Bebelusi de sept-oct 2004 (6)

Bebelusi de sept-oct 2004 (6) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Continuare de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37216" target="_blank">Bebelusi de sept-oct 2004 (5)


Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Listuta cu 31 si 29 :

August

LMA 14 Aug
Giulia Nicole (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 Aug)
LMA 19 Aug
Stefan (3350 gr, 52 cm) -Ana_a (DPN=30 Aug)
LMA 22 Aug
Armin (ora 20, 2700 gr, 47 cm) -Alinah (DPN=11 Sept)
LMA 26 Aug
Alexia Maria (14:20, 2850 gr, 49 cm) - roandre (DPN=26 Sept)
LMA 28 Aug
Marc Adrian (ora 17:30, 3500 gr, 50 cm) -Blue77 (DPN=19 Sept)
LMA 30 Aug
? (4450 gr) -roxana_oana (DPN=17 Sept)

Septembrie

LMA 02 Sept
Benjamin Alexandru (ora 09:00, 3500 gr, 52 cm) -cami-florina (DPN=29 Sept)
LMA 03 Sept
Daniel (3750 gr, 52 cm) -irina piticuta (DPN=03 Sept)
LMA 08 Sept
Rares (ora 07:00, 3400 gr) -raisa (DPN=05 Sept)
LMA 09 Sept
Deanna Christine (ora 13:10, 3063 gr, 47 cm) - Davina (DPN=18 Sept)
Costin (4100 gr, 53 cm) -Mina (DPN=10 Sept)
Andrei (ora 13:14, 3090 gr, 50 cm) -NinaB (DPN=22 Sept)
LMA 10 Sept
Razvan (ora 12:15, 3050 gr) -frosa (DPN=12 Sept)
Mara (ora 22:22, 2910 gr) - timea (DPN=05 Sept)
LMA 12 Sept
Ilinca Ioana (ora 09:40, 3400 gr, 55 cm) - camitza (DPN=25 Sept)
LMA 14 Sept
Andrei Tudor (3800 gr) -ionika (DPN=24 Sept)
LMA 16 Sept
Sofia (ora 15:30, 3625 gr, 54 cm) - mari74 (DPN=22 Sept)
LMA 19 Sept
Francesca Elena (2950 gr, 47 cm) - misholina (DPN=12 Oct)
LMA 20 Sept
Teodor Mihai (4000 gr) -mel_g (DPN=25 Sept)
LMA 21 Sept
Sorin Alexandru (ora 04:24) -ionella3003
LMA 22 Sept
Ilinca Teodora (ora 23:27, 3200 gr, 52 cm) - Mada (DPN=01 Oct)
LMA 24 Sept
Maria (3400 gr, 52 cm) - doxi (DPN=24 Sept)
David Erik (2650 gr, 49 cm) -qstavarachr (DPN=30 Sept)
LMA 26 Sept
Andrei (ora 22:10, 4100 gr, 53 cm) -Adela Iepure (DPN=26 Sept)
Amelia (ora 15:45, 3000 gr, 51 cm) - LiliaToma
LMA 27 Sept
Mennan (ora 09:35, 3100 gr, 51 cm) -cali (DPN=29 Sept)
Daria Ioana (ora 12:35 ) - crisdaria
LMA 28 Sept
Ioana (ora 13, 3500gr, 51 cm) - vali02 (DPN=11 Oct)
LMA 29 Sept
Nathalie (ora 10:45, 3425 gr, 50 cm) - Andreea_si_Doru (DPN=10 Oct)
Nicoleta (ora 14:55, 3400 gr, 51 cm) - Iulyp
Andrei (4100 gr, 54 cm) -Cristia (DPN=26 Sept)
LMA 30 Sept
Sarah (ora 14:18, 4130gr, 53 cm) - Simona_B (DPN=25 Sept)

Octombrie

LMA 01 Oct
Damian (ora 02:20, 2850 gr, 50 cm) -Georgiana.david (DPN=10 Oct)
LMA 02 Oct
Alexia Maria (ora 22, 3500 gr, 53 cm) - mcm (DPN=28 Sept)
Maria Romana (ora 12:30, 3770 gr, 54 cm) - marimar (DPN=26 Sept)
LMA 03 Oct
Victor Cristian (2900 gr, 53 cm) -dixie (DPN=06 Oct)
LMA 05 Oct
Andreas (ora 13:20, 3300 gr) -marlen_b (DPN=05 Oct)
LMA 06 Oct
Miron Radu (ora 09:06, 3000 gr, 50 cm) -lorena_andreianu (DPN=20 Oct)
Omar (ora 12:01, 2740 gr, 47 cm) -amoodia (DPN=07 Oct)
LMA 07 Oct
Tristan (ora 10:55, 3550 gr, 51 cm) -ralucule (DPN=16 Oct)
Alexandru Andrei (2800 gr) -ana_miti (DPN=25 Oct)
LMA 08 Oct
Alesio Andrei (ora 00:25, 3900 gr, 59 cm) -pufymic (DPN=29 Sept)
b]LMA 09 Oct
Andrea Bianca (ora 13:50, 3300 gr, 48,5 cm) - biamar
LMA 10 Oct
? (ora ?, 3700 gr, ? cm) - Naty (DPN=08 Oct)
Alexia Anca (ora 11:30, 3660 gr, 52 cm) - liaT (DPN=10 Oct)
LMA 13 Oct
Badice Anthony (ora 12:00, 3700 gr, 54 cm) -Kittie (DPN=28 Sept)
LMA 14 Oct
Alexandra (ora 11:30, 2820 gr, 50 cm) - babirusa (DPN=21 Oct)
Maira Rebecca (ora 15:12, 3556 gr, 51 cm) - Violeta Nicolae (DPN=05 Oct)
LMA 15 Oct
Lucas (ora 10, 3100 gr, 50 cm) -Garofitza (DPN=22 Oct)
LMA 16 Oct
? (3900 gr, 50 cm) - nature (DPN=19 Oct)
Manuella (3300 gr, 50 cm) - elena_oona (DPN=15 Oct)
Mihail Andrei (4500 gr, 55 cm) -crini
LMA 18 Oct
Ana-Larissa (3500 gr, 51 cm) - mamalina
LMA 19 Oct
Robert Cristian (ora 14:30, 3200 gr, 50 cm) -CRISMIR (DPN=27 Oct)
LMA 20 Oct
Paula Diana (ora 12:20, 3300 gr, 50 cm) - danina (DPN=30 Oct)
LMA 21 Oct
Alma Bianca Aimee (ora 01:30, 4250 gr, 51 cm) - danyce (DPN=07 Oct)
Lia Marie Bayne (2750 gr, 47 cm) - anamari
LMA 23 Oct
Elena (ora 03:15, 3050 gr) - Elyanne (DPN=28 Oct)
Irina Georgiana ( 3100 gr, 50 cm) - anielas (DPN=10 Oct)
LMA 30 Oct
Yasmeen (ora 17:52, 3150 gr, 50 cm) - cybip[/b] (DPN=23 Oct)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Dixie, nu inghite nimic din laptele praf. Cum da de gustul lui face ca si cand ar vomita si il lasa sa i se prelinga pe langa gurita. Nu vrea sa inghita nici o picatura si daca insist se ineaca si incepe sa planga si sa se foiasca.
Totusi desi aseara a papat doar de la mine pe la 23, s-a trezit azi dimineata la 7.30. A papat, am mai pus 40 ml in biberon pt diseara si bebe s-a culcat iar.
Nu stiu daca sa mai incerc cu laptele praf.
Aaaa, si va spuneam de umflatura mica alba de pe gingir...e radacina caninului. Sa fie si asta cauza ca a papat mai putin?


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Mihaela,

Incearca sa-i dai laptele praf amestecat in biberon cu laptele tau. La Costin a mers pacaleala.


Timea, si la noi se intampla sa urle din toate puterile daca nu-s pe acolo. Dar numai cand e foarte obosit sau cand e fooaaarte rasfatat. Probabil ai mai fost intrebata, dar eu=s cam senila: ce e cu refluxul Marei? Care au fost simptomele si ce alte analize sau investigatii i-a facut dr ca sa stabileasca diagnosticul?

Anamaria, noi l-am obisnuit pe Costin sa-i facem baie impreuna si cand se intampla ca tati sa intarzie si=i fac baie singura e cam agitat si apoi, dupa baie, adoarme mai greu. Eu zic ca da, intr-un fel sau altul bebe simte ca unul din parinti nu e langa el.

Dixie, e cam mult sa termine 120 ml in o ora ..... poate ar fi bine, totusi, sa cumperi tetine cu gaura ceva mai mare. Intreaba la farmacie ce e recomandat pentru lapte praf la varsta lui. Lui Costin cel mai tare i-au placut tetinele de la biberoanele Chicco Nature.

Danyce, cred ca copiii nostri is de acelasi material. Ca la fel imi face si Costin, nu vrea in brate, dar sa ma vada langa el in camera. Iar daca am de gatit Dl Bebe sta in scaunul de masina pe masa din bucatarie, dar dupa max 45 min se plictiseste..... si tre sa luam o pauza sa stam in dormitor .... si tot asa. Nu mai zic ca in timpul zilei nu prea ii place in patut. Cel mai bine doarme, ziua, in patul nostru. Avantajul este ca (cred eu) face asocierea patut=noapte si cum il pun seara in patut adoarme imediat, f adanc.

Nu stiu cum sa fac sa conving copilu sa renunte la masa de la ora 4 dimineata. Ca sa vedeti ce face mai nou. Doarme ca un baietel de treaba de la 11 seara pana pe la 4-5 dimineata. Se trezeste, il schimnb, ii dau sa pape, ma rog, stam asa cu treaba pret de juma de ora- o ora. Dupa care adoarme. Dar doarme doar o ora, max o ora jumate. Asa ca la cel mult 7 dimineata e ca o floare. Somnul asta de dupa masa de noaptea seamana cu reprizele alea de somn de le trage in timpul zilei. De aceea eu cred ca copilul considera trezirea aia de la 4-5 ca pe trezirea de dimineata, deci el la ora aia isi incepe ziua. Daca l-as convinge sa doarma mai mult ar fi mai bine, si pentru el si pentru noi.

Kittie, e bun stodalu ala. Incearca tot pentru tuse ceai de soc cu miere si lamaie. Mai poti, bre, cu marsupiul ala? Eu i-am cam pus cruce de cand am observat cu stupoare ca dimineata nu ma pot ridica din pat decat ajutata, asa ce rigida mi=e coloana. Sa va fie de bine mutarea si sa fiti fericiti si sanatosi in noua casa! Ziceai de constipatie... incearca sa mananci struguri pe stomacul gol. La mine merge garantat.

Am beut si eu bere fara alcool si nu m-au uimit efectele asupra biberoanelor la purtator. Dar cum Costin al meu cam incepe sa refuze sanul nici nu mai trebuie sa urmaresc cresterea cantitatii de lapte.

Gata, pauza s-a terminat. Fomistul s-a trezit si necesita companie, asa ca va pup si ma duc la datorie.

Mina si BebeCostin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Dixie 120 ml ar tre sa pape in maxim un sfert de ora ,asa e la noi cel putin. Vorbeati de tetine in Ro nu sunt pe categorii de ex 0-6 luni ca sa nu mai ai dubii dc gaurica e potrivita?

pupici

mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Salutare, fetelor! Hai ca nu am dat pe aici de vreo 2 zile. Sa le iau pe rind.
Noi am fost la mami la serviciu si ne-am comportat ca o domnisoara bine educata. Am zimbit la toti si dupa asta cit mami a rezolvat chestiunile ei am dormit ca un ingeras.
Despre portocale... Noua ne-au spus despre evitarea lor la Filantropia( ca bebe a hoatrit sa se nasca exact cind iera inchis Polizu si ne-au trimis in alta parte).
oricum eu cred ca depinde si de copil.
V-am spus ca fetita cumnatei mele a avut alergie de la suc de portocale. Dar ce-i drept ca a fost in general mai alergica. Eu nu am incercat deloc portocale, dar in schimb am mincat ciocolata cit sapte la inceput si nu a avut nimic pe cind a ei imediat a facut iar alergie.
La fel si cu colicii.Sunt copii care in general nu au colici sau au foarte putin. Stiu mamici care intr-adevar maninca de toate( si asa se recomanda) si nu are bebe nimic. Eu insa cum maninc o jumatate de mar, pe urma trebuie sa stau cu ea in brate ca plinge si o doare burtica.
Acum fiecare copil cu specificul lui. Eu am folosit 3 feluri de picaturi pentru colici: si Sab Simplex si Gripe si Bonissan. Si daca iera sa o doara macar puteam sa-i dau de toate ca tot avea colici. Asta si ca raspuns la ce ai intrebat tu, Moss. Trec cu timpul. La unii copii tin mai mult la unii mai putin. De obicei dispar pela trei luni, desi sunt cazuri cind colicii trec si mult mai repede.
Mihaela si eu am avut aceeasi problema. Nu a luat bine in greutate si mi-a zis sa ii dau supliment.
Si nu vroia deloc la inceput, il scuipa. Nici eu nu as fi vrut sa ii dau cu biberonul, dar prioritatea iera sa ia bebe in greutate. Asa ca m-am apucat sa urmaresc cit maninca. Pentru asta la fiecare a doua masa ii mulgeam laptele in biberon si ii dadeam cu biberonul.
asa vedeam exact cit maninca, iar daca mi se parea ca maninca putin, o chinuiam mai mult ca sa manince cit de cit. Nu ca ar fi fost usor ca plinge si acum la fiecare masa. Asa am descoperit ca nici nu puteam mulge de fiecare data cantitatea care trebuie sa o manince un bebelus la o mincare si ii adaugam lapte praf.. La inceput 30 ml, pe urma 40, 50,etc.
Acum nu ii mai mulg dar s-a obisnuit si dupa ce maninca vreo 10 minute ( asta maxim, ca de obicei 5-7 si trage sa adoarma ca oboseste) ii dau lapte praf. Dureaza tare mult pina manica ea tot ce ii dau, dar , de asta e.
Si ii fac din ce in ce mai mult, chiar am ajuns ca la unele mese sa manince 100 ml lapte praf( asta dupa vreo 3 saptamini de alternare cu laptele meu si incet incet fara).
Imi pare rau ca suge din ce in ce mai putin la sin, dar prefer asa decit sa nu ia bine in greutate. Iar daca ma pomenesc cu lapte mai mult si ea nu vrea sa-l manince tot, i-l mulg eu numai sa manince pitica.
Dixie, cum pot sa stiu ca tetinele au gaura potrivita? caci si a mea are dureri de burtica si ma gindesc ca poate sunt gaurile prea mari. Nu pot sa-mi dau seama dupa viteza mincatului caci ea maninca o ora un biberon, dar trage un pic mai ride mai gingureste, mai inchide ochii, mai plinge(de toate) dupa aia iar mai trage si tot asa.
Georgiana, cum mai e cu nasucul lui Damian? Sper ca nu se mai chinuie.
Si eu ii curatam cu apa de mare( de fapt si acum ii curat in fiecare zi cu Sterimar) dar atunci nu ii ajuta nici apa de mare. A avut efect nuam picaturile cu Hirdrocortizon.
Anielas, ce sa-ti spun, ne confruntam si noi cu aceeasi problema, plinge la fiecare masa. Si nu ca se satura, ca inca nici nu incepe sa manince si plinge, sau trage de citeva ori si iar plinge. Eu ii mai pun suzeta, cu ea se linisteste si cind o vad ca motaie ii iau suzeta si ii bag sinul sau biberonul numai sa accepte ceva.
Si asa ne chinuim la fiecare masa. Numai noaptea daca se trezeste, trage linistita prin somn pina adoarme.
Si aici ma alatur si eu intrebarilor de la Mina, Timea. Sa ne spui si noua mai multe despre reflux te rugam.
Ionela , felicitari pentru Sorinel, chiar e baiat de treabs sa nu fie de deochi.
Mari sa stii ca m-am amuzat un pic ca ai scris in loc de" vrea sa renunte la tita", ca vreasa renunte la "tati".:) Dar inteleg eu foarte bine ca din cauza preocuparilor, literele se mai incurca. Si eu mai patesc.
V-am pupat


Lilia si printesa ei Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Lilia am scris cu i din a si de aia o iesit asa

pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna!
Mergeti repede nu gluma! Unde se gaseste hidrocortizon ca si eu caut pt gaza mea asa mi-a zis dr sa ii pun sa vad daca scap de ei.
Am o big problem imi urla la baita mai nou de zici ca lesina si nu stiu ce sa ii mai fac am zis ca incerc sa ii fac mai devre ca noi o faceam pe la 10:30 si ba e somnoroasa ca sa nu mai zic ca daca nu ii dau sa manance nu e chip sa o bag in apa in rest e un copil cuminte.
Azi e frumos afara si o scot putin la plimbare numai ca la mine pe mosilor nu prea am unde si mie lene sa merg pana in Cismigiu asa ca o luam mai pe dupa blocuri.
Gata face scandal ca ii e foame.

Danina si Dienutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Fetele, am patit-o ieri! Ca tot zicea Kittie...

Am iesit pe afara pe la 11 si am zis si eu sa doarma in carucior, la aer... mai schimba atmosfera, mai vede un pom, o masina... de unde?! A stat treaz tot timpul si dupa o jumatate de ora s-a pus pe plans si-si sugea fermoarul de la hainuta!!! Sa mor, ca-i dadusem sa suga inainte! Ma intorc inspre casa- s-a linistit, era pe adormite... Bun, mi-am zis, ca l-a luat aerul si o sa doarma tun. Pai credeti asta??? A stat cu ochii in tavan pana pe la 2, apoi a atipit un pic pana pe la 3 si apoi PAUZAAA!!! A adormit pe la 7 seara dupa chiuieli si plansete de oboseala, si atunci pana pe la 8, ca deh, era ora de baie! Dupa baie, nu mai spun ca e fresh si cu ochi mari. Tzitzi, lalaieli, culcat si trezit la cateva minute... ce mai, teroare!!! A adormit saracul pe la 12 abia... S-a trezit pe la 3 (ca nu supsese de la 11) si apoi la 7...

Asa ca, eu nu recomand sa tineti copii nedormiti pe zi, sa nu patiti ca mine... Kittie, te superi, nu te superi, eu am spus...

Tineti-mi pumnii sa doarma azi...

si Miron Radu (DN 06/10)
Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Lilia cu nasucul suntem cand bine cand mai rau, dar punem ser fiziologic la greu (il pun un pic caldut) si parca s-a mai rezolvat.

Fetele a fost careva ieri pe la 10.30 la Protectia Sociala Sector 2 ca sa ridice indemnizatia de 1.400.000 lei? Eu am fost ieri si ma gandeam daca nu cumva am vazut pe careva pe acolo.

Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004)


http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Georgiana si eu trebuioe sa merg acolo ma duc pur si simplu cu certificatul fetitei si atat? Numai ca fata mea e nascuta in sectorul 1 ca acolo e maternitatea trebuie sa procedez altfel eu nici acum nu am fost la primarie .

Mergi la inceput