Banutii - inainte sau dupa?

Banutii - inainte sau dupa? | Autor: Leta

Link direct la acest mesaj

Cind dam banutii, inainte sau dupa nastere?

Ma gindesc ca e mai greu sa gasim moasa, anestezistul etc la citeva ore dupa nastere, cind ne revenim... Si in nici un caz nu vom putea alerga dupa ei prin spital.

Voi cum ati procedat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Eu am nascut prin cezariana. Eu am dat plicurile sotului meu, care s-a ocupat de ele: anestezistului si medicului - "mana a 2-a" inainte sa intre in sala de operatii, iar medicului principal dupa ce a iesit din sala.

Depinde de fiecare situatie in parte !

Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://community.webshots.com/user/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Eu am nascut natural si am dat banii dupa la toata lumea.
Nu trebuie sa alergi tu dupa ei prin spital, vin ei singuri sa-si ia "partea", cel putin anestezista m-a tot vizitat sa nu cumva sa uit de ea. Iar daca cumva vre-unul din cei carora vrei sa le dai bani nu-i prin zona, poti ruga frumos o asistenta sa-l cheme la patul tau, iti garantez ca va veni imediat .
Depinde si de spitalul in care nasti, daca tatal are voie langa patul tau. Oricum parerea mea e ca el nu-i persoana cea mai potrivita sa imparta plicurile decat daca a asistat la nastere, altfel n-are de unde sa stie ce moasa sau ce anestezist ai avut in preajma.
Plus ca eu una sunt de parere ca banii sunt o recompensa pentru ajutorul pe care ti l-au dat la nastere, si ncidecum o spaga, asa ca suma corecta n-o poti stii decat dupa ce nasti. Euuna aveam alte planuri de plicuri inainte de nastere, dar dupa le-am schimbat, au fost persoane carora le-am dat mai mult decat ma gandisem initial si viceversa.
Nastere usoara, indiferent cand vei hotari ca e cel mai bine sa dai banii.


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

La moasa i-am dat inainte (si i-am dat degeaba, ca in cele din urma am nascut prin cezeriana); la anestezista- inainte; la medicul meu - dupa eveniment (nu a vrut sa-i accepte inainte). La medicul 2 din operatie, nu i-am dat nimic; fiind totul neprogramat nu am stiut cine va fi mana a 2-a, dar sincera sa fiu nu m-am gandit o clipa ca ar trebui sa-i dau si lui.
Nastere usoara!

mariana tache, mamica lui Stefan (20.04.04).
http://community.webshots.com/user/tachemas - pozici.
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377 - O poveste de suflet.

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Leta, eu, din start am hotarat sa dau banii dupa nastere...Mi se pare mai putina bataie de cap...In plus, chiar nu vreau sa-mi torturez sotul in acele momente...Va fii destul de chinuit, emotionat, fericit, cred ca nici nu va mai stii de el...Apoi, depinde si de doctorul cu care nasti...Eu doctorului meu nici nu i-as da banii inainte de nastere orice ar fi, nu stiu mi se pare ca l-as umili, ar fi ca si cand i-as spune:"Iti dau banii, ocupa-te cum trebuie de mine..."Si eu stiu ca el ar fi acelasi si cu banii mei si fara banii mei pentru ca asa este el:un om extraordinar...
In ceea ce le priveste pe moase si anestezist(eventual), as proceda la fel...Desi in unele cazuri este mai bine sa iti iei toate masurile de precautie...
Astept sa-mi spui cum ai procedat tu...Vei naste inaintea mea si sa nu-ti imaginezi ca vei scapa

Clio si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolassa spune:

Eu cred ca depinde de medic ... dar , de obicei medicii prefera dupa ...
Poate vreo moasa sau infirmiera sa fie mai nerabdatoare ...
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

La anestezist si asistenta sefa (personaj ff important, care nu participa efectiv la operatie, dar le are pe toate tantile in subordine; plus ca are oricand acces la medicii importanti) au dat inainte (sotul si mama).

La seful de la neonatologie nu mai stiu, probabil imediat dupa.

Imediat dupa cezariana au dat la asistentele de la reanimare.

Numai medicul nu a vrut sa primeasca inainte. Asa stiu ca procerdeaza cu toata lumea. Si nici nu are tarif fix. Cei fara posibilitati, mai putin.

Ruxandra & Matei (ianuarie 2002) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Eu am vrut sa-i dau inainte, dar nici asistenta sefa nici dr. ginecolog (am nascut normal) nu au vrut sa-mi primeasca banii, asa ca i-am dat dupa.Si eu cred ca depinde de asistenta/dr., pt. ca o prietena de-a mea a fost "avertizata" ca trebuie sa dea banii inainte si mai mult de atat si cat sa dea.

Toate cele bune.

Mergi la inceput