Fani ai lui Mos Craciun, uniti-va!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

si-am uitat:neaparat ciorapelul(cumparat din comert)pt Mos..il atarn la geam..sa-mi puna si mie Mosu' ceva in el..asta inafara de ce-mi pune sub bradut..Nici bradutul meu nu-i mare,e artificial,si are 1,3m,insa-i frumos foc si eu il pun pe o masa rotunda mai inalta..sa-l vad in toata splendoarea lui..Ca sa miroasa a brad eu folosesc uleiuri aromate(imi plac foarte mult) si betisoare parfumate..si daca gasesc,pun si crengute mai mici la usa de la intrare.
pupici fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

si eu il iubesc pe mosu si sarbatorile de iarna ( mai ales ca anu asta vine cu cadori generoase printre care si un pc bengos )

cand eram in Ro faceam in fiecare an brad dar de cand fac Craciunul aici nu am mai facut prietenul meu zice ca bradul e pt copii

eu mi-am cumparat deja 4 lumanari de 2 culori si 2 dimensiuni (visinii si albe) pe care le-am asezat intr-un vas alb rotund cu peretii josi iar in mijloc un corn de brad.

si pe langa lumanarea calendarului. ea e impartita in 24 de zile si in fiecare zi se arde in ficare zi incepand de la 1 decembrie
www.julestuen.dk/julen/julenshistorie/kalenderlys.php" target="_blank">lumanarea calendarului

va invit sa va delectati cu niste decoratiuni de pe aici
www.salling.dk/internet/salling/menu/resources.nsf/res/2004Julepynt/$file/2004Julepynt.pdf" target="_blank">salling decoratiuni
www.hcajulemarkedet.dk/main.asp?kap=1348" target="_blank">H.C.Andersen decoratiuni
www.ikea.dk/webapp/wcs/stores/servlet/CategoryDisplay?catalogId=10101&storeId=14&categoryId=13981&langId=-12&parentCats=13966 13981&cattype=sub" target="_blank">IKEA decoratiuni
lecturare placuta



------------------------
poze cu Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Si eu ador sarbatorile de iarna !
Deja sunt emotionata !
Si-mi place sa fac cadouri pentru toti membrii familiei, frumos ambalate si cu felicitare micutza pentru fiecare cadou.

Anul acesta e si mai special pentru mine. E prima data cand o sa-mi fac un bradut pentru fetita mea. Sunt asa de curioasa sa vad cum va reactiona.
Eu abia acum vreau sa-mi cumpar decoratiuni speciale pentru Craciun si m-am gandit la 2 culori: rosu si auriu !
Am vazut multe ornamente, voi avea de unde sa aleg.

M-am gandit si la ciorapel si la instalatie in camera Oanei. Sa vedem ce va iesi !

O sa citesc permanent subiectul acesta sa vad ce idei aveti !

Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://community.webshots.com/user/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Si eu am globuri multicolore,pe care le pastrez in caz ca nu le pun pe toate in brad.
Anul trecut bradutul a fost albastru cu auriu,anul acesta va fi rosiu cu argintiu.Am mai multe instalatii de brad si voi pune peste tot luminite!

Apropo de brad,voi ce puneti in varf????

Eu anul trecut mi-am cumparat un INGERAS(parca este bibelou-papusica)a costat destul de mult(400.000lei) dar merita ca-l am o viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Draga louisea,probabil ai pus acele site-uri pt fetele ce stiu germana si care sunt de pe acolo.Eu n-am priceput nimic si oricum noi din Ro nu putem face cumparaturi de acolo.Oricum frumoase decoratiuni.
Bun..sa auzim si idei de cadouri,atentii..
Eu ma gandeam sa-i iau un bradut viitoarei mele cumnate(a fost si e prietena mea de peste 12 ani si am fost si colege de banca si in generala si la liceu)si sa-i iau si ceva ornamente.Ea isi doreste mult un bradut..si am zis sa-i iau de aici,ca-s mai ieftini si mult mai frumosi.La sot deja i-am luat cadou,la el a venit mai repede Mosu'..si cam atat,ca mai trebuie sa lucrez la partea cu trasu' de limba..
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Cary de unde ai luat ingerasul?Ca vreau si eu.Eu am stea si inainte am avut o alta stea si am avut si om de zapada..Insa imi place steaua de acum..argintie si luceste asa frumos..e superba..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Ingerasul este grecesc,l-am cumparat anul trecut din complexul comercial SIR din cartierul Militari(pasajul Lujerului),la etajul 1,avea ingeras cu rochita rosie si auriu sau cu rochita alba cu auriu;aripioarele sunt auri.
Este inalt de 20 cm dar avea si un pic mai mare(dar la alt pret).
Eu mi-am luat cu rochita alba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

quote:
Originally posted by Leditia

Draga louisea,probabil ai pus acele site-uri pt fetele ce stiu germana si care sunt de pe acolo.Eu n-am priceput nimic si oricum noi din Ro nu putem face cumparaturi de acolo.Oricum frumoase decoratiuni.




practic nu sunt pt cele din Germania.. pt ca siturile sunt in daneza.. dar prea mult de citit nu e.. e mai mult de uitat.. si admirat..

si le-am dat pt fetele pe care le intereseaza ce "se poarta" prin alte tari in materie de decoratiuni... iar daca aveti si voi situri v-as fi recunoscatoare..



------------------------
poze cu Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Da louisea am vazut ca-s daneze,dar eu am zis ca-i germana..Scuze..
Si da,am zis ca-s frumoase..insa pe mine ma interesa chestia cu lumanarea ca eu n-am mai auzit pana acum..si de aia am spus ca n-am priceput nimic..ca asa in rest ti-am zis ca mi-au placut.Sunt superbe!
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Buna fetelor! Uraa! a venit si la Bucuresti gerul. Azi dimineata (pe la 11) m-am dus cu sotul in piata sa cumparam varza. Atunci am vazut pentru prima data pe anul asta baltile inghetate. Nu va zic ce bucurie m-a apucat sa ma bag cu picioarele in ele sa sparg gheata. Ce exemplu bun pentru Ilinca mea cea mica de 18 luni. Dupa ce am luat varza, am dus varza si copiii la parintii mei si noi am luat drumul Metro-ului. Aici e raiul pe pamant pentru mine, nu as mai pleca de la rafturile cu podoabe si jucarii. Am rugat o angajata sa puna baterii si sa incerce toti Mosii Craciuni muzicali de la raion. Sunt 4 modele, sau trei ca unul e in doua culori: Doi mai mari, unul care canta "Santa Claus is coming to town" foarte vesel, danseaza si din timp in timp incepe sa topaie ca o vrabiuta. Cred ca asta mi-a placut cel mai mult, are si o haina mai frumoasa, sac de jucarii in spate si bradut impodibit in mana. Asta era pana in 850 mii lei. Al doilea era la fel de mare dar era pe schiuri. I-au pus si astuia baterii si a inceput sa cante (altceva, parca mai lent) si sa dea dim maini/bete si sa se miste putin in fata... mai mult in spate, si tot asa. La fel avea sac cu jucarii in mana, dar parca nu asa frumos. Asta era vreo 890 mii. Al treilea era mai mic: un Mos Craciunel care se dadea uta pe un calut din acela balansoar pentru copii.Era in doua culori, rosu si maro. Cand i-au pus baterii a inceput si el sa cante si sa dea din cap astfel incat se balansa destul de tare. Si asta mi-a placut mult si costa cam 600 si ceva. Nu l-am mai gasit pe cel pe care il vazusem mai demult. Ala se baga in priza, nu cu baterii, si avea par din fibra optica, lumina, canta si dansa, era cel mai frumos. Mai asteptam sa-l mai aduca, daca nu o sa-l luam pe cel care topaie... cred (si cel cu balansoarul mi-a placut mult).
Astazi am mai achizitionat o ghirlanda cu beculete de pus in geam cu ventuze. Avem de anul trecut o cometa luminoasa, acum am luat un bradut cu leduri colorate. Abia astept sa le punem, parca as vrea sa le montam mai devreme.. poate dupa Mos Nicolae...sa vedem.
Problema e ca nu m-am apucat de curatenie. E foarte greu cu doi copii sa faci curatenie generala. Asta mica nu sta o clipa locului, cum sa spal eu geamurile cu ea printre picioare?
In leg cu sarmalele: Ce fel de oala e aceea Raluca? Am auzit si eu de sarmale facute in oala de panmant, dar pe la tara, credeam ca se fac in cuptor, la soba? Nu or merge si in vas de yena? Eu imi doresc pentru sarmale o oala din aceea de fonta emailata, grea, cred ca ies tare bune si nu se lipesc. Nu prea gasesc asa ceva, am vazut una la Carrefour dar nu era prea mare, cam de 3 litri, prea mica pentru sarmale. Eu faceam sarmale in ceaunul de mamaliga, nu se lipesc si ies foarte bune. Tot in ceaunul ala fac si gemurile...floricele de porumb... niciodata mamaliga .
Despre brad: Noi impodobim doi brazi artificiali, unul mare de 2m in sufragerie, unul mic de 60 cm in camera Alexandrei si crengi de brad naturale in toate camerele agatate de pereti, sau puse in vaze mari in functie de marime. astea sunt pentru miros si pentru mizeria spcifica de dupa Anul nou, cu acele de brad pe jos... peste tot, le mai gasesc si vara. Bradul cel mare il impodobim in toate culorile pentru ca am multe globuri frumoase si unele vechi din copilarie. Bradutul cel mic al Alexei il facem cu o singura culoare, anul trecut rosu, anul asta poate albastru.
Anul asta vreau sa mai cumpar un brad mic cu fibra optica, am vazut tot la Metro, e cam 600 si ceva. Sa-l punem in dormitorul nostru unde doarme si Ilincuta, sa ne uitam la el noaptea...
In seara de Ajun, dupa ce impodobim bradul, nu ma indur sa ma duc la culcare. Stau in sufragerie singura, dupa ce toti s-au culcat, si admir bradul cum sclipeste cu luminitele lui. As sta asa toata noaptea, ba chiar m-as culca acolo pe canapea, mai rau ca un copil. Tot asa nu ma indur sa ma dezlipesc de el cand stiu ca urmeaza sa-l strangem a doua zi. Ce trista sunt atunci!
Hai ca m-am lungit prea mult. Va pup!

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput