Prevad intamplari inainte

Prevad intamplari inainte | Autor: Rodica Grigoras

Link direct la acest mesaj

Mi se intampla sa prevad tot felul de intamplari mai mult sau mai putin marunte. Le tin minte pe cele ce se petrec in intervale scurte pt. ca nu am o memorie prea buna si nu ma pasioneaza horoscoape, zodii si vrajitorii (doar Harry Potter).
De ex.aseara i-am asezat 2 perechi de pantaloni pe valet sotului si parca am prevazut ca o sa boscorodeasca dimineata ca nu ii gaseste pe cei dedesubtsi asa s-a intamplat.
Asta e cea mai proaspata si imi explic fenomenul prin cunoasterea aproapelui si intuitie feminina.
Probabil ca va asteptati la prevestirile lui Nostradama!
Vi se intampla si voua?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

si mie mi se intampla,ft mult cu copilul, ii prevad parca raspunsurile, dar nu numai. De ex cu sotul cand vreau sa spun ceva si am presimtire daca trebuie sa spun sau nu. cand am incalcat presimtirea de a nu spune , a fost rau, mai bine nu spuneam.
Mi se mai intampla la fel ca si la tine chestii marunte.

zepelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Da, mi se intimpla si mie, dar eu cred ca tine de intuitie si de cunoasterea celuilalt- sot, copil, prieten, etc...

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia zbintuita
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu m-am temut ca o sa vorbesti de Nostradamus si ma pregateam sa nu te cred .

Ce spui tu este numai intuitie feminina si cunoasterea celuilalt si ni se intampla tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

O sa ziceti ca sunt dusa cu pluta....dar eu visez ce-o sa se intample, dar nu la modul vizionar propriu zis, secventa.Adica de genuil ca un student zice 2 fraze asa ceva.Adica fenomenul de deja vu.Mi s-a intamplat de f. multe ori....

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Daca e sa aprofundez subiectul si sa cred (o fac) ad literam ce ai spus, trebuie sa-ti spun ca asta nu e cel mai potrivit exemplu k sa ne spui exact ce ai simtit.
In fine, si eu am asemenea "intamplari" dar le percep ca pe un deja vu si in momentul in care "simt" ca acel lucru s-a mai intamplat in exact aceleasi conditii, aceleasi cuvinte acelasi decor bla bla, ca un "flash" de memorie, ma ia si cu un soi de senzatie de ameteala...nu stiu ce sa mai cred...
As vrea sa cred ca tin de "intuitie feminina si cunoasterea celuilalt asa cum spune Kehleyr, insa experientele mele nu sunt legate de persoane apropiate sau aspecte pe care sa le cunosc bine...

Serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by Sabina

O sa ziceti ca sunt dusa cu pluta....dar eu visez ce-o sa se intample, dar nu la modul vizionar propriu zis, secventa.Adica de genuil ca un student zice 2 fraze asa ceva.Adica fenomenul de deja vu.Mi s-a intamplat de f. multe ori....

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete





Exact, Sabina...vezi am scris aproape deodata, cam asa am vrut sa zic si io, dar am si "rasucit cutzitul in rana" :))

Serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

quote:
Originally posted by roxana1974

In fine, si eu am asemenea "intamplari" dar le percep ca pe un deja vu si in momentul in care "simt" ca acel lucru s-a mai intamplat in exact aceleasi conditii, aceleasi cuvinte acelasi decor bla bla, ca un "flash" de memorie, ma ia si cu un soi de senzatie de ameteala...nu stiu ce sa mai cred...


Serban



doamne, shi mie mi s-a intamplat la fel, shi nu o data. o senzatzie stranie ca acelashi eveniment s-a mai intamplat o data, in acelashi loc. brrr.

merry x-mas

gen, mamica doar de marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaXandy spune:

In cazul meu visele se cam "transpun" in realitate! Imi aduc aminte de vremea liceului, aveam o profesoara de geografie care avea obiceiul sa dea doar 2 extemporale pe trimestru si intotdeauna ne anunta cam cu 2 saptamani inainte! Visez joi seara ca a doua zi dam extemporal, le zic colegilor, inainte de ora de geografie cu doua ore vine profesoara si ne spune ca "dam exteu"!
Visez ca sora mea primeste subiectul "In vreme de razboi" la bac, a doua zi- "In vreme de razboi"!
Acum 2 luni am accident de masina, dupa 2-3 zile visez ca am un nou accident: dupa 3 zile imi buseste unul masina!
Si lista ar putea continua, insa ce ma mira cel mai tare e ca nu visez dom'le ca iubitul ce ma asteapta in Ro ma asteapta rupand petalele sau din contra ...intelegeti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica Grigoras spune:

deja-vu si premonitii se pare ca au mai multe persoane, ma bucur ca nu sunt singura.
in acelas timp sunt amarata ca nu ne mai aplecam spre noi insine, nu dezvoltam aceste...instincte sau ce or fi. epoca asta e prea haotica si rapida. unde sunt trasurile de alta data, scrisorile , timpul care se scurge ca mierea, analizele introspective, romanele lui dostoievschi?
sau sa ma duc la psiholog mai iute?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Mama intotdeauna simte intotdeauna inainte sa ni se intample mie sau fratelui meu ceva.

Cand eram mici, si mama era la servici - simtea daca plangeam. Dadea telefon acasa si o intreba pe dadaca: de ce plange copilu? - si aia ramanea interzisa ca nu intelegea de unde stie mama ca plange unul din noi.

Sau alta data cand s-a imbolnavit fratele meu de a ajuns la spital (era micutz), cu o seara inainte mama a visat ca mergea printr-un subsol cu fraele meu in brate si erau multe cearsafuri atarnate pe sus...A doua zi a ajuns cu fratele meu in Urgenta la nu stiu ce spital, si coridorul spre camera de internari era exact cel din vis, ca s-a cutremurat mama...
Sau cand am nascut - mama a avut o neliniste toata ziua. Se invartea prin toata casa si spunea ca nu are aer, ca presimte ca se intampla ceva...dar nu se gandea ca ar avea legatura cu mine (eu aveam termenul ptr 6 saptamani mai tarziu si din cauza asta se gandea la fratele meu sa nu i se fi intamplat ceva). Eu in timpul asta eram in travaliu.

Si au mai fost..dar nu-mi mai amintesc acum.

deci se poate!

Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput