Salvati-l pe Mihaita !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Va copiez mai jos scrisoarea pe care noi am primi-o ieri la redactie. Sper ca Gabriela sa nu se supere, oricum mesajul circula deja pe internet:

Dragi oameni,

Ma numesc Gabriela Hogas, am 27 de ani si sunt din Iasi. Sotul meu, Daniel, are 30 de ani si ne iubim foarte mult de peste 7 ani de zile. Pe 24 ianuarie 2004 am nascut un baietel minunat - Mihai Alexandru - care insa are o problema de sanatate grava ce necesita o interventie chirurgicala de urgenta.

Pentru a trai, baietelul nostru Mihai Alexandru, care a implinit pe 24 noiembrie anul acesta 10 luni, are nevoie urgenta de o operatie de transplant de ficat.
Copilul nostru a fost diagnosticat cu atrezie de cai biliare atat intrahepatice, cat si extrahepatice si ciroza biliara secundara, malformatie care ii pune viata in pericol pe zi ce trece. Lipsa acestor cai biliare face ca bilirubina care nu se elimina sa ii otraveasca ficatul si intreaga circulatie sanguina afectandu-i deja splina care a crescut mult in dimensiuni.


O mare problema este, in cazul nostru, donatorul. Mihaita al nostru s-a nascut cu alta grupa sanguina decat oricare dintre membrii familiilor noastre. Astfel ca suntem pusi in situatia de a face un apel de suflet celor care se stiu cu o sanatate foarte buna si cu un suflet mare, poate va dori cineva sa doneze un varf mic de ficat copilasului nostru pentru a-i salva viata. Este nevoie de un varf din lobul stang al ficatului de la o persoana cu grupa O1 pozitiv.
De asemenea, noi suntem deschisi la orice clinica din strainatate, cu rezultate remarcabile in transplantarea hepatica a copiilor mici, care il poate ajuta pe Mihaita. La Bruxelles la clinica Saint Luc operatia costa aproximativ 85.000 Euro. La Paris operatia costa aproximativ 100.000 Euro. Cautam si in Italia sau Germania. Cine stie de unde va vrea Dumnezeu sa vina salvarea lui Mihai Alexandru? Nu putem decat sa luptam, sa ne rugam, si sa stim ca am facut tot ce ne-a stat omeneste in putinta.

Nu respingem nici o idee sau nici un proiect prin care putem sa il ajutam pe Mihaita.

Mihai Alexandru este un copil foarte iubit de intreaga familie, este inteligent, ager si foarte dornic sa traiasca. El lupta pentru viata lui din toate puterile si medicii ii dau toate sansele de supravietuire cu conditia ca acest transplant de ficat sa se faca cat mai repede posibil. Fiecare zi de întarziere reprezinta o mare durere pentru noi si consecinte greu de recuperat ulterior pentru copilul nostru.

De aceea, indraznim sa apelam la ajutorul dumneavoastra, cat mai generos posibil, avand credinta si speranta ca ne întelegeti suferinta si dragostea de parinti.

Indraznesc sa aduc in discutie si situatia noastra financiara. Noi locuim impreuna cu mama mea, Elena. Parintii mei sunt divortati si tata este recasatorit. Eu am terminat Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor Iasi, specialitatea Management. Am lucrat ca economist la o firma privata si acum traiesc din indemnizatia de crestere copil de 6.500.000 lei, iar sotul meu este economist la o firma privata, facand insa si multa munca de aprovizionare cu drumuri lungi si obositoare. Salariul lui este in jur de 6 milioane. Mama mea lucreaza la CET Iasi si are si ea un venit de aprox. 6 milioane lei. Datoriile noastre la intretinere s-au ridicat la peste 10 milioane, urmand ca peste lunile de iarna sa depasim 20 milioane. Avem deja datorii acumulate in urma multiplelor spitalizari si drumuri la Bucuresti.

V-am prezentat pe scurt situatia noastra ca sa intelegeti ca avem posibilitatea sa intretinem o familie sanatoasa, dar in conditiile in care sanatatea lui Mihaita este fragila si ea este cea mai importanta din toate problemele noastre, fara insa sa neglijam total obligatiile la intretinere, la telefon, la lumina etc. atunci banii sunt absolut insuficienti si nu stim cat ne vom mai putea imprumuta. Si este dureros sa vezi ca niste bani stau in calea vietii unui om. Ce inseamna banii in fata vietii? Nimic. Dar trebuie sa deschidem usile care trebuie si sa ajungem la oamenii care trebuie. De aceea, am indraznit sa bat la usa dvs. si sa va rog sa ne ascultati povestea, sa ma intrebati orice detaliu doriti sa aflati, si sa reusiti sa faceti ceva si pentru familia noastra. Relatiile dvs. sunt foarte multe si foarte importante si aveti puterea de a deschide usi ferecate pentru noi.

Va rog din suflet nu ne dati deoparte !

Va multumim anticipat cu speranta ca veti ajuta la salvarea vietii unui copil minunat.

Va uram Craciun Fericit si un An Nou Superb, iar Dumnezeu sa va dea sanatate si spor in tot ceea ce va propuneti.


Cu respect, incredere si speranta,

Gabriela, Daniel si Mihai Alexandru Hogas

PS1. Indraznesc sa va trimit atasat cateva poze cu Mihaita si sper sa va placa de el si sa il purtati in sufletul dvs. mare.

PS2. De asemenea, va trimit si copie dupa 2 pagini din carnetul de externare de la Spitalul Fundeni, din care reiese diagnosticul si necesitatea transplantului de ficat. Daca mai sunt necesare orice alte dovezi ale sinceritatii mele, va rog sa nu ezitati a-mi spune si voi da curs imediat cerintelor dvs.

PS3. Pe langa adresa mea de email (pe care o voi verifica zilnic in asteptarea unui semn de la dvs.), ma gandesc sa va las si telefoanele la care pot fi gasita. Va stau la dispozitie pentru orice informatie de care aveti nevoie.

tel. meu mobil 0744-678964, telefonul de acasa: 0232-437334

PS4. Noi am deschis si un cont la BCR Iasi pe numele HOGAS GABRIELA, in eventualitatea in care persoane cu suflet mare vor dori sa faca o minune de Craciun si sa ne aduca mai aproape cu un pas de insanatosirea baietelului nostru.

pt. LEI: RO28RNCB3200000549530001
pt. EURO: RO98RNCB3200000549530002
pt. USD: RO71RNCB3200000549530003



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Adriana, ca de obicei prompta..si minunata.
Pitzi, suntem cu gandul si sifletul alaturi de voi in continuare.
Si sumele mari nu ne sperie pe noi aici, nu-i asa dragilor?

Multa sanatate si sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Vreau sa multumesc la toti care ne ajuta.
Sunt foarte emotionata. Nu am vazut nicaieri soldiaritate mai mare si am prins puteri.
Multumesc Jurnalului National pentru publicare.
Am atatea sa va mai spun. Nu am net acasa dar voi face tot posibilul sa am pentru ca sa pot fi mai aproape de acest site si mult mai prompta.
Nu vreau sa sune ca la decernarea Oscarurilor, dar vreau sa multumesc mamicii lui theo pt. sprijin, madalinei pt. raspuns, lui anangel lexi (daca mai tb. scrisoarea separat te rog spune-mi, avand in vedere ca adrianangi a publicat-o deja). Multumesc. Nu m-am suparat. Dimpotriva.
Lui pitzi vreau sa ii multumesc pt. adresele de email. La nemti trebuie sa trimit strict in germana sau se poate si in engleza? Anangel, ma poti ajuta cu traducerile? Sper ca nu am uitat pe nimeni. Oricum intru pe site cu sufletul la gura sa aflu vesti bune.

Am o intrebare de nou venit. cand vreau sa trimit raspuns pt. toti dau reply quote?
Daca vreau sa dau raspuns doar la cineva anume ce trebuie? (in afara mesajului privat de care m-am prins)
Iar daca editez un subiect nou inseamna ca ridic practic alta problema, alta poveste sau apare ca mesaje complementare celui ridicat deja (in cazul meu Mihaita).
Voi invata repede. Promit !
Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Stiam ca am uitat pe cineva.
Serbane, spune-mi daca e buna scrisoarea de pe forum sau vrei s-o trimit pe email?
La fel si pentru Nina. Multumesc pentru ajutor. Mult succes!
Gabrielle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by gabriela hogas

Daca vreau sa dau raspuns doar la cineva anume ce trebuie? (in afara mesajului privat de care m-am prins)

aici dai reply quote pe postarea persoanei careia vrei sa ii raspunzi

Iar daca editez un subiect nou inseamna ca ridic practic alta problema, alta poveste sau apare ca mesaje complementare celui ridicat deja (in cazul meu Mihaita).

Exact daca creezi un alt subiect este automat........un alt subiect..dar daca vrei sa iti editezi mesajul tau.......sa spunem ca de-abia ai scris si ti-ai dat seama ca ai gresit sau ca mai vrei sa adaugi ceva atunci te duci pe creionasul ala si cu click iti va aparea ce ai scris tu olecuta mai devreme..si acolo pui sau stergi sau faci ce vrei....lamurita?

Voi invata repede. Promit !
Gabriela




SARBATORI FERICITE ALATURI DE CEI DRAGI!

Cu dragoste

Andreea mami lui Theo & Florin poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzi spune:

quote:
La nemti trebuie sa trimit strict in germana sau se poate si in engleza? Anangel, ma poti ajuta cu traducerile?


DRK este Deutsche Rotes Kreutz, Crucea rosie din germania, acolo se vorbeste orice limba, au traducatori pt orice limba.

Dar pentru a cistiga timp e bine sa fie traduse toate actele. In plus, pe un colt al copiei noteaza cu scris de mina, sau atasezi hirtiuta pe care scrii ce este acel act (ex. bilet externare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Gabriela, abia am vazut mesajul tau de ieri in legatura cu scrisoarea. Scrisoarea e buna, insa te rog trimite-o pe fax, asa cum te-am rugat in PM. Ea nu trebuie sa vina de la mine (nu pot sa-ti explic acum mai mult) eu pot doar sa o indrum sau sa fac sa ajunga poate un pic mai repede...Daca nu mai ai faxul scrie-mi si ti-l mai dau odata.

PS Unde scrie Serban, sunt poze cu piticul meu, eu sunt roxana . Sanatate multa si noroc!

Serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Das Leben eines 11 Monate alten Kindes hängt an einem Strohhalm

Nach 7 Jahre langes Wartens, ging der Traum der Familie Hogas aus Iasi in Erfüllung. Dieses Jahr, am 24. Januar kam Mihai Alexandru auf die Welt. Die Freude der Eltern dauerte leider nicht lange, denn der kleine Junge wurde mit einem schweren Gesundheitsproblem geboren, das eine schnelle Operation benötigt.

Die Operation
„Um zu leben, braucht unser Sohn schnellstens ein Lebertransplant. Mihai Diagnose lautet: Artresie der Gallenwege sowohl intrahepatisch als auch extrahepatisch und sekundäre Gallenzirrhose. Das ist eine Mißbildung, die Mihais Leben mit jedem Tag mehr gefährdet. Das Fehlen dieser Gallenwege führt dazu, dass das Bilirubin, das nicht ausgescheidet wird, die Leber und den ganzen Blutkreislauf vergiftet, so dass es schon der Milz schädigt. Diese ist schon wesentlich größer geworden“ erzählt traurig Mihais Mutter, Gabriela Hogas. Die Situation ist noch mehr erschwert, dadurch, dass Mihai mit einer Blutgruppe geboren wurde, die kein anderer Familienmitglied hat. „Wir befinden uns in der Situation, Leute mit großem Herzen um Hilfe zu bitten, die gesund sind und unserem Kind ein ganz kleines Stück der Leber für unser Kind spenden wollen und sein Leben retten können. Er braucht ein kleines Stück aus dem linken Lappen der Leber von einer Person mit der Blutgruppe 01 positiv.“ Auch ist die Familie dazu bereit, dafür zu einem Klinikum im Ausland zu fahren. Leider sind die Kosten für eine solche Operation sehr hoch, so dass sie im Saint Luc Klinikum aus Brüssel 85.000 Euro betragen und in Paris 100.000 Euro. Die Eltern lehnen aber keine Möglichkeit oder Projekt ab, die ihrem Kind helfen könnte.

Für diejenigen die dem kleinen Mihai helfen wollen und für ihn ein kleines Wunder tun möchten, wurden bei BCR folgende Kontos eröffnet:

• LEI: RO28RNCB3200000549530001
• EURO: RO98RNCB3200000549530002
• USD: RO71RNCB3200000549530003

Kontobesitzer: Gabriela Hogas, Mihais Mutter.

Traducerea in engleza urmeaza. Daca cineva poate traduce mai bine diagnosticul il rog din suflet sa o faca. Nu sunt deloc sigura ca aceasta este traducerea corecta.

De asemenea ii rog pe medicii de pe acest forum sa-mi spuna daca eu as putea dona bucatica de ficat de care Mihaita are nevoie. Eu am grupa 01 pozitiv dar anul trecut am avut mononucleoza infectioasa si nu stiu daca mai pot dona. Multumesc.

Inchei cu o rugaminte pentru cei de pe forum: haideti sa incercam sa facem primul Craciun al lui Mihaita cat mai frumos. Cum cazul lui Paul e incheiat (cu succes, din fericire!) haideti sa continuam bazarul pentru Mihaita si nu numai.

Alexandra

I wish I were an angel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Adriana, prompta ca deobicei !
Gata, am trimis scrisoarea, Doamne ajuta !

Gabriela, ajut si eu, cum pot.

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Sarbatori fericite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Alexandra , asta am facut , l-am deschis eu pt. Mihaita.


Gabriela sper sa ai o dimineata mai buna cand vei citi
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38437

SARBATORI FERICITE ALATURI DE CEI DRAGI!

Cu dragoste

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput