Obsedata de slabit!

Obsedata de slabit! | Autor: Sabina

Link direct la acest mesaj

Cred ca am o problema.Tot timpul sunt obsedata de ce mananc si ca vreau sa slabesc.Dpdv medical nu e nevoie, am 52 de kg la 162cm.Asta pe cantarul meu.Dar pe altele am 54.Tot nu-i mult.
Insa sunt foarte nemultumita de cum arat, inca din copilarie.
de un an incerc sa ajung la 48 de kile, am oase f. usoare, asa ca nu e prea putin.dar se intampla mereu ceva care face sa intrerup regimul.De doua ori am ajuns la 50 si am recuperat subito.
Ori racesc, ori am un stress, cum e acum cel cu nepotica, sau incep sa ma simt rau.Si mananc echilibrat, regimul Montignac.
faza cu sportul nu prea tine...mi se pare imoral sa-l las pe sot sa stea cu fata ca eu sa dau din picioare...mai bine lucrez la compozitie daca tot sta el cu ea.Si sa zicem ca se rezolva si asta, dar la sala e muzica zbantuita care mie personal imi face f. rau( nu va suparati pe mine, doar ca atunci cand am in cap o compozitie orice alta muzica ma bruiaza). Ar fi varianta sa fac exercitii acasa...dar Sofia se trezeste si acum de 3, 4 ori pe noapte si eu cad franta dimineata, ce exercitii?
asa ca ...ce sa fac?Sa ma resemnez ca o sa am sunculite toata viata sau sa perseverz cu slabitul? sotu meu zice ca-s nebuna si sa ma caut, lui i se pare ca-s prea jigarita la fata si ca corpul n-o
sa-l schimb nici daca am 40 de kile, conformatia e de vina.Plus ca imi spune de o mie de ori pe zi ca el ma iubeste asa si ca daca as arata altfel nu as mai fi eu, deci n-ar mai fi atat de atras de mine pe cat se declara dumnealui...
Dimineata sunt disperata ca nimic nu sade bine pe mine si nici n-am acum bani sa imi cumpar haine.Solutia era sa revin la greutatea dininte de sarcina( 49,50 de kile, si mi se parea ca sunt plinuta).
Oare am o boala psihica? Sa imi fi ramas asa mult din depresia postnatala? Pt. ca ma afecteaza atat de mult incat am impresia ca daca as slabi toate problemele mele ar fi rezolvate....
Psihologi si nu numai, please help me!!!!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Scumpico,
problema este doar in mintea ta!
M-am uitat la poze si nu stiu sincer ce pretentii mai ai !?
Nu-mi dau seama ce inaltime ai, dar corpul este bine proportionat.
Fiecare femeie are o conformatie proprie, sunt unii care incearca sa incadreze corpul femeii in diverse tipare - fantezii.
Femeia perfecta esti TU, cu conditia SA CREZI ASTA!
Ti-as putea intelege ingrijorarea daca sotul ar avea alte pretentii, desi ar fi absurd - el s-a indragostit de tine, asa cum esti.
Iti dau un sfat prietenesc: "Bucura-te de ceea ce ai, invata sa-ti pretuiesti trupul si sa-l mentii sanatos si frumos - asa cum este, cat mai mult timp"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada00 spune:

Sabina, citeste te rog ce am scris la Bulimie, nu am vazut ca ai subiect separat.Ai sa treci de faza asta, dar trebuie ceva timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Sabina,
Si eu m-am uitat la pozele tale si esti SILFIDA!!!
Arati f.f. bine.

Acum doi ani eu am tinut un regim de era cat pe ce sa ajung la spital (am slabit 10 kg in 2 luni). Dupa ce am vazut ce inseamna sa-ti pierzi sanatatea am lasat-o mai moale. Vreau sa slabesc, dar in mod echilibrat.
Ai mare grija pt. ca poti ajunge la anorexie!!!


Adriana - mamica lui Rares (13.02.2004)

Album Rares 1
Album Rares 2

Bebelusi ian.-febr. 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Am citi si la bulimie...
problema mea e f. veche, din copilarie, de aia cred ca nu trece asa usor.Pozele sunt facute dupa ce m-am intors de la mare...aratam muuuuult mai bine ca acum,aveam cu un kg jumate in minus si eram dupa 18 zile de innot.
Plus ca mai e ceva,de fiecare data cand vreau sa-mi cumpar pantaloni ma ingrozesc, totul se lipeste pe aripoiore si arat ca un butoias.
Uf...imi dau seama ca problema e in primul rand psihica.Sa ma duc la psiholog???
Adriana, don't worry.Sunt mult prea pofticioasa ca sa ajung la anorexie.de aia nu pot sa mai slabesc inca macar 2 kile, ca imi place sa mananc.Si nu ma simt vinovata ca am mancat, doar nu sunt multumita de cum arat.


Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Sabina-compozitoare zapacita..esti foarte slabutza si dragutza!apaiii eu am 66 kg acum si ma simt pe deplin satisfacuta.Eu zic sa te linistesti cu slabitul asta.Ai facut o manie ..un fel de ocupatie din asta!
Multzumeste-i lui Dumnezeu ca esti sanatoasa si tu si fetita..si bucura=te de viatza!

Corinna

http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Si eu am 50 de kg la 1.63 m dupa ce o perioada foarte lunga am avut doar 43-44. Am inceput sa ma ingras dupa ce am schimbat anticonceptionalele si nu mi-am mai putut stapani la fel ca inainte foamea si poftele. Mi-e o pofta nebuna mai ales de paine si ori de cate ori ma doare stomacul, orice as face, nu imi trece decat daca mananc niste paine sau ceva cu paine. E de jale! Nu stiu unde o sa ajung daca mai continui asa!Ah, si dupa ce m-am maritat, am inceput sa mananc seara, lucru pe care inainte nu-l faceam nici moarta. Acum, e aproape singurul moment in care eu si sotul meu facem ceva impreuna in timpul saptamanii...mancam impreuna...(Si nu va mai ganditi la prostii!)
Si eu vreau sa slabesc; macar pana la 45 kg. Daca aveti vreo idee...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Adela maria, pai tu esti si mai rau.Cum adica , de la 50 de kile la 45??????
Bey, la doctor cu noi.
Karmeeeeeeeen, unde esti?

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

apoi voi chiar sunteti obsedateeeee
eu am 164cm si 62 de kg, eu am motive de ingrijorare si sunt ingrijorata, da voi????
eu as vrea sa ajung macar la 55kg dar nu stiu cum, dapoi 50 nici nu sper ca n-oi ajunge in veci
ziceti merci ca sunteti asa, suple, ce? vreti sa fiti biscuiti in dunga???

April & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Mai april, mai, m-a bufnit rasul cand am citit raspunsul! Cum ne-ai zis? Biscuiti in dunga?Tare de tot!
Sabina, stiu ca nu e normal ce imi doresc, ca doar nu mai am 15 ani, dar asta simt! Si mai si actionez din cand in cand in sensul asta! Mai ales cand ma uit la pustoaicele de pe strada care arata super si se mai si imbraca ultima moda. La mine, de! Familie, finuta, alte prioritati...Cred ca pe undeva dorinta asta de a slabi e si un fel de cautare "a timpului pierdut". Pierdut in sensul de trecut!...E poate un fel de dorinta de a reveni la o perioada mai libera, mai fara de griji, la copilarie...Cel putin la mine.
Stii si tu poate asa cum stiu si eu ca nu e nevoie sa slabim. Mai ales ca tu ai si de care trebuie sa am grija! Tot ce poti sa faci e sa mananci sanatos, fara grasimi, fara exces de dulciuri si mai putin seara...(Ce buna sunt la dat sfaturi!)
Vreti sa va spun ultima mea pasarica?Am hotarat ca trebuie neaparat sa slabesc pentru ca m-am hotarat sa am un BB cat de curand si vreau sa fiu slaba ca sa ma pot ingrasa in sarcina! Na! Mai e vreuna ca mine?Credeti ca e grav?
Sabina, tu sa nu faci ca mine! Sunt convinsa ca iti faci probleme degeaba, iar daca (,)chiar vrei sa simti ca faci ceva in sensul asta, ti-am spus care ar fi sugestia mea.pentru toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Sabinutza, sa iti explic: eu nu am avut never ever probleme cu ingrashat/slabit. In America m-am ingrasat 10 kg (da, zece, 30 pounds de aia de-ai lor). Le-am dat jos cand m-am intors aici la stress si mancat pe fusu orar obisnuit. In Franta - numa 6, da' dak mai stateam sigur erau mai multe. Si pe alea le-am dat jos(ma rog, aproape)...fara regim. Asta nu are nici o relevanta, mie imi placea si asha si asha.
Intre timp insa m-am apucat de alpinism (acum trei ani) si pot sa iti spun ca niciodata corpul meu nu a aratat mai frumos decat in perioada aia. Nici o sala nu iti modeleaza corpul ca un sport de asta intens...Eu am incercat si sala, dar aerobicul ma plictiseste ingrozitor, prefer rezultatele mai rapide si mai vizibile obtinute la sala de forta.
M-am uitat la poza ta. Esti slaba. Nu, nu trebuie sa mai slabesti. Ai un corp fain care ar fi superb daca ar fi putin lucrat. E bine sa continui cu regimul Monti, dar e si mai bine sa ridici niste muschi pe ici pe colo. Eu zic ca o sa te simti cu adevarat bine (+ stii tu teoria cu sportu, pshihihicu, etc.)
Acu io nu zic ca trebe sa te apuci de zgaibarat pe stanci cum faceam eu. Dar rezultate la fel de faine se obtin cu: inot, tenis, sala de fitness (nu aerobic), ciclism..Sunt sigura ca ai sa gasesti ceva sa iti placa.
Din punctul meu de vedere, doua bete infipte intr-un fund slab nu sunt nici pe jumate asha apetisante ca niste gambe ceva mai groase, dar frumos modelate..
Asta e solutia mea...nu ai putea merge la inot cu Sofia (ea la o grupa de prichindei, tu la un bazin mai mare)?
Bafta, oricum arati super!

Don't get mad, get even!

Mergi la inceput