Cum sa ne apucam de SPORT?

Cum sa ne apucam de SPORT? | Autor: moni-k

Link direct la acest mesaj


Fetita mea are 10 ani si jumatate si nu stiu cum sa o determin sa faca sport. Vara mai iese afara se mai joaca pe la bloc cu prietenele, dar iarna aproape ca nu iese din casa. Am tot incercat sa o conving sa o inscriu la dansuri, la judo, la fitness...dar nimic.
Acasa avem o bicicleta medicinala dar nu prea se omoara...
Copiii vostri fac sport? Cum sa o conving ca sportul e sanatos?

moni-k

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Eu as sugera, la virsta asta, puterea exemplului. De ce nu mergi cu ea? Asa, ca intre prietene, nu mama-fiica. Bagati un shopping impreuna si pe urma valea la piscina, la aerobic, la dans sportiv, la badminton... Depinde de ce sporturi faci si tu.
Depinde mult si de copil. Ca ma uit la al meu, sint minus 20 afara si el sa tavaleste in zapada. La virsta lui deja eram "alergica" la zapada, nu ca nu mi-ar fi placut, dar mi-era lene. Si-acum fac la fel. Jur de trei ori pe saptamina ca-mi reinnoiesc abonamentul la gym si tot n-o fac.
Ah, si inca o chestie. La fiecare sport pe care mi-l bagau,literalmente, ai mei, pe git, ca eram puturoasa tare, m-am confesat deja, mama-mi spunea: "Eu, in locul tau, as invata acum. Si, cind o sa fii in liceu, in facultate, toata lumea o sa te admire. Iar tu n-ai sa stai ca fraiera pe margine, o sa poti merge..." si de-aici o devia, in functie de sport.
Au fost chefuri studentesti la cabane pentru schi, prinzuri luate intre gagici in oras - pentru aerobic, rochite scurtute si elegante pentru patinaj sau badminton, a fost si mindria de a fi mai buna decit un baiat - pentru inot (ce-o sa mai rizi de colegii tai care abia atunci vor invata sa inoate!, a zis mama, si sfinta dreptate a avut, ca au stateam pe margine si rideam, aveam 10 din oficiu la sport, ca datorita mamei eram antrenata, iar colegii mei se dadeau de ceasul mortii sa inoate!). Si orice altceva i-a trasnit mamei mele prin cap, functie de sport. Greu a fost cu kartingul, dar a gasit si pentru ala o tabara de mate la schimb cu una de carting. Ghici ce-am ales? :) Si la orientare turistica m-a trimis, cred ca m-a zapacit ca fac picioare frumoase daca merg mult pe munte :)
Cu drag,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viktoria spune:

Draga Moni, asa cum spunea si Simona trebuie la inceput sa faci tu ceva cu ea. Doris a inceput de la virsta de 3 ani sa mearga cu bicicleta, sa mearga cu patinele. Exemplu cel mai bun a fost sotul meu care nu stia sa mearga cu bicicleta, sa inoate sau sa schieze. Asa ca a invatat si el alaturi de ea. Acuma schiem toti trei, mergem la patinoar, inot sau cu bicicleta toti trei.La dansuri Doris a mers cu o prietena. poate asa ii va place si fetitei tale sa faca mai multa miscare.
Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ioana are 11 ani si face de doi ani atletism. Am atras-o povestindu-i din experiente personale (si eu am facut de performanta). Mergem regulat, chiar daca uneori nu are chef. Este clar ca nu gusta la fel cum am facut-o eu, dar ii place. Este si mandra ca fac si eu uneori ceva miscare (daca tot stau cu ea...) alaturi de grupa ei. Deci puterea exemplului conteaza. Am ales atletismul (pe langa afinitatea mea) pentru ca in majoritate se practica in aer liber, dezvolta tot corpul, recreeaza si nici nu trebuie mare investitie in echipamente.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Tora unde faceti atletism?
se poate sa o primeasca si pe Oana are aproape 5 ani?

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Cum ziceau si fetele, ia-o de manuta si hai la patinoar sau la tenis sau etc...Eu din luna decembrie am inceput sa merg cu baiatul meu de 6 ani si 9 luni la pationar. NU stia sa mearga, eu facusem chestia asta prin cls a 7-a in jurul blocului, dar am reusit sa ne mentinem echilibrul si chiar sa prindem si viteza. Si nu-ti spun ce pofta de mancare are cand venim de la patinoar...
Succes,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Tora nu face atletism (!)(e cu burtica cam mare pentru inca 4,5 luni), nici pe Thea n-am dus-o inca (7 ani), desi de varsta ei mai sunt copii. La 5 ani, Oana este prea mica, se plictiseste repede. Ioana face la CSS4, cu antrenamente pe Lia Manoliu-anexa (vara) si sala Lia Manoliu (foste 23 August) iarna. Vorbim cu placere peste 2 ani...despre acest subiect.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Fetita mea are 5 ani si jumatate si face de un an de zile inot. Am inceput sa merg cu ea in piscina de la 5 luni pana la 2 ani, la un curs pt bb, dar atunci nu era inot propriu zis, mai mult joaca in apa.
Am incercat si gimnastica, ea zicea ca ii place dar nu era entuziasta asa ca am renuntat si atunci am inscris-o la inot, ca si eu il preferam.
E important sa aiba activitate fizica si inotul ti-l recomand cu caldura, e un sport complex care ii dezvolta armonios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni-k spune:


Fetelor va multumesc mult pentru sfaturi !!!
Dupa ce termin cu examenele o iau de manuta si mergem la bazin ! O incanta ideea si pe mine nu mai zic !

Rufus, este o idee buna si cu atletismul, mai ales ca eu in copilarie mergeam unde zici tu pe Stadionul National si dadeam la ture..... mama, mama !

Moni-k

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Face cineva inot in Bucuresti? Unde? Vreau si eu cu Maria (8 ani)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Eu am fost cu baietii mei la inot la Floreasca (apa e calduta, bazinul asa si-asa - am auzit ceva de conjunctivita). Telefonul de acolo e 2300785. Pentru pitici ca ai mei (4 si 5 ani) aveau progam martea si joia de la 18,30. Baiatul cel mic insa racea de fiecare data, apoi saream o saptamana, iar instructorul era cam dur pentru gustul lor de mamosi puturosi, asa ca deocamdata am renuntat.

Mergi la inceput