clubul 68-istelor/istilor

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

quote:
Originally posted by april

fetelor, sunt curioasa ce varsta au copii vostri?
a mea are 5 anisori, de, am facut-o greu dupa multe incercari, dar a meritat.
cred ca multe din voi aveti copii mari, chiar la liceu... ma insel??
eu ma simt tare batrana fata de mamicile cu copii de varsta fetitei mele, ele au 25-29 ani. ei, asta e.
ma bucur ca o am .

April & Andrada



Diana mea mai are muuult pana la liceu! De fapt mai are mult si pana sa faca 5 anisori... Peste o saptamana o sa implineasca abia 1 an si 9 luni!
Ce batranaaa??? Am fost batrana cand m-am simtit batrana (adica in ziua cand am implinit 30 de ani). De cand am nascut vad ca incep sa intineresc (citeste: vad ca am inceput sa dau din ce in ce mai mult in mintea copiilor! Cand ma joc cu fetita mea, desigur.)

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

si io prezent: 27 decembrie. chiar ca suntem o groaza de 68-iste.
am o pustoaica de 13 ani (fata harnica, nu gluma :))
haha- la ce ma gandesc: daca fac acelashi club cei nascuti cu un an mai tarziu, suna cam ciudat: clubul 69-istelor. te duce gandul la ... hm, chestii legate de sex

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:


Primiti si pe una mai batraioara in clubul vostru?
Scorpiuta (noiembrie) de '67. 'Copilutzul' meu e adolescent in toata regula (16 ani). Acu' are alte probleme: ca nu-i sta parul cum trebuie, ma intreaba zilnic daca i-au mai crescut muschii, ei, o sa vedeti voi.
Si mai vreau un bebe, desi e cam tarzior. Sa vedem daca om reusi.
la toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

mey, sa schimbam subectu' in clubul DECRETISTELOR
chiar, care au fost anii cu decretul? ca eu nu stiu decat de 68.

gen, mamica doar de marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:


In 67 s-a dat de fapt decretul (cred ca la inceputul anului). Si s-a pus in practica in 67 si in 68. Maaaare concurentza a fost la trepte si la ex. de admitere in facultate din cauza asta.
Nu stiu la voi cum a fost, dar noi in scoala generala eram si cate 40 in clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:


mey, si noi am fost multi (am o poza cu mandea din clasa 1, patru coloane de banci, cate doi in banca, a cate cinci sau sase siruri) in clasa si clasele erau multe, tin minte ca am fost clasa I-a H si mai erau si I si J.

gen, mamica doar de marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami-corina spune:

da, da, ai dreptate!
In '67 s-a dat decretul dar efectele lui s-au facut simtite mai ales in '68 ;am fost, cred, cea mai numeroasa generatie!
Mai tineti minte ,,bataia" de la admitere?
Aaaa...mai eram numiti si...,,ceausei" !

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:


'ceausei' sau 'decretzei'!

Si daca va amintiti in ce conditii vitrege am invatat... Cu manusile in maini si la lumina lumanarii, ca pe vremea bunicii...

Cand il aud pe fiu'miu ca e terminat de oboseala dupa 3 exercitii la mate imi vine sa-l

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

quote:
Originally posted by mcbeal



Si daca va amintiti in ce conditii vitrege am invatat... Cu manusile in maini si la lumina lumanarii, ca pe vremea bunicii...

Cand il aud pe fiu'miu ca e terminat de oboseala dupa 3 exercitii la mate imi vine sa-l



eu am o vecinica de clasa a-IX-a pe care o ajut la lectii (aproape de o luna am ainceput), in special matematica si aseara mi-am pus mainile in cap si faceam ca o maimutza, fata nu stia ce e aia radical de oridinul trei, nu stie sa extraga un radical ... si noi vorbeam de progresii si siruri. unde mai pun ca a luat 7 in teza la mate si sarea in sus de bucurie ca ea nu a avut niciodata note asa mari, iar cand am luat-o la bani marunti si i-am verificat lucrarea ... o rasolise pentru ca nu a fost atenta si ia fost lene sa termine exercitiul.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

3 martie '68 bine v-am gasit fetelor

noi am fost 42 in clasa, de liceu spun, si stateam cate 3 in banca, dar era haios ca ne chicoteam fara sa ne vada diriga

Mergi la inceput