a inceput prin a prinde animalutele de la mobilul ce se invarte deasupra fetisoarei ei cand sta in tarculet.Acum are niste jucarii preferate: o mingiuta din material moale cu o biluta inauntru, o broasca cu ceva chestii care zdrangane prin ea, un cerculet din plastic care are o ratusca inauntru (care zdrangane si ea), un cerculet de care atarna un clopotel, un ren de plus in miniatura care se termina intr-un cerculet pe care il prinde si si-l trage pe manuta, un cap de catel rosu cu cerculete colorate.Mai are multe alte jucarii (deja si pentru cand va fi marisoara ca la ea tot vin cadourile de cand s-a nascut), dar cu cele care nu ii plac in mod deosebit boxeaza cu pumnisorii cand le vede.De mentionat ca ei ii plac mult culorile vii , si majoritatea jucariilor ei preferate sunt astfel colorate (doar ratusca si clopotelul sunt argintii). Si ea isi ridica capsorul cand sta pe burtica , dar asta o face de ceva vreme. Si cand o tin in brate isi ridica capsorul in sus ca are chef sa vada tot ce o inconjoara, mai ales sa se uite la TV sau Pc daca acestea sunt deschise.O alta activitate preferata a Almei este gimnastica, mai ales de cand am inceput si eu sa fac gimnnastica in fiecare dimineata langa tarculetul ei. O alta chestie ce o face e ridicarea partii inferioare a corpului . Isi lipeste piciorusele si le ridica in sus ca si cand ar avea intentia de a face lumanarea. Conform pediatrei (de la controlul de luni ), Alma se bucura de capacitati psiho-motorii foarte avansate, de aici atata activitate la ea (si la control era toata o veselie si facea gimnastica de zor).Sunt curioasa insa cum va sta cu activitatea maine ca atunci ne ducem si noi la primele vaccinuri. In privinta asta am ceva emotii ca sunt singurica cu ea si nu vreau sa o vad suferind. Dar o sa vad eu maine in fata faptului cum reactionam amandoua.

Daniela Veuger si bb Alma Bianca
http://community.webshots.com/user/danyce103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Ana_a, aici primeste orice mamica care alapteaza obligatoriu vitamina K la nastere si trebuie sa o administreze copilasului incepand cu ziua a 8-a a vietii bebelusului in fiecare zi pana la varsta de 3 luni.Eu habar nu am cum e in Romania la capitolul asta, dar si sora mea, care anul asta va absolvi Facultatea de Medicina din Cluj, mi-a zis ca a invatat despre beneficiile acestei vitamine si ca e recomandata sa se foloseasca, dar ca nu toti medicii o recomanda deoarece e o chestie descoperita acum cativa ani.In trecut nu se folosea. Mi-a mai zis si ca vitamina D e mult mai importanta, facandu-mi,de altfel, capul calendar vis-a-vis de importanta ei.Orice vitamine ai vrea sa dai, eu zic sa consulti mai intai un medic pediatru sau mai multi , deoarece si acestea se dau intr-o anumita cantitate. Eu ii da cate 5 picaruri din fiecare, ca asa mi s-a zis si la spital cand am primit reteta de trimitere si asa mi s-a spus si la farmacie cand le-am cumparat.

Daniela Veuger si bb Alma Bianca
http://community.webshots.com/user/danyce103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Dixie, eu stiu ca botezul se face in general la 6 saptamani, dar nu e obligatoriu. Eu am sa-l botez cam la 7 luni, petru ca nu putem veni in tara inainte de inceputul postului, asa ca salta dupa Paste. Cand am fost aici la biserica sa-mi citeasca preotul dezlegarea, i-am spus ca vom boteza copilul in tara, in mai si a zis ca e cam tarziu, asa ca i-a citit si lui ceva ca sa fie protejat pana atunci.
Daca ai dubi, vorbeste cu un preot.
Vad ca voi dati tot felul de medicamente la copii. Scuzati-mi ignoranta, dar ce e si la ce foloseste Vigantolul? Nici de vitamina K nu mi s-a spus sa-i dau. O fi uitat doctorul? Credeti ca ar trebui sa-l intreb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Asa, va ziceam de medicamente, eu ii dau doar Adisterol (A+D2) 3 picaturi/zi, cu pipeta dela sticluta, direct in gurita, cand sta pe spate si plange usor.
Marimar, vad ca si tu ai doi copii si primul s-a nascut cu aceeasi greutate ca baietelul meu. Ce e primul tau copil si cati ani are? Cum te descurci cu ei doi? Ai acolo pe cineva care teajuta?
Fetelor, ma asociez si eu la intrebarea despre cadoul pentru nasi. Mentionez ca sunt nasii care ne-au cununat si au botezat si fetita, si traiesc in Romania. Ce am putea sa le luam mai deosebit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Salut fetelor!

Danyce, tinem pumnii pt maine la vaccin sa nu planga tare domnisoara si nici sa faca febra. Eu a trebuit sa-i tin bebelinei piciorusul ca sa nu-l miste cand i-a facut vaccin si mai ca-mi tremurau mainile de teama. Oricum, trece si asta!

Referitor la vit K eu nu i-am dat si nici una din cele doua doctore nu mi-a spus de asa ceva. Probabil ca nu prea stiu nici ele de asa ceva. Oricum, sper sa n-aiba probleme din cauza asta pe viitor. Vit D este obligatorie aici pt toti bebelusii. Eu ii dau direct in gurita cate 3 pic acum. Daca nimeresc alaturi, asta e....ii mai dau inca o picatura in gurita. Bine ca nu se intampla prea des, caci acum am prins dexteritate. La inceput ii dadeam cu lingurita 2 pic si doctora mi-a zis ca nu e bine pt ca mai ramane si pe lingurita. In fiecare zi eu i le dau la prima masa de dimineata care la noi e pe la 9-10 inainte sa pape.

Adela multa bafta la examene. Ce master faci?

Hehehe, vorbit de facut lumanarea? Asta face de cand s-a nascut. Bebelusii astia au o mobilitate ceva de speriat. Mai nou bebelina mea se face tare ca un arc daca nu vrea s-o tin in brate culcata in asa fel incat trebuie s-o ridic caci altfel o scap. Nu prea mai vrea sa stea intinsa, se incordeaza toata si vrea sa se ridice facand podul de jos...hahaha. Sa vedeti atunci distractie ca trebuie sa faci ce vrea ea.

In marsupiu eu o tin de la aproape 3 luni si asa iesim afara de cele mai multe ori. Aissa, ce fel de marsupiu aveti de nu sta fata bine?Eu am marsupiu de la Chicco si sta foarte bine in el, chiar ii place.

Referitor la botez, eu zic ca nu e nici o problema daca ii botezati mai tarziu. Eu de ex am fost botezata cand aveam 5 luni.
Cadou....depinde de suma pe care o aveti disponibila, de ce au nevoie nasii, de preferinte, etc.
De ex noi le-am luat nasilor la botez cate un halat de baie mai "dragut". La cununie le-am luat un cuptor cu microunde (asta le lipsea) iar la nunta le-am luat un home cinemacu dvd. oti sa le mai iei un aparat foto digital, o icoana argint, ceva de decor dragut care sa ramana amintire sau orice altceva folositor in casa.

Ana, DPN reprezinta data probabila a nasterii iar Stefan este trecut ca fiind nascut pe 19 aug iar DPN=30 aug.....deci sa se vada cu cat timp inainte s-a nascut, cat de nerabdator a fost!

Pupici!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Fetelor am o propunere. Recunosc ca am furat ideea de la mamicile de iulie-aug...sper sa nu se supere.
Vreti ca intrebarile pe care le avem sa le scriem cu alta culoare ca sa iasa mai bine in evidenta si sa le vedem mai repede ca sa raspundem la ele?
Asa cum am scris eu acum...acum astept sa vad daca e bine primita ideea!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Mihaela, marsupiul meu e tot de la Chicco. Nu e vorba ca nu sta bine, prin casa ne-am plimbat asa si a stat linistita. Problema e ca atunci cand am imbracat-o de afara si am pus-o in el s-a scufundat si nu imi ajungeau mainile ei (care nu ies din manecile de la costumase) sa i le scot pe unde trebuie. Adica mi se pare ca sta aiurea pentru ca eu nu ii vad mainile, fiind gros imbracata. Si cand mergem cu carutul ea e cu mainile (de fapt manecile) indreptate in sus. E, o sa mai incerc, ca mi-ar fi comod sa ies asa cand am ceva de cumparat.
In legatura cu lumanarea, Alexandra o face cel putin de la 2 luni de cand e la mine. Doar asa reactioneaza cand o pun in pat si nu vrea sa stea. Ridica picioarele si asa se forteaza pana da afara laptic. Si azi cand am fost la doctor, care nu i-a facut nici azi vaccin, am rugat sa o cantareasca, mai-mai sa cada de pe cantar. Ea cu cracii in sus se lasa pe o parte cu picioarele si eu tineam mainile imprejur sa nu pice. Oricum, sunt multumita ca a luat 900 de grame in 3 saptamani. Avem deci 5,800 kg la 3 luni si 6 zile, dupa ce la nastere a avut 2,400.
De tinut jucarii in manute, nu tine. Am inceput si eu sa-i pun cate una in pumn dar cand iau eu mana ii da drumul. Chiar m-am distrat cu ea ieri ca i-am bagat una din plus, care are o gaura, pe mana si cand dadea din mana misca jucaria si zdranganea si era tare mirata. Am primit si noi un Clown Activity Gym de la Chicco, dar cand am pus-o nu ajungea la jucarii si prin urmare nu o tenta. Cred ca are manutele inca mici.
Iar despre sugestia Mihaelei de a scrie intrebarile cu alta culoare, mi se pare o idee buna, mai ales ca de multe ori citesc printre randuri raspunsurile voastre, din lipsa de timp, desigur. Asa observam mai usor intrebarea si poate se obtine mai repede un raspuns.




Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Aissa, uite o poza facuta cu bebe in marsupiu cand avea 3 luni jumate...si uite cum ii stateau manutele desi era gros imbracata. Mie mi se parea ca statea bine...desi n-am intrebat-o...hahaha.
Aici e linkul http://community.webshots.com/photo/227310992/231597584WqfafM
Super bine a luat in greutate Alexandra, bravo ei....si asta in conditiile in care vomita si ea destul de mult. A mea avea 5400 la 3 luni fiind nascuta cu 2850 si iesita din spital cu 2650 gr.

Noi plecam acum afara cu marsupiul si ne ducem sa luam reteta de lapte praf

Pupici!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut voios!

Am venit si noi de la plimbare, si am iesit cu marsupiu, am fost destul de departe, si i-a placut!Eu nu l-am mai scos asa, dar azi chiar a fost OK pentru ca era o fleasca afara...tot o apa si o zapada pe trotuare...si nu stiu zau ca ma faceam cu caruciorul...
Plimbarea a fost OK dar...mi-a rupt spatele! Adica gatul..la cela 7 Kg cate am carat plus hainele...

Mihaela, e o idee excelenta sa schimbam culoarea!Mersi de lamurire cu listutza!

Am vazut ca se tot povesteste de Vigantol pe aici, si vad ca numai mie mi s-a zis sa-i dau doar o picatura...cica are fontanela mica... desi e iarna si imi este frica sa nu facem rahitism...imi este si mai frica sa nu se inchida fontanela mai repede si sa ramanem cu capul mic.Oare ar trebui sa consult si alt medic?sa ma comving ca nu e fontanela mica?

Care ati facut analize de sange la bebei?sa vedeti daca nu sunt anemici?de cand se fac aceste analize? Eu ma tot uit la al meu si ma gandesc ca daca eu nu mananc foarte consistent in fiecare zi si el e anemic?


Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput