?pt.mama care nu si-a vazut BB la eco din prima

?pt.mama care nu si-a vazut BB la eco din prima | Autor: ariadna33

Link direct la acest mesaj

Va rog din suflet, mamicilor care va mai aduceti aminte de prima ecografie cu sonda vaginala facuta: a fost cineva in situatia ca la inceputul sarcinii (6 sapt.de la UM) sa nu se vada la eco decat endometrul ingrosat si sacul embrionar ("neconvingator" a spus dr.)?
Daca da, dupa cate zile s-a vazut embrionul?

Daca a trecut cineva prin ce trec eu acum, o rog sa-mi raspunda, ca simt ca cedez psihic . E sarcina? nu e sarcina? e sarcina extrauterina? E o mola(sac embrionar gol)?

Va multumeste anticipat o (sper)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Uite un link unde s-a mai discutat asta:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35701

Sanatate si sa dea Dumnezeu sa fie bebic !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

E adevarat ca s-a mai discutat, dar fara nici o lamurire.

Exista cineva care a fost in situatia mea si ulterior s-a vazut embrionul??? Daca da, la cat timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumi686 spune:

Mi s-a intamplat mie la 5 saptamani si ceva; cand am revenit la doctor la 11 saptamani totul a fost in regula, s-a putut vedea si embrionul.Sper ca te-ai mai linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Poate ar fi bine sa refaci echo la un cabinet particular, la un dr. specializat in echo. Ca sa te linistesti. Stresul nu face bine la bebe.



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoki spune:

acum de-abia am vazut subiectul. Mie mi s-a intamplat, la primul echo (varsta gestationala6 sapt. de la u.m.) sa gaseasca doar sacul amniotic, nu se vedea nici un embrion. Dr. a fost rezervata (su venisem tare increzatoare, caci testele aratau ca as fi insarcinata). A spus ca poate fi vb. de o sarcina oprita din evolutie. Dar sa revin peste o sapt., sa vedem cum evolueaza lucrurile. Pana atunci eu sa ma consider insarcinata, sa evit aglomeratiile, bla-bla. Peste o sapt. crescusera dimensiunile sacului si se vedea embrionul (acum Cristina--un an si 10 zile)de 3 mm, dar dimensiunile nu se corelau cu data u.m. Totusi, mi-a zis sa revin dupa 2 sapt. (dupa Paste), si atunci, ca prin minune, embrionul avea dimensiunile ca la carte, conform varstei gestationale calculate.
M-am lungit, insa si eu am trecut prin aceleasi framantari, si poate mai citeste vreo fata interesata de acelasi subiect. Banuiesc ca pana acum deja stii precis care este situatia in cazul tau. Insa la dimensiuni f. mici (sau f. mari) ecografele dau si ele erori la masurare ( ca orice aparat de masura, de altfel). Eu am intrebat-o pe dr. daca nu e posibil ca bebe sa fie mai slabut, ca si eu am fost asa, dar ea mi-a raspuns ca in primele 2 trimestre toti se dezvolta la fel, in ultimul trimestru unii ingrasandu-se mai mult, altii nu. Uite ca in cazul meu framantarile au fost inutile, am acum o fetita tare dulce, care ma cheama acum sa-i dau biberonul. Pupici si va doresc sa fie totul bine.
P.S. La urmatoarele controale (macar unul pe luna) dimensiunile au fost standard (dpn cf. u.m si dpn cf. dimensiunilor au variat cu max. 2 zile).

Nicoki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

La 5 saptamani se vedea un punct mic, mic dar dr. a zis ca nu poate preciza daca e sarcina sau nu.
In 7 saptamani se vedea un bob de fasole iar in 11 sapt jumate mi-a zis sexul!!!!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bam spune:

In speranta ca va mai intra cineva pe forum vtrau sa va povestesc si eu ce am patit. Pe 13.11.2006 am avut cm, pe 27.11 am facut pregnil pt ovulatie iar testele peste 2 sapt aratau pozitiv. Pe 22.12.2006 am mers la eco vaginala iar sacul amniotc parea gol. Medicul a spus ca e posibil ca sarcina sa fie prea mica si sa nu se vada 5 6 sapt dar in acelasi timp e posibil ca sacu sa ramana gol. Mi-a spus ca ma asteapta dupa sarbatori la o alta eco dar nu am avut rabdare si am mers la un cabinet particular la o eco vaginala si embrionul avea 7 mm (exact asa s-a exprimat mic embrion 7mm). Acum astept sa treaca sarbatorile sa implinesc 2 luni si sa merg la medicul meu sa vada daca sarcina este bine si daca embrionul a crescut. La multi ani tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Si eu am patit asa cu bb. Nici nu stiam data UM, asa ca dupa ce testul a iesit pozitiv, am fugit la dr. La eco...si am descoperit un punctuletz micutz si negru de 3mm. Acum deja l-am vazut cum ii bate inima si abia astept sa aflu ce este cat mai repede.

11+

Mergi la inceput