Bebelusi de iulie-august 2004 (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Polux, multumesc mult pt. raspuns. Sper sa fie bine si la mine!!!!!
Cum va spusesem, azi am 'administrat' prima lingurita de suc de morcov. Nu va puteti imagina ce s-a mai strambat ! A icnit, s-a schimonosit, e clar ca nu ii place. Ce sa fac? Incerc maine cu doua lingurite? V-am zis eu ca de acum o sa va bombardez cu intrebari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Adema, daca citesti in urma exact asta problema am postat-o si eu, am patit la fel, am insistat si a doua zi cu 2 lingurite si s-a strambat si mai si, a mai si icnit pe langa toate strambaturile...asa ca am renuntat...temporar, am trecut a treia zi la mar si doamne Ajuta asta pare sa-l tolereze, inca nu stie exact cum sa inghita stand in pozitie verticala (in fundulet, sprijinit) si-i mai curge din gurita, sau linge lingurita, o prinde intre gingii, o mesteca (e moale, de silicon), se agata cu manutele de lingurita, cu greu o recuperez....insa importat deocamdata e ca deschide gurita cand ma vede intanzand lingurita si incearca sa ia continutul....sper ca pe viitor sa invete cum sa foloseasca limbuta
Trebuie sa merg la puiut, e marait tare azi, vrea in brate intruna, nu stiu ce are
somn usor
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_sonyei spune:

Se pare ca cineva e tare suparat(a) pe noi si nu ne vrea in comunitatea scutecelor... Am mai postat o data (de fapt a fost primul post pe acest forum) ca cer sa fim si noi primite in club Sonya-Alexandra nascuta pe 28 iulie 2004, ora 14.57, 3.600kg, 51cm, apgar 9...
Vrem si noi sa fim de club...

Mama Criss si Bebe Sonya-Alexandra
-------------------------------------
Fi fericit in fiecare clipa caci viata e scurta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza si de la noi.
Criss, nu cred ca e nimeni suparat (a) pe voi...dimpotriva, noi v-am urat bine ati venit printre noi!!!! o sa te treaca si pe tine un moderator in listuta, stai linistita.
Rpberta, multa sanatate lui Matei! cum mai e? e normal sa fi suparata cind e pitaku bolnavior...noroc ca la virsta asta le trece repede si sunt veseli dupa putin timp.
adema, mai insista vreo 2 zile, nu vrea, treci la alt aliment.
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Buna!

Am o nelamurire...pediatra ne-a zis ca putem trece la Humana 2, de la Humana 1 insa eu am descoperit urmatoarele indicatii pe cutie, si din ce citesc inteleg ca se foloseste ca SUPLIMENT, si nu ca hrana de baza, deci nu presupune renuntarea la Humana 1. N-am inteles eu bine oare ??


Humana Folgemilch 2 can be given to babies 4 months and older until they are no longer using the bottle as:

- a part of weaning
- after you have given your baby Humana Anfangsmilch PRE (early infant formula), Humana Dauermilch 1 (standard infant formula) or any other infant formula.
- as part of a mixed diet, even beyond the age of one

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Mey Dorsi, unde scrie ca se da ca supliment ??? Ca din ce ai citat tu io una, la cita engleza stiu, nu gasesc asta ...

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)

http://community.webshots.com/user/alice20041

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

aaa, cred ca am inteles, sorry, insa pe cutia de la farmacie scrie faza cu suplimentul, adica (,) cica s-ar da ca supliment, insa probabil se refera la alimente solide

"Humana 2 contine toate substantele nutritive si aportul de energie care sint necesare copilului dumneavoastra si se poate administra ca supliment de hrana incepind din luna a-IV-a dupa alaptat sau dupa orice aliment si se poate folosi chiar si dupa virsta de 1 an."






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Alta viata !!!! Treci linistita la Humana 2, ca baietelul tau a crescut si are nevoie de mai multe acum, iar doiul de asta este facut !!! Bafta ! Si ...

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)

http://community.webshots.com/user/alice20041

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Oare nu se ingrasa prea tare daca ii dau 2-ul? Are ~ 8900 gr acum
Am oare voie sa-i dau un pic de Milchbrei de banane? Mai diluat asa....de gust macar, cu fulgi de orez si banane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

8900 ... ohohooooooo !!! Pai ce sa iti zic, Lia ? Io stiu ca cerealele ingrasa, acum tu faci cum crezi ca este mai bine ... De trecut la 2 cred ca nu este problema ! Eu deja i-am dat lui Moflici milchbrei cu banane (de la milupa) si ii plac tare, portia este de 130 ml apa si 6 lingurite de cereale, dar parca nu ii ajunge, ca de fiecare data le termina pe nerasuflate si apoi, dupa ceva timp, chitaie de foame iar !

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)

http://community.webshots.com/user/alice20041

Mergi la inceput